Ev Dekorasyonu ve Yeni Modeller http://www.dekorasyonvemodellerim.com Ev Dekorasyonu, Mobilya, Koltuk Takımları, Yatak Odası Takımı, Oturma Odası Takımları, Perde Modelleri, Halı Modelleri, Ofis Dekorasyonu, Ev Tekstili Tue, 20 Jun 2017 07:16:24 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı http://www.dekorasyonvemodellerim.com/yatak-odalarinda-televizyon-kullanimi/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/yatak-odalarinda-televizyon-kullanimi/#comments Tue, 20 Jun 2017 07:16:24 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16345 Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı

Ülke olarak Televizyona düşkünlüğümü malum birçok ülkeye göre en yüksek seviyelerde olduğu bilinmektedir. Özellikle akşam vakitlerinde başlayan diziler yorgun halde olmamız rağmen onları izlemeden uyuyamadığımız için en güzel çare olarak yatak odalarında televizyon kullanımı ilk akla gelen konu olmaktadır. Dekroasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda yatak odasına televizyon koymak isteyenler kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık.

Dekorasyon konusunda en önemli unsurların arasında Televizyon geldiği için konumlandırma yaparken bazı kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu kriterler hem konforlu televizyon izlenimi sağlıyor hem de dekorasyonun doğru kurallar çerçevesinde yapılmasına imkan vermektedir.

Yatak odalarından kullanılacak televizyonlarının yerden yükseliği belirlemesi yaparken televizyonun orta aksının yerden 155 cm yüksekte olması doğru ölçüdür.

Televizyon Konumlandırması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Işık detayları
 • Arka paneller
 • Kullanılacak askı aparatları
 • Dolap İçinde Gizli Televizyon
 • Özel çerçeve alanı oluşturma
 • Montaj yapılacak duvar rengi

Işık detayları

Televizyon izlerken ekranın parlamaması ve gözlerinize direk vuracak bir ışığın olmaması için odanın ışık konumlandırmasını kesinlikle tavandan dik olacak şekilde yapmanız gerekmektedir. Televizyonun montaj yapılacak duvarda aplik gibi ışıkların çok yoğun kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü televizyon izlerken gözleriniz o ışığa takılacağı için o duvarlarda yoğun ışık kullanılmaması gerekmektedir. Aynı şekilde televizyonun olduğu duvarda direk gözünüze gelecek şekilde açılı konumlandırılmış tavan armatürleri de yoğun izlenim sonunda gözlerinizde yorgunluk oluşturacaktır. Özellikle yatak odasında bu tür yanlış konumlandırma yapılması televizyon izlerken size huzursuzluk verecektir.

Duvar Arka Panelleri ve Duvar Boya Rengi

Televizyonların kullanılması için son dönemlerde moda olan televizyon üniteleri yatak odalarında uygun kullanım sağlamadığı ve çok yer kapladığı için farklı bir dekorasyon yapmak ve sadece duvar boyası ile sonlandırma olmaması için sadece televizyonun arkasına gelecek duvar dekoratif paneller kullanmayı tercih edebilir. Bu tür panel kullanımı yaparken parlak yüzeyleri malzemelerin aksine mat yüzeyli malzemelerin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Parlak yüzeyli kaplamalar ışık yansımasını çok yapacağı için televizyona dik açılı gelecek bir bölümde konumlandırılmış aydınlatma armatürü uzun süre televizyon izleniminde gözlerde yorgunluk hissi oluşturacaktır.

Yatak odalarında genelde Nötr renkleri tercih etmek doğru bir karar olmaktadır. Özellikle yatak odasında televizyon kullanımı istenen duvarın nötr renk seçilmesi uzun süreli izlenimlerde gözün yorulmaması için etkili bir çözüm olmaktadır.

Dolap İçinde Gizli Televizyon

Yatak odalarında televizyon kullanmak için son dönemlerde moda olan yöntemler arasında giysi dolapları içinde gizli olacak şekilde konumlandırma da çok tercih edilmektedir. Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi bu tür kullanımlarda etkili çözümler arasında yer almaktadır.

Televizyon Askı Aparatları

Genelde sade bir tasarım yapmak isteyenler ve yatak odalarında fazla yer olmayan kişilerin en yoğun tercihi duvar askı aparatları olmaktadır. Televizyonlarınızı duvarlara asmadan önce kesinlikle duvarın sağlam olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde inşaat işlerindeki ince işçilik kalitesi genelde düşük olduğu için kullanılan ara duvarlar genelde cansız ve dayanımsız olmaktadır. Televizyonu duvara asarken kesinlikle askı aparatının önerdiği dübellerin kullanılması gerekmekte ve bu dübellerin doğru montaj yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Özellikle hareketli askı aparatı kullanmayı düşünüyorsanız sağlamlık konusuna ciddi şekilde özen göstermeniz gerekmektedir.

Yatak odalarında askı aparatı kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle ayarlı olmasını tercih etmelisiniz. Çünkü yatış konumunda izlemek istiyorsanız ekranı biraz daha öne doğru eğmeniz gerekmektedir

Özel Çerçeve Alan Oluşturmak

Dekorasyon ile televizyonu uyumlu bir şekilde dekore etmek için en çok başvurulan yöntemler genelde tv üniteleri kullanmak oluyor fakat arka panel konusunda da dediğimiz gibi çok fazla yer kapladığı için bu tür mobilyalar kullanılmak yerine televizyonun konumlanacağı duvarda alçıpano levhalar kullanarak niş tarzında derinliği 15-18 olan çerçeve alanlar oluşturabilirsiniz.

Yatak Odası Televizyon Kullanımı İçin Örnek Resimler

 

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/yatak-odalarinda-televizyon-kullanimi/feed/ 2
Daire Dekorasyonu Yapmak http://www.dekorasyonvemodellerim.com/daire-dekorasyonu-yapmak/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/daire-dekorasyonu-yapmak/#comments Mon, 12 Jun 2017 08:10:19 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16315 Daire Dekorasyonu Yapmak İçin Fikirler

Bu yazımız biraz hikaye tarzında bir evi nasıl dekor edeceğinizi ve ona nasıl duygu yükleyeceğiniz hakkında bilgiler içermektedir. Bir evi yuva yapan nedir derseniz sahiplerinin hikayesini anlatabilmesidir deriz. Bir evi tasarlamak ve bu duyguları yansıtmak için 8 adımdan oluşan bir listeyi dekorasyonvemodellerim.com olarak sizler için hazırladık.

