Banyo Yenileme

Banyo Yenileme

Banyo Yenileme Nasıl Yapılır?

Banyo, evin diğer odalarına kıyasla mütevazı bir alandır, ancak ev halkı düşünülerek tasarlanması gereken bir alandır. Banyo, evde yaşayan herkesin güne başladığı ve günü bitirdiği yerdir ve farkında olmasalar da banyonun iç tasarımı günlük ruh hallerini de etkiler.

Sizi karşılayan parlak renklere ve yüzeylere sahip keyifli, aydınlık bir banyoda güne daha rahat başlayabilirken, karanlık, kalabalık, sıkıcı bir şekilde dekore edilmiş, her hareket ettiğinizde kendinizi farklı bir yerde bulduğunuz bir banyoda güne daha mutsuz ve karamsar başlayabilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığında banyo tasarımının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Peki, banyo tasarımınızdan memnun musunuz? Değilse, neden küçük bir banyo tadilatıyla odanın tüm ambiyansını değiştirmeyesiniz?

Örnek Banyo Yerleşimleri

Banyonuzu nasıl yenileyebilirsiniz?

Banyonuzu yenilemeye karar verdikten sonra, ilk adım doğru planlamadır. Bu aşamada en önemli karar, banyo tadilatınız için yapmak istediğiniz her şeyi hesaplayarak ne kadar bütçeniz olduğunu belirlemektir. Belirlediğiniz bütçe, ne kadar büyük veya küçük bir banyo tadilatı yapabileceğinizi gösterecektir.

Tüm alanı yenilemek, bölgesel güncellemeler yapmak, sadece banyo mobilyalarını değiştirmek veya yepyeni bir iç mekan yaratmak için tüm tesisatları değiştirmek isteyip istemediğiniz, tüm bu kararlar ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır.

Bir tasarım seçerken ve aynı zamanda bir bütçe belirlerken, kendinize ve ailenize aşağıdaki soruları sorun

Banyonuzun nasıl görünmesini istiyorsunuz? Modern, klasik, renkli, minimalist vb.

Günlük hayatımızda banyoyu ne sıklıkta ve ne amaçla kullanıyoruz?

Hızlı bir duş alıp çıkmak mı istiyoruz, yoksa rahat bir banyo mu yapmak istiyoruz?

Banyomuzun şu anda sahip olduğumuz yeterli depolama ve saklama alanına sahip olup olmadığı.

Sabah evden çıkmak zorunda kaldığımızda kaçımız aynı anda saçımızı taramak, dişlerimizi fırçalamak ve hazırlanmak için banyoyu kullanıyoruz.

Mevcut banyolarımızda sevmediğimiz ve istemediğimiz şeyler.

Ve tabii ki en önemlisi, ne kadar para harcamak istediğinizdir.

Bu soruların cevapları kullanıcı deneyiminde bulunabilir: tüm aile ne istemiyor, ne hayal ediyor ve banyonuzu yenilemeye başladığınızda nelere dikkat etmelisiniz.

Banyo duvarlarınız için yapabilecekleriniz

Duvarlar, bir odanın iç tasarımının en önemli unsurudur. Kendinizi aynı büyüklükte iki odada hayal edin. Biri siyah duvarlı, diğeri beyaz duvarlı. Ne kadar farklı hissederlerdi. Gördüğünüz gibi, duvarların mekan üzerindeki etkisi büyüktür ve büyük bir fark yaratır ve banyo yenileme aşamasında duvarlarla ne yapacağınız, banyonuzun tasarımı için verebileceğiniz en önemli kararlardan biridir.

Banyo duvarlarınızla neler yapabileceğiniz sorusunun birçok farklı cevabı vardır. Seramik karolar, banyolarının klasik görünümünden vazgeçmek istemeyenler için her zaman ilk tercihtir. Seramikler çok çeşitli parlak ve mat yüzeyler, farklı desenler, renkler ve boyutlar sunar ve temizlenmesi ve bakımı kolay olduğu için hijyenin önemli olduğu banyolarda kolayca kullanılabilir.

