Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyon Örnekleri

İlk defa anne baba olacağınız zaman tarifi mümkün olmayan değişik duygular içerisine girersiniz.Bakış açınız, düşünceleriniz, ilgileriniz yavaş yavaş değişmeye başlar.İlgi odağınızda artık doğacak olan bebeğiniz vardır.Onu karşılamak için hazırlık yaparsınız.Kullanacağı eşyalar, oyuncakları, odası, yatağı …vs. Tüm hazırlıklar tamamlanır ve nihayetinde bebeğinizi sevgiyle hazırladığınız odasında ağırlarsınız..Ama çok çabuk büyürler, hızlıca geçer vakit bu aylarda/yaşlarda.Aldığımız eşyalar, yatağı, oyuncakları artık karşılamaz olurlar ihtiyaçlarını.Çünkü bebeğimiz artık büyümüş ve çocukluk evresine gelmiştir.Şimdi zaman, yine ona sevgiyle hazırlayacağımız çocuk odası dekorasyonunu zamanıdır.Bebek odası artık miladını doldurmuştur.

Özellikle okul çağına gelindiğinde çocuklar odalarını değiştirmek, kendi yaşlarına uygun oda tasarımına sahip olmak isterler.Cicili bicili bebek odalarından havalı gençlik odalarına kadar geçen zamanda hayallerini süsleyecek çocuk odası dekorasyonu yapma vakti gelmiştir artık. Çocuğumuzla beraber onların ihtiyaçlarını karşılayacak bir oda tasarlayabiliriz.Bunu kendimizde tasarlayabileceğimiz gibi bir mimardan veya tecrübelilerden yardım alarakta yapabiliriz. Çocuk odası dekorasyonu keyifle yapacağımız, her aşamasında söz konusu çocuklarımız olduğu için zevk alacağımız güzel bir uğraş olacaktır.

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken konular, oda tasarımının onların kişiliğine, karakterine, ihtiyaçlarına uygun olmasıdır.Bu tasarımı, çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimlerini dikkate alarak hazırlamalıyız.Odaları onlar için hem eğlendirici hem de öğretici bir mekan haline getirilmelidir.Bunun içinde çocuğumuzun odasını sevmesi gerekir.Bu yüzden çocuk odası dekorasyonunda mutlaka çocuklarımızın da fikirlerini sormalı, hayal dünyalarını dikkate almalı, kişiliklerini iyi analiz etmeliyiz.Böylece keyif alacakları bir oda dizayn etmiş olmakla beraber onlara özgüven duygusunu da aşılamış oluruz.Yani çocuğumuzun odası onu yansıtmalıdır.

Çocuk odası çocuğunuzu sıkmayacak, ferah, penceresi olan, güneş gören bir oda olmalıdır.Bu çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir.Diğer bir husus; çok hareketli olan çocuklarımızın zarar görmemesi için kullanılan mobilyaların köşelerinin zarar verici sivri uca sahip olmamasıdır.

