Bahçe ve Balkon Aydınlatma Fikirleri

Bahçe ve Balkon Aydınlatma Fikirleri

Bahçelerimizi ve Balkonlarımızı Aydınlatmak İçin Fikirler

Yaz akşamlarında sevdiklerinizle beraber balkonlarda sefa yapmak yada arkadaşlarınızla bahçenizde keyifli akşamlar geçirmek, eminim sizi de mutlu edip, huzurlu hissetmenizi sağlıyordur. Bu mekanları daha etkileyici bir hale getirmek, gündüz bahçe ve balkon keyfini gecede devam ettirebilmek için şık ve kullanışlı aydınlatmalardan faydalanabilir, çeşit çeşit aplikler, fenerler, led ışıklar, mumlar …vs kullanarak balkon ve bahçelerinizi süsleyebilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle bir balkon veya bahçeye sahip şanslı insanlardan biri olmanız gerekiyor 🙂 .

Bahçe Aydınlatma

Eğer evinizin bir bahçesi varsa buralar; yoğun ve stresli geçen günün ardından sizi dinlendiren,  sakinleştirebilen özel mekanlardır. Bahçenize uygun doğru aydınlatmalarla bahçenizin geceleri de etkileyici ve şık görünmesini, ağaç ve bitkilerinizi ışıklandırarak güzelliklerinin gecede fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Bahçenizi çevreleyen duvarlarınızda, led ve güneş enerjili ışıklar, spotlar veya aplikler kullanarak  duvarda farklı desenler oluşturarak görselliği arttırabilir, bahçenize sıcak bir hava katabilirsiniz. Bu aydınlatmaları varsa bahçenizdeki çardakta, havuzda da kullanmak oldukça etkili bir ambiyans oluşturmaktadır. Eğer bahçenizde bir çardak veya havuza sahip değilseniz sorun yok, bahçede kendiniz oluşturabileceğiniz küçük su birikintilerini çiçekler ve yapraklarla süsleyip minik mumlarla ışıklandırabilirsiniz. Bahçenizin girişini, merdivenlerinizi, bahçenizde bulunan yürüyüş yollarını aydınlatmak görsellik kazandırmanın yanında buraları daha kullanışlı hale getirecektir. Farklı renklerde ve biçimdeki fenerleri, askılı lambaları bahçenize serpiştirebilir, ağaç dallarına asabilirsiniz.

Balkon Aydınlatma

Doğru ve şık bir aydınlatma ile bahçenizde olduğu gibi balkonunuzda da etkileyici bir atmosfer oluşturmanız mümkün. Bunun için saksılarınızı ışıklandırabilir, askılı lambaları kullanabilirsiniz. Işıklı vazo ve aksesuarları, mumları, kandilleri balkonda da kullanmak balkonumuzu olduğundan daha keyifli bir hale getirecektir. Aydınlatma için güneş enerjisinden de yaralanabilir; toprağa saplanan bilen güneş enerjisi ile çalışan lambaları saksılarınızda deneyebilirsiniz.

Davetlerinizi daha şık hale getirebilecek, bahçe ve balkonlarınızda daha keyifli ve etkileyici ortamlar oluşturabileceğiniz birbirinden farklı aydınlatma fikirlerini beğeninize sunuyoruz.

2017 Dış Mekan Aydınlatma Fikirleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hayriye KAHRAMAN says:

  Bu birbirinden güzel fotoğrafları görünce keşke benimde bahçem olsaydı da buna benzer şekilde dizayn edebilseydim diye geçirdim içimden. Aydınlatma gerçekten olduğundan daha güzel göstermiş bahçe ve balkonları. Ayrı bir hava katmış, farklı, albenisi yüksek mekanlar haline getirmiş. İnşallah bir gün bizlerde böyle güzel bahçesi olan bir evde oturabiliriz.

  1. Dekorasyon says:

   Aslında ufak bir balkonda bile akşamlar çok güzel ortam oluşturabilecek aydınlatma örnekleri yapılabilmektedir. Ne yazık ki bizim balkon kullanma alışkanlığımız sadece depo amaçlı olduğu için dikkat etmiyoruz 🙂

 2. Eren Ali KİBAR says:

  Bahçe balkon, binanızın dış cephesi hiç fark etmez, doğru kullanılan aydınlatmalarla daha da şık bir hale gelebiliyorlar. Bir anda albenileri artıyor, daha dikkat çekici hale geliyorlar. Bazen sadece ışıklarla başka dekorasyon aksesuarlarına gerek kalmadan çok farklı, ilginç tasarımlar yapabiliyorsunuz.

 3. Saliha AK says:

  Yenilemeyi, farklı bir şeyler eklemeyi severim. En son bu kararı balkonumuz için aldım. Geniş, güzel, kapalı bir balkonumuz var. Teras da diyebiliriz. Sönük duruyordu biraz, ne yapabilirim derken aydınlatma fikirleri ile karşılaştım. Beğendim, tuttum bu fikri. Araştırıyorum bakalım neler yapabilirim diye.