Son yıllarda duvar boyası banyo duvarları için popüler bir seçim haline gelmiştir. Parlak renkleri, alternatiflerine kıyasla değiştirme ve yenileme kolaylığı ve silinebilir yüzeyleriyle hijyeni teşvik eden duvar boyası, oda tasarımında belirleyici bir seçimdir. Parlak, canlı ve özgün bir banyo istiyorsanız, duvar boyası tartışmasız bir seçimdir. İnternette çok sayıda ilham verici DIY banyo duvar boyası projesi bulabilirsiniz. Şimdi tek yapmanız gereken bir renk şemasına karar vermek ve yaratıcılığınızı serbest bırakmak.

Bir diğer banyo trendi de duvar kağıdı kullanımıdır. Duvar kağıdı, duvar boyası ile birlikte kullanılabilen yıkanabilir ve kolay uygulanabilir yüzeyi nedeniyle son yıllarda banyolarda daha yaygın hale gelmiştir. Çeşitli desen seçenekleriyle her türlü tasarım için doğru deseni bulabileceğiniz duvar kağıdı, banyonuza romantik, doğal, canlı veya yaratıcı bir bakış açısı katabilir.

2022’de banyo tadilatı için büyük bir bütçeniz yoksa, sadece duvarlarda yapılabilecek küçük banyo tadilatlarının genel tasarımda büyük bir fark yaratabileceğini unutmayın. Duvarlara küçük dokunuşlar ekleyin

Artık duvarların dekora katkısının önemini bildiğinize göre, banyo tasarımınıza birkaç küçük dokunuş eklemenin zamanı geldi. Peki, banyo tasarımı duvarların tamamen yenilenmesini gerektiriyor mu? Tabii ki değil. Duvar karolarını söküp yenilerini döşemek veya duvar kağıdını kaldırıp yenilerini koymak zor olmasa da, bazı insanlar için yine de zahmetli olabilir.

Bu nedenle, bir duvarda değişiklik yapmanın iyi bir yolu, bugünlerde sıklıkla olduğu gibi, üzerinde küçük bir ünite yapmaktır. Bu amaçla, internette sayısız örnek bulabileceğinizi bilmenizi isteriz. Aile gezilerinizden eğlenceli resimler bastırın, gördüğünüz makaleleri yapıştırın veya en sevdiğiniz modern görsellerin çizimlerini ekleyin.

Banyo dekorasyonunuz için renk seçimi

Renk, bir mekana hayat veren ve tasarımı üzerinde doğrudan etkisi olan en önemli unsurdur. Dekorasyon tercihlerimizle uyumsuz renklere sahip mekanlar daha zorlayıcı ve yorucu olurken, sessiz renklerin ve uyumlu tonların bir arada kullanıldığı mekanlar kendimizi rahat ve konforlu hissetmemizi sağlar.

Banyo tasarımındaki trendler yıllar içinde değiştikçe, kullanılan renkler de değişiyor. Mavi, yeşil ve turuncu gibi tek renkli seramiklere sahip banyoların yerini alan sakin beyaz ve krem tonlarına sahip banyolar giderek daha popüler hale geliyor. Duvar ve zeminlerde yumuşak renklerin tercih edildiği banyolarda, çok renkli banyo mobilyalarının kullanımı banyoya canlılık katabilir ve aksesuarlar sıcak bir atmosfer yaratarak mekanı sıkıcılıktan kurtarabilir.

Duvarlarda, banyoya renk katmak için duvar boyası ve duvar kağıdını birlikte kullanabilirsiniz. Renk söz konusu olduğunda neredeyse sonsuz seçenek olduğunu unutmayın. Siz ve aileniz renkli ve canlı bir yaşam alanı yaratmayı seviyorsanız, banyo tadilatınız sırasında bu seçimleri yaparak canlı bir banyo yaratabilirsiniz.

