Banyolarda Mermer Kullanımı

Banyolarda Mermer Kullanımı

Banyo Dekorasyonlarında Mermer Kullanımı

Yaşadığımız coğrafyada mermer kullanımı oldukça eskilere dayanmaktadır.Roma ve Bizans döneminden Osmanlı imparatorluğuna kadar bu bölgeye yerleşen tüm uygularlıklar tarafından kullanılmıştır. Sanat eserlerinde, cami, kervansaray, hamamlarda, minare ve çeşmeler gibi birçok farklı alanda mermerden yararlanılmıştır.Günümüzde de mermer kullanımı özellikle de inşaat sektöründe sade bir güzellik arayanlar için bir çok değişik mekanda karşımıza çıkmaktadır.Bu kullanım alanlarından biride evlerimizin banyolarıdır.

Banyoda mermer kullanımı eskiyi ve klasikliği çağrıştırıyor gibi düşünülse de günümüzde değişen ve gelişen dekorasyon anlayışı ile modernliği de simgelemektedir.İster evinizde hamam ruhunu yaşamak için klasik dekorasyonu tercih edin, isterseniz minimalist çizgilere sahip daha modern bir banyo hayal edin hiç fark etmez; isteklerinize ve zevkinize uygun mermer tasarımlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Banyolarda Mermer kullanımı için hazırladığımız sunum videosu

Mermer, modası geçmeyen, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir üründür.Hem estetik hem dayanıklıdır.Sağlamlığı ve zarafeti temsil eder. Bu yüzdende özellikle inşaat sektöründe farklılık oluşturan tasarımların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Banyolarda Mermer Kullanımında Nelere Dikkat Etmeli

Güzelliğinin yanı sıra mermerlerin bakımına da dikkat edilmesi gerekir. Mermer su ve ateşten etkilenmeyen sağlam bir taş olsa da hor kullanılmaması gerekir.Mermerlerin bakımında asitli temizleyiciler ve kireç sökücü kullanılmamalıdır.Bu tarz ürünler mermeri eriterek zarar vermektedirler.Mermer temizliği belirli aralıklarla ılık sabunlu su ve bir bezle nazikçe yapılmalıdır.Düzenli olarak temizlendiğinde mermerleriniz leke tutmayacaktır.Yapısı gereği gözenekli olan mermerlerin üzerine dökülen çay, kahve veya meyve suları hemen temizlenmelidir ki kalıntılar leke oluşturmasın. Beyaz mermerlerinizin daha parlak ve temiz olması için temizlik suyuna tuz ve limon suyu ilave edebilirsiniz.Birde mermerlerinizi çizilmeye karşı korumak için  kullandığınız mobilya ve aksesuarlara dikkat etmelisiniz.

Banyoda mermer kullanarak yaptığınız dekorasyonunuzu çeşitli aksesuarlarla zenginleştirebilirsiniz.Ahşap, bambu ve mermerden yapılmış dekoratif aksesuarlar; mumluklar, şamdanlıklar, tepsiler, küçük biblolar, düz cam duş kabinleri, krom veya altın sarısı tonlarında musluklar banyonuzda mermer şıklığını tamamlayacaktır.

Sadelik ve doğallık kadar lüks ve ihtişamı da yansıtan mermer ile dekore edilmiş birbirinden farklı tasarıma sahip banyo modelleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz. İyi seyirler.

Örnek Banyo Mermer Dekorasyonları

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Duran PEKCAN says:

  Yoğun ve stresli bir iş temposunun ardından eve gelince sıcak bir duş almak insanı rahatlatır.Hele de bu tarz mermer kullanarak tasarlanmış bir banyoda duş aldığınızı düşünün; bir yandan suyun dinlendirici etkisi diğer yandan mermerin ortama kattığı huzur veren ambiyans. Huzur, sakinlik, dinginlik, ferahlık harika olurdu valla.

 2. Zeynep KARACA says:

  Osmanlı mimarisi andıran ve siyah rengin kullanıldığı mermer banyo çok hoşuma gitti.Tarihi bir yapı hissi uyandırdı bende. Osmanlı aşığı biri olarak evimde böylesine şık ve zarif bir banyomun olmasını isterdim.Keyif alarak duşumu alırdım.