 4. Ebru PARMAK says:

  Büyük bir bahçem yok ama yetiyor bize. Akşamları yemek yeyip çay içebildiğimiz, keyifli vakitler geçirdiğimiz şirin bir bahçe. Bahçeyle ilgilenmeyi de seviyorum. Çalışan biri olarak zor oluyor ama bahçe küçük olunca problem çıkarmıyor çok fazla. Kağıt fenerler, güneş enerjili aydınlatma, ufak tefek aksesuarla dekore etmeye çalıştım biraz.Güzelde oldu bence.

 5. Selahattin DEDELER says:

  Fikir vermesi açısından güzel resimler derlemiş siniz teşekkürler.İstifade ediyoruz, bizim için ilham kaynağı oluyor.Tabi aynısı yapamıyoruz ama yol gösteriyorlar.

 6. Selahattin DEDELER says:

  Aydınlatılan yerler her zaman olduğundan daha güzel görünür.İster bahçeler olsun ister binalar gündüzün güzelliğini gecede devam ettirmek için ışıklandırmanın olması görsellik bakımında oldukça hoş oluyor.Vurgulamak istediğiniz ön plana çıkarmak istediğiniz şeyleri böylece başarmış oluyorsunuz.

 7. Selahattin DEDELER says:

  Yazın en çok vakit geçirdiğim yerlerden birisi evimizin bahçesi. Fırsat buldukça bahçeyle ilgilenmeye, bakımını yapmaya çalışıyorum. Benim içim büyük bir zevk bu işlerle uğraşmak. Misafirlerimi ağırlıyorum, gelen çocuklar rahatça oyunlarını oynayabiliyorlar, bazen kitabım elimde çayımı demliyorum, daha ne olsun. Aşırıya kaçmadan ufak tefek aydınlatmada yaptım. Bence harika oldu, Çok abartmadan aydınlatma yapılabilir tavsiye ederim.Bazen gereksiz aydınlatmalar insanı yoruyor, enerji tüketimini arttırıyor. Gerek yok o kadarına diye düşünüyorum.

 8. Betül YARMACI says:

  Değerli dostlarla yapılan muhabbetlerin mekanı, çocuklarımızın oyun alanı bahçelerimizi aydınlatarak gecemize şıklık katabiliriz. Sürekli değişen ve gelişen teknolojiyle bahçe aydınlatmaları da artık geçmişe nazaran çeşitlenerek daha da kolaylaştı ve yaygınlaşmaya başladı. Bu satede sadece evimizin bahçeleri değil parklar d daha estetik bir görünüme kavuştu. Şık bir aydınlatma yapılmış bahçeler, parklar çok hoşuma gidiyor.Gündüz serinliği, yeşilliği ile çekim noktası olan bahçeler ve parklar gecede bu sayede görsel bir şölene dönüşe biliyor.

 9. Erva KARAMAN says:

  İçinde yeşilin her tonuna sahip birbirinden farklı bitkilerin, çiçeklerin, ağaçların olduğu bahçeler gündüz zaten güzel görünüyorlar. Önemli bir ayrıntıda buraların gecede daha güzel görünmesini sağlamak. Bunu gerçekleştirmek içinde bahçe aydınlatmalarından faydalanmak lazım. Gecenin karanlığında bahçe duvarında ışıklardan oluşan desenler, karanlıkta ağaç dallarında yana fenerler, gece de ışıklarla belirginleşen çiçekler size ve misafirlerinize oldukça keyif verecektir. Paylaşımlarınız için teşekkürler…

 10. Metehan YÜKSEL says:

  Amcamların köydeki tek katlı evlerinde geniş bir teras ve oldukça büyük bir bahçe var. Bakımlı, içinde meyve ağaçları olan şirin bir yer. Tek eksiği sanırım güzel bir aydınlatma olmamasıymış. Buradaki fotoğraflara bakınca yapılan uygun aydınlatmalarla ortamların olduğundan çok farklı bir hale geldiği görünüyor. Oldukça dikkat çekici renkli, albenisi yüksek olmuş. Böyle aydınlatılmış bir mekanda vakit geçirmek çok çok keyifli olurdu.

 11. Emirhan HAKYEMEZ says:

  Balkon yada varsa bahçede oturmak, yemek yemek, bir şeyler içmek sevdiğim ve özlemini duyduğum şeyler. Şimdilerde şehrin gürültüsü, yoğunluğu, stresi bir yana evlerimizde aynı oldu. Küçük daracık balkonsuz evler, birbiriyle iç içe girmiş binalar. Pencereden baktığınızda komşuya buradan geçebilecekmişiniz hissi uyandıracak kadar yakınlıkta olan pencereler. İnsanın ruhunu daraltıyor. Eğer güzel bir bahçe veya balkona sahipseniz kıymetini bilin.

BİR YORUM YAZ