1-) Planlama

Yeni bir eve taşınırken dekorasyonla ilgili fikirleriniz olgunlaşır olgunlaşmaz birlikte çalışacağınız insanları da belirlemeniz gerekmektedir. Taşınmak pek de kolay bir iş değildir, hele de çocuk sahibi iseniz daha zor bir süreç olacaktır. O yüzden karar verme aşamasında mümkün olduğunca sabırlı olup harekete geçme aşamasında hızlı davranmalısınız.

2-) Mix&Match Ustası Olmalısınız

Bir odayı dekor ederken ona kişilik kazandırmak için desenler, formlar, renkler ve dokular arasındaki uyumu keşfedin. Eğer sofistike bir ev görünümü peşindeyseniz pelüş ve koyun postu gibi sıcak tekstilleri nötr renklerle bir arada kullanın. Yatak odanızda tekstiller kadar farklı desenleri, renkleri ve yüzeyleri de bir arada kullanabilirsiniz. Bu tür çalışmalar odalara çok katmanlı bir görünüm katmaktadır.

3-) Hikaye Katmaya Hazırlık

Daire dekorasyonu yapmak için hikaye katmak önemli bir nokta olarak belirtmiştik. Sizin için anlamı olan eşyaları dekoratif objeler olarak kullanın. Bu durum ziyaretinize gelen misafirlerin hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlayacaktır. Ana renkleri nötr olan evlerde renk katmanı konusunu aksesuarlar ile başarılı bir şekilde çözebilirsiniz. Sehpa kitapları, yeşil yapraklı bitkiler, koltuk şalları ve yastıklar birbiriyle uyum içinde nötr bir fon üzerinde renk oyunları oynayacaktır.

4-) Başlangıç Noktası Seçin

Duvarlarda kullanacağınız beyaz tonunu sıkıcı bir renk olmaktan ziyade üzerinde kendi sanat eserinizi oluşturacağınız boş bir kanvas olarak görebilirsiniz. Beyaz kullanılan odaların fazla aydınlık ya da soğuk olmasının önüne geçmek için farklı katmanlar ve dokular ekleyin.

5-) Dramatize Ederek Dekorasyonu Hareketlendirmek

Dekore ettiğiniz odanın estetiğini bir adım yukarıya taşıması için merkezi bir noktadan bir farklılık oluşturun. Örneğin yemek odasında bir duvarı füme rengine boyamak hem oraya bir anlam katacaktır hem de o duvarın bir odak noktası olmasını sağlayacaktır.

6-) Denge Kurun

Daire dekorasyonu yapmak için denge konusunu önemli unsurların başında gelmektedir. Tasarımda denge iç mekanlar için kilit noktalar olmaktadır. Bir odada denge simetrik bir yerleşim planı kadar asimetrik veya dairesel yerleşim planlarında da uygulanabilir. Örneğin dairesel formlu bir pencereniz var ve ona denge kurmak istiyorsanız yapacağınız en güzel hareket pencerenin altına dikdörtgen bir konsol yerleştirme olacaktır. Denge konusunda bu verdiğimiz örnek sadece mantığı anlamanız içindir.

7-) Daire Dekorasyonu İçin Işık Ayarı

Doğru aydınlatma bir odanın atmosferi üzerinde önemli rol oynar. Bir mekan ne kadar iyi dekore edilmiş olursa olsun kötü aydınlatma onun bütün cazibesini yerle bir edecektir.

😎 Dekorasyonda Detayları İhtiyaçlara Göre Belirlemek

Yerleşim planınızı evin orijinal mimarisi üzerinden yapmakta her zaman fayda vardır. (Tabi burada bahsettiğimiz orijinal mimari konusu tamamen doğru bir şekilde yapılmış proje çözümlemesidir. Ne yazık ki ülkemizde herkes kendini mimar sandığı için yanlış çözümlenmiş mimari planlara çok sık denk gelinmektedir). Yine de odaların var olan şekilleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bazı duvarları yıkmaktan çekinmeyiniz (Kesinlikle duvarların yıkımını statik hesaplar yapıldıktan yapınız)

Örnek Daire Dekorasyonları

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/daire-dekorasyonu-yapmak/feed/ 2
Geometrik Duvar Kağıtları ve Tasarımları http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geometrik-duvar-kagitlari-ve-tasarimlari/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geometrik-duvar-kagitlari-ve-tasarimlari/#comments Thu, 08 Jun 2017 06:36:21 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16284 Geometrik Duvar Kağıtlar

Son dönemlerde dekorasyon modaları arasında geometrik çizgilerin çok sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Özellikle duvar kağıtlarındaki baskı teknolojisinin gelişmesi sayesinde çok farklı tasarımlarda kağıt üretimi yapılabildiği için dekorasyonlarda kullanılan trendlerde bu bağlamda hızlı bir şekilde değişmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda Geometrik duvar kağıtları ile yapılan duvar tasarımları ve boya ile yapılan geometrik şekiller hakkında başarılı örnekleri sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda örnekler resimleri inceleyebilir ve ziyaretçi yorumlarını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Duvarlarda Geometrik Çizgiler Kullanılması

Diğer tasarım trendlerine göre geometrik çizgiler kullanarak aslında başta modern ve minimal tasarımlar oluşturmanın yanında doğru renklerin seçimi ile otantik ve klasik tasarımlarda oluşturulabilmektedir. Geometrik çizgilerin kullanılması özellikle küçük mekanlarda çok etkili olmaktadır. Küçük mekanlarda dikine yatay çizgiler yerine tabandan tana doğru uzanan çizgiler mekanları büyük göstermek için etkili bir çözüm olmaktadır. Aynı şekilde üçgenler ile oluşturulan çizgilerde gözlerde yanılma yapabileceğinden dolayı mekanların boyut algısında ciddi değişiklikler yapabilmektedir.

