Evde Doğal Sinek Kovucu Hazırlama

Evde Doğal Sinek Kovucu Hazırlama

EVDE DOĞAL SİNEK KOVUCU HAZIRLAMA

Havaların iyice ısındığı şu günlerde sıcaklıklar kadar bizi rahatsız eden bir diğer unsurda hiç şüphesiz yaz döneminin en kötü taraflarından birisi olan sivrisineklerdir. Balkonda oturup serin bir yaz akşamı sefası yapmak istediğimizde, parkta dolaştığımızda veya gece uyumaya çalıştığımızda kulağımızın dibindeki vızıltılarının yanı sıra ısırıp kızarık bir iz bırakan sivrisinekler bizleri bezdirircesine rahatsız edebilirler.

Peki, böylesi yaz gecelerinde sivrisineklerden kurtulmanın bir yolu yok mu? Elimize geçirdiğimiz eşyalarla avcı misali onları kovalamamız ve ilaçla öldürmek tek çare mi? Sivrisineklerden bu yöntemlerin dışında doğal yollardan kurtulmanın çareleri var elbette.

Evde Doğal Sinek Kovucu Hazırlama yönteminden bahsetmeden önce sivrisinekler hakkında birkaç bilgiyi de paylaşmak gerekir. Sivrisinekler beslenmelerini çiçek özlerinden yaparlar. Fakat dişi sinekler yumurtlamak için protein ihtiyacını kandan karşılarlar.Bundan dolayı sadece dişi sivrisinekler insanları sokarlar.Araştırmacılar sineklerin 0 grubu kanı daha çok tercih ettiğini, koyu renk kıyafetlerin açık renklere göre daha çok dikkatlerini çektiğinin, bizleri salgıladığımız hormonlar ve karbonmonoksitten, vücut ısımızdan bulduklarını söylüyorlar.

Satın aldığımız sinek ilaçlarının büyük bir kısmi zehirli kimyasallar içerir.Bu yüzden sağlımızı riske atmadan basit ve doğal birkaç yağ ile evimizde etkili bir sinek kovucuyu kendimiz hazırlayabiliriz.

DOĞAL SİNEK KOVUCU İÇİN MALZEMELER:

Yarım bardak su, sprey püskürtmeli şişe, limon yağı, lavanta esansı.

DOĞAL SİNEK KOVUCU YAPILIŞI:

Gerekli malzemelerden limon yağını ve lavanta esansını aktarlardan kolayca ve ucuza bulabilirsiniz.Sprey başlıkla şişe ise hemen hemen tüm tahtakale tarzı yerlerde mevcut.

 1. Şişemizi açıp yarım bardak içme suyunu içine boşaltıyoruz,
 2. Yarım bardak suya 30-40 damla limon yağını, 20-30 damla lavanta esansını ekliyoruz.
 3. Şişeyi iyice sallıyoruz.

Doğal sinek kovucu artık hazır.Evinize veya vücudunuza sıkarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.Sağlıklı doğal günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ömer IRMAK says:

  Başucunuza iki yarım limon, limonlara beşer tane karanfil sapla,bak sinek geliyor mu? İnanın denedim sinek minek yaklaşmadı…

 2. Betül BOZOK says:

  Yazın tatile gittiğimizde en nefret etiğim şeylerden biri sivrisinekler. Ne zaman bahçede serin serin yemek yiyelim veya çay içelim desek saldırıya geçiyorlardı adeta. Kaşınmaktan bir şeyler yemek içmek mümkün olmuyordu. Bıktırıyorlardı insanı. Misafirliğe gelen arkadaşlarımızın tavsiyesiyle bir kaba kahve koyup yaktık ve masaya koyduk. İnanılmaz ama sinekleri uzaklaştırdı. Rahat ettik bu sayede. Varsa buna benzer bir sıkıntınız aklınızda bulunsun.