Banyo İçin Renk Örnekleri

Aydınlatmalı ve aynalı banyo tasarımı

Banyolar, özellikle büyük şehirlerdeki yapılaşma yoğunluğu göz önüne alındığında, doğal olarak en az aydınlatılan odalardır. Bu nedenle aydınlatma aşamasında yapılacak doğru seçim, doğru miktarda ışık sağlayabilir. Aydınlatma armatürleri de mekânsal tasarıma önemli bir katkı sağlar. Son yıllarda özellikle banyo aydınlatmasında spot ve lambaların yerini güzel hatlara sahip aydınlatma armatürleri almıştır.

İnsanların saç, makyaj ve diş fırçalama gibi işlemlerle karşılaştıkları banyo aynaları, tasarıma katkı sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Özellikle küçük ve dar alanlara sahip banyolarda aynalar, mekana derinlik kattığı için çok önemli bir tasarım tercihidir. Bu nedenle ayna seçerken dikkatli olunmalıdır. LED aydınlatmalı aynalardaki son trend ile bölgesel aydınlatma yaratırken modern görünümlü bir aynaya sahip olabilirsiniz.

Daha azıyla daha konforlu bir alan yaratmak

Bildiğiniz gibi, banyolar genellikle sınırlı kullanılabilir alana sahip küçük alanlardır. Duşlar, küvetler, çamaşır ve kurutma makineleri, tuvaletler ve lavabolar gibi büyük sabit eşyalarla banyolar, ek mobilyalarla kullanımı giderek daha rahatsız yerler haline gelebilir.

Banyoda rahatça hareket etmek ve daha sade bir iç mekan yaratmak söz konusu olduğunda daha az eşya tercih edilir. Saç kurutma makinesi, temizleyiciler, kremler ve bakım ürünleri gibi eşyaları depolayarak banyonuzun daha az dağınık görünmesini sağlamak veya daha düzenli bir banyo oluşturmak için daha fazla depolama alanına sahip banyo mobilyaları seçin.

Banyonuzu nasıl dekore edersiniz?

Dekor ve iç tasarımla ilgili verdiğiniz tüm kararlar banyonuzun tasarımı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Doğru bir planlama ile banyonuza ekleyeceğiniz dekoratif aksesuarlar, banyonuzu oldukça süsleyebilir. Banyo Yenileme Maliyetleri 2022, Banyo yenileme maliyetleri çok yüksek veya çok uygun olabilir ve banyonuzu güzelleştirebilir.

Banyo yenileme maliyeti 2022.

Bir banyo tadilatının ne kadara mal olacağı, bu bölümün başında belirtilen çözümlere bağlıdır. Tadilat sırasında alınan yeni kararlar, tercih edilen marka ve işçilik maliyetleri gibi birçok farklı faktör banyo tadilatının maliyetini değiştirecektir.

2022 yılı itibari ile komple banyo yenileme maliyeti m2 başına 5.000-6.000TL arasında değişmektedir.

10m² Banyo Yenileme Maliyeti (22.12.2022 tarihi ile)

  • Mevcut seramiklerin kırılması ve molozların atılması: 2.500TL
  • 10m² zemin seramik ve işçilik: 6.000TL (Yaklaşık 300-350TL’lik ürün seçilmiştir)
  • 27-30m² duvarlar için seramik ve işçilik: 18.000TL (Yaklaşık 300-350TL’lik ürün seçilmiştir)
  • Zemin Seramik öncesi çimento esaslı izolasyon yapılması= 2000TL
  • Lamine Cam Duşakabin= 12.000TL
  • Lavabo, Klozet, Banyo Dolabı= 11.000TL
  • Lavabo bataryası, Duş bataryası, Klozet bataryası= 2.500TL
  • Tavan Boya ve tamiratlar= 2.000TL

Banyo Tadilat Masrafı Toplam= 56.000-60.000 TL arasında tutmaktadır.

2022 yılında banyo tadilatının maliyeti seçilen marka, kalite ve kullanıma da bağlıdır. Bundan önce fiyatları inceleyerek ve yapılması gerekenlerin bir listesini çıkararak ortalama bir bütçe hazırlamanızı ve tadilat sırasında bu bütçeyi aşmamaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