Dekoratif Sallanan Sandalyeler

Dekoratif Sallanan Sandalyeler

2018 Dekoratif Sallanan Sandalye Modelleri

Bazı eşyalara evin her köşesinde rastlamak mümkündür.Salonda, mutfakta, bahçede, balkonda, çocuk odasında…vs. Bu eşyalardan biride hiç şüphesiz sandalyelerdir.

Sandalyelerin kullanılmaya başlanması çok eskilere Mısırlılara kadar dayanmaktadır. Mısırlılar sandalyeleri dini ayinlerinde, özel günlerde kullanmışlardır. Sonraları Roma, Yunan Uygarlığı ve Avrupa dada kullanılmaya başlanmıştır. Buna karşın doğu da ise Japon, Hindu, Çin ve Müslüman halk tarafından benimsenmemiş, yere oturmayı tercih etmişlerdir.

1840 yıllarda ise Atlantik’te sallanan sandalyeler kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla sandalyeler değişmiş, gelişmiş ve günümüze kadar gelmiştirler.

Dekoratif Sallana Sandalye Sunum Videosu

Sandalyelerin tarihinden kısaca bahsettikten sonra sandalyeler arasında dekoratif amaçlı olarakta kullanılan sallanan sandalyelerden bahsetmeye çalışacağız.

Ev dekorasyonunuz nasıl olursa olsun; ister klasik tarz, ister modern tarz, dekorasyonunuza uygun bir tasarıma sahip sallanan sandalye modeli bulmak mümkün. Bu sandalyeler ile dekorasyonunuzu daha da etkili bir görünüme kavuşturup tamamlayabilirsiniz.

Dekoratif Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klasik dekorasyonunuza uyacak ahşap bir sallanan sandalye veya eski hatıraları canlandıracak antika bir sallanan sandalye ya da tamamen çağdaş, modern hatlara sahip bir sallanan sandalye ile mutfakta, çocuk odasında, çalışma odanızda, balkonunuzda veya bahçenizde farklı, şık bir ortam elde edebilirsiniz.

Dekoratif Sallanan sandalye camınızın önüne, şöminenizin yanına koyabilir; salonunuzda harika bir köşe oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken, kullanacağınız sandalye ile dekorasyonunuzun uyumlu olmasıdır. Sandalyenizi, fazlalıkmış gibi görünmemesi için mobilyalarınız, duvar, halı ve perdelerinizle uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz. Özelliklede minderli sandalyelerde minderin rengi ve desenine mutlak dikkat etmelisiniz.

Oluşturduğunuz köşede sallanan sandalyenizin rengi ile aynı tonlarda sehpa, masa abajur, kilim, battaniye, süs eşyaları kullanarak görselliği daha da zenginleştirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Sürekli hareket olacağı için özellikle ahşap modellerde kızak kısımlarının sağlam malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Sallanırken ses çıkartmaması için kızak kısmında yumuşatıcı olarak tarif edilen plastik ya da kauçuk parçaların bulunması
  • Sallanırken bütün ağırlık sırt kısımında olacağı için kullanılacak kumaş ve süngerlerin ergonomik sınıf ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Rahatlık açısında iki farklı sallanan sandalye modeli.

Sallanan sandalyelerinde kitap okumak isteyen kişilerin bu örnekte olduğu gibi minder yapısı olması gerekmektedir. Uzun süreli oturmalarda bu tür minder yapıları sizlere daha çok rahatlık hissi verecektir ve saatlerce oturmanız halinde bizi sizi rahatsız etmeyecektir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz rahat sallanan sandalyelerin aksine gündelik kısa süreli oturmalar için bu tür ahşap sallanan sandalyelerde tercih edilebilmektedir. Fakat sırt ve oturma bölgesinde minder bulunmadığı için kısa bir süre sonra size rahatsızlık verecektir. Günün keyif kahvesini içmek isteyenler için bu tür modeller de tercih edilebilir.

Yoğun bir günün ardından dinlenmek, çayınız veya kahvenizi yudumlamak, kitabınızı okumak, sevdiklerinizle hoş sohbetler etmek ya da keyif yapmak için sallanan sandalyeler sizler için harika bir alternatif olacaklardır. Ayrıca sallanan sandalyeler sayesinde dekorasyonunuzu daha da şık bir hale getirip tamamlamış olacaksınız.

Güncelleme: 01.05.2019

Sitemizde yayınlanan makaleler sürekli olarak güncellediği için gelişen moda akımlarına göre sizlere daha kaliteli bilgiler vermeye çalışıyoruz. Sallanan sandalye modelleri gibi farklı tasarıma sahip sandalye modelleri arayan kullanıcılarımız için hazırladığımız makaleyi aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı Tasarım Sandalyeler

Dekorasyon Sallanan Sandalye Resimleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