Dekoratif Vazo Modelleri

Dekoratif Vazo Modelleri

2017 Dekoratif Vazo Modelleri

Ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından biride vazo kullanımıdır.Porselen, cam, toprak gibi farklı farklı madenlerden yapılmış vazolar sadece çiçek konulan kaplar olmaktan öte, artık günümüzde dekorasyonun önemli, tamamlayıcı unsurlarından biri haline gelebiliyorlar.Genelde evlerde salon dekorasyonlarında kullanılan vazolar, bir odanın köşesinde zeminde, keyifli bir yemek daveti için hazırlanan sofranın ortasında, sehpa, konsol veya bir masanın üzerinde  dekoratif amaçlı olarak karşımıza çıkabiliyorlar.

Dekorasyonda başarılı bir etki sağlamak için vazoların nerede ve nasıl kullanıldığı önemli.Vazonun rengi, şekli, çok büyük veya küçük olması, çiçekli mi çiçeksiz mi kullanılacağı gibi konulara dikkat etmek gerekir.Küçük bir masanın üzerinde duran büyük ebatlı bir vazo uygun olmazken aynı vazoyu çiçekle birlikte geniş bir salon veya büyük bir ofisin bir köşesinde kullanmak gayet etkili bir dokunuş olmuş olur.

Dekoratif Vazoların Etkisi

Eğer geniş bir salona veya ofise sahip iseniz büyük boylarda vazo kullanmak daha etkili olacaktır.Tek ve koyu renklerden oluşan vazoyla şık bir tasarım oluşturabilirken; tercihinize göre renkli vazo seçimi ile de farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz.Birde içine pastel renklere sahip bir bitki yerleştirirseniz vazonuz daha da çekici hale gelecektir.Çiçekli vazolar için yemek masaları veya orta sehpalarda kullanıma uygundur.Porselenden yapılmış vazolar için yapay ve büyük yapraklara sahip bitkileri; cam vazolarınız için ise orkide, sümbül, gül gibi canlı çiçekleri tercih edebilirsiniz.Bu tarz vazoları altına sereceğiniz masa örtüsü ile birlikte konsollarda da kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz; vazonun altında örtü kullanacaksanız, kullandığınız çiçeğin fazla dikkat çekmeyen, kısa boylu olmasıdır.Böylece örtü detayını da biraz daha ön plana çıkarmış olursunuz.

Tek bir vazo yerine ikili ve üçlü vazo kullanımını da deneyebilirsiniz.Büyük vazolar kullanacaksanız aynı zamanda kullanacağınız mekanlardın da geniş olması lazım.Ama böyle geniş bir mekanınız yoksa ve birden fazla vazo kullanarak bir kombin oluşturmak istiyorsanız daha küçük ebatlarda vazolar kullanabilirisiniz.Duvarda asılı duran tablolarınızın altına tablolarla uyumlu renklere sahip  vazolar yerleştirerek farklı bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir vazo modeli de örgü ile kaplanmış olanları.Farklı tarzda iplerle kaplanarak süslenen renkli renkli vazolarda son zamanlarda çokça dikkat çekmeye başladı.Özellikle dışını beğenmediniz vazolarınızı, zevkinize göre seçeceğiniz uygun bir iple kaplayabilir böylece eskisinden daha şık bir vazo elde etmiş olurusunuz. Bunu cam bir vazonun içene canlı renklere sahip küçük çakıl taşlarını koyarakta elde edebilirsiniz.

Ev veya ofisinizde kullanabileceğiniz farklı vazo modellerini sizler için derleyip beğeninize sunuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Rana KORKMAZ says:

  İçini dolduramadığınız, büyük geniş bir salona sahipseniz; vazo kullanmak gayet etkili olacaktır. Boş gibi duran bu tarz odalarda dekoratif amaçlı kullanılan vazolar mekanı daha şık bir hale getirecektir. Odanızla uyumlu bir veya bir kaç vazo çıplakmış gibi görünen salonunuzun havasını değiştirecek denge sağlayacaktır. Bu konuda fikir sahibi olmamızı sağlayan paylaşımlarınız için teşekkürler…

 2. Kemal DERYA says:

  Vazo deyince benimde aklıma bir anım geldi. Sanırım ilkokul yıllarımdı. Teyzemlerin geniş bir salonu vardı. Fırsat buldukça teyzemlere gider benden 1 yaş büyük teyze oğluyla oyun oynardık. Yine bir gün hafta sonu okullar tatil, teyzemlerdeyiz. Teyze oğlu İsmail ile top oynuyoruz. Bir şut çektim; sehpanın üstündeki vazoya denk geldi. Vazo ortadan ikiye ayrıldı .Aldımı bizi bir telaş, korku. Ne yapacağımızı bilemedik, bantlasak mı, yapıştırsak mı bir türlü olmadı. Kırık vazo elimizde annemle teyzem gördü bizi. Sopa yemedik ama iyi fırça yemiştik. Bir daha salonda top oynamak yok tabi, yasaklandı. Yıllar geçti işe girdik ve aklıma o vazo geldi. Bir bayram ziyaretinde teyzeme hediye olarak güzel bir vazo alıp gittim. Sevindi, duygulandı. Geçmişten, bol bol, uzun uzun sohbet ettik o gün. Ne günlerdi be…

 3. Şefik ERSOY says:

  Günümüzde pek sık rastlamasakta zarif görüntüleri ile benim hoşuma gidiyor vazolar. Bizim evde yok. Ama dedemler de var ve sanırım tüm dede evlerinde de vardır. Vazo denince aklıma hep dedemin evi geliyor. Babaannem bahçeden topladığı birbirinden güzel kokan türlü türlü çiçekleri vazoya doldurup, masanın ortasına kondururdu. O çiçeklerin kokusu odanın dört bir yanını sarar her yer mis gibi kokardı.Buradaki vazoları görünce bunlar canlandı gözümde bir an.

 4. Yeşim AKYOL says:

  Birçok farklı aksesuarı kullanarak evimizde veye işyerimiz de dekorasyonumuzu tamamlayabiliriz. Daha etkili, çekici, şık ortamlar oluşturabiliriz. Bu konuda bence aksesuar kullanımı çok önemli, dikkat çekici bir detay. Zaten mükemmellik bence detaylarda gizlidir. Bu amaçla kullanacağımız aksesuarların başında gelen ve benim de kullanmayı en sevdiğim aksesuar; vazolardır. Vazo kullanarak farklı atmosferlerde mekanlar oluşturmak mümkün. İster klasik ister modern tarzda olsun dekoratif olarak şık bir mekan için vazo vazgeçilmezlerim dendir.

 5. Rana KORKMAZ says:

  ben evimde genelde saksı kullanmayı tercih ediyorum. Canlı çiçek yetiştirmek, onlarla ilgilenmek daha çok hoşuma gidiyor. Vazo lar koparılan canlı çiçeklerin solmadan saklandığı kaplar gibi geliyor bana. Gerçi dekoratif amaçlı kullanımları, yapay çiçeklerle tasarlananları da var ama , ne bileyim işte bir kere böyle bir düşüncem oluşmuş. gerçi yukarıdaki vazoları görünce fikirlerim değişmedi değil. Belki deneyebilirim…

 6. Hülya YILDIZ says:

  Evinde vazo kullanmayan yoktur sanırım. Şu an vazo kullanmasanız bile illaki bir dönem evinizin bir köşesinde renkli bir vazo bulunmuştur sanırım. Bizim evde hali hazırda 2 tane var. İkisi de ananemdem kalma, bizim için manevi değeri olan vazolar. Onlara baktıkça ananemi, dedemi, o yılları hatırlıyorum, özlem duyuyorum. Gözüm gibi bakıyorum bu vazolara. Evin salonunda, baş köşede gelenleri karşılıyorlar. İnşallah bizden sonrada çocuklarım kullanıp saklayacaklardır.

BİR YORUM YAZ