Çardak ve Şömine Modelleri

Çardak ve Şömine Modelleri

Küçük veya büyük, simetrik ya da asimetrik fark etmeksizin bahçelerinizde harika bir görünüm oluşturabileceğiniz pratik dekorasyon fikirleri ile evinizin görünümü baştan aşağıya değiştirebilirsiniz. İç mekan dekorasyonu kadar önemli olan bahçe dekorasyonu evinizin dış görünümünü oluştururken aynı zamanda ev dekorasyonunuzu da en iyi şekilde yansıtacaktır. Bahçenizde nasıl bir yaşam alanı oluşturmak istediğinize karar vererek Çardak Modelleri arasından en ideal seçeneği tercih edebilirsiniz. Örneğin bahçenizde bir duvar varsa pembe, turkuaz, beyaz gibi soft renklere boyayarak bahçenizde dört mevsim bir bahar havası oluşturabilirsiniz.Bahçenizin dekorasyonunda kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise doğal taşlardır. Bahçenize döşeteceğiniz doğal taşlar evinizin görünümüne samimi ve estetik bir duruş katacaktır.

Bahçe Çardağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çardak almadan önce ilk olarak bahçenizin yapısına göre çardağın malzeme türünü seçmek gerekmektedir. Genelde çardaklar ahşaptan yapılma olduğu için kesinlikle Dış ortama dayanıklı çardak türü olan korumalı vernik ve cilaları atılmış çardaklar alınması gerekmektedir. Koruma olmayan ahşap çardaklar belli bir süre sonra yağmur ve güneş ışınlarının etkisinden dolayı deforme olarak kullanım dışı kalacaktır.  

Bahçe Şöminesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Bahçelerimiz için alacağımız şömineleri iki sınıfta değerlendirmek gerekiyor. Eğer şöminenin olacağı yerin üstü açık ve yağmur gibi etmenlerden etkilenecek ise kesinlikle açık tarzı şömineler alınmaması gerekmektedir. Aksi takdirde şömine kullanımı yağmurlu havalarda size umduğunuz keyfi vermeyecektir. Bu tür yerler için üstü kapalı yarım bacalı şömine modellerini tercih etmelisiniz. Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi

Bu tür bahçe şömineleri üst tarafından herhangi bir yağmur ve kar almayacağı için kış aylarında çok keyfili kullanma imkanı sunacaktır. Aynı zamanda baca yapısı olmasından dolayı rüzgarlı havalarda da sıkıntısız kullanım imkanı sağlamaktadır.

Önemli Uyarı: Bahçe şömine kullanılacak alanın zeminin yangına dayanıklı malzemeler yapılması gerekmektedir. (doğal taş, traverten, mermer, seramik gibi) Bu tür şöminelerin alt hazneleri olmadığından dolayı ısıyı zemine iletme seviyesi çok yüksektir.

Örnek Bahçe Şömineleri ve Çardak Modelleri

Aynı zamanda bahçenizin büyüklüğüne göre çardak, salıncak, ferforje ve ya bahçe takımı gibi eşyalar yerleştirerek konforlu ve rahat bir alan oluşturabilirsiniz. Bahçeniz için kullanacağınız renk renk çiçeklerd Şömine Modelleri için etkileyici bir görünüm oluşturacaktır.

Bahçelerinizi güzelleştirmek için aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Fatma says:

  Bahçe olupda şömine olmassa olmazlardandır buna birde model seçmede eklnirse ama bu sayfa sayesinde çok güzel modeller gördüm hepsi harika bahçem için birde baljonumada düşünüyorum birtane alicam

 2. Fatma says:

  Yazın va,gecilmezleri mangal ve piknik tabi bunun için de harika bir şömine ve güzel bir çardak da oldumu degmeyin keyfimize.hem rahat hemde bahçe keyfi yapmak için ideal bir secim

 3. Fatma says:

  Çardak ve şemsiyeler değişen hava koşullarına rağmen bahçe keyfini sürdürebilmenize olanak sağlayan, açık alanda dış etkilere kapalı mekan oluşumlarına imkan tanıyan bahçe aksesuarlarıdır. Farklı büyüklük ve biçimlerde satışa sunulan çardak ve şemsiyeler arasından ihtiyaca uygun olarak bahçeniz için ideal ürünleri seçebilirsiniz. Çardak ve şemsiyeler günlük hayatta kullanılabileceği gibi özel organizasyonlarda kullanılmak üzere de tercih edilebilen ürünlerdir. Dolayısıyla oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler.

