2017 Panjur Modelleri

2017 Panjur Modelleri

PANJUR MODELLERİ

Türk filmlerinde unutulmaz repliklere konu olan, romantik evlilik hayallerinin vazgeçilmezlerinden, bir dönemin zenginlik göstergelerinden bir olan panjurlar, özellikle de pembe panjurlar. Şimdilerde, yeni yapılarda eskilerde olduğu şekliyle çokça rastlamasakta günümüze kadar gelişerek gelen ve farklı tipteki modelleriyle hala kullanılan sistemlerden biridir.Eski panjurlar sağa ve sola dış tarafa doğru açılan iki kanattan oluşan düzeneklere sahiplerdi.

Şimdilerde teknolojiye ayak uydurarak klasik tipin yanında oldukça modern olanları da mevcut. 2017 panjur modelleri sayesinde isterseniz dışarıdan gelen ışığı azaltabilir veya tamamen kesebilir, güneşi ve rüzgarı önleyebilir, yalıtımı bir kat daha arttırabilirsiniz. Ayrıca eskilerde, pencereleri ısı ve suya karşı korumak içinde kullanılırdı. Artık günümüzde sürekli gelişen teknoloji ile bu sorunu panjurlara gerek kalmadan çözebiliyorsunuz. Belki de bu yüzden artık eskisi kadar kullanılmıyorlardır. Fakat, sadece dekoratif amaçlı bile kullanıldığında evinizi daha havalı gösterebilir, nostaljik bir hava katabilirsiniz.

Modern Panjur Modelleri

Günümüzde sadece sağa sola açılan iki kanatlı panjur sistemleri değil, yukarı ve aşağıya doğru hareket edebilen, manüel veya kumandalı kullanılabilen, motorlu motorsuz çeşitleri olan birçok farklı malzemeden üretilebilen panjurlar mevcut. İhtiyacınıza, imkanlarınıza, zevkinize göre seçim yapmak size kalmış.
Ülkemizde bu tipteki evlere İzmir-Alaçatı’da, İzmir-Foça’da, Manisa-Kula’da, Muğla-Bodrum’da, Antakya’da, Safranbolu’da, Ankara-Beypazarı’nda, Adana-Tepebağ’da, Balıkesir-Cunda Adasında rastlamak mümkün.Evleriyle ünlenmiş bu yerlerin mutlaka görülmesi, ziyaret edilmesi gerekir.
Evinizin içi kadar dışını da güzelleştirmek, farklı bir atmosfer oluşturmak için panjurları kullanabilirsiniz. İster klasik tarzda olsun, ister modern tarzda, birbirinden güzel, renkli renkli panjurlar kullanarak evinize daha estetik bir görünüm kazandırabilir, şirin, renkli, şık bir hale getirebilirsiniz. Böylece pencereleriniz ve dolaysıyla evinizin dış görünüşü daha da dikkat çekici bir görünüme kavuşabilir.

Panjur Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Nur says:

  Eskiden ne zaman bir panjurlu evin önünden geçsem heyecanlı durur öyle izlerdim Çünkü gerçekten çok güzel duruyor Eve ayrı bir güzellik katıyor şimdi pek fazla panjurlu ev yok olanları da değer veren yok eskiden eski yapılan binalarda gerçekten panjursuz ev yok gibiydi özellikle Ege Bölgesi’nde evlerin çoğunda panjur var Özellikle mavi panjurlu evleri harika şimdi Panjur yok artık sadece stor perdeler var indiriyorsun perdeyi tamam keşke eskiden olduğu gibi Ege Bölgesi’ndeki evler gibi şimdiki evlerde de panjurlu olsa renk renk mahalleleri süslü ise ne kadar da güzel olurdu

 2. çiğdem okumuş says:

  Evimizin balkonu güney cepheye bakıyor. Bu yüzden de haliyle sıcak oluyor. Bunu engellemek için panjur yaptırmayı düşünüyoruz. Ama bazı soru işaretleri var kafamızda. Sıcaktan korunmak için panjuru kapattık diyelim, ışığı da kesip karanlık olmaz mı? O zamanda kötü olur. Birde temizliği zor oluyor ve çabuk bozuluyor diyorlar. Bu yüzden tam karar veremiyoruz. Başka bir yolu var mı acaba bu sorunu çözmenin. Daha önce kullanan tecrübeli arkadaşlar varsa tavsiyelerine açığız. İyi bayramlar herkese…

