Ev Düzeni Sağlamak İçin Birbirinden İlginç Fikirler

Ev Düzeni Sağlamak İçin Birbirinden İlginç Fikirler

Hızlı ve Kullanışlı Ev Düzeni Sağlamak

Gündelik yaşantıların değişim gösterdiği günlerde genelde ev bireylerinin yoğun tempolarda çalışıyor olmasından dolayı ev düzeni konusu en çok konuşulan konular hatta sorunlar arasında yer almaktadır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda evlerinin daha hızlı ve fonksiyonel bir şekilde düzenlemenizi sağlayacak fikirleri sizlerle paylaştık. Yazımızın sonundaki ziyaretçi yorumlarını ve ilgili konuları incelemenizi tavsiye ederiz.

Mutfakları Düzenli Hale Getirmek

Mutfak Düzenleme Örnekleri

Mutfaklar en çok vakit geçirilen alanlar olmasının yanında genelde en göz önünde bulunan mekanlar olmasından dolayı bu mekanların düzenli görünmesi önemli bir konudur. Düzenli görünmesinin yanında kullanım içinde belli bir düzen içinde olması gerekmektedir. Pixers tasarım tarafından oluşturulan örnek projede göründüğü üzere son dönemlerde moda olan açık mutfak rafları daha düzenli ve hızlı kullanım imkanı sunmaktadır. Klasik kapaklı mutfak dolapları yerine açık raflar kullanarak daha avantajlı bir kullanım imkanı sağlayabilirsiniz.


Çok Fonksiyonlu Elbise Dolapları

Elbise Dolabı Örnekleri Elbise dolaplarını düzenlemek için Konmari metodunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Konmari metodu sayesinde dolapların daha kolay düzenlenebileceğinin yanında çok daha fonksiyonel kullanım imkanı sağlamaktadır.

Konu elbise dolapları olduğu zaman özellikle bayanların hiçbir dolaba sığmayan elbiseleri akla gelmektedir. Elbise dolapları için son dönemlerde çok sık tercih edilen bütün rafları ve depolama alanlarını içinde barındıran büyük yapıda dolaplar tercih edilmektedir. Bu tür dolaplar biraz fazla alan kapladığı için tercih etmeden önce alan hesaplarının çok iyi yapılması gerekmektedir. Mutfaklarda olduğu gibi elbise dolaplarında da kapaksız modeller tercih edilebilmektedir. Atelie 3 Arquitetura tarafından oluşturulan açık elbise dolabı örneğinde de görüldüğü gibi birçok fonksiyon tek bir dolap içinde toplanmıştır.


Çocuk Odaları İçin Fonksiyonel Tasarımları

Çocuk Odası Tasarımları

Çocuklu ailelerin odaları düzenleme konusunda yaşadığı kararsızlıklar genelde fonksiyonel olmayan modern modaların etkisinde kalan oda takımları tercihi ile sonuçlanmaktadır. Genelde çocuklar için ayrılan oda alanlarının küçük olmasından dolayı ranza modelleri tercih edilmektedir. Ranza modelleri hem çocukların ilgisini çeken modeller olmasından dolayı hem de fazla yer kaplamadığı için tercih edilmektedir. Fakat ranza modelleri seçerken Ammar Bako Design Studio tarafından tasarlanan örnekte olduğu gibi klasik ranza modellerin dışına çıkarak daha canlı ve hareketli modeller tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çocukların bu tür mobilyalarda daha çok vakit geçirdiği ve odalarını toplarken daha dikkatli oldukları bilinmektedir.

Ev Düzenleme Konusunda Konmari Metodu Kullanımı

Yukarıda belirttiğimiz ev düzenleme konularının yanında son dönemlerde moda olmaya başlayan Konmari Metodu ile çok fonksiyonel ve huzur veren uygulamalar yapabilirsiniz. Konmari metodu hakkında merak edilen bütün bilgileri aşağıdaki konudan öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Reyhan AKYÜZ says:

  Biz 2 çocuklu bir aileyiz.Küçük bir evimiz var. Özellikle de çocukların odası biraz daha küçük.Burayı daha kullanışlı hale getirebilmek için ilk olarak ranza kullandık.Çocukların ortak kullandığı bu odada ayrı ayrı yatak kullanmak yerine ranza kullanarak yer kazanmış olduk.Birde yetersiz dolap lar nedeniyle fazladan bir yerlere ihtiyacımız vardı.Bunun içinde eşim duvarın üst kısmına köşeye bir file gerdi.Çocukların oyuncaklarını buraya koyuyoruz.Bu bize yer kazandırmanın yanında oyuncakları toplarken de işe yaradı.Basket oynar gibi oyuncakları toplatıyoruz.

 2. Zeynep TOKGÖZ says:

  Evde düzen için kullanmadığınız ölü alanları daha kullanışlı hale getirerek çözüm geliştirebilirsiniz. Örneğin çatı eğimlerinin alt kısımları, merdiven altları, yatak altları veya çekmeceli orta sehpalar. Buralar depoalama alanları olarak kullanılırsa daha faydalı olacaktır.