Çocuk odasında kullanacağımız tüm eşyalar sağlıklı ve işlevsel olmalıdır.Eğer halı kullanacaksak anti bakteriyel ve kaymayan bir halı tercih edilmelidir.Zemin döşemesinde de tahtaya göre daha az kir tutan ve temizliği daha kolay olan parke döşemeler kullanılabilir.Perdeler yıkanabilir, az kir tutan modeller den seçilmelidir.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çocuk odaları genelde rengarenk odalardır.Fakat burada yapılan bir yanlışta çok abartıya kaçılmasıdır. Çocuk odası dekorasyonunda onun dikkatini dağıtacak çok karışık renkleri kullanmaktan kaçınmak gerekir.Genelde 2 den fazla renk kullanılmaması tavsiye edilir.Böylece çocuğumuzun zihni ve gözleri yorulmamış olur.Burada dikkate alınması gereken bir konuda renk seçiminde çocuğun cinsiyetinin, yaşının, oldukça geniş ve sınırı olmayan hayal dünyasının, ilgi alanlarının, kişiliklerinin göz ardı edilmemesidir.
 • Sakinleştirici etkisi olan mavi, yeşil kırmızı gibi pastel renkler çocuk odaları için uygundur.Koyu mat renkler odayı olduğundan küçük gösterip  boğucu bir etki yaratabilirken açık pastel renkler tam tersi bir etki ile daha ferah ortamlar oluşturmanıza yardımcı olurlar.
 • Çocukların hayallerindeki gibi, onların zevklerine uygun ortamlar oluşturmak gerekir.Sevdikleri kahramanlardan, çizgi film karakterlerinden yararlanılabilir.Mesela erkek çocukları için arabalar, kız çocukları için prenses desenli kumaşlar kullanılabilir.Çocuklar canlı renklere sahip, favori çizgi film karakterlerinden oluşan odaları çok severler.
 • Çocuk odalarında mutlaka yeterince toparlayıcı depolama alanları olmalıdır.Eşyaları, oyuncakları, malzemeleri günden güne artacaktır.Hepsini alabilecek geniş ve kullanışlı bölmelere ihtiyaç duyulacaktır.Ayrıca bu bölümler çocuğunuzun erişebileceği noktalarda olmalıdır.Üst raflarda duran bir oyuncağı almak isterken çocuklarımız zarar görebilirler.
 • Okul çağındaki çocuklar için mutlaka rahatça ders çalışıp, kitap okuyabilecekleri köşeler oluşturulmalıdır.Bu köşede de  dikkatlerini dağıtmayacak aksesuarlar kullanılmalıdır.Kitap okuma alışkanlığının bu yaşlarda kazandırılması için, içinde ilgisini çeken zevkle okuyacağı kitapların bulunduğu , güzel, sevecekleri bir kitaplık bulundurulmalıdır.Ayrıca bu köşede sizde gazetenizi, derginizi, veya kitabınızı okuyarak ta ona örnek olabilirsiniz.
 • Çocuk odalarında bulunan prizler mutlaka kapaklı olmalıdır.Varsa tüm elektrik kabloları gizlenmelidir.İçeride kilitli kalmaya karşı önlem alınmalıdır.Pencerelere parmaklık takılmalıdır.

Tüm bunlara dikkat ettiğimizde, çocuklarımızın güvenli ve keyifli bir şekilde vakit geçirebileceği, onların gelişimlerine yardımcı olacak tarzda dizayn edilmiş şık bir çocuk odası dekore etmiş olacağız demektir.

Çocuk Odası Dekorasyon Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Nur says:

  Çocuk odası bence çok önemli özellikle uyum renkleride önemli tabi .açık renk daima iyidir bence çünkü oda deyince sadece uyku olarak düşünülmemeli ders çalışmaya da elverişli bı oda olmalı düzen ve renkuyimu bence bu yüzden çok önemli.bizler bazı şeyleri seçerken bazen birşeye takılıp kalıyoruz aslında düşünmeniz gereken kullanış açısından rahatlığı olmalı bence bazen gösteriş bişey ifade etmiyor bana Göre

 2. Ayse says:

  Biz küçükken odamız bile yoktu şimdiki çocuklar gerçekten çok şanslı ders çalışacakları bir odası ders yapabileceği ir masası uyuyabilecegi bir yatağı herşeyi var.hersey okadar güzel yapilmiski gerçekten çok beğeniyorum.eskiden bizler birer odanın içinde de oturuyor yatiyirdukkoltuklar hem oturmaya hem yatmaya kullanılıyordu.zaman gerçekten çabuk geçiyor.

 3. gökhan maşuk says:

  Önceden arabalı yatağı olan çocuk odaları çok meşhurdu. Kırmızı renkte, spor araba görünümünde, önü ışıklı çocuk yatağına sahip çocuk odaları. Şimdi bakıyorum da neleri çıkmış. Birbirinden eğlenceli, renkli, cıvıl cıvıl çocuk odaları, harikalar.

 4. Yasemin KARAGÖZ says:

  Yukarıdaki fotoğrafları görünce çok şaşırdım. Biz çocukları büyütünce pek dikkat etmemişiz çocuk odalarına sanırım. Ne kadar farklı, ilginç, birbirinden güzel çocuk odaları yapılmış. Etkilenmemek mümkün değil, tekrar çocuk olasım geldi valla.