 3. Semanur KARADAYI says:

  Günümüzde pek kullanılmıyor gibi olsa da aslında birçok evde görmek mümkün Eskilerde olduğu gibi pembe panjurlu halleri yok tabı, onlarda gelişime ayak uydurup yenilemişler kendilerini. Özellikle motorlu ve uzaktan kumandalı olanlarını sevdim. Pratik olmuşlar, kullanımları da kolay. Kullanmak isteyenler için farklı farklı birçok modelde panjur sistemleri mevcut. Hala bu işi yapanlar var yani, duyrulur :).

 4. Sabri GÜVEN says:

  Önceden, benim çocukluğumda güzel bir evi tarif ederken kullanılırdı panjurlar. Günümüzde pek duymuyorum bu kelimeyi. Tabi şartlar değişti, teknoloji gelişti.Artık insanlar panjur yerine daha dayanıklı sesi, sıcağı, soğuğu geçirmeyen doğramalar kullanıyorlar. Her ne kadar yaygın kullanımı eskilerde kalsa da, panjurlu bir ev gördüğümde görsellik olarak hoş durduğuna inanıyorum. Belkide eskiyi çağrıştırdığı içindir, bilemiyorum. Ne olursa olsun en azından dekoratif amaçlıda olsa kullanılsalar farklı olacakların düşünüyorum.

 5. Harun SARI says:

  Oturduğumuz apartmanda her dairede bunlardan var. Eskidikleri için gacur gucur ses çıkartıyorlar. Komşuları rahatsız etmek için birebir :). Birde açılıp kapanırken sıkışmıyorlar mı, hiç sevmediğim tarafı da bu. Belki şimdiki panjur sistemlerinde yoktur bu tarz problemler ama panjur deyince benim aklıma hep bunlar geliyor.

 6. Hasret YILMAZ says:

  Bizim evdeki pencerelerin tamamında var panjur sistemi. Eski tip, klasik elle kullanılanlardan. Çok seviyorum yalnız. Özellikle de yağmurlu havalarda da; ışığı kesip sesi engellemiyor.Loş bir ortam ve yağmur sesi. Biraz hüzünlü bir ortam gibi dursada bazen böyle takılası geliyor insanın.

 7. Ahmet YAMAN says:

  Bu fotoğrafları görünce bir an çocukluğumu hatırlattılar bana. Memleketten çıkıp yollara İstanbul’a taşınmıştık. O zamanlar birkaç evde vardı panjurlar, dikkatimi de çok çekiyorlardı. O dönemde panjurlu evlerde genelde maddi durumu iyi olan insanlar otururdu. Bir evde panjur varsa doktor, mühendis, hakim savcı zengin bir esnaf vardır demekti. Maddi olarak üst kesim yanı. Tabi bizim evlerde yok, merakla bakardık nasıl kullanılıyor diye. Şimdilerde pek kalmadı gibi.Veya zenginlikle alakası kalmadı yada bizim dikkatimizi pek çekmiyor artık.

 8. Ayşe EROĞLU says:

  Oturduğumuz evin salonu sürekli güneş alan cephedeydi. Evin güneş alması iyide sürekli alıncı da rahatsızlık veriyordu. Bunu şık bir panjurla hallettik. Hem evin görüntüsü değişti hemde güneş ışınlarını istediğimiz zaman kesebiliyoruz. Keşke daha önceden yaptırsaymışız.

 9. Naciye GÖRÜR says:

  Yıllardır pimapen tarzı pencereleri kullandık. Artık değiştirme zamanı geldi, yenilenmeye ihtiyaçları var. Bu sefer farklılık olsun, birazda görsellik katalım diye panjurlu bir sistem yaptırmayı düşünüyoruz. Aklımızda yoktu ama bu işi araştırınca motorlu panjurların da olduğunu öğrendik. Kullanımı kolay oluyor dediler ama çabuk bozulur mu bilmiyorum.

BİR YORUM YAZ