 3. Erkan SOLAK says:

  Evinizde veya iş yeriniz de düzeni sağlamak istiyorsanız bence ilk yapmanız gereken iyi bir iş bölümü ve görev dağılımı. Herkes kendi üzerine düşeni zamanında aksatmadan yaparsa karışıklığın önüne geçilmiş olur. Yoksa her şey bir tek kişiden veya hep başkasından beklenirse işler yürümez düzen sağlanamaz. Özellikle bu konuda en çok yük annelere düşmektedir sanırım. Hem eşi hem çocuklar varsa yanında kalan aile büyükleri eğer her şeyi evin annesinden bekliyorlarsa işi çok zor. Tabi yardımcı olan bir eşi yoksa. Bunun en güzel çözümü herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesidir. Aile bireyleri arasında yapılacak adaletli, uygulanabilir bir görev paylaşımı tüm işlerimizi kolaylaştırdığı gibi düzeni de sağlayacaktır. Bende bu konuda farklı bir bakış açısı getirmek istedim 🙂 bilmem faydalı olur mu? 🙂

 4. Zeynep TOKGÖZ says:

  Benim bu konudaki en büyük sıkıntılarımdan biri mutfak ile ilgili olanıydı. Derin dondurucu alırken sandık biçiminde olanı almıştık. Çekmeceli olanların daha kullanışlı olduğunu kimse söylemedi o zamanlar. Bizde daha çok malzeme alsın diye çekmeceli olanı tercih etmemiştik. Kullandıkça gördük ki sandık tarzı derin dondurucularda aradığını bulmak gerçekten zor iş. Üst üste koyuyorsunuz altta kalanlara ulaşmak bir hayli zor oluyor. Birde birbirlerine yapışıp buz tuttular mı işiniz biraz daha güçleşiyor. Biz bunun için şöyle bir çözüm bulduk; derin dondurucuya koyacağımız yiyecekleri önce sınıflara ayırdık, yanı kategorileştirdik. Sonra bunları her yeri delikli olan kutulara yerleştirip kutuyla beraber derin dondurucuya yerleştirdik. Bu yöntem işimizi epey kolaylaştırdı.Bizim gibi çekmecesiz bir derin dondurucunuz varsa şiddetle tavsiye ediyorum bu yöntemi kullanmayı. Birde baharatları koyduğum şişelerde ne olduğunu anlamak için her seferinde ağızlarını açıp bakmak zorunda kalıyordum. Şeffaf şişeler kullansam bile bazen karışıyordu. Şimdi hepsini etiketledim. Aradığımı rahatça bulabiliyorum artık

 5. Hale ŞENTÜRK says:

  Ev düzeni sağlamak özellikle çalışan bayanlar için bazen zor olabiliyor.Bunun için pratik kolay hızlı çözümler imdadımıza yetişiyor. benim tavsiyem kullandığınız her şeyin bol çekmeceli olması. Bu özellikle depolama için güzel bir çözüm ve ortalıkta duran eşyaları toparlayarak dağınıklığı da önlüyor. Birde yataklar bu iş için ideal eşyalar.kanepeniz yatağınız bazalı olursa yani altına eşya koyabilirseniz müthiş olur.

 6. Selda BAŞARAN says:

  Evimi düzenlerken ilk olarak bir referans noktası seçiyorum kendime. Bu referans noktası bir halı, ortada duran bir sehpa, tv ünitesi vs. olabilir. Sonra diğer düzenlemeleri bu referans noktası etrafında dizayn etmeye çalışıyorum. Örneğin salon için tam ortada duran ufak bir kilim, kilimin üzerinde bir sehpa ve onun üzerinde duran bir vazo var. Bu benim odak noktam. Diğer her şey bu üçlünün etrafında şekilleniyor. Belki fazla klasik diyeceksiniz ama benim takıntımda bu işte.

 7. Hale ŞENTÜRK says:

  Evde düzeni sağlamak için bazen pratik bilgiler ve hızlı çözümler gerekebiliyor. Bunun için eşinizden dostunuzdan alacağınız tavsiyelerde önemli. Bu başlığı görüp inceleyince kendi evimde uyguladığım bir iki fikri paylaşmak istedim. Bunlardan bir tanesi evin giriş kısmına içi taş dolu tepsi kullanmak. Şu pastaneler de bulunan dikdörtgen şeklinde olan metal tepsilerden. Özellikle kışın bot ve çizmelerin suları evin giriş kısmını sürekli ıslak bırakıp kötü kirli bir görüntü oluşturuyordu. Artık gelenlere ıslak ayakkabılarını içi taş dolu bu tepsiye bıraktırıyorum. Çok faydasını da gördüm. Birde buna benzer bir sorun ıslak şemsiyelerdi. Onun çözümü içinde pek kullanmadığım bir metal kovayı kırmızıya boyayıp cilaladım. Gerisi malum, ıslak şemsiyeler artık kovaya konuluyor. Birde eşimin ve çocuklarımın sürekli anahtarlarını koydukları yeri unutmasıydı.Bunun içinde tahtakale veya ucuzluk pazarından alabileceğiniz şık bir anahtarlık işinizi halledecektir. Tabi ev ahalisine bu anahtarlığı kullanmayı alıştırdıktan sonra.

BİR YORUM YAZ