Geometrik Duvar Kağıtları

Eğer geometrik duvar tasarımı oluşturmak istiyorsanız boya ile yapmak yerine hazır duvar kağıtları seçebilirsiniz. Uygulaması daha kolay olduğu için doğru bir seçim ile daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Eğer istediğiniz tasarıma uygun duvar kağıdı bulamıyorsanız yapmak istediğiniz tasarımı başarılı bir boya ustasının elinden çıkmasına özen gösteriniz. Çünkü şekillerin birleşim yerlerinde keskinlikleri doğru ve düzgün yapamadığınız zaman beklediğiniz görüntünün aksi bir görüntü alabilirsiniz.

Boyama İle Geometrik Duvarlar Oluşturma

Genelde bu tür tasarımlar lokal olarak bir duvara yapılmakta ya da bir mobilyanın vurgulanmasını istenildiğinde çok başarılı olabilmektedir. Eğer duvar kağıdı kullanmak yerine boyama ile duvar tasarımları oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Geometrik tasarımlar oluşturmada en önemli nokta yapmak istediğiniz tasarımı önceden karton ve kalın bantlar kullanarak duvara işlemeniz gerekmektedir. Çok farklı boyutlarda üçgenler oluşturacak iseniz kesinlikle bant sistemini kullanabilirsiniz. Bant seçimi yaparken en az 5-6 cm kalınlık olmasına özen gösteriniz. Bant seçimi yaparken kesinlikle hem kaliteli olmasına hem de yapışkanlık oranı düşük olan (mobilya bantları gibi) bantları seçmenizi tavsiye ederiz.
 • Dik köşeli küçük şekiller oluşturacak iseniz köşeleri kesinlikle bir şablon ile oluşturmanızı tavsiye ederiz. Özellikle küçük küçük şekiller olacak ise bu köşelerin düzenli bir şekilde oluştuğuna dikkat ediniz. Çünkü geometrik şekillerde köşe birleşimleri en çok göze çarpan noktalar olmaktadır.
 • Keskin ve pürüzsüz çizgiler oluşturmak istiyorsanız su terazisi ya da mastar (düz profiller) kullanmak doğru bir çözüm olacaktır. Su terazisi belki amatörce bir uygulama için temin edemeyebilirsiniz ama düzgün bir profil mutlaka bir yerlerde elinize denk gelecektir.
 • Oluşturmak istediğiniz geometrik şekilleri çıkardıktan sonra bantları zemine iyi yapıştığından emin olunuz. Aksi durumda bandın altına boya kaçabilir ve bütün emeğin boşa gitmesine sebep olabilir.
 • Boyama aşamasına geçtiğiniz fırçaya aldığınız boya miktarının az olmasına dikkat ediniz ve bantları sökmeden önce kesinlikle boyanın tam olarak kuruduğuna emin olunuz.

Geometrik Duvar Tasarım Örnekleri

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geometrik-duvar-kagitlari-ve-tasarimlari/feed/ 4
Farklı Duvar Aksesuarları http://www.dekorasyonvemodellerim.com/farkli-duvar-aksesuarlari/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/farkli-duvar-aksesuarlari/#comments Wed, 07 Jun 2017 07:17:38 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16258 Dekorasyon İçin Duvar Aksesuarları

Konu ev dekorasyonu olduğu zaman mobilya seçiminin yanında en önemli unsurların arasında duvar için kullanılacak objeler ve raflarda gelmektedir. Bu yazımızda dekorasyon yaparken duvarlarınızı nasıl değerlendirebileceğiniz hakkında faydalı olacağına inandığımız yazıları sizlerle paylaştık. Yazımızın sonunda kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz ve diğer konuları da inceleyebilirsiniz.

Dekorasyonda Duvarların Önemi

Duvarların hem mobilyalar ile uyumlu olması hem de seçilen renklerin ve kullanılacak duvar aksesuarlarının doğru seçilmesi ile başarılı bir dekorasyon yapılmış olmaktadır. Başarılı duvarlar mekanların çekiciliğini arttırdığı hiç şüphesiz kabul edilmektedir. Genelde duvar dekorasyonu yaparken dresuar, koltuk gibi mobilya takımlarının arka duvarlarına gelen kısımlarda duvar çalışması yapılmaktadır. Bu doğru bir çalışma olmasının yanında boş olarak duran duvarları da hareketlendirmek gerekmektedir.

Duvarlara Tablo Asma

Duvar dekorasyonu genel olarak bir şeyler asma olarak görülmemesi gerektiğini sürekli belirtiyoruz ama asmadan da olmuyor diyenler için aşağıdaki örnek duvar asma tekniklerini incelemesini tavsiye ederiz. Özellikle son dönemlerde parçalı tablolar çok sık kullanıldığı için onların nasıl uyumlu olması gerektiği konusunda şablonları aşağıdan görebilirsiniz.

Duvar Tablo Asma Örnekleri

Merdiven Duvarlarına Tablo Asma

Özellikle Dublex evlerin en güzel fakat en göze batmayan duvarları arasında merdivenlerin olduğu duvarlar gelmektedir. Aslında bu duvarlar en yoğun kullanılan bir alan olduğu için etkili bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Genelde merdiven duvarları aile resimlerinin asıldığı alanlar olarak değerlendirilmektedir. Aşağıdaki örneklere bakarak merdiven duvar tasarımları için farklı fikirler edinebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu İçin Duvar Kağıdı Kullanımı

Baskı teknolojisinin gelişmesi sayesinde artık çok farklı yapıda duvar kağıtları bulunabilmektedir. Eski dönemlerde kullanılan duvar kağıtlarına nazaran hem temizlenmesi hem de uygulama maliyetlerinin azalmasının yanında çeşitlilik eklenince artık her evde duvar kağıdı kullanılıyor dersek abartmış olmuyoruz. Özellikle son dönemlerde derinlik kazandıracak şekilde manzara ve şehir baskılı kağıtlar çok tercih edilmektedir.

