Aynalı Ev Dekorasyonları

Aynalı Ev Dekorasyonları

Evlerde Ayna Kullanımı

Son dönemlerde hem küçük evlerde hem de büyük evlerde ayna kullanılarak yapılan dekorasyonların arttığı görülmektedir. Özellikle küçük evlerde ayna kullanılarak yapılan dekorasyonlar mekanları daha büyük gösterme algısı oluşturmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Aynı şekilde büyük evlerde de gösterişli ayna kullanımı mekanlara zenginlik kattığından dolayı tercih edilmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda evlerde ayna kullanımın avantajları ve dekorasyonda kullanırken nelere dikkat edilmesi hakkında faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık. Yazımızın sonundaki ziyaretçi yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Dekorasyon Ayna Kullanımı Avantajları

Ayna kullanımın mekanlara göre avantajları ve dezavantajları bulunduğundan genelleme yapmak yerine mekanlara göre farklı açıklamayı daha uygun bulduk. Özellikle en çok kullanılan mekanlar üzerinde duracağız.

Salonlarda Ayna Kullanımı : Pencerelerin az ya da gün ışığı almaya uygun olmayacak şekilde konumlandırılmış evlerin özellikle salonlarının aydınlık olması için ayna kullanımı çok doğru bir karar olmaktadır. Özellikle pencerenin karşı duvarına yerleştirilecek büyük bir ayna mekana gelen ışığı direk yansıtacağı için ortamın ışık seviyesini arttırmış olacak ve aydınlık sorununun çözülmesine katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde salonlar gibi oturma alanlarında mobilya yoğunluğu çok olmasından genelde bu mekanlarda sıkıcı bir his oluşabilmektedir. Kullanacağınız büyük bir ayna mekanın daha derin göstermesine imkan sağlayacağından dolayı mobilyaların oluşturmuş olduğu daraltma etkisi ortadan kalkacaktır.

Dezavantajı: Özellikle akşam saatlerinde televizyon açık olduğu zamanlarda aydan yansıma olma ihtimali olacağından dolayı rahatsız edecek bir görüntü oluşabilmektedir.

Aşağıdaki salonlarda ayna kullanılarak yapılan başarılı dekorasyon örnekleri bulunmaktadır


Antre ve Giriş Hollerinde Ayna Kullanımı

Dairelerde koridorlar ve antreler genelde karanlık mekanlar olduğu için ayna kullanımı hem aydınlık olmasını arttırır hem de daha büyük görünmesine imkan sağlamaktadır. Özellikle portmanto bulunan antrelerde kullanılacak boy aynaları hem fonksiyonel bir şekilde kullanım imkanı sağlamaktadır hem de mekanın daha gösterişli olması ve misafir olarak gelen kişilerinde ilk göreceği yer olacağı için gösteriş unsuru olarak da ortaya çıkmaktadır. Aşağıda başarılı bir şekilde oluşturulmuş antre ayna örnekleri bulunmaktadır.


Yatak Odasında Ayna Kullanımı

Diğer mekanlarda olduğu gibi Yatak odalarında da ayna kullanımı doğru kararlar arasında olmaktadır. Fakat yatak odasında aynı yerleştirmesi yaparken duvar seçimini doğru yapmak gerekmektedir. Yatarken sürekli kendinizi göreceğiniz bir ayna yerleşimi belli bir süre sonunda rahatsızlık vereceğinin unutulmaması gerekmektedir. Uç dekorasyon olarak bilinen tamamen gösteriş odaklı yatak odalarında tavana ayna uygulaması çok sık yapılmaktadır. Fakat bu uygulama normal kullanım için doğru bir karar olmamaktadır. Genelde yatağın sağ sol cephe duvarlarında ayna yerleştirme ya da giysi dolabının yakınına ayna yerleştirme doğru kullanım olarak görülmektedir. Son dönemlerde yatak odalarında duvara asılı ayna kullanmak yerine yere oturtulmuş büyük ve gösterişli boy aynaları çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Aşağıda yatak odalarında ayna kullanımı ile ilgili başarılı görseller bulunmaktadır.


Aynalar hakkında hazırladığımız diğer konularımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Dekoratif Ayna Modelleri

2017 Modern Dekoratif Ayna Modelleri

2017 Varak Ayna Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