2017 Banyo Tadilatı

2017 Banyo Tadilatı

Banyo Tadilatı Yaptırmak

Yaz aylarının yaklaşması ile ev sahipleri genelde ufaktan bir tadilat ve dekorasyon için kolları sıvamaya hazırlanır genelde. Özellikle konu tadilat olduğu zaman ilk olarak banyo gibi alanlardan başlandığı bilinmektedir. Bunun genelde iki ana sebebi vardır. Birincisi ne yazık ki ülkemizde kalitesiz bir şekilde yapılan inşaatlar olduğu için banyo gibi ıslak hacimlerde genelde ciddi su sızdırma sıkıntıları ve seramik kabarma gibi sorunlar çok sık görüldüğünden ilk fırsat olarak banyo tadilatı görülmektedir. İkinci sebep ise genelde standart olarak tek tip olarak yapılan banyoların belli bir kullanım sonrasında sıkıcı bir etki vermesinden dolayı ev sahiplerinin kendi zevklerine göre dekorasyon yaptırmasıdır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda 2017 banyo tadilatı hakkında sizler için faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık. Yazımızın sonundaki kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Banyo Tadilatı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli

Aslında bu konu tamamen sizlerin en yaptırmak istediği ile alakalı olmakla beraber bazı kalıplaşmış genel kriterler bulunmaktadır. Bunlara uyum sağlamayı başarırsanız hem dayanım ve kullanım olarak hem de istediğiniz görsellik olarak başarılı bir banyo elde etmiş olursunuz. Banyo tadilatı yaptırmak için sırası ile aşağıdaki maddeleri dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Alt kat daire için önlem almak
 • Doğru ve kaliteli malzeme seçimi
 • Uygulama yapacak ekibin seçilmesi

Banyo Tadilatı Yaptırırken Alt Kat Daire İçin Önlem Almak

Apartman tipi dairelerde eğer alt katınızda bir daire var ise kesinlik banyo tadilatına başlamadan önce izolasyon önlemleri almanız gerekmektedir. İnşaat sırasında kaliteli olarak yapılmamış bir izolasyon var ise ya da hiç izolasyon yok tamamen şansa o zamana kadar sızdırmamış bir banyo ise tadilat sırasında izolasyon önlemlerinin alınması gerekmektedir. Çünkü yeni seramik yapılmadan önce mevcut seramiklerin sökülmesi gerektiği (Eğer mevcut seramiklerde herhangi bir kabarma yada gevşeme yoksa gerekli kimyasallar kullanılarak seramik üstüne seramik yapıştırma yapılabilir) ve tesisat değişme olacak ise zeminde kırma olacağından izolasyon yapılmasına kesinlikle özen gösterilmesi gerekmektedir. Banyo gibi güneş görmeyen ıslak hacimlerde çimento esaslı çift kompenant izolasyon malzemesi kullanılması gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı takdirde belli bir süre sonra alt kata su sızdırma sorunu oluşacaktır.

Banyo Tadilatı Sırasında Doğru Malzeme Seçimi

Tadilat sırasında genelde herkes seramik seçimini kaliteli yapmaya özen göstermektedir. Aslında seramik kalitesinin önemi kadar uygulama kalitesi ve yapıştırıcı gibi unsurlarında dikkat edilmesi gerekmektedir. Seramik seçimi yaptıktan sonra kesinlikle yapıştırıcının Flex yapıştırıcı olarak seçilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde banyolarda seramik seçiminin yanında kullanılacak mobilyalarında kaliteli ve doğru montaj yapılması gerekmektedir. Banyo gibi alanlar yoğun nem ve ıslaklık olacağı için kesinlikle ahşap dolapların bu özelliklere dayanıklı olacak şekilde seçilmesi gerekmektedir. (Sunta Lam gibi ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.) Son dönemlerde moda olan asma mobilyalar için kesinlikle duvar yapınızın bu montaj şekline uygun olması gerekmektedir. Mevcut duvarlar genelde kagir yapıda olmaktadır. (Kagir duvar= tuğla, gazbeton, bims gibi) Kagir duvarlarda uygun dübeller kullanılması durumunda herhangi bir sorun olmamaktadır. Fakat alçıpano gibi duvarlarda mobilya asımı yapmadan önce kesinlikle montaj yerlerinin arkasına takviye taşıyıcı çelik profil atılması gerekmektedir.

