Ahşap Saksı Tasarımları

Ahşap Saksı Tasarımları

Ahşap Saksı Model ve Tasarmları

Saksılar; ister bahçede kullanın isterseniz balkon veya evinizin içinde, konuldukları ortamı güzelleştiren bitkilerin, görselliğini arttıran ürünlerdir. Metal, plastik, cam, porselen, ahşap …vs gibi birçok farklı malzemeden elde edilmiş saksıları bulabilmeniz mümkün. Kullanacağınız bitkinin çeşidine ve konulacakları ortama ve en önemlisi zevkinize uygun bir saksı modellini beğenip karar verebilirsiniz. Bizler bu yazımızda, doğal olması ve bu özelliği ile daha estetik göründüğünü düşündüğümüzden, dekoratif ahşap saksılar  hakkında bahsetmeye çalışacağız.

Ahşap saksıların en önemli özelliği doğal olmalarıdır. Farklı ve etkileyici birçok dekorasyona baktığımızda doğadan ilham alındığını görmek mümkün. Bu yüzden birçok dekorasyonda doğanın eşsiz güzelliğinin izlerini buluyoruz. Belki de içinde yaşadığımız bu hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin bir tanesi de budur!

Ahşap saksı tasarımları için hazırladığımız sunum videomuzu aşağıdan izlemenizi tavsiye ederiz.

Yaşadığımız ortama farklı bir hava katmak, ortamı canlandırmak için dekoratif ahşap saksılar içinde çeşitli çiçek ve bitkilerle süslemeler yapabiliriz. Ahşap saksılar; bulunması ve yenilenmesi kolay, çevreye uyumlu ve zararı olmayan, geri dönüşüm özelliğine sahip estetik doğal ürünlerdir. Bu yüzdende sıklıkla tercih edilmektedirler.

Ahşap Saksı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Eğer ahşap saksıları kendimiz yapacaksak bir iki noktaya dikkat etmeliyiz. Öncelikle kullanım amacınız, kullanacağınız ortam ve isteklerinize göre ahşap saksınızın ebatlarını belirlemelisiniz. Toprağı direk ahşap saksıya koyacaksanız, ahşap saksınızın iç kısmını kese ile kaplamalı veya iç tarafına membran sürmelisiniz. Bu işlem ahşap saksınızın sudan daha az etkilenmesini sağlayacak, ömrünü uzatacak ve böceklenmesinin önüne geçecektir.Eğer ahşap saksının içinde ayrıca plastik saksı kullanacaksanız bu işlemlere gerek kalmayacaktır.Bunların hiçbirini yapmadan ahşap saksınızı direk toprak doldurup kullanmak istiyorsanız; kullandığınız toprağa kükürt ve odun kömürü tozu eklemenizi öneririz.Böylece çürümeye, böceklenmeye ve bazı hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.Saksı için kullanacağınız ağaç ürününün fırınlanmış olması da  nemi azatlığından çatlamasını engelleyecektir.

Ahşap saksılarınızı tek parça ağaçtan oyarak yapabileceğiniz gibi ahşap parçaları bir araya getirerekte yapabilirsiniz. Eğer parçaları bir araya getirerek yapacaksanız çivi, vida gibi metal ürünler kullanmayın. Bunların yerine ağaçtan yapılmış çivileri veya ahşap tutkallarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ahşap saksınızın dış kısmında, zevkinize göre, vernik, cila veya ahşap boyası kullanabilirsiniz.

Eğer ahşap saksınızı kendiniz yapmayacaksanız saydığımız özelliklere de dikkat ederek, hazır olanlarını birçok mağazadan satın alabilir veya bir marangoza yaptırabilirsiniz.

Doğanın el değmemiş, huzur veren, sakinleştiren, dinginleştiren, tazelik ve canlılık katan izlerini taşıyan dekoratif ahşap saksı modellerinin sizler için derledik.

Ahşap Saksı Örnek Resimleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