Ev Dekorasyonu ve Yeni Modeller http://www.dekorasyonvemodellerim.com Ev Dekorasyonu, Mobilya, Koltuk Takımları, Yatak Odası Takımı, Oturma Odası Takımları, Perde Modelleri, Halı Modelleri, Ofis Dekorasyonu, Ev Tekstili Mon, 16 Oct 2017 05:45:21 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.6 Çocuk Odası Dekorasyonu http://www.dekorasyonvemodellerim.com/cocuk-odasi-dekorasyonu/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/cocuk-odasi-dekorasyonu/#respond Mon, 16 Oct 2017 05:45:21 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16886 Çocuk Odası Dekorasyon Örnekleri

İlk defa anne baba olacağınız zaman tarifi mümkün olmayan değişik duygular içerisine girersiniz.Bakış açınız, düşünceleriniz, ilgileriniz yavaş yavaş değişmeye başlar.İlgi odağınızda artık doğacak olan bebeğiniz vardır.Onu karşılamak için hazırlık yaparsınız.Kullanacağı eşyalar, oyuncakları, odası, yatağı …vs. Tüm hazırlıklar tamamlanır ve nihayetinde bebeğinizi sevgiyle hazırladığınız odasında ağırlarsınız..Ama çok çabuk büyürler, hızlıca geçer vakit bu aylarda/yaşlarda.Aldığımız eşyalar, yatağı, oyuncakları artık karşılamaz olurlar ihtiyaçlarını.Çünkü bebeğimiz artık büyümüş ve çocukluk evresine gelmiştir.Şimdi zaman, yine ona sevgiyle hazırlayacağımız çocuk odası dekorasyonunu zamanıdır.Bebek odası artık miladını doldurmuştur.

Özellikle okul çağına gelindiğinde çocuklar odalarını değiştirmek, kendi yaşlarına uygun oda tasarımına sahip olmak isterler.Cicili bicili bebek odalarından havalı gençlik odalarına kadar geçen zamanda hayallerini süsleyecek çocuk odası dekorasyonu yapma vakti gelmiştir artık. Çocuğumuzla beraber onların ihtiyaçlarını karşılayacak bir oda tasarlayabiliriz.Bunu kendimizde tasarlayabileceğimiz gibi bir mimardan veya tecrübelilerden yardım alarakta yapabiliriz. Çocuk odası dekorasyonu keyifle yapacağımız, her aşamasında söz konusu çocuklarımız olduğu için zevk alacağımız güzel bir uğraş olacaktır.

Çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken konular, oda tasarımının onların kişiliğine, karakterine, ihtiyaçlarına uygun olmasıdır.Bu tasarımı, çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimlerini dikkate alarak hazırlamalıyız.Odaları onlar için hem eğlendirici hem de öğretici bir mekan haline getirilmelidir.Bunun içinde çocuğumuzun odasını sevmesi gerekir.Bu yüzden çocuk odası dekorasyonunda mutlaka çocuklarımızın da fikirlerini sormalı, hayal dünyalarını dikkate almalı, kişiliklerini iyi analiz etmeliyiz.Böylece keyif alacakları bir oda dizayn etmiş olmakla beraber onlara özgüven duygusunu da aşılamış oluruz.Yani çocuğumuzun odası onu yansıtmalıdır.

Çocuk odası çocuğunuzu sıkmayacak, ferah, penceresi olan, güneş gören bir oda olmalıdır.Bu çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir.Diğer bir husus; çok hareketli olan çocuklarımızın zarar görmemesi için kullanılan mobilyaların köşelerinin zarar verici sivri uca sahip olmamasıdır.

