Dekorasyonda Akvaryum Kullanımı

Dekorasyonda Akvaryum Kullanımı

Dekorasyon Yaparken Akvaryum Kullanımı

Akvaryuma olan ilgi son zamanlarda oldukça artmıştır.Hem balık yetiştirmek hem suyun rahatlatıcı etkisini odamıza taşımak hem de görsel bir şölen estirmek için birbirinden şık akvaryumlara rastlamak mümkün.Salonumuza veya ofisimize koyacağımız akvaryumlar güzel bir dekorasyon öğesi olacağı gibi bakımları da biraz zor olmaktadır.Gerçi gelişen teknoloji ile birçok akvaryum malzemesi sayesinde bu durum oldukça kolaylaşmış durumda.Zamanında yaptığımızda ve gerekli malzemeleri temin ettiğimizde bu durum pek sıkıntı olmayacaktır.

Örnek dekoratif akvaryum modelleri için hazırladığımız sunum videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Dekorasyonunuza uygun bir akvaryum için öncelikle hangi balıkları yetiştireceğinize karar vermeniz gerekli.Yetiştireceğiniz balıklar ve kullanılacak yerin uygunluğuna göre akvaryumunuzun ebatlarını da ayarlamanız gerekiyor.Sonrasında ise akvaryumunuz için gerekli olan; ışıklandırma, derece, termostat, ısıtıcı, hava pompası, yeteri kadar hava borusu, süngerli filtre, hava taşı, hava dağıtım çeşmesi, kepçe, temizlik için hava süpürgesi, çakıl, kum ve dekoratif malzemeleri temin etmelisiniz.

Akvaryumların Tabanlarında Kullanılan Dekoratif Eşyalar

Akvaryumu koyacağınız yerde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.Eğer devamlı güneş ışığı alan bir yere akvaryumunuzu koyarsanız suyunuzun rengi kısa zamanda yeşile dönecektir.Buda dekoratif açıdan hoş bir görüntü değildir.Cam kenarı gibi ısı değişikliklerinin olduğu bir yere koyarsanız bu sıcaklık değişimi suyu da etkileyecek ve balıkların sağlığı açısından uygun olmayacaktır veya oldukça kaliteli termostat ve ısıtıcı kullanmanız gerekecektir.

Akvaryum İçi Süsleri

Küçük süs balıklarını tercih edecekseniz akvaryumunuz koltuklarınıza yakın olmalı ki balıkları seyretmeniz zorlaşmasın.Geniş bir salonda kullanacaksanız ve oturduğunuz yer ile akvaryum arası mesafeli ise büyük balıkları yetiştirmeniz daha uygun olacaktır.Akvaryumunuzun yerden yüksekliğinin ideal ölçüsü ortalama 90 cm’dir. Böylece dik bir görüş ile balıklarınızın güzelliklerini seyredebilirsiniz. Ayrıca birçok balık türünün o muhteşem seyri üstten bakıldığında değil yandan bakıldığında görülmektedir.

Suyun rahatlatıcı etkisi, seyri doyumsuz balıkların güzelliklerinin yanı sıra akvaryumlarımızda dekoratif aksesuarları da kullanmamız gerekecektir. Böylece görselliği zengin, dekorasyonumuzla uyumlu şık tasarımlı akvaryumlara sahip olabiliriz.

Sizlere ilham vermesi dileğiyle birbirinden şık ve huzur veren tasarımlara sahip akvaryum modellerinden derlediğimiz galerimizle baş başa bırakıyoruz, iyi seyirler…

Dekorasyonda Akvaryum Kullanım Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Yasin KULAKSIZ says:

  Çok büyük değil ama çalışma masamın yanındaki sehpanın üzerinde duran orta büyüklükte bir akvaryumum var.O bile odanın havasını değiştirmeye yetiyor. Dekorasyon olarak farklı renk ve şekillerde çakıl taşları, rengarenk kumlar ve bir kaç ufak aksesuar kullandım. Birde abartısız ama şık bir aydınlatmaya sahip akvaryumum. Bakımı temizliği de zahmetli gelmiyor bana. Tam tersine bunlarla uğraşmak rahatlatıyor beni. Zaten akvaryumun karşınıza geçip bu güzelliği izlediğinizde her şeye değdiğini anlıyorsunuz.

 2. Hakan KAHRAMAN says:

  Bizde evinde akvaryum olanlardanız .Eve yeni geçtiğimizde mimar olan arkadaşımız, ev hediyesi olarak tasarlamıştı bizim için. Oldukça şık farklı bir tasarım oldu. Eve geldiğimde günün yorgunluğunu bir nebzede olsa atmaya yardımcı oluyor. İnsanı dinlendirip, stresli düşüncelerden uzaklaştırıyor. Ayrıca evimizin en güzel dekorasyon unsurlarından biri. İmkanınız varsa mutlaka tavsiye ederim.

 3. Ayşegül ATLAS says:

  Biz ilk olarak çocuklarımız çok istediği için almıştık evimize bir tane akvaryum. Sonrasında bizimde çok hoşumuza gitmeye başladı. Akvaryumu büyüttük, dekore ettik, balık çeşitlerini arttırdık ve evimizin dikkat çeken harika şık görünümlü bir öğesi haline geldi. Çocukların ve eşimin tutkusu haline dönüştü. Bana da seyri hoş bir akvaryumu izlemek düştü.Herkes mutlu mesut anlayacağınız.:)

 4. Nurcan KAVLAK says:

  Ev dekorasyonunda akvaryumun çok güzel bir tercih olduğunu düşünüyorum. Zaten örneklerden de anlaşılıyor. Odanızda bir akvaryum varsa suyun ve balıkların rahatlatıcı etkisi insanı büyülüyor. Odaya farklı mistik ve sıcacık bir hava katıyor. Ayrıca doğal bir tasarım.

 5. Ali YILDIRIM says:

  Evde akvaryum olması güzel bir uğraş, iyi bir hobi aynı zamanda da görselliği ile harika bir ortam oluşturuyor.Fakat bakımı bana zor geliyor.Sırf bu yüzden evdeki akvaryumdan vazgeçtim.Ama fotoğrafları görünce acaba tekrar mı akvaryum alıp evime koysam dedim.

BİR YORUM YAZ