Derinlik Kazandıran Duvar Kağıtları

Bu örnek tasarımda da görüldüğü gibi büyük bir şehir resmi mekanda hem derinlik hem de daha büyük bir algı oluşturabilmektedir. Şehir ve manzara resimleri ve klasik duvar kağıtlarının yerine tamamen geometrik çizgilerden oluşan duvar kağıtlarının tercihi de farklı duvar dekorasyonu için etkili bir unsur olabilmektedir. Aşağıdaki örneklerden görüldüğü gibi geometrik duvar kağıtları doğru renk seçimi yapıldığında hoş mekanlar oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Geometrik Duvar Kağıt Örnekleri

Farklı Duvar Dekorasyonları İçin Taş Kullanımı

Taş kullanımı kağıt teknolojisinde olduğu gibi çok hızlı bir gelişim göstermesinden dolayı artık doğal taşlar ile yapay taşların farklı modelleri iç mekanlar için tercih edilebilmekte ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle yumuşak dokulu doğal taşları kullanarak istenilen mekanda odak noktası oluşturulabilmektedir. Örneğin yemek alanında yemek masasının arkasına yapılacak duvar taş kaplaması oranın odak noktası olmasını sağlayacak ve dekorasyonda baskın bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır. Yada oturma odanızda TV panelinin arkasında gözü rahatsız etmeyecek bir dokuda taş kaplama yapılması da aynı şekilde başarılı bir örnek olacaktır. Aşağıdaki örneklerden duvar taş kaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Motifli Duvar Dekorasyonları

Biraz daha bohem tarzına yaklaşarak otantik bir hava oluşturmak isteyenler için motifli duvar aksesuarlarını tercih edebiliriz. Özellikle aşağıdaki resimlerden de görüleceği gibi parçalı motifler kullanmak çok özgün duvar dekorasyonları oluşturmanıza yardımcı olmaktadır.


2017 Duvar Kağıdı Modelleri ve Fiyatları

 

2017 Duvarını Kendin Yap Dekorasyonları

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/farkli-duvar-aksesuarlari/feed/ 3
Boho-Modern Stil http://www.dekorasyonvemodellerim.com/boho-modern-stil/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/boho-modern-stil/#comments Tue, 06 Jun 2017 06:45:40 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16234 Dekorasyonda Boho-Modern Stil

Eklektik kelimesi son yıllarda dekorasyonda sıkça karşımıza çıkmış olmalı. Yunanca “eklektos” yani seçilmiş kelimesinden gelen eklektik “her sistemin sunduğunun en iyisini almak” olarak özetlenebilir. Eklektik deyip geçtiğimiz stiller mutlaka iki ya da daha fazla stilin karmasından oluştuğu için olayın derinine inerek her yaptığımız incelemelere bir yenisini daha eklemek istedik. Bohem detaylarla hareketlenen, 50’li yıllar modernizmini fon olarak seçen eklektik bir stilin anatomisi ile karşınızdayız.

Fas zengin etkin kimliğiyle sınırsız bir ilham kaynağı. Daha yatay düzlemde yaşama geçtiğimizden beri aydınlık renklerle bu anlayışı harmanladığımızda ortaya daha rahatlamış bir stil çıkacak. Boho modern işte tam bu potpuriyi yansıtıyor. “Mimar Barbara Bestor”

Boho Modernin Geçmişi

Boho modern stilin oluşturucusu Barbara Bestor, Harvard Üniversitesi Tasarım Okulundan mezun olmuş bir mimar. Okulun ardından Los Angeles’a dönüğ Echo Park’taki bakımsız depoları yeniden yapılandırmaya başlıyor. 1920’lerde mimar Rudolph Schindler’in oluşturduğu işlerden esinlenen Bestor, 2006’da yazdığı “Buhemlan Modern: Living in Silver Lake” kitabında bu stilin kodlarını açıklıyor. Aydınlık tekstiller, geçmişi anımsatan mobilyalar, vintage parçalar, egzotik motifler, eklektik bir bakış açısı ve natürel tonlar bu stilin olmazsa olmazlarının başında geliyor. Tüm ögeleri sentezleyerek boho modern bir mekan oluşturabilirsiniz.

Sadece 50’li yıllar mobilyalarıyla şekillenmiş bir mekan günümüz koşullarında sınırlandırılmışlık hissi verebilir. Eklektik dekorasyonun ana kuralı olan karma stiller formülüne başvurarak, bohem ve rustik dokunuşlarıy yüzyıl ortası modern stiline ekleyerek özgür bir kurgu oluşturabilirsiniz.

Boho Modern Mobilya Örnekleri

Mid-century Modern’in Zamansızlığı

1998’de The New York Times’da yayınlanan bir makalede mid-century modern (yüzyıl ortası modern) stilinin çağı yeni tasarım trendi olduğu yazıyordu. O gün bugündür bu stilin modası hiç geçmedi. Belirli bir forma sahip düz çizgilerle tasarlanan mobilyaların yıldızının parlamasıyla Arne Jacobsen, Eero Saarinen, Charles and Ray Eames ve Florance Knoll’un tasarımları da zamansız modeller arasına girdi.

Dekoratif yönelimler yollar boyu etkisini sürdürebilir ancak sadelik geleneksel bir kavram ve herkes tarafından anlaşılabilir ve yorumlanabilir bir terim. Fonda yalın mobilya, sakin renk paketleri ve abartısız iç mimari detaylar var ise bohem tekstil ve aksesuarlarla boho-modern bir atmosfer oluşturabilirsiniz. “İç Mimar Miles Redd”

Dekorasyon dünyasının yeni odak noktası eski kilimler, otantik sofra aksesuarları ve püsküllü tekstiller geçmiş ve şimdiyi aynı potada buluşturuyor. Kültürel temaları işaret eden bu tarz objeler, 50’li yıllar tasarımlarıyla bir araya gelerek şaşırtıcı bir ahenk sergiliyor.

