Bacasız Şömine Modelleri

Bacasız Şömine Modelleri

2017 Dekoratif Bacasız Şömine Modelleri

Günümüzde, odunlu, gazlı, elektrikli, yapay, etanol …  şömine gibi bir çok farklı yakıt tüketen şömineler bulunmaktadır. Bunlar ısınma ihtiyacımızı giderdikleri gibi ayrıca birer dekorasyon öğesi olarakta kullanılmaktadır.Odunlu şömineler yakıtı, külü, isi, dumanı, bacası, temizliği gibi uğraştırıcı yönü olması sebebiyle herkes tarafından tercih edilmemektedir.Gelişen ve değişen teknolojiyle kullanımı daha kolay olan bacasız şömineler tasarlanmaya başlanmıştır. Bu yüzden şömine keyfinden ödün vermeyenler, hem ısınıp hem de mekana görsellik katacak, kullanımı pratik bacasız şömineleri tercih etmektedirler.

Her ne kadar ısınma ihtiyacımızı kalorifer veya soba ile karşılasakta şömine keyfinin yeri ayrıdır.Sürekli kullanmasakta, ısınma problemini halletsek bile olanaklarımız ölçüsünde evimizin bir köşesine şöminenin sıcaklığını hissetmek için gerektiğinde kullanılmak üzere şömine yaptıran birçok aile bulunmaktadır.Sadece ısınmak içinde değil dekorasyonun tamamlayıcısı olarakta tercih edilmektedirler.

Elbette odun ateşi ile ısınmanın yerini hiçbir şey tutmayabilir.Fakat kurulumu, bacasının oluşu, temizliği, dumanı, isi, kokusu …vs gibi birçok zahmetli uğraşından dolayı odunlu şömineleri kullanmak biraz zorlaşmaktadır.Bu yüzden şömine keyfinden mahrum kalmak istemiyorsanız bacasız şömineleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.Bacasız şöminelerin kurulumu ve kullanımı kolay ve pratiktir.Bacası, temizliği, dumanı kiri, isi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.Ayrıca çevreci, güvenlidirler.Baca tıkanması, kıvılcımların etrafa sıçrayıp zarar vermesi, dumandan zehirlenme gibi risklerde yoktur.Şömine keyfi yapmak istediğinizde termostatını istediğiniz sıcaklığa ayarlamanız yeterli.Gerisi size kalmış; artık şömine etrafında sevdiklerinizle birlikte keyifli vakitler geçirebilir, hoş sohbetler yapabilir, soğuk kış günlerinde rahatlıkla ısınabilir ve onlara görsel bir şölen yaşatabilirsiniz.

Bacasız Şömineler Isınmak İçin Yeterli Mi?

Bacasız şömineler tek başlarına ısınma için ideal bir çözüm değildir.Daha çok ısıtmaya yardımcı dekoratif birer öğedirler.Hatta ısıtma özelliği olmayan sadece görüntüsü için kullanılan bacasız şöminelerde mevcuttur.Bu tarz şömineleri istediğiniz her türlü mekanda zahmetsizce kullanabilirsiniz.Kurulumu için inşaat işçiliği istemez, fazla yer kaplamazlar.Sizi ısıtmazlar fakat harika bir görsel ziyafet sunabilirler.Yinede bizim tavsiyemiz eğer imkanınız varsa hem ısıtan hem görsellik sunan bir bacasız şömine kullanımından yanadır.

Bacasız Şömine Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bacasız şöminelerde; 2 boyutlu, 3 boyutlu, plazma, sadece görsel amaçlı kullanılan, hem ısıtıp hem görsellik katan tipte modelleri bulunmaktadır.Yakıt olarakta elektrikli, gazlı, doğalgazlı ve etanol tüketen bacasız şömineler mevcuttur.Burada etanol yakıtından biraz bahsetmek gerekir.Etanol; tarım ürünlerinden (mısır, patates, süt, pirinç, pancar, üzüm, muz gibi) fermantasyon yoluyla üretilen, kimyasal salınımı olmayan, çevreye zarar vermeyen bir biyoyakıt türüdür. Etanol ile çalışan bacasız şöminelerde yanan alev görseli değil bizzat alevin kendisidir.Ama kimyasal salınımı olmayan yenilenebilir temiz bir enerji olduğundan dumanı yoktur ve bacaya gerek duyulmaz.Yani gerçek alev keyfini yaşayabilirsiniz. İmkan ve ihtiyaçlarınız ölçüsünde bu bacasız şöminelerden birini seçip kullanabilirsiniz.

Soğuk kış günlerinde veya yağmurlu bir günde bacasız şöminenizin karşısında oturup dinlenmek, gazetenizi, kitabınızı okumak, torunlarınıza masallar anlatmak, sevdiklerinizle sıcacık samimi sohbetler yapıp keyifli vakit geçirmek, film izlemek veya hiçbir şey yapmadan sadece şöminede yana ateşi izlemek gibisi yoktur sanırım.Ayrıca dekoratif açıdan bacasız şöminelerle evinize renk katabilir, misafirlerinizde güzel bir izlenim bırakabilir, salonunuzu daha da ihtişamlı bir hale getirebilirsiniz.

Saydığımız bu keyifli halleri imkanlarınız ölçüsünde yaşamanız dileğiyle derlediğimiz bacasız şömine dekorasyonlarını beğeninize sunuyoruz.

Bacasız Şömine Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Nur says:

  Kışın kar yağdığında şömine keyfi yapmak gibi si yok.heke bacasız evlerde bı tarz şömineler çok kullanışlı hem dinine keyfi yaşatıyor hemde rahat .bide disaridakarda varsa degmeyin keyiflere. Elinize aldığınız kahfeyle içinizi ısıtan somineyle haftanın yorgunluğunu atar insan.