Asma Mobilyalara Örnek

Banyo Tadilatı Yapacak Ekibin Seçilmesi

Türkiye’de ustalık ne yazık ki kontrol edilebilir bir alan olmadığı için işini hakkıyla yapmayan adı usta olan birçok kalitesiz işçilik eseri ortada bulunmaktadır. Seçtiğiniz malzemeler ne kadar kaliteli olursa olsun eğer doğru bir uygulama yapılmamış ise belli bir süre sonra sıkıntılar oluşmaya başlayacaktır. Banyo tadilatı için seçeceğiniz ustanın kesinlikle daha önceden bu işleri yapan bir kişi ya da firma olmasına özen gösteriniz ve sizin lafınızı dinleyecek birinin olması gerekmektedir. Banyo tadilatı sırasında kesinlikle aşağıdaki unsurları uygulama yapacak ekipten talep etmeniz gerekmektedir;

 • Banyo zemin eğiminin yer süzgecine doğru verilmesi (Ne yazık ki doğru uygulama yapılmadığı zaman ciddi su birikme sorunları oluşmaktadır)
 • Zemin izolasyonu için aldığınız ürünün nasıl kullanılması tarif ediliyorsa o şekilde kullanılmasını istediğinizi özellikle belirtiniz. Örneğin seramik yapıştırıcıları karıştırma yapılacağı zaman mekanik mikserler ile karıştırılması üreticiler tarafından önerilmektedir. Fakat ustalar genelde bir tahta parçası yada mala yardımı ile bu işi yapmaya çalışırlar. Durum böyle olunca kaliteli karışım olmayacağı için beklenen performansı alamayacaksınız
 • Seramik yüzeylerin kusursuz bir şekilde tek yüz olması. Burada dikkat etmeniz gereken nokta seramiklerin birleşim noktaları arasında yüzeysel kot farklılıkları ve terazi bozuklukları olmamasıdır.

Genel olarak bir banyo tadilatı sırasında dikkat etmeniz gereken konular bunlardır. Tabi farklı vitrifiye seçimi yapılacak ise onların montaj ve kalitesinin ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir.


Banyo Tasarım Fikirleri

Siyah Banyo Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ahmet SEN says:

  Banyo tadilatı gerçekten çok önemli. Eğer eski bir banyonun varda yenileyecekseniz veya su sızdırdığı için tadilat gerekli olmuşsa mutlaka iyi tecrübeli bir usta bulun ve masraftan kaçmayın. Sonra daha fazla harcayarak bin pişman oluyorsunuz.hemde emek ve zaman masrafı olmuş oluyor. Yukarıda gerçekten güzel anlatılmış. Bence bu bilgileri dikkatlice okuyun ve kulak arkası etmeyin.

 2. Fatma ASAN says:

  Aynı dert bizde de var.istanbul da bir sitedek oturuyoruz, daireler eski yapım. Normalden geniş ve kullanışlı ama banyolar sürekli akıtıyor. Bir türlü cozemediler sorunu sök yap sök yap olmadı bir türlü randıman vermiyor.bıktık valla.bu sinirle İnternete gezerken bu siteye girdim.içimi dökeyim dedim.yeni yeni banyo tasarımlarında görünce bir iç geçirmedim değil hani.inşallah bigün bizde nasip olur böyle güzel güzel banyolar.

 3. Cevat TEK says:

  Hiç sevmem şu tadilat işlerini. Helede söz konusu tuvalet banyo gibi yerlerse bu iş dahada zor oluyor.İşini düzgun yapan usta bulmak zor bu konuda.Ben bu zaman kadar rastlamadım 🙂 . benim gibi düşünenler var mı acaba deyip internette gezinirken buraya takıldı gözüm.Tasarım dekorasyon olarak güzel fikirler var; birde bunları hakkıyla yapan bir usta bulabilsek…

BİR YORUM YAZ