Boho Modern Dekorasyon Örnekleri


2017 Otantik Ev Dekorasyon Fikirleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/boho-modern-stil/feed/ 3
İtalyan Mobilya Markaları Listesi http://www.dekorasyonvemodellerim.com/italyan-mobilya-markalari-listesi/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/italyan-mobilya-markalari-listesi/#comments Thu, 01 Jun 2017 09:57:31 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16206 İtalyan Mobilya Markaları

Mobilya sektöründe kaliteli ve gözün tasarımlar denildiği zaman akla genelde geçmiş tarihlerden beri İtalyan firmaları gelmektedir. Özellikle kullandıkları ağaç biçimlendirme tekniklerinin yanında özel tasarım mobilyalarda işçiliklerinde göstermiş oldukları kalite genelde bu alanda aranan özellikler arasında yer almaktadır. İtalya’da mobilya üreticileri kooperatifler aracılığı ile arge çalışmalarını çok sık yaptığı görülmektedir. Mobilya sadece ağaçları alıp kesip birleştirme olarak görülmemesi gerektiğinden İtalya’daki firmaları daha kaliteli ve uzun yıllar kullanım sunacak çevre dostu mobilyalar üretmek için sürekli arge çalışmaları yapmaktadır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda Türkiye’de satış ofisleri bulunan İtalyan mobilya markaları listesi için sizlere faydalı olacağına inandığımız bir çalışma hazırladık. Bu çalışmada tanıtımını yapacağımız firmalar arasında;

Not: Ürün grupları arasında İtalya olarak belirtilen markalar sadece gruplama ismi olarak verdiği için bu mobilyaların direk İtalya üretimi olarak sanılmaması gerekmektedir.

 • italdeko (Distribütörlük şeklinde)
 • MD Home Center (Distribütörlük şeklinde)
 • Kule Mobilya (İthalat Şeklinde)
 • Sem Collections

İtaldeko Mobilya

2007 yılından itibaren Türkiye’de hizmet veren firma birçok İtalyan mobilya firmasının distribütörlüğünü bulundurmaktadır. Aynı zamanda bünyesindeki tasarım grubu sayesinde kişiye özel üretim mobilyalarda imal etmektedir. Firmanın başlıca distribütörlüğü arasında İtalya’nın ünlü mobilya markaları arasında bulunan Poliform ve Varenna bulunmaktadır. Firma aynı zamanda kendi ürün gruplarının tasarımları için dünyaca ünlü tasarımcılar ile çalışmaktadır.

İtaldeko Ürünleri:

 

 


MD Home Center Mobilya

Türkiye’de kapalı alana sahip firmalar arasında 15.000m² showroom ile lider firmalar arasında bulunan marka 30 yılı aşkın tecrübesi ile birçok İtalyan mobilya markası ürün satışını ve distribütörlüğünü yapmaktadır. Firma kendi bünyesinde bulundurduğu tasarım kadrosu ile proje bazlı olarak mobilya üretimi yapabilmektedir. Firmanın satışı yaptığı bütün ürünler %100 ithal ve sertifikalı ürünlerdir. Kalite ve işçilik olarak değerlendirildiğinde MD Home Center bu sektördeki lider firmalar arasında olduğu görülmektedir. Firma aynı zamanda tamamen el işçiliği ile üretilmiş özel mobilya üretimi de yapmaktadır. Firmanın ürünleri genelde lüks ve gösterişli sınıf olarak dikkat çekmektedir. Aşağıdaki resimleri incelediğinizde de fark edeceksiniz.

MD Home Center Mobilya Ürünleri


Kule Mobilya

25 yılı aşkın tecrübesi ile Gebze’de bulunan fabrikası ile hizmet veren Kule mobilya İtalya’nın ünlü mobilya firmaları arasında olan RECORD é CUCINE  Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. Özellikle mutfak dolapları üzerine İtalyan ürünleri kullanmak isteyenlerin tercih ettiği markalar arasında yer almaktadır. Firma kendi bünyesinde bulundurduğu tasarım kadrosu ile kişiye özel mobilya üretiminin yanında proje bazlı mobilya üretimi olarak da hizmet vermektedir.

Kule Mobilya Ürünleri

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/italyan-mobilya-markalari-listesi/feed/ 1
2017 Köşe Koltuk Takımları http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-kose-koltuk-takimlari/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-kose-koltuk-takimlari/#respond Wed, 31 May 2017 07:00:47 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16179 Köşe Koltuk Takımları İle Dekorasyon

Özellikle 1990’lı yılların başında ülkemizde kullanılmaya başlanan köşe koltuk takımları günümüzde de en çok tercih edilen mobilya modelleri arasında yer almaktadır. L Koltuk olarak tabir edilen köşe koltuklar kullanıldıkları mekanda hem düzenli bir görüntü oluşturması hem de her dekorasyon stiline uyum sağlaması açısından ilgi görmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda 2017 köşe koltuk takımları ve kullanım türleri hakkında sizlere faydalı olacağına inandığımız bilgileri paylaştık.

Düzenli Mekanlar Oluşturmak İçin

Parçalı şeklinde satılan koltuk takımları genelde dağınık bir his oluşturmasından dolayı aslında her zaman ev sahipleri tarafından rahatsız bir his oluşturmaktadır. Köşe koltukları genelde kullanıcıların farkında olmadan bu dağınıklık hissinin ortadan kaldırmaktadır. Köşe koltuk takımları aynı zamanda tek bir kütle hissi vermesinden dolayı mekanların daha büyük görünmesinde etkili unsurlar arasında yer almaktadır. Köşe koltuk takımları geniş yapılı olması mekanlarda boğuculuk hissi vereceği yönünde yanlış bilinen bir kanı bulunmaktadır. Bu yazımızı okuyor iseniz artık böyle bir durumun olmadığını öğrenmiş oldunuz. Aşağıda paylaştığımız örnek resimlerden de göreceğiniz gibi köşe koltuk takımları gayet fonksiyonel bir kullanım sunmaktadır. L koltuk takımları aynı zamanda diğer koltuk modellerine göre daha çok oturma alanı sunmasından dolayı özellikle günlük kullanım için de çok fonksiyonel olmaktadır. Diğer koltuk modellerinde fonksiyonel kullanım imkanı vermeyen tekli koltuklar yerine köşe koltuk takımı kullanarak açılacak alanları daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Her Dekorasyona Hitap Eden Köşe Koltuk Takımları

Daha çok modern çizgilerde bulunan köşe koltuk takımları aslında klasik, rustik ve minimalist bir dekorasyon çizgisi oluşturmak isteyenler içinde kullanılabilecek modeller bulunmakta ve hatta Chesterfield gibi çok tercih edilen tasarımlarında Köşe koltuk modelleri bulunmaktadır. Ülkemizde inşaat sektörü kontrolsüz sektörlerin arasında olmasında dolayı iç mimari planlamaya çok fazla önem verilmemesinin getirdiği sorunların başında fonksiyonel kullanıma imkan vermeyen alanların oluşması olmaktadır. Özellikle sadece metre kare büyütmek için yapılan plansız dairelerde salonların çok fonksiyonel bir kullanım sunmadığı görülmektedir. Bu tür salon ve oturma odalarında ölü köşeler olarak bilinen alanların çok olmasından tekli koltuk takımları yerine köşe koltuk takımları kullanmak daha doğru bir karar olacaktır.

Misafirler İçin Köşe Koltuk Takımları Kullanışlı Mı?

Konu köşe koltuk takımları olduğu zaman en çok tartışılan konuların başında “misafirler geldiğinde ne yapılacak?” sorusu gelmektedir. Köşe koltuk takımlarının belki en çok bilinen eksi yönleri yoğun misafir gelmesi durumunda çok kullanışı bir oturma imkanı sunmaması gelmektedir. Fakat bu tür durumlarda koltuk takımınız ile uyumlu olacak modüler mobilya şeklinde puf kullanımı daha hoş bir görüntü oluşturduğunun da altını çizmemiz gerekir. Eğer evinize sürekli misafir geliyor ve uzun saatler oturma oluyor ise köşe koltuk takımı kullanmak çok doğru bir karar olmayacağını da belirtmek isteriz. Çünkü misafirlerin sıra sıra şeklinde dizilerek oturması genelde rahatsız bir hava vermektedir. Fakat salonunuz büyük ise köşe koltuk takımına yapacağınız tekli koltuk eklemeleri ile hem görüntü açısından hem de kullanım açısından çok büyük avantajlar getirecektir.

2017 Enza Home Köşe Koltuk Takım Resimleri


 

2017 İstikbal Köşe Koltuk Takım Resimleri


2017 Bellona Köşe Koltuk Takım Resimleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-kose-koltuk-takimlari/feed/ 0
Evin Girişi İçin Dekorasyon Fikirleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evin-girisi-icin-dekorasyon-fikirleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evin-girisi-icin-dekorasyon-fikirleri/#comments Mon, 29 May 2017 07:28:14 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16134 Antre Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonu denildiğinde genelde akla salon, mutfak ya da banyo gibi çok sık kullanılan alanlar gelmektedir. Fakat başarılı ve birbiri ile uyumlu bir dekorasyon için en önemli mekanların başında Antre yani giriş holleri gelmektedir. Bu alanlar aynı zamanda evinize gelecek misafirlerin ilk göreceği ve ilk izlenimi alacakları mahaller olmasından dolayı dekorasyonun başlangıç noktası olması gerekmektedir. Ev seçimi yaparken de mümkün olduğu kadar ferah ve büyük antresi olan evleri seçmenizi tavsiye ederiz. Antreler birçok kişi tarafından ölü alan olarak görülmesinden dolayı yanlış bir düşünce kalıbı olarak oluşmuştur. Başarılı bir şekilde tasarlanmış giriş holleri evinizin çok kullanışlı olmasına imkan sağlayacaktır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda evin girişi için dekorasyon fikirleri konusu sizler için hazırladık.

İşlevsel Giriş Holleri Oluşturmak

Giriş holleri görüntü açısından önemli olması kadar kullanışlı olması da gerekmektedir. Özellikle oda sayısı az olan evlerde kullanıcı yükünün ilk alındığı alanlar antreler olmasından dolayı evin daha aktif bir şekilde kullanılmasına imkan verecektir. Giriş holü dekorasyonu yaparken aşağıdaki ana başlıkları inceleyebilirsiniz;

 • Dresuar Klasiğini Kullanalım
 • Bitkiler ve Objeler İle Canlılık Katalım
 • Fonksiyonel Şifoniyer Kullanımı
 • Oturma Bankları
 • Ayna Kullanımı

Giriş Holü Dekorasyonu İçin Dresuar Kullanımı

Sadece ülkemizde olmamakla beraber birçok kültürde evlerin giriş hollerinde dresuar kullanımı en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Dar ve dikdörtgen yapıları sayesinde mekanları küçültmeden işlevsel kullanım sunmaktadır. Özellikle elinizin altında olmasını istediğiniz anahtarlar, ayakkabı bakım araçları ve mektup gibi evraklar için dresuar kullanımı çok avantajlı olmaktadır. Özellikle sadece üst tablası bulunan ve tabla altı boş olan dresuar ayakkabılarını günlük koyma alanı olarak kullanıma imkan sağlamaktadır. Aşağıdaki resimleri incelediğinizde dresuarların farklı işlevlerde kullanıldığını göreceksiniz. Başarılı bir dresuar seçimi için kesinlikle giriş holünün alanı önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Giriş Hollerinde Bitki ve Dekoratif Obje Kullanımı

Giriş holünü ferah göstermenin sihirli numaraları arasında canlı bitki kullanımı ilk sırada yer almaktadır. Canlı bitki kullanımı ile giriş holünün nasıl canlı bir yapıya kavuştuğunu görmek için mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Giriş holünün sizi sıkıcı ve boğucu olmasının en büyük nedenleri arasında ara mekanlar olmasından dolayı doğal gün ışığını çok az sayıda almasıdır. Bu sebepten dolayı canlı bitki kullanımı mekana gündelik bir his katacaktır. Fakat canlı bitki kullanımında kesinlikle bu alanlarda kullanıma uygun olacak bitki seçimi yapılması gerekmektedir. Çünkü dediğimiz gibi bu tür mekanlar direk gün ışığı alamadığı için birçok bitki bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Aynı şekilde giriş holü dekorasyonu için kullanılabilecek fikirlerin arasında dekoratif objelerde etkili bir unsur olduğunu hatırlatmak isteriz. Dekoratif obje seçimine aslında ilk olarak tamamen sizin ruhunuzu yansıtacak bir duvar tablosu ile başlayabilir ya da farklı şekillerde birbiri ile düzenli olmayacak şekilde sıralanmış fotoğraflar ile giriş holü duvarlarınızı daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Giriş hollerinde genelde dresuar yanlarına yere oturmuş vazo şeklinde dekoratif objelerde çok etkili görünüm oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Giriş Holü İçin Şifoniyer Seçimi