Çocuk odasında kullanacağımız tüm eşyalar sağlıklı ve işlevsel olmalıdır.Eğer halı kullanacaksak anti bakteriyel ve kaymayan bir halı tercih edilmelidir.Zemin döşemesinde de tahtaya göre daha az kir tutan ve temizliği daha kolay olan parke döşemeler kullanılabilir.Perdeler yıkanabilir, az kir tutan modeller den seçilmelidir.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çocuk odaları genelde rengarenk odalardır.Fakat burada yapılan bir yanlışta çok abartıya kaçılmasıdır. Çocuk odası dekorasyonunda onun dikkatini dağıtacak çok karışık renkleri kullanmaktan kaçınmak gerekir.Genelde 2 den fazla renk kullanılmaması tavsiye edilir.Böylece çocuğumuzun zihni ve gözleri yorulmamış olur.Burada dikkate alınması gereken bir konuda renk seçiminde çocuğun cinsiyetinin, yaşının, oldukça geniş ve sınırı olmayan hayal dünyasının, ilgi alanlarının, kişiliklerinin göz ardı edilmemesidir.
  • Sakinleştirici etkisi olan mavi, yeşil kırmızı gibi pastel renkler çocuk odaları için uygundur.Koyu mat renkler odayı olduğundan küçük gösterip  boğucu bir etki yaratabilirken açık pastel renkler tam tersi bir etki ile daha ferah ortamlar oluşturmanıza yardımcı olurlar.
  • Çocukların hayallerindeki gibi, onların zevklerine uygun ortamlar oluşturmak gerekir.Sevdikleri kahramanlardan, çizgi film karakterlerinden yararlanılabilir.Mesela erkek çocukları için arabalar, kız çocukları için prenses desenli kumaşlar kullanılabilir.Çocuklar canlı renklere sahip, favori çizgi film karakterlerinden oluşan odaları çok severler.
  • Çocuk odalarında mutlaka yeterince toparlayıcı depolama alanları olmalıdır.Eşyaları, oyuncakları, malzemeleri günden güne artacaktır.Hepsini alabilecek geniş ve kullanışlı bölmelere ihtiyaç duyulacaktır.Ayrıca bu bölümler çocuğunuzun erişebileceği noktalarda olmalıdır.Üst raflarda duran bir oyuncağı almak isterken çocuklarımız zarar görebilirler.
  • Okul çağındaki çocuklar için mutlaka rahatça ders çalışıp, kitap okuyabilecekleri köşeler oluşturulmalıdır.Bu köşede de  dikkatlerini dağıtmayacak aksesuarlar kullanılmalıdır.Kitap okuma alışkanlığının bu yaşlarda kazandırılması için, içinde ilgisini çeken zevkle okuyacağı kitapların bulunduğu , güzel, sevecekleri bir kitaplık bulundurulmalıdır.Ayrıca bu köşede sizde gazetenizi, derginizi, veya kitabınızı okuyarak ta ona örnek olabilirsiniz.
  • Çocuk odalarında bulunan prizler mutlaka kapaklı olmalıdır.Varsa tüm elektrik kabloları gizlenmelidir.İçeride kilitli kalmaya karşı önlem alınmalıdır.Pencerelere parmaklık takılmalıdır.

Tüm bunlara dikkat ettiğimizde, çocuklarımızın güvenli ve keyifli bir şekilde vakit geçirebileceği, onların gelişimlerine yardımcı olacak tarzda dizayn edilmiş şık bir çocuk odası dekore etmiş olacağız demektir.

Çocuk Odası Dekorasyon Örnekleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/cocuk-odasi-dekorasyonu/feed/ 0
Şark Köşesi Fikirleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/sark-kosesi-fikirleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/sark-kosesi-fikirleri/#comments Tue, 26 Sep 2017 09:20:45 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16829 Şark Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Şark, kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup “doğu” manasına gelmektedir. Buradan yola çıktığımızda şark köşesine, doğu kültüründe yer alan oturma köşesi veya eskilerin oturma grubu da diyebiliriz. Şark köşeleri Osmanlı ve Türk kültürlerinde vazgeçilmez bir yere sahiptirler. Göçebe bir millet olan Türkler hem kullanımı, kurulumu kolay ve basit, hem de rahat olması açısından oba ve otağlarında şark köşelerini kullanmışlardır. Osmanlı döneminde de daha çok misafir ağırlanan mekanlarda duvardