2017 Çini Karo Modelleri

2017 Çini Karo Modelleri

Çini Karo Modelleri

Geçmişte zemin ve duvar kaplamalarının olmaz olmazları arasında yer alan çini karolar, günümüzde de trend malzemeler arasında başta geliyor. El yapımı ve baskı tekniğiyle tasarlanan çini karolar, kullanım alanlarına göre farklı yapısal özellikler taşıyor. Yaşam alanlarının her alanında boy gösterebilen bu geleneksel malzeme, banyo ve mutfakların havasına geçmişten izler katıyor.

Yazımızın sonundaki kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz. Sizlerinde yorumlarını görmek isteriz.

Geçmişten Günümüze Çini Karo

Ülkemizde XIII. Yüzyılda inşa edilen yapılarda sıkça kullanılan çini karolar, bin yılı aşkın bir geçmişe sahip. Geçmişte mozaik ve sırlı boya tekniğinin uygulandığı çiniler, başta turkuaz olmak üzere lacivert ve siyah renklerde sıkça tercih edilmiş. XVI. Yüzyıldan itibaren desen ve malzeme kalitesiyle güçlenen çinilerde mozaik uygulama tekniği geride bırakılarak sır altı boya tekniği ile sır tekniği geliştirilerek uygulanmış. Önceleri mavi ve tonlarına kırmızı, yeşil ve kahverengi renkler eklenen karolar, günümüzde hardal, gri, kese kağıdı gibi renklerde de karşımıza çıkıyor. Özellikle balkon, teras veranda gibi dış mekanlarda kullanılan çiniler, son yıllarda yaşam alanlarındaki etkisini arttırdı. Salon, yatak odası, oturma odası gibi alanlarda dekoratif köşeler oluşturan çiniler, banyo ve mutfakların vazgeçilmezleri arasında. Çini karo modelleri , yoğun ve sık desen uygulamalarına rağmen göz yormayan bir alan oluşturuyor.

En çok tercih edilen Çini karo modelleri

Tasarımlarda Çini Karo Kullanımı

Rustik, provence ve country stillerin aranan malzemeleri arasında yer alan çini karolar, zemin ve duvarlara hareket kazandırıyor. Mavi beyaz çini karolar ahşap malzemeyle kusursuz bir uyum sağlarken, beyaz ile kullanımı da sık tercih edilenler arasında. Gri, turkuaz, yeşil, turuncu, kırmızı ve kahverengi çini karoları, bu renklerle kontrast oluşturacak aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Karışık desenli karolarla, özellikle desensiz tekstil kombinasyonlarını, gri ağırlıklı karolarla kırmızı ve tonlarını kullanarak banyo ve mutfaklarda daha çarpıcı etki oluşturabilirsiniz. Mekanda birkaç ton açık veya çiniden biraz daha koyu renklerdeki tekstilleri tercih edebilirsiniz. Dar alanlarda daha küçük motifli çinileri kullanıp mekanı olduğundan geniş gösterebilirsiniz.

İpucu-1

Çini karoları banyo ve mutfaklarda tezgah alnı, zemin ve duvar kaplaması olarak tercih edebilir, çini desenli aksesuarlarla dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.”

Aşağıda seçtiğimi örnekler çini karolar ile yapılmış başarılı çalışmalar arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Sevgi ö says:

  Hayran kaldım. Harika bir fikir oldu. Evim olursa mutlaka yer zeminini böyle yaptırırım.

 2. sema says:

  Yeni evin zemini düşünürken imdadıma yetisti. Hep tek renk büyük parçalı modellere aklım kayıyordu ama bu ornekler harika oldu. Sanki eski film dekorları gibi çok hoş görünüyor. Doğru modeli ayarlayabilirsem iyi olacak. Özellikle banyo ve mutfak zeminlerim için güzel örnekler buldum teşekkürler.

 3. Aydın Yılmazer says:

  Genelde nostaljik ve eskiye dair şeylerden hoşlanıyorum. Nedense eskinin estetik değerleri bana daha çok hitap ediyor.Bu sitede gördüğüm çini karolarda beni fazlasıyla cezbetti.

 4. Sude Nur says:

  Desenli karo çini yer döşemeleri tekrar popüler olmaya başladı sanırım. Son yıllarda özellikle kafe ve pastane tarzı işletmelerde sıkça görüyoruz.Artık otel ve evlerimizin de en özel yerlerinde çokça kullanılacak tahminimce.Bana sorarsanız çok şık ve farklı duruyor.

 5. Zeynep GÜNEY says:

  Karışık desenli karolarla, özellikle desensiz tekstil kombinasyonlarını, gri ağırlıklı karolarla kırmızı ve tonlarını kullanarak banyo ve mutfaklarda daha çarpıcı etki oluşturuyor.Evimde mutfakta kullandım,çok hoş oldu.Evime gelen dostlarım sürekli hayranlıklarını dile getiriyorlar sağolsunlar…

BİR YORUM YAZ