2020 Şömine Dekorasyon Fikirleri

2020 Şömine Dekorasyon Fikirleri

Şöminelerin, ateşin insanoğlunun hayatına girdiği eski zamanlardan bu yana kullanıldığı sanılmaktadır. Kimi zaman ısınmak, kimi zaman yemek yapmak için kullanılan şömineler, günümüzde bu işlevlerinin yanı sıra dekoratif olarak ta çokça kullanılmaktadır.

Havaların iyiden iyiye soğuduğu, evlerde daha fazla vakit geçirmeye başladığımız kış aylarında birbirinden farklı tasarımlara sahip şömineler ile sıcacık ortamlar oluşturabiliriz.Şık bir şömine ile evimizin dekorasyonunu tamamlayabilir veya evimizin dekorasyonuna yeni bir soluk katabiliriz.
2020 şömine dekorasyonları için hazırladığımız videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Şömine Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genellikle evlerin salonlarında yer alan şömineleri mutfakta, banyoda veya yatak odalarında da kullanabiliriz.İster ısınma amaçlı olsun ister dekoratif amaçlı olsun, şömineler bulundukların ortamın odak noktası olan, çeşitli aksesuarların yardımıyla şık mimari tasarımlara dönüşebilen, çayımızı kahvemizi yudumlarken, battaniyemizin altına girip kitabımızı okurken veya sevdiklerimizle muhabbet edebileceğimiz şık köşeler oluşturmamıza imkan sağlarlar.

Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlarla birlikte farklı şömine türleri de mevcuttur. Kullanım amacımıza ve zevklerimize göre; odunlu, gazlı, elektrikli olanlarından gerçek ateş verirken duman ve is çıkarmayan likit bioethanol yakıtlı olanlarına kadar bir çok farklı tasarıma sahip şömineleri tercih edebilirsiniz.

Şöminelerinizin tasarımını; raflar, tablolar, ayna, odun tutucular, odun sandıkları, sepetler  ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.Şömine önlerini ise; berjer, sandalye, puf, sehpa, halı veya kilim, şamdanlar, biblolar, mumlar, kırlentler, minderler veya çeşitli aksesuarlarla ile süsleyerek şömine dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Şömine Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar dekoratif mimari bir obje olarak kullanmayı amaçla sakta şömineler için bir iki hususa dikkat etmeliyiz.Öncelikle şömineyi kullanacağınız alanın büyüklüğü, ne amaçla kullanacağınız, odadaki diğer eşyalar ve dekorasyonunuzla uyumlu olması gibi konulara dikkat ederek zevkinizi yansıtan bir model seçmelisiniz. Güvenlik için yanma haznesi kapalı olanlar tercih edilmelidir. Katı yakıtlı klasik bir şömine de dumanın dışarı atılması gerektiğinden şöminenin konumu, bu işi kolaylaştıracak güvenli bir yerde olmalıdır. Şöminenin baca çapı şömine haznesi ile orantılı, bacanın çatıdan yüksekliği ise en az 1 metre olmalıdır.Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için seçilen şöminenin kaliteli olması, kurulumunun  profesyonel ekip tarafından yapılması, kullanım kurallarına mutlaka uyulması ve rutin bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Sevdiklerinizle beraber sıcak ve huzurlu vakit geçirebileceğiniz, dekorasyonunuza farklı bir renk katacak birbirinden farklı tasarımlara sahip şömine dekorasyonu fikirlerini sizler için derleyip beğeninize sunuyoruz.İyi seyirler dileriz.

Şömine Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Fatma says:

    Seçenek olarak gerçekten çok model var hepsi guzel

BİR YORUM YAZ