Evde Bitki Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Evde Bitki Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Evlerimizde Doğru Bitki Bakımı

Konu dekorasyon ve ev düzenleme olduğu zaman her zaman bitki ve çiçekler listenin ilk başlında yer almaktadır. Fakat bu konuda ne yazık ki çok yanlış bilgi birikmesi olduğundan dolayı evlerimizde genelde yanlış bitki seçimi ve bitkilerin yanlış bakımı sonucu uzun süreli ve beklediğimiz görüntüyü oluşturacak bitkilere sahip olamıyoruz. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda Evde bitki bakımı için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık.  Evinizde çiçek bakımını sadece dekorasyon unsuru olarak da düşünmemeniz gerekmektedir. Bir canlının çiçekler açarak büyümesine şahit olacağınız için bu durum sizlerde pozitif bir enerji oluşmasına imkan sağlayacaktır.

Evde Çiçek Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Yazımızı 6 farklı başlık altında hazırladık. Bu şekilde evde bir bakımı için adım adım bir rehber olacaktır.

 • Bitkiler için doğru yer seçimi
 • Güneş ışığı
 • Ortam sıcaklığı
 • Sulama
 • Belli dönemlerde saksı değiştirmek
 • Budama işlemleri

Evdeki Bitkiler İçin Doğru Yer Seçimi

Ev Bitkilerini Konumlandırma

Çiçek bakımındaki en önemli konuların başında çiçeklerinizi koyacağınız yerin konumu olmaktadır. Çünkü her çiçeğin farklı özellikleri olduğu için bitkinin koyulacağı noktanın aldığı gün ışığından ve etrafında varsa diğer bitkilerin türlerine kadar etkisi olmaktadır. Bitkileri konumlandırma yapmadan önce bitkinin türüne göre nem, su, sıcaklık, gün ışığı ihtiyaçlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Fakat Türkiye’de satılan bitkilerin ortak olarak istedikleri özelliklerin başından gün ışığı alması ve klima, radyatör gibi ısı dengesini çok değiştiren cihazların yakınında olmaması gerekmektedir. Aynı şekilde eğer çok nem olan bir mekanda bulunuyor iseniz bazı çiçek türleri nem sevmediği için kısa süre içinde bozulmaktadır. Bitkilerin yerleştirilmesi en çok yapılan hataların başında çiçekleri pencerelerin tam dibine koymak olmaktadır. Fazla gün ışığı alsın diye pencerelerin yanına koyulan çiçekler çok kısa süre içinde bozulmaktadır. Çünkü pencerelerin camları mercek görevi yaptığı için gelen gün ışığını çok fazla şekilde çiçeğe iletmektedir. Bu durumda da çiçeklerin kuruması çok hızlı olmaktadır. Aynı şekilde kış aylarında da evlerimiz ne kadar izolasyonlu olsa da pencere kenarları odanın ortam sıcaklığından en az 3-4 derece farklı olacağından dolayı çiçeklerin şok geçirme duruma sebep olmaktadır.

Güneş Işığı

Bitkilerde Gün Işığı

Her canlıda olduğu gibi bitkilerin en büyük ihtiyacı gün ışığı olmaktadır. Özellikle yapraklı çiçekler için karanlık odalar ve gün ışığı almayan odalara konumlandırma yapmanız durumunda gelişim süreci yavaşlayacağı için zamanla kuruma oluşacaktır. Eğer konumlandırmak istediğiniz yerde gün ışığı yetersiz geliyorsa Florasan olarak tabir edilen ışık kaynağı kullanabilirsiniz. Bitkiler için gün ışığına yakın kaynak olarak görülmektedir. Aynı şekilde eğer konumlandırmak istediğiniz yer karanlık düşüyorsa mutlaka duvarlarının açık renk olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Az olarak da gün ışığı girmesi durumunda açık renk duvar yansıtma yapabileceği için bitkiler daha fazla ışık almış olacaktır.

Ev Bitkileri İçin Ortam Sıcaklığı

Bitkilerde genelde farklı yapıları olduğu için gün ışığı konusunda olduğu gibi sıcaklık konusunda da bitkilerin istediği ortam sıcaklıkları farklı olmaktadır. Özellikle nem konusu bitkiler için çok önemli olduğundan alacağınız bitkinin bu yapısını öğrenmeniz gerekmektedir. Kapı kenarları ve pencere kenarlarına bitki yerleştirme uygun olmamaktadır. Bu tür alanlarda sıcaklık değişimleri çok hızlı olabilmektedir.