 2. Emriye TAŞHAN says:

  Bacasız şömineler görüntü olarak güzel görünüyorlar.Ama ısınma konusunda da yeterince kullanışlı oluyor mu acaba, merak ediyorum. Görsel olarak evde bundan bir tane olsa fena olmazdı.

 3. Ferhan KABALAK says:

  Biz bacasız şömineler ilk çıktığında alıp kullanmaya başladık. O zamanlar biraz daha pahalıydı. Şimdiler de fiyatları daha uygun ve gelişen teknoloji ile beraber bacasız şöminelerde de değişiklikler oldu. Artık gerçek alev keyfini dumansız yaşayabiliyorsunuz. Evet bu mümkün; kullandığınız yakıt la alakalı olarak bunu da yapmışlar. Yani alev gerçek ama duman, is, koku, kül vs derdi yok. İlginç değil mi. İnşallah eskisinin yerine en kısa zamanda bunlardan bir tane sini alıp değiştireceğiz.Birde onu deneyelim bakalım.

 4. Esra YILMAZ says:

  Soğuk kış günlerinde yada yağmurlu havalarda şömine karşısinda elinize kitap alıp yada gazete alıp yanında abi kahve içmek çok güzel oluyor.hem ısınıyor hemde evinizin havasını değiştiriyorsunuz salonunu ihtişamlı hale getirebilirsiniz

 5. Harun SARİ says:

  Bacasız şöminelerde kullanılan etanol veya bioetanol bildiğim kadarıyla ispirto değil mi ?Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

 6. Leyla OKUMUŞ says:

  Biz evde ısınma ihtiyacımızı kaloriferle karşılıyoruz. Evin salonuna geçen yıl bacasız bir şömine yaptırdık. Sadece görsel amaçlı. Salonun dekorasyonu ile uyumlu ısıtma özelliği de olan şık bir bacasız şömine. Evin havasını değiştirdi bir anda. Çok sık rastlanan alışılmış bir şey olmadığından gelenlerinde ilgisini çeken, beğenilen bir dekorasyon öğesi oldu. Eve farklı değişik bir dekorasyon yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

 7. Sami KARAKULAK says:

  Bu tarz şömineler güzel görünüyorlar. Tüketim olarak nasıllar acaba? Elektrikli olanları nasıl mesela, faturayı nasıl etkiliyor. Birde etarnol ile çalışanlarından söz edilmiş, bu pahallı mı, kolay temin edilebilen bir yakıt mı, hiç havalandırmaya gerek kalmıyor mu?
  Merak ettiğim bu konularda bilgi sahibi olan tecrübeli arkadaşlar varsa tecrübelerinizi bekleriz. Saygılarımla …

 8. Harun SARİ says:

  Bacasız şömineleri ilk defa, bir sanat sergisinde etrafta dekorasyon amaçlı olarak kullanılırken görmüştüm. Eserlerden çok bacasız şömineler dikkatimi çekmişti. Hepsi birer sanat eseri gibi genel dekorasyonu tamamlıyordu. Yalnız ısıtmıyorlardı, sadece görsel olarak kullanılmışlardı.

 9. Kadir BÜYÜKÇULHACI says:

  Hepsi birbirinden güzel, farklı tasarımlara sahip bacasız şömineler. Bacasız şömineler hakkında verdiğiniz bilgiler ve örnek modeller için öncelikle teşekkür ederim. Benim burada en çok dikkatimi çeken; gerçek alevin dumansız kokusuz oluşu. Şaşırdım ve ilginç buldum. Yani kapalı bir mekanda yakıt kullanıp gerçek alev elde edeceksiniz ama duman, kir, koku, is olmayacak. Gerçekten harika. Yani havalandırmaya gerek yok diyorsunuz. Bu konuyu biraz daha araştıracağım. Ufkumu açtınız, sağ olun…

 10. Aleyna YILMAZER says:

  Güzel, büyükçe bir salonumuz var .İki tarafında geniş camlarla kaplı teras kıvamında ama kapalı bir salon gibi düşünebilirsiniz. Köşede de bacasız bir şömine. Soğuk kış günlerinde ışığı kapatıp sadece şöminenin yaydığı ışık eşliğinde yağan karı seyretmek muhteşem oluyor.Dışarısı soğuk, bembeyaz karlar havada süzülüyor, siz sıcacık bir ortamda şöminenin karşısında oturup hem dışarıdaki manzarayı hemde evin içindeki şöminede kaynaklı görsel şöleni izliyorsunuz. Bayılıyorum bu keyfe. İnsanın tüm sıkıntısını stresini alıp götürüyor. İmkanı olan herkese tavsiye ederim.

 11. Hasibe KIRKLAR says:

  Bacasız şömineyi de ilk defa duyuyorum. dekorasyonvemodellerim sitesinde görünceye kadar hiç haberdar değildim böyle bir şöminenin olduğundan.İyi akıl edilip yapılmış.bakalım daha neler göreceğiz. Teknoloji bu hızda ilerlerse daha neler yapılmaz ki.

 12. Sevde ÇAKIROĞULLARI says:

  Bacasız şöminelerden bir tanede biz aldık kullanıyoruz.İlk olarak internette gördük .Aslında bildiğimiz odunlu şöminelerden yaptıracaktık. Ama biraz araştırınca kullanımının zorluğu nedeniyle vazgeçtik. Onun yerine bacasız şömine yaptırmaya karar verdik. Gayet güzel memnunuz da Özellikle de gelen misafirlerin çok hoşuna gidiyor.Görüntüsü bir harika.

BİR YORUM YAZ