2017 Dış Mekan Aydınlatma Fikirleri

2017 Dış Mekan Aydınlatma Fikirleri

Dış Mekan Aydınlatma Fikirleri

Teras, balkon, havuz kenarı yada yeşil alanların aydınlatılmasında karşımıza çıkan ikonik tasarımlar dış mekan aydınlatmalarına bambaşka bir boyut katarak bakış açımızı değiştiriyor. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda dış mekan aydınlatma fikirleri hakkında faydalı olacağına inandığımız bu yazıyı sizlerle paylaştık. Yazımızın sonundaki kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Dış Mekan Aydınlatması Nasıl Yapılmalı?

Bahçe aydınlatması planlanırken öncelikli olarak aydınlatma gereksinimlerini işlevlerine göre tanımlamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Örneğin, bahçede dekoratif olarak vurgulanması gereken elemanların belirlenmesi gerekir. Bunlar ağaçlar, çalılar, havuz ya da peyzaj elemanları olabilir. Ayrıca hem yönlendirme hem de güvenlik amaçlı olarak yürüyüş yollarının ve varsa eğer basamakların aydınlatılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel aydınlatma amaçlı olarak duvar aplikleri tercih edilebilir. Açık havada yemek için avlu aydınlatması gözden kaçırılmaması gereken önemli bir konu olarak dikkat edilmesi gerekir. Burada peyzaj alanına uygun çözümler oluşturulmalı.

Örneğin; dış mekanlarda kullanılabilen dekoratif lambaderler tercih edilebilir. Eğer barbekü alanlar varsa ne pişirdiğinizi görmek için burada da bir ışık planlaması gerekecektir. Genelde barbekü alanlarının aydınlatılması atlandığı için bu tür etkinliklerde sıkıntılar oluşabilmektedir. Barbekü alanlarında bir ağaç dalına asılı fener dahi buranın etkili bir biçimde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Dış mekan aydınlatma fikirleri genel olarak gözü yormayacak soft ve atmosferik bir ışık tasarımı hem mekanı tanımlamada hem de görsel konfor anlamında faydalıdır. Tüm bu planlamalar farklı ışık kurguları oluşturmak adına farklı anahtarlamalar ile yapılabilir.

Dış Mekanlarda Kullanılan Aydınlatma Elemanları

Dış mekan aydınlatma ürünleri seçerken kesinlikle dış ortam hava şartlarına uygun olacak ürünler tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle kalitesiz ürünler belli bir süre sonra bozulmasının yanında herhangi bir su ya da buhar ile temas etmesi halinde sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir. Basit gibi görülen bu tür sorunlar yangın çıkmasına kadar ciddi riskleri beraberinde getirdiğinden dolayı bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu konuda yapılan hatalardan bir diğer ise dış mekan armatürlerinin sadece su ile temas edeceği şeklinde düşünülmesi olmaktadır. Örneğin dış mekanda olup su temas etmeyeceği düşünülecek şekilde korumalı bir alanda olan aydınlatma armatürleri içinde kesinlikle dış mekanlara uyumlu modellerin seçilmesi gerekmektedir. Çünkü armatürler uzun süre kullanılmasından dolayı (Led armatürler çok geç ısınıyor olsalar da bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir) buharlaşma yapacak ve armatürün içinde nem sorunu oluşacağı için risklerin oluşmasına zemin hazırlanacaktır.

Örnek Bahçe Aydınlatma Tasarımları

Bahçe Dekorasyonları Hakkında Aşağıdaki Yazılardan Bilgi Alabilirsiniz.

Muhteşem Bahçe Dekorasyon Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Canan Gülbeyaz says:

    Dış mekan aydınlatma konusu ülkemizde en lüks villalarda bile dikkat edilmiyor bana göre. Paylaştığınız bahçe aydınlatma fikirlerini gördükten sonra bizlerin yaptığı uygulamalar çok zayıf kalıyor gibi geldi bana. Özellikle 5.resimdeki yol aydınlatma tasarımı çok hoşuma gitti.

BİR YORUM YAZ