 4. Nur says:

  Günlük hayatta ev ve yazlık bahçeleri için son derece kullanışlı ürünler arasında yer alan çardak ve şemsiyeler yaz aylarında aşırı güneş ışığının zararlarından korunmanızı sağlarken aynı zamanda yağmur, kar gibi olumsuz hava koşullarında da bahçe keyfini sürdürmenize olanak sunuyor. Boyutlarına göre daha az veya daha çok kişinin aynı anda kullanabileceği farklı modeller sayesinde bahçe büyüklüğünüze uygun olarak dilediğiniz boyutta çardak veya şemsiye seçimi yapabilirsiniz. Çardak ve kamelya şeklindeki ürünlerin yanı sıra teras ve balkonlarda kullanabileceğiniz balkon şemsiyesi şeklinde ürünler de seçenekler arasında yer alıyor. Ayrıca günlük kullanımın yanı sıra özel organizasyon ve davetlerde kullanılmak üzere daha çok kumaş kaplamalı çardaklar da talep görüyor. Önceden açık havada yapılması planlanan düğün, doğum günü gibi çeşitli aktivitelerde oluşabilecek olumsuz hava koşullarına karşı tedbir anlamında etkili bir çözüm sunan çardak ve şemsiyeler sayesinde organizasyonunuzun program akışında oluşabilecek aksamaların önüne geçebilirsiniz.

 5. Ayse says:

  Çardak ve şemsiyeler arasında malzeme, model ve tasarım yönünden farklılıklar bulunmaktadır. Bazı ürünler ahşap malzemeden üretilirken bazı ürünlerde metal konstrüksiyon ve kumaş kaplamadan faydalanılmaktadır. Bunun haricinde daha farklı malzeme birleşimlerinden oluşan tasarım ürünlerine de rastlamak mümkündür. Özellikle ahşaptan üretilen çardaklar kişisel kullanım alanlarının yanı sıra kamusal alanlarda da oldukça sık karşımıza çıkan şehir mobilyalarındandır. Belediyelerin park, bahçe, sahil gibi açık alanlarda kamunun kullanımına sunduğu bu tip oturma alanları halkın severek kullandığı ürünlerdendir. Kendiliğinden oturma alanına sahip modellerin yanı sıra sadece kapalı alan oluşturma amacıyla tasarlanmış çardaklar da ürün seçenekleri arasında yer alır. Çardak ve şemsiyeler kategorisinin bir diğer önemli elemanı balkon şemsiyesi ürünlerinde ise bazı modeller sabit kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Bu anlamda şemsiyeye ek olarak yere sabitlemek adına plastik şemsiye bidonu gibi ekstra ürünlerin alınması da gerekebilir. Genellikle içine su doldurularak ağırlığı artırılan bu bidonların üzerine şemsiye başlığı takılır. Böylece bidona eklenen ağırlık sayesinde rüzgar gibi dış etmenlerden dolayı şemsiyenin yamulması, devrilmesi ve uçması önlenebilir. Bidon tipi şemsiye ayaklarının dışında metal altlıklar da şemsiyeleri sabitleme amacı ile kullanılır. Bazı altlıklarda bulunan tekerlekli mekanizma sayesinde şemsiyeler kolay bir şekilde hareket de ettirilebilir. Bazı şemsiyelerin başlıkları tek açılı olarak kullanılabilirken bazı modellerde eğimli kullanım olanağı söz

 6. Fatma says:

  Güneş ışığının yönüne uygun olarak farklı açılarda konumlandırılabilen bu şemsiyeler boyutlarına göre de sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırma ve ekstra fonksiyonel özelliklere bağlı olarak çardak ve şemsiyeler arasında da fiyat farklılıkları görülebilir. Fiyatlar, ürünlerin fiyatında eklenen fonksiyonel özellikler ve artan boyutlara bağlı olarak değişir. Ancak bu durum ürünlerin kalitesine de bağlı olduğundan uzun süreli kullanım hedeflendiğinde alış fiyatı yüksek olarak gözüken çardak ve şemsiyeler uzun vadede daha ekonomik olarak değerlendirilebilir.

 7. Fatma says:

  Çardak almadan önce ilk olarak bahçenizin yapısına göre çardağın malzeme türünü seçmek gerekmektedir. Genelde çardaklar ahşaptan yapılma olduğu için kesinlikle Dış ortama dayanıklı çardak türü olan korumalı vernik ve cilaları atılmış çardaklar alınması gerekmektedir. Koruma olmayan ahşap çardaklar belli bir süre sonra yağmur ve güneş ışınlarının etkisinden dolayı deforme olarak kullanım dışı kalacaktır.

 8. Fatma says:

  Çandarlı Çardak oturmak çok eğlenceli insanın bahçesi olması Bir de yanında da çağırdığı olduysa of değmeyin keyfine yaz akşamlarının vazgeçmiyor geçirmez lerinden bir tanesi bence çardaklar Iğdır yanında bir de şömine olursa o insanı sabaha kadar oracıkta kalkası gelmezmiş şöminenin başında oturmak kışın kar altında seyretmek çok harikadır

 9. Dekorasyon says:

  Yazımıza uyarı bölümünde bir açıklama yaptık. Bahçe şöminesi seçerken kesinlikle yangına dayanıklı zeminde kullanılma konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

 10. Ayse says:

  Çardak ya oturmayı çok seviyorum bahçeli evlerin vazgeçilmez oturma yerleridir.yazin sıcağında akşam derinliklerinde demlexigiin çayla akşam sefası yapılmaya müsait yerler.ben çok seviyorum çocukların içinde iyi oluyor.evim olduğunda olmasını istediğim çardak tabiki de?

BİR YORUM YAZ