Ev Bitkilerinde Sulama Konusu

Evde Bitki bakımı konusunda yaptığımız yanlışlıkların başında da dengesiz sulama konusu olmaktadır. Her çiçeğin farklı yapısı olduğundan dolayı su ihtiyaçları da farklı olmaktadır. Ev bitkilerinin sürekli sulanması köklerinin zamanla küflenmesine neden olacağı için kesinlikle bitkinin ihtiyaç duyacağı su miktarını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer evinizde çok bitki bulunuyorsa ucuz fiyata satılan nem ölçer almanızı tavsiye ederiz. Toprağın genelde ne kuru ne ıslak tarzında nemli olması yeterli olmaktadır.

Bitkilerde Saksı Değişimi

Ev Bitkilerinde Saksı Değiştirme

Bitkilerin başlıca ihtiyaçları olan gün ışığı, nem, sıcaklık, sulama giderseniz bile bazı durumlarda çiçekler zamanla bozulabildiği görülmektedir. Bu etkenler kadar önemli olan etken saksı değişimi olmaktadır. Aslında saksı değiştirmenin iki sebebi vardır. Birincisi toprağın havalanmasını sağlamak diğer konu ise çiçekler zamanla büyüdüğü için kök bölgesinin ihtiyaç duyacağı toprağın daha fazla olmasıdır. Yeni saksı kullanırken kesinlikle saksıya bitkiyi yerleştirmeden önce kireçsiz su ile çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Ev Bitkilerinin Budanması

Ev bitkileri kısıtlı saksı gibi kapların içinde bulunmasından dolayı kök gücünü kaybetmemesi ve damar yapısının gelişmesi için düzenli bir şekilde budanması gerekmektedir. Budama konusu dikkatli yapılması gereken bir konu olduğunun unutulmaması gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Fatma ZORLU says:

  Ben evde hem kendim için yetiştiriyorum hemde hediye olarak eşe dosta götürüyorum. Evde canlılık, ferahlık, mutluluk veriyorlar insana. Hediye ettiğim kişilerde çok beğeniyorlar .Hemde hediye daha bir anlam kazanıyor. Çünkü para verip aldığınız bir hediye değil, emek verip kendiniz yetiştirdiğiniz bir hediye. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 2. Rukiye GÜRBÜZ says:

  En güzel dekorasyon eşyası evde yetiştireceğiniz canlı çiçeklerdir. Aksesuarın en doğal hali diyorum ben çiçeklere. Öyle fazla paralar verip alacağınız, aman düşer kırılır, çizilir telaşına kapılacağınız eşyalara gerek yok. Zaten alıyorsunuz sonra sıkılıp eskisi kadar ilginizi çekmiyorlar. Sonra hadi bakalım yeni bir tane daha. Ama çiçekler öylemi emek istiyor, ilgi istiyor, sevgi istiyor sizden. Her seferinde farklı değişik hallerini renk renk gösteriyorlar bizlere. Bazen küsmüyor değiller bize.O zamanda barışmanın yollarını arıyorsun. Hasta bile oluyorlar bazen. Ama dekorasyon için aldığınız o ürünler öylemi ruhu yok ki onların. En güzeli, en doğalı, en canlısı ve bence en gösterişlisi tartışmasız canlı çiçekler.

 3. Aslı TOZKOPARAN says:

  Annemin en çok sevdiği şey bu; çiçeklerle ilgilenmek. Hemde nasıl ilgi, konuşuyor hatta sohbet ediyor onlarla. Kıskanıyorum bazen :). Tıpkı ufak bir çocukla ilgilenir gibi ilgileniyor onlarla. Bir yere gidip kalacaksa, dönmeyecekse komşuya emanet ediyor onları. Görmeniz lazım…

 4. Zübeyde ÇAĞLAYAN says:

  Bu başlığı görünce aklıma gelen, yaşadığım bir olayı anlatmak istedim. Eve hediye olarak orkide çiçeği gelmişti.Beyaz beyaz açan orkide çok güzel duruyordu. Sonra sonra soldu, çiçek filan kalmadı Ne yaptıysam düzelmedi.Bir baktım bunun toprağı ne biçim şeymiş, en iyisi ben buna iyi bir toprak alayım, canlanır belki dedim. Daha önceki çiçeklerim için her zaman aldığım gübreli çiçek topraklarından aldım ve orkidenin toprağını değiştirdim. Sonuç; temelli kaybettik orkideyi. Meğer orkide nin toprağı farklı oluyormuş. Ağaç kabuğuna benzer bir toprağı varmış ve şeffaf saksıda durması gerekiyormuş.Cahillik işte. Şimdi bir sürü orkidem var ve hepsi sağlıklı 🙂 Öğrendik artık.

