Farklı Duvar Aksesuarları

Farklı Duvar Aksesuarları

Dekorasyon İçin Duvar Aksesuarları

Konu ev dekorasyonu olduğu zaman mobilya seçiminin yanında en önemli unsurların arasında duvar için kullanılacak objeler ve raflarda gelmektedir. Bu yazımızda dekorasyon yaparken duvarlarınızı nasıl değerlendirebileceğiniz hakkında faydalı olacağına inandığımız yazıları sizlerle paylaştık. Yazımızın sonunda kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz ve diğer konuları da inceleyebilirsiniz.

Dekorasyonda Duvarların Önemi

Duvarların hem mobilyalar ile uyumlu olması hem de seçilen renklerin ve kullanılacak duvar aksesuarlarının doğru seçilmesi ile başarılı bir dekorasyon yapılmış olmaktadır. Başarılı duvarlar mekanların çekiciliğini arttırdığı hiç şüphesiz kabul edilmektedir. Genelde duvar dekorasyonu yaparken dresuar, koltuk gibi mobilya takımlarının arka duvarlarına gelen kısımlarda duvar çalışması yapılmaktadır. Bu doğru bir çalışma olmasının yanında boş olarak duran duvarları da hareketlendirmek gerekmektedir.

Duvarlara Tablo Asma

Duvar dekorasyonu genel olarak bir şeyler asma olarak görülmemesi gerektiğini sürekli belirtiyoruz ama asmadan da olmuyor diyenler için aşağıdaki örnek duvar asma tekniklerini incelemesini tavsiye ederiz. Özellikle son dönemlerde parçalı tablolar çok sık kullanıldığı için onların nasıl uyumlu olması gerektiği konusunda şablonları aşağıdan görebilirsiniz.

Duvar Tablo Asma Örnekleri

Merdiven Duvarlarına Tablo Asma

Özellikle Dublex evlerin en güzel fakat en göze batmayan duvarları arasında merdivenlerin olduğu duvarlar gelmektedir. Aslında bu duvarlar en yoğun kullanılan bir alan olduğu için etkili bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Genelde merdiven duvarları aile resimlerinin asıldığı alanlar olarak değerlendirilmektedir. Aşağıdaki örneklere bakarak merdiven duvar tasarımları için farklı fikirler edinebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu İçin Duvar Kağıdı Kullanımı

Baskı teknolojisinin gelişmesi sayesinde artık çok farklı yapıda duvar kağıtları bulunabilmektedir. Eski dönemlerde kullanılan duvar kağıtlarına nazaran hem temizlenmesi hem de uygulama maliyetlerinin azalmasının yanında çeşitlilik eklenince artık her evde duvar kağıdı kullanılıyor dersek abartmış olmuyoruz. Özellikle son dönemlerde derinlik kazandıracak şekilde manzara ve şehir baskılı kağıtlar çok tercih edilmektedir.

Derinlik Kazandıran Duvar Kağıtları

Bu örnek tasarımda da görüldüğü gibi büyük bir şehir resmi mekanda hem derinlik hem de daha büyük bir algı oluşturabilmektedir. Şehir ve manzara resimleri ve klasik duvar kağıtlarının yerine tamamen geometrik çizgilerden oluşan duvar kağıtlarının tercihi de farklı duvar dekorasyonu için etkili bir unsur olabilmektedir. Aşağıdaki örneklerden görüldüğü gibi geometrik duvar kağıtları doğru renk seçimi yapıldığında hoş mekanlar oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Geometrik Duvar Kağıt Örnekleri

Farklı Duvar Dekorasyonları İçin Taş Kullanımı

Taş kullanımı kağıt teknolojisinde olduğu gibi çok hızlı bir gelişim göstermesinden dolayı artık doğal taşlar ile yapay taşların farklı modelleri iç mekanlar için tercih edilebilmekte ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle yumuşak dokulu doğal taşları kullanarak istenilen mekanda odak noktası oluşturulabilmektedir. Örneğin yemek alanında yemek masasının arkasına yapılacak duvar taş kaplaması oranın odak noktası olmasını sağlayacak ve dekorasyonda baskın bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır. Yada oturma odanızda TV panelinin arkasında gözü rahatsız etmeyecek bir dokuda taş kaplama yapılması da aynı şekilde başarılı bir örnek olacaktır. Aşağıdaki örneklerden duvar taş kaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Motifli Duvar Dekorasyonları

Biraz daha bohem tarzına yaklaşarak otantik bir hava oluşturmak isteyenler için motifli duvar aksesuarlarını tercih edebiliriz. Özellikle aşağıdaki resimlerden de görüleceği gibi parçalı motifler kullanmak çok özgün duvar dekorasyonları oluşturmanıza yardımcı olmaktadır.


2017 Duvar Kağıdı Modelleri ve Fiyatları

 

2017 Duvarını Kendin Yap Dekorasyonları

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Münevver says:

    Farklı şık bir etki bırakacak salonlar için duvar rengi, mobilyalar kadar kullanacağınız aksesuarlarda önemli. Ben çok fazla olmamak şartıyla eski nostaljik objeleri kullanmayı seviyorum. Kendi salonum için öyle yaptım. Az ve öz, odayı çok boğmayacak ama şık gösterecek.İki tane de duvara tablo astım. Sade hoş bir salon oldu kanaatindeyim.

  2. Emine AKSOY says:

    Yeni geçtiğimiz evimize getirilen birbirinden hoş 3 adet tabloyu nasıl assak diye eşimle bizde çok düşünmüştük. Genel kural çok yükseğe asmamak, göz hizasında veya bi tık yukarısında asmakmış. eğer aynı duvarda bir kaç tablo olacaksa aralarında tabloların büyüklüğüne göre mesafe bırakılmalıymış.Biz yaklaşık 50 cm arayla astık. Bunlar benim edindiğim bilgiler.Paylaşayım dedim 🙂

  3. Ezgi SU says:

    salon için aldığım bir kaç tabloyu nasıl assam daha güzel durur diye düşünüyordum.Farklı gruplandırmalara örnekler vermişsiniz. Aklıma kendi tablolarımı asmak için güzel fikirler verdiniz.teşekkürler.

BİR YORUM YAZ