 3. İlhami AYDIN says:

  Her yerimi örtüyorum, ayak parmağım çıksa nevresimden anında bulup ısırıyor sivrisinekler. Nasıl beceriyor bunu derken biraz araştırdım, ilginç canlılarmış .Bizi ter ve ısımızdan buluyorlarmış. Nefes alıp verdiğimizde çıkardığımız karbondioksitti analiz edip kanın işine yarayıp yaramayacağını değerlendiriyorlarmış. O yüzden bazı insanları, ter ve nefes kokuları sineği rahatsız ettiğinden, ısırmıyorlarmış .Birde 1 santigratın binde biri ölçüsündeki ısı değişimini algılayabiliyorlarmış. Bu ilgi çok dikkatimi çekmişti. Bu derecedeki ısı değişimini algılamak muhteşem bir şey. Böylece vücut ısımızdan bizi hemen bulabiliyorlarmış. Hatırladığım kadarıyla termal kameralarda buna benzer bir yöntemle çalışıyor. Acaba önce sivrisineği incelediler de öyle mi buldular bu termal kameraları, neden olmasın 🙂

 4. Hilmi AYDIN says:

  Ege, Akdeniz taraflarında sivrisineklerden kurtulmak için bizim tablet taktığımız aletlere zakkum veya okaliptüs yapraklarını takıyorlardı. Bu yöntem işe yarıyormuş. Gece boyunca rahatsız etmiyorlarmış sinekler.

 5. Harun DENİZ says:

  Ben bir kahvede görmüştüm. Kahveci lambanın etrafına içi su doldurulup bağlanmış şeffaf poşetleri koymuş. Merak edip sordum; ne işe yarıyor bunlar diye. Cevap ilginç; sinekleri oradan uzak tutuyormuş. Sebebini oda bende bilmiyorum ama baya bir ilginç gelmişti bana. İşe yarar mı bilinmez ama ben oradayken sinek filan yoktu:)

 6. Nurhan SAK says:

  Konu doğal yollarla sivrisineklerden kurtulmak ise bende birkaç tavsiyede bulunayım sizlere. Pencerenizin veya kapınızın önüne soğan, sarımsakları ikiye bölüp koymak, içi sirke dolu bir şişe veya bardağı koymak sinekleri içeri sokmayacaktır. Yaydıkları koku ile sinekleri rahatsız edecek ve yaklaşmayacaklardır. Tabi bu kokulardan sizde rahatsız olabilirsiniz. Birde yediklerimiz bile etkiliyormuş sivrisinekleri; mesela limon gibi c vitamini yönünden zengin gıdalar ve badem mercimek gibi yiyecekleri yediğinizde sinekleri uzak tutuyormuş.İlginç bilgiler bunlar…

 7. Aysu KARACA says:

  Bende sinekler, böcekler için doğal yöntemler kullanma taraftarıyım. Boş yere zararlı ilaçları kullanmaya gerek yok diyorum. Eğer bahçeniz varsa ve sivrisineklerden kurtulmak istiyorsanız bunu, dikeceğiniz bir kaç farklı bitkiyle yapabilirsiniz. Yalancı Melisa, İdris Otu, Biberiye, Kedi Nanesi bu konuda işinize yarayacaktır. Bakımı zor olmayan bu bitkiler güçlü kokularıyla sinekleri bahçenizden uzak tutacaktır. Evde ise fesleğen bulundurmanız yeterli olacaktır. Böylece zararlı ilaçları kullanmaya gerek kalmadan sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

 8. Lütfullah GENÇ says:

  Yaz aylarını sevmeme rağmen bu mevsime özgü sivrisineklerenden hiç haz etmem. Kulağımın dibinde vız vız çıldırtıyorlar insanı. Sivri sinekler için piyasada birçok ürün var ama biz insanlara da zararı olur mu diye pek kullanmak istemiyorum. Sonuçta hepsi kimyasallar içeriyor. Doğal pek az şeyin kaldığı günümüzde buna kimyasal sinek kovucuyu da eklemek istemiyorum. Anlattığınız yöntem mantıklı geldi. Deneyeceğim, bakalım işe yarayacak mı.Yararsa muhteşem olacak.

BİR YORUM YAZ