 5. Sevda KALYONCU says:

  Şimdiki çocuklar çok şanslı. Benim, bırakın böyle masalsı bir ortamı andıran bir odam olmasını, işe başlayıncaya kadar ayrı bir odam yatağım olmadı. Kanepede yattım yıllarca. Şikayetçi değilim ama bunları görünce de şimdilerde çocuk olası geliyor insanın. Kıymetini bilseler anlasalar keşke.

 6. Ali YILMAZ says:

  Çocuk odası alırken bence en çok dikkat etmesi gerekilen konulardan birisi zevkle ders çalışabilecekleri alanların oluşturulmasıdır .Güze, l şık bir kitaplık, kullanışlı bir masa, rahat edebileceği bir koltuk. Kitaplığın içini çocuğunuzla seçeceğiniz kitaplarla doldurmak gerekir. Hatta beraber kitap okuma saatleri yapıp onu kitap okumaya özendirmek gerekir. Ağaç yaşken eğilir. Sadece rengarenk, oyun oynayacağı bir oda oluşturmayın çocuğunuza. Tabi ki bunlarda olacak; oyunda oynayacak ama hayata da hazırlamak, bazı alışkanlıkları bu yaşlarda kazandırmakta gerekli.

 7. Serap DENİZ says:

  Çocuklar çok hızlı büyüyorlar ve ihtiyaçları istekleri de aynı hızda değişiveriyor. Biz çocuk odası alırken bu duruma pek dikkat etmemiştik. Bir sürü para vererek aldığımız çocuk odası artık ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Keşke ileriye dönük, çocukların büyüyünce de kullanabileceği eşyalardan oluşan bir çocuk odası tercihi yapsaymışız diyoruz. Sizlere tavsiyem ileriye dönük düşünmeniz olacaktır. Tabi “bi kaç yıl kullanır sonra baştan aşağı yenileriz, yenisini alırız ne olacak” demiyorsanız.

 8. Canan AKIN SAY says:

  İki erkek çocuğumuz var, biri 3. sınıfta diğer, okula yeni başladı. İkisininde odası aynı. Yıllardır pek bir değişiklik yapmamıştık odalarında. Ama artık değişikliğin vakti geldi. Zaten kendileri de odalarında yenilik istiyorlar. Babamızı da ikna ettik sonunda. Şimdilerde ne yapabiliriz, nasıl bir oda ihtiyaçlarımızı karşılar onu düşünüyoruz.İşe internet üzerinden araştırma yaparak başladık. Sonra mağazaları dolaşacağız. İnşallah çocuklarımızın da beğeneceği güzel bir oda haline dönüştürürüz eski odalarını.

 9. Cemil HAKYEMEZ says:

  Çocuk odası tasarlamak her ne kadar keyifli olsa da zor iş .Bir çok seçenek ve dikkat edilmesi gereken hususlar var. Tabi işin içine maddiyatta girince biraz daha zorlaşıyor bu durum. Çocuğunuzun hayalindeki çocuk odasını tam manasıyla yapmak mümkün değil gibi. En azından şimdilik bizim için durum böyle. Ama elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Burada da birbirinden farklı çeşit çeşit çocuk odası için dekorasyonlar mevcut. İçlerinden neleri gerçekleştirebiliriz diye bakıyoruz. faydalanıyoruz da.

 10. Kamuran KURNAZ says:

  Resimlere bakamıyorum, tıkladığım resim görünüyor sonraki gelenler hep aynı 3 resim.

 11. Yasemin KARA says:

  Birbirinden ilginç çocuk odası tasarımları var burada. Gerçekten güzel ve etkileyici, ilham veriyor insana. Tabi görseldekilerin hepsini aynı şekilde yaptırmak bulmak biraz zor olur. Ama fikir vermesi açısından iyi olmuş. Bu arada resimlerin tamamını sırayla göremiyorum.Dörderli dörderli çıkıyorlar.

BİR YORUM YAZ