 5. Gamze SALIVERDİ says:

  Düşünüldüğü kadar kolay değil canlı çiçek yetiştirmek.Biraz emek ve ilgi isteyen bir uğraş.Çarşıdan pazardan güzel bir çiçek beğenip arada bir sularsanız başarısız olursunuz bu işte.İlk önce iyi tanıyacaksınız çiçeğinizi.Ne kadar su sever, ne zamanda bir sulamak ister, güneş ışığı iste rmi, isterse ne kar ister?…Hepsi önemli!Yoksa küstürürsünüz, soldurursunuz alimallah.Ama tavsiyem odur ki, çiçek lerle uğraşın, ilgilenin.tatlı güzel bir uğraş.

 6. Mahmure EVLİYAOĞLU says:

  Evde canlı çiçek yetiştirmek, çiçeklerle ilgilenmek güzel bir hobidir. Daha iyi ışık alabilmeleri için onları cam kenarlarına koymak, yerlerini değiştirmek, canlansınlar diye bakımını ilgiyle yapmak, sulamak, kuruyan yapraklarını ayıklamak insanı neşelendiriyor.Her şeyin üzerinize üzerinize geldiği şu koşuşturmalı hayatta size bir teselli kaynağı, iyi bir derttaş olabiliyorlar. Çiçekleri seviyorsanız, biraz evcimenlik ruhu taşıyorsanız mutlaka evinizde ofisinizde canlı çiçek yetiştirin.Çok faydasını göreceksiniz.

 7. Hasibe CANDAN says:

  Evde bol bol çiçek yetiştiren biriyim. Evim kadar bahçemde müsait bu iş için. Çalışmayan bir bayanım. Çiçeklerle ilgilenmek beni rahatlatıyor, tüm yorgunluğumu stresimi atıyorum onlarla. Dertleşiyorum, konuşuyorum hepsiyle tek tek. Onlarda bana tüm güzellikleriyle cevap veriyorlar adeta. Renk renk çiçeklerini açıyorlar, yeşilin bin bir tonunu sergiliyorlar bana. Seviyorum bitkilerimi. En son evde yetişmeye başladığım çiçekler ortamın havasını temizliyormuş. denemek için aldım bir iki tane, bakalım nasıl olacak.Afrika menekşesi, sukulent, kurtkulağı, aküba isimleri farklı biraz.deneyip göreceğiz bakalım.

 8. Türkan DEĞERLİ says:

  Evinize doğal bir hava katacak renklendirecek bitkileri evinize hale sokmadıysanız hemen başlayın.Ev bitkileri yaşam alanınıza canlılık katacak, hayat verecek dekoratif unsurlardır. Evde yetiştirilmeye uygun, bakımı kolay olan ev bitkilerinden birini veya bir kaçını mutlaka deneyin. Benim favori çiçeklerim; orkide, menekşe, fil kulağı, paşa kılıcı, küçük renkli kaktüsler, aşk merdiveni ve sukulent. Odamda, balkonumda bunlardan var. Hem huzur veriyorlar hemde dekoratif anlamda katkı sağlıyorlar.

 9. Deniz APAYDIN says:

  Güzel bir konu ele alınmış, öncelikle teşekkür ederim. Şehirlerin betonlaştığı, ağacı, çiçeği görmeye hasret şehirlerimizde en azından evimizde de olsa çiçek yetiştirmek bizi mutlu edecektir. Yeşil tonları her zaman insana iyi gelir, rahatlatır. Eğer üşenmezseniz, ki üşenmeyin bence, evde mutlaka çiçek bakın, yetiştirin. Sizi ne kadar rahatlattığını, stresinizi aldığınızı göreceksiniz.Eviniz, balkonunuz müsaitse bakımı kolay çiçeklerden başlayın ve sonrasında kendiliğinden çoğaltacaksınız zaten.Biraz yeşilden, doğallıktan zarar gelmez 🙂

BİR YORUM YAZ