 3. Ayşe AÇAN says:

  Yeni aldığımız eve taşınmadan önce ufak tefek elden geçirmeler yapmıştık. Banyoyu tamamen yenilemedik ama küveti değiştirip, mermerden yapılmış şık bir küvet aldık .Uyum sağlaması için lavaboyu da mermerden yaptırdık. Bataryası, süzgeci derken bu kadarı bile bize göre biraz maliyetli oldu ama değdi. Gayet estetik bir görünüme kavuştu banyomuz.

 4. Hayriye CERİK says:

  Mermer kullanarak tasarlanmış bu banyoları gördüğümde tarihte yolculuğa çıktım sanki. Eski yapıları gezen araştırmayı seven birisiyim. Özellikle de ahşap ve taş işçiliğinden yararlanılan yapıları ayrıca pek bir severim. Bu yüzden mermer kullanılarak tasarlanmış bu banyolarda çok hoşuma gitti. Hem tarihi bir havası var hemde modern.Gerçekten süper olmuşlar.

 5. İlhami GÜZEL says:

  Evinizde hamam keyfini yaşamak istiyorsanız banyoda mermer kullanmak gerekir. Otellerde, termal tatil kasabalarına gittiğinizde sizi büyüleyen o sıcak hamamların etkisini banyonuzda mermer kullanarak evinize taşımak mümkün. Biz evimizde uzun yıllardır mermer bir banyo kullanıyoruz. Her banyoya girdiğimde kışın gittiğimiz hamamın hissini yaşıyorum. Benim gibi bu tarz şeyleri seviyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

 6. Hayrullak KESKİN says:

  Mermerin şıklığını, doğallığını ev dekorasyonunda mutlaka kullanmak gerek. Kültürümüzde önemli bir yeri olan mermer tarihimizde de hanlarda hamamlarda camilerde çeşmelerde hep kullanılmış.Ecdadın estetik anlayışını yansıtmıştır. Estetiğin pek önemsenmediği her şeyin ucuzuna kalitesizine kaçıldığı günümüzde tarihimizde olduğu gibi sahip çıkmalıyız.

 7. Selma ENGİN says:

  Buradaki mermer banyo dekorasyonları gerçekten çok güzel duruyorlar.İyi tasarlanmış ve hepsi kendi içinde uyumlu.İmkanım olsa da böyle bir banyoya sahip olabilsem.Şimdilik sadece bakmakla yetiniyorum,Ama bakması bile keyif verici.

 8. Nagihan YILMAZ says:

  Evin tadilatına başladıktan sonra sıra banyonun tadilatına gelmişti. Eski banyomda güzel di ama hazır tadilata başlamışken banyoda bi elden geçse fena olmayacaktı. Sıradan banyoların haricinde farklı bir banyo istiyordum. Uzun araştırmalardan ve fikir almalardan sonra banyoda mermer kullanmaya karar verdik. Bu işlerden anlayan samimi bir dostunda yardımıyla banyoda olabildiğince mermer kullandık. Duvardan zemine, küvetten lavaboya kadar.Şeffaf camdan bir duşa kabin, krom renk batarya ve süzgeçler. Tasarıma uygun bir ışıklandırma. Harika oldu. Banyodan hiç çıkmak istemiyorum :).

 9. Yasin KULAKSIZ says:

  Mermer kullanmak banyoya ayrı bir hava katmış.Oldukça şık ve farklı bir tasarım olmuş.Doğal şeyleri hep sevmişimdir; taş, mermer, ahşap hasır vs… Bu tarz ürünlerin dekorasyonda sıkça kullanılması gerektiğini düşünüyorum.Doğal, sağlıklı ve estetik.

 10. Esra YILMAZ says:

  Banyolarda mermeri çok seviyorum.eskiden kalmış görününlü hali ok hoşuma gidiyor.arkadaşım ye ı evlendi ve banyosu u mermer dosetti hamam havası kattı.gorseelligı kadar temizliğine önemli tabiki hamam görününlü taşlarda gayet iyi rahat temizleniyor

BİR YORUM YAZ