Daire Dekorasyonu Yapmak

Daire Dekorasyonu Yapmak

Daire Dekorasyonu Yapmak İçin Fikirler

Bu yazımız biraz hikaye tarzında bir evi nasıl dekor edeceğinizi ve ona nasıl duygu yükleyeceğiniz hakkında bilgiler içermektedir. Bir evi yuva yapan nedir derseniz sahiplerinin hikayesini anlatabilmesidir deriz. Bir evi tasarlamak ve bu duyguları yansıtmak için 8 adımdan oluşan bir listeyi dekorasyonvemodellerim.com olarak sizler için hazırladık.

1-) Planlama

Yeni bir eve taşınırken dekorasyonla ilgili fikirleriniz olgunlaşır olgunlaşmaz birlikte çalışacağınız insanları da belirlemeniz gerekmektedir. Taşınmak pek de kolay bir iş değildir, hele de çocuk sahibi iseniz daha zor bir süreç olacaktır. O yüzden karar verme aşamasında mümkün olduğunca sabırlı olup harekete geçme aşamasında hızlı davranmalısınız.

2-) Mix&Match Ustası Olmalısınız

Bir odayı dekor ederken ona kişilik kazandırmak için desenler, formlar, renkler ve dokular arasındaki uyumu keşfedin. Eğer sofistike bir ev görünümü peşindeyseniz pelüş ve koyun postu gibi sıcak tekstilleri nötr renklerle bir arada kullanın. Yatak odanızda tekstiller kadar farklı desenleri, renkleri ve yüzeyleri de bir arada kullanabilirsiniz. Bu tür çalışmalar odalara çok katmanlı bir görünüm katmaktadır.

3-) Hikaye Katmaya Hazırlık

Daire dekorasyonu yapmak için hikaye katmak önemli bir nokta olarak belirtmiştik. Sizin için anlamı olan eşyaları dekoratif objeler olarak kullanın. Bu durum ziyaretinize gelen misafirlerin hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlayacaktır. Ana renkleri nötr olan evlerde renk katmanı konusunu aksesuarlar ile başarılı bir şekilde çözebilirsiniz. Sehpa kitapları, yeşil yapraklı bitkiler, koltuk şalları ve yastıklar birbiriyle uyum içinde nötr bir fon üzerinde renk oyunları oynayacaktır.

4-) Başlangıç Noktası Seçin

Duvarlarda kullanacağınız beyaz tonunu sıkıcı bir renk olmaktan ziyade üzerinde kendi sanat eserinizi oluşturacağınız boş bir kanvas olarak görebilirsiniz. Beyaz kullanılan odaların fazla aydınlık ya da soğuk olmasının önüne geçmek için farklı katmanlar ve dokular ekleyin.

5-) Dramatize Ederek Dekorasyonu Hareketlendirmek

Dekore ettiğiniz odanın estetiğini bir adım yukarıya taşıması için merkezi bir noktadan bir farklılık oluşturun. Örneğin yemek odasında bir duvarı füme rengine boyamak hem oraya bir anlam katacaktır hem de o duvarın bir odak noktası olmasını sağlayacaktır.

6-) Denge Kurun

Daire dekorasyonu yapmak için denge konusunu önemli unsurların başında gelmektedir. Tasarımda denge iç mekanlar için kilit noktalar olmaktadır. Bir odada denge simetrik bir yerleşim planı kadar asimetrik veya dairesel yerleşim planlarında da uygulanabilir. Örneğin dairesel formlu bir pencereniz var ve ona denge kurmak istiyorsanız yapacağınız en güzel hareket pencerenin altına dikdörtgen bir konsol yerleştirme olacaktır. Denge konusunda bu verdiğimiz örnek sadece mantığı anlamanız içindir.

7-) Daire Dekorasyonu İçin Işık Ayarı

Doğru aydınlatma bir odanın atmosferi üzerinde önemli rol oynar. Bir mekan ne kadar iyi dekore edilmiş olursa olsun kötü aydınlatma onun bütün cazibesini yerle bir edecektir.

😎 Dekorasyonda Detayları İhtiyaçlara Göre Belirlemek

Yerleşim planınızı evin orijinal mimarisi üzerinden yapmakta her zaman fayda vardır. (Tabi burada bahsettiğimiz orijinal mimari konusu tamamen doğru bir şekilde yapılmış proje çözümlemesidir. Ne yazık ki ülkemizde herkes kendini mimar sandığı için yanlış çözümlenmiş mimari planlara çok sık denk gelinmektedir). Yine de odaların var olan şekilleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bazı duvarları yıkmaktan çekinmeyiniz (Kesinlikle duvarların yıkımını statik hesaplar yapıldıktan yapınız)

Örnek Daire Dekorasyonları

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mehmetcan says:

    Abartıdan uzak ama sadeliğin verdiği şıklıktan yana benim tercihim. Sade ama konforlu, gözü yormayan ama dikkat çekici, birde olmuşken bütçemize uyduğu kadar kalitelisinden olacak. Karmaşık birçok renkten oluşan tasarımları sevemiyorum bir türlü. Biraz klasik biraz modern; dengeli bir karışım ile yapacaksınız dekorasyonunuzu. Birde sizde bir anısı hikayesi olan bir kaç aksesuar da eklediniz mi tamamdır.

  2. Kadriye EĞİLMEZ says:

    Taşınma ve tadilat işlerini hiç sevmiyorum. Ama bazen yapmak zorunda kalıyorsunuz. O yüzden evi yenilemeye karar verirseniz çok ucuzuna kaçmayın derim. Biraz fazla harcayın, bir sefer olsun tam olsun. Tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmayın. Biz iki yıl önce evimizi tadilata soktuk. Duvarın rengi, perdeler ve mobilyaların seçiminden sonra halılarımızı beğendik. Daha önce şöyle bir hataya düşmüştük; önce halımızı aldık sonra perdeyi, mobilyaları halıya uydurmaya çalışmıştık. Tabi buda bizi bir hayli kısıtladı. Hayal ettiğimiz gibi olmamıştı. Bu sefer bu hataya düşmedik. Halıdan söz açılmışken tavsiyem kolay temizlenebilen, kaymayan ve antibakteriyelden yana tercih yapmanız, özellikle de varsa çocuk odanızda. Biraz pahallıya geliyor ama rahat edersiniz.

BİR YORUM YAZ