Giriş holleri genelde dar mekanlar olmasından dolayı şifoniyer seçimini mümkün olduğunca gömme şeklinde çözmenizi tavsiye ederiz. Eğer evinizin yapısı gömme şifoniyer kullanımına uygun değilse derinliği 45 cm geçmeyen şifoniyer seçimi yapabilirsiniz. Çünkü çok derin şifoniyer seçimi yaptığınızda mekanı daha küçük gösterecektir. Şifoniyerler günlük kullanım için tercih edilmesi gerekmektedir. Gündelik olarak kullandığınız ve sürekli elinizin altında olması gereken ayakkabı, palto ve ceketlerin dışında bu mobilyaları fazla kullanmazsanız 45cm derinlik sizlere yeterli olacaktır. Gömme şifoniyer için eğer giriş holüne komşu bir odanız bulunuyor ise ortak duvarı kullanarak iki taraflı gömme dolap oluşturabilirsiniz.

Giriş Hollerinde Oturma Bankı

Son dönemlerde en çok kullanılan giriş holü tasarım fikirleri arasında oturma banklarını görüyoruz. Eğer giriş holünün ölçüleri oturma banko koymaya müsait ise kesinlik bu alanda bir bank kullanılması etkili bir görünüm olmaktadır. Aşağıdaki resimleri incelediğinizde de görüntülerin güzelliğini görmüş olacaksınız.


2017 Antre Mobilyaları

2017 Dekoratif Koridor Antre Dekorasyonu

 

 

 

2016 Antre Giriş Dekorasyonları

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evin-girisi-icin-dekorasyon-fikirleri/feed/ 2
Salon Tavan Aydınlatma Örnekleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/salon-tavan-aydinlatma-ornekleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/salon-tavan-aydinlatma-ornekleri/#respond Fri, 26 May 2017 07:19:09 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16111 Salon Tavan Aydınlatma Tasarımları

Evlerimizin en önemli mekanları arasında olan salonlar için dekorasyonun başlıca unsurları arasında aydınlatma sistemleri gelmektedir. Aydınlatma konusu hem görsellik hem de fonksiyonel bir kullanım sunmasından dolayı doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Özellikle gündelik kullanım çok sık yapılıyor ise bu kullanıma uygun modeller ve ışık şiddeti seçilmesine dikkat edilmelidir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda salon tavan aydınlatma örnekleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık. Sitemizin sonundaki ziyaretçi yorumlarını ve salon dekorasyonu hakkında paylaştığımız yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

Salon Tavan Aydınlatması Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir.

Son yıllarda Led teknolojisini gelişmesi ve çok farklı şekillerde kullanım imkanı sunmasından dolayı sadece salon olarak değil bütün ev aydınlatmasının Led olarak düşünülmesi gerektiğinin ilk önce altını çizmek isteriz. Led teknolojisi hem enerji tüketimi olarak hem de uzun süre kullanım ömrü sunmasından dolayı diğer aydınlatma modellerine göre avantajlı olmaktadır. Tabi burada kaliteli seçilmiş Led ürünler baz alınarak düşünülmesi gerekmektedir.

Salonlarda tavan aydınlatması planlarken kesinlikle duvarlarda herhangi bir aydınlatma bulunuyor ise onlarında düşünülmesi gerekmektedir. Aynı şekilde salonun herhangi bir tarafından lambader kullanımı bulunuyor ise onun da ışık şiddetinin düşünülmesi gerekmektedir.

Tavandan duvara aydınlatmalar: Genelde Tv ünitelerinin arkasından başlayarak alçıpano ile yapılan şişirmeleri kullanarak tavana kadar kadar uzanan dekorasyonlar çok sık kullanılmaktadır. Görünüm olarak çok şık bir görüntü oluşturmasının yanında Televizyonun direk arkasından bir aydınlatma olması izlerken rahatsız bir görüntü oluşturacağının da unutulmaması gerekmektedir. Bu tür aydınlatma yapmak isteyen ev sahiplerinin kesinlikle düşük ışık şiddeti seçmesi gerekmektedir. Bu tür dekorasyonlara ait resimleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Salon Tavan Aydınlatması İçin Gizli Işık Kullanımı

Alçıpan kullanılarak tavanlarda oluşturulan gizli ışık havuzları son dönemlerde artık çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bu tür aydınlatma tasarımları yapılırken en çok hata yapılan konu tavan yüksekliklerinin düşünülmemesidir. Çünkü tavan yüksekliği 230-240 cm olan salonlarda tav ortada havuz olacak şekilde yapılacak gizli ışık uygulamaları doğru bir seçim olmamaktadır. Çünkü gizi ışık havuzu oluşturmak için en az 10 -12 cm tavan yüksekliğinin düşürülmesi gerekmektedir. Tavan yüksekliği  müsait olamayan salonlarda sadece gizli ışık olsun diye bir uygulama yapıldığında ortamda basık bir his oluşacağından dolayı zamanla sizi rahatsız edecektir. Salonlarda gizli ışık havuz şeklinde uygulama yapmak isteniliyorsa tavan yüksekliğini en az 250 cm olması doğru olacaktır. Gizli ışık uygulaması yaptırırken kesinlikle seçeceğiniz led aydınlatma armatürlerin dayanıklı olmasına özen gösterilmesi gerekir. Çünkü sürekli müdahale edilmeyecek yerler olduğu için uzun süre kullanım verecek markaların ürünleri seçilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki resimlerden salon tavan aydınlatma için yapılan gizli ışık örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/salon-tavan-aydinlatma-ornekleri/feed/ 0
2017 Banyo Tadilatı http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-banyo-tadilati/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-banyo-tadilati/#comments Thu, 25 May 2017 08:12:07 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16099 Banyo Tadilatı Yaptırmak

Yaz aylarının yaklaşması ile ev sahipleri genelde ufaktan bir tadilat ve dekorasyon için kolları sıvamaya hazırlanır genelde. Özellikle konu tadilat olduğu zaman ilk olarak banyo gibi alanlardan başlandığı bilinmektedir. Bunun genelde iki ana sebebi vardır. Birincisi ne yazık ki ülkemizde kalitesiz bir şekilde yapılan inşaatlar olduğu için banyo gibi ıslak hacimlerde genelde ciddi su sızdırma sıkıntıları ve seramik kabarma gibi sorunlar çok sık görüldüğünden ilk fırsat olarak banyo tadilatı görülmektedir. İkinci sebep ise genelde standart olarak tek tip olarak yapılan banyoların belli bir kullanım sonrasında sıkıcı bir etki vermesinden dolayı ev sahiplerinin kendi zevklerine göre dekorasyon yaptırmasıdır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda 2017 banyo tadilatı hakkında sizler için faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık. Yazımızın sonundaki kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Banyo Tadilatı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli

Aslında bu konu tamamen sizlerin en yaptırmak istediği ile alakalı olmakla beraber bazı kalıplaşmış genel kriterler bulunmaktadır. Bunlara uyum sağlamayı başarırsanız hem dayanım ve kullanım olarak hem de istediğiniz görsellik olarak başarılı bir banyo elde etmiş olursunuz. Banyo tadilatı yaptırmak için sırası ile aşağıdaki maddeleri dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Alt kat daire için önlem almak
 • Doğru ve kaliteli malzeme seçimi
 • Uygulama yapacak ekibin seçilmesi

Banyo Tadilatı Yaptırırken Alt Kat Daire İçin Önlem Almak

Apartman tipi dairelerde eğer alt katınızda bir daire var ise kesinlik banyo tadilatına başlamadan önce izolasyon önlemleri almanız gerekmektedir. İnşaat sırasında kaliteli olarak yapılmamış bir izolasyon var ise ya da hiç izolasyon yok tamamen şansa o zamana kadar sızdırmamış bir banyo ise tadilat sırasında izolasyon önlemlerinin alınması gerekmektedir. Çünkü yeni seramik yapılmadan önce mevcut seramiklerin sökülmesi gerektiği (Eğer mevcut seramiklerde herhangi bir kabarma yada gevşeme yoksa gerekli kimyasallar kullanılarak seramik üstüne seramik yapıştırma yapılabilir) ve tesisat değişme olacak ise zeminde kırma olacağından izolasyon yapılmasına kesinlikle özen gösterilmesi gerekmektedir. Banyo gibi güneş görmeyen ıslak hacimlerde çimento esaslı çift kompenant izolasyon malzemesi kullanılması gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı takdirde belli bir süre sonra alt kata su sızdırma sorunu oluşacaktır.

Banyo Tadilatı Sırasında Doğru Malzeme Seçimi

Tadilat sırasında genelde herkes seramik seçimini kaliteli yapmaya özen göstermektedir. Aslında seramik kalitesinin önemi kadar uygulama kalitesi ve yapıştırıcı gibi unsurlarında dikkat edilmesi gerekmektedir. Seramik seçimi yaptıktan sonra kesinlikle yapıştırıcının Flex yapıştırıcı olarak seçilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde banyolarda seramik seçiminin yanında kullanılacak mobilyalarında kaliteli ve doğru montaj yapılması gerekmektedir. Banyo gibi alanlar yoğun nem ve ıslaklık olacağı için kesinlikle ahşap dolapların bu özelliklere dayanıklı olacak şekilde seçilmesi gerekmektedir. (Sunta Lam gibi ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.) Son dönemlerde moda olan asma mobilyalar için kesinlikle duvar yapınızın bu montaj şekline uygun olması gerekmektedir. Mevcut duvarlar genelde kagir yapıda olmaktadır. (Kagir duvar= tuğla, gazbeton, bims gibi) Kagir duvarlarda uygun dübeller kullanılması durumunda herhangi bir sorun olmamaktadır. Fakat alçıpano gibi duvarlarda mobilya asımı yapmadan önce kesinlikle montaj yerlerinin arkasına takviye taşıyıcı çelik profil atılması gerekmektedir.

Asma Mobilyalara Örnek

Banyo Tadilatı Yapacak Ekibin Seçilmesi

Türkiye’de ustalık ne yazık ki kontrol edilebilir bir alan olmadığı için işini hakkıyla yapmayan adı usta olan birçok kalitesiz işçilik eseri ortada bulunmaktadır. Seçtiğiniz malzemeler ne kadar kaliteli olursa olsun eğer doğru bir uygulama yapılmamış ise belli bir süre sonra sıkıntılar oluşmaya başlayacaktır. Banyo tadilatı için seçeceğiniz ustanın kesinlikle daha önceden bu işleri yapan bir kişi ya da firma olmasına özen gösteriniz ve sizin lafınızı dinleyecek birinin olması gerekmektedir. Banyo tadilatı sırasında kesinlikle aşağıdaki unsurları uygulama yapacak ekipten talep etmeniz gerekmektedir;

 • Banyo zemin eğiminin yer süzgecine doğru verilmesi (Ne yazık ki doğru uygulama yapılmadığı zaman ciddi su birikme sorunları oluşmaktadır)
 • Zemin izolasyonu için aldığınız ürünün nasıl kullanılması tarif ediliyorsa o şekilde kullanılmasını istediğinizi özellikle belirtiniz. Örneğin seramik yapıştırıcıları karıştırma yapılacağı zaman mekanik mikserler ile karıştırılması üreticiler tarafından önerilmektedir. Fakat ustalar genelde bir tahta parçası yada mala yardımı ile bu işi yapmaya çalışırlar. Durum böyle olunca kaliteli karışım olmayacağı için beklenen performansı alamayacaksınız
 • Seramik yüzeylerin kusursuz bir şekilde tek yüz olması. Burada dikkat etmeniz gereken nokta seramiklerin birleşim noktaları arasında yüzeysel kot farklılıkları ve terazi bozuklukları olmamasıdır.

Genel olarak bir banyo tadilatı sırasında dikkat etmeniz gereken konular bunlardır. Tabi farklı vitrifiye seçimi yapılacak ise onların montaj ve kalitesinin ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir.


Banyo Tasarım Fikirleri

Siyah Banyo Modelleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-banyo-tadilati/feed/ 1