Eski Lastiklerden Geri Dönüşüm

Araba lastiğini en fazla yakıp ısınmak için kullanan milletiz. Aslında değerlendirilmesi şeyler lastikler. Eski araba lastiğini bu ne iğrenç diye atmadan iki kere düşünmenizi sağlayacak bu tasarımları yapmak çok kolay üstelik. Eğer benim arabam bile yok sen neyden bahsediyorsun diyorsanız, araba tamircilerinin olduğu bölgelerde çok sayıda eski kullanılmayan lastik vardır onlardan alabilirsiniz. Eski lastiklerin evde yarattığı değişime inanamayacaksınız.

Kenarda duran eski araba lastikleriniz mi var? Eğer cevabınız evetse bu fikirlere bir göz atın ve eski araba lastiklerini iç ve dış mekan dekorlarınız için yeniden değerlendirin. Bu eski ve kullanılmayan araba lastiklerini kullanışlı bir mobilyaya, bahçeniz için bir malzemeye ya da çocuklarınız için eğlenceli bir şeylere çevirebilirsiniz. İşte size bir sonraki projeniz için ilham alabileceğiniz birkaç geri dönüşüm projesi.

Eski Lastiklerden Yapılmış Örnekleri aşağıdaki video’dan izleyebilirsiniz.

Eski Lastikleri Hangi Boyalar İle Boyamalı?

Lastikler plastik yapısı olmasından dolayı çok esnektirler. Bu sebepten dolayı hareketli olarak kullanan lastiklerde hiçbir boya kalıcı bir kullanım sağlamayacaktır. Fakat dekoratif amaçlı kullanım için su bazlı plastik boyaları tercih edebilirsiniz.  Lastik boyaması yaparken kesinlikle yağlı boya ve tiner ile kullanılan boyaları tercih etmeyiniz. Son dönemlerde ev dekorasyonunda çok sık kullanılan hibrit boyaları da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde eğer boyama yapacağınız yüzey az ise Sprey boyaları da lastiklerinizi güzelleştirmek için kullanabilirsiniz.

Bu örnekte yapılan uygulama plastik boya ile yapılmıştır. Plastik boyalar su bazlı olmasından dolayı uzun süreli kullanımlarda silinecektir.

Eski Lastikler İle Yapılan Örnekler

Eski lastiklerinizi değerlendirebildiğiniz gibi elinizde başka türde eski eşyalarınız varsa nasıl değerlendirmeniz gerektiğini aşağıdaki yazımızda anlatmaya çalıştık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ayse says:

    Lastiklerden yapılan şeyleri gördükçe hayran kalıyorum.artik geri dönüşüm için için çok güzel fikirler ve üreten insanlar var .

  2. Fatma says:

    Ömrünü tamamlamış lastikler yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla toplanır. Toplanan ömrünü tamamlamış lastikler malzeme geri kazanım veya enerji geri dönüşüm tesislerine gönderilerek çevre ve ülke ekonomisine geri kazanılması sağlanır. Ömrünü tamamlamış lastiklerin önemli bir kısmı malzeme geri kazanım tesislerinde kullanılır. ÖTL haline gelmiş tonlarca atık lastik öğütücü makinelerde kırılarak kauçuk ve çelik parçalara ayrılır. Çelik teller mıknatıs özelliği olan bantlarda kauçuktan ayrıştırılır. Parçalanmış malzemeler mikron seviyesinden muhtelif büyüklüklerde granül haline getirilir. Bu ürünler sanayide ve çevre ile ilgili faaliyetlerde hammadde olarak değerlendirilir.

BİR YORUM YAZ