Dekoratif Kuş Yuvaları | Ev Dekorasyonu ve Yeni Modeller

Dekoratif Kuş Yuvaları

Dekoratif Kuş Yuvaları

Bahçelerimizi Dekoratif Kuş Yuvaları İle Süsleyelim

Yaz aylarını karşıladığımız şu günlerde cıvıl cıvıl kuş seslerini bahçemize taşımak, bu minik dostlarımızın barınak ihtiyacına katkıda bulunmak mümkün.Hem de bunu yaparken, kuş yuvaları bahçemiz için şık birer dekoratif obje haline de dönüşebilirler.

“Merhamet ve sevgi” nin birer göstergesi olarak tarihimizde bir çok yapıda kuş yuvalarına rastlamak mümkün.Camilerde, tarihi evlerde, hanlarda, hamamlarda ve daha bir çok yapıda birbirinden güzel kuş yuvalarına rastlıyoruz.Yapanın ve yaptıranın hayal gücünü, zevkini, zarafetini yansıtan bu yuvalar eski yapıları birer şaheser gibi süslemektedirler.Taştan, tuğladan veya kiremitten yapılan kuş yuvaları günümüze kadar gelmişken, ahşaptan yapılanları ise zamana yenik düşerek veya yangınlar sebebiyle günümüze kadar ulaşamamışlardır.Dönemin merhamet ve sevgi duygularını yansıtan, mimari açıdan zarafetin göstergesi olan kuş yuvaları birçok farklı tasarıma sahiptirler.Basit birer yapıdan hayal gücünün sınırlarını zorlayan tasarımlara kadar bir çok farklı şekil ve ebatlarda karşımıza çıkmaktadırlar.

Dekoratif Kuş Yuvaları için hazırladığımı sunum videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Kuş Yuvası Nasıl Yapılır

Günümüzde bu tarz kuş yuvalarına rastlamak maalesef pek mümkün değil.Doğanın tahrip edilmediği, ağacın ve yeşilin daha bol olduğu zamanlarda düşünülüp yapılan kuş yuvalarına, betonlaşan ve yeşilin neredeyse hiç kalmadığı günümüz şehir merkezlerinde daha çok ihtiyaç var aslında. Belki o dönemdekiler kadar  olmasa da bizlerde bahçemizi süsleyecek, doğada özgürce dolaşan kuşları korumak ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kuş yuvalarıyla bahçemizi donatabiliriz.Küçük dostlarımızı, hazır alarak veya kendimiz yapabileceğimiz kuş yuvaları ile sıcaktan-soğuktan, rüzgardan, çamurdan, yağmurdan koruyabiliriz.Böylece bahçemizde uçuşan ve sesleri ile bizi büyüleyen, rahatlatan kuşları görebiliriz.Hem de bu kuş yuvaları bahçemiz için birer dekoratif aksesuarlar haline de geleceklerdir.Birbirinden renkli, şık tasarımlara sahip birçok hazır kuş yuvaları mevcut.Ayrıca biraz el emeği ile de kendi ürünümüz olan kuş yuvaları da yapabiliriz.

Geçmişte sevgi, zarafet ve inceliğin göstergelerinden biri olan kuş yuvalarını bizlerde hayvan sevgimizin birer göstergesi olarak bahçelerimize koyarak gösterebiliriz.Bu amaçla geçmişten günümüze birçok farklı tasarıma sahip eski ve yeni çeşitli kuş yuvası modellerinin sizler için derledik.

Kuş Yuvası Tasarım Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Elif GUME says:

  Bu kuş yuvalarını görünce benzerlerinden birine sahip olmayı istedim hemen. Gayet güzeller renkliler. Hepsinede bayıldım. Bu kuş yuvaları araştırıp alacağım evimin bahçesine mutlaka . Olmadı yaptıracağım marangoza bir tane.

 2. Tacettin YASLI says:

  Hepside çok güzel, renkli ve ilginç tasarıma sahip. Eskiden yapilanida harika yeni model tasarlamamış olanıda. Bizdeki hayvan sevgisinin muhteşem örnekleri bunlar.

 3. Derya DEMIRCI says:

  Bu kus yuvalari bir harika. Daha once tarihi yeleri gezerken hic dikkat etmemisim kus yauvasi var mi yokmu diye. Bundan sonra daha dikkatli olup inceleyecegim.

 4. Nur says:

  Kuş yuvalarının hepsi çok güzel yapanın ellerine sağlık bahçesi ve balkonu olanlar için seçenek çok hepsi birbirinden güzel .insan kararsız kaliyo seçerken hangisini alırsak alalım muhteşem duracağı kesin

 5. Nur says:

  Merhamet ve sevginin bir simgesi olan kuş yuvaları özelliklerde özellikle camilerde bulunuyoruz ve görsele hitap ettiği zaman çok hoş duruyor bahçede ağaçlarda da çok güzel duruyor insanı dinlendiren kuş sesleri cıvıl cıvıl öpüşmeleri sabah uyandığımızda insanın kulağına hoş bir müzik gibi geliyor ve bahçemizde bu tarz dekoratif kuş yuvaları bulundurduğumuzda bu seslerle daha çok uyanma şansımız oluyor

BİR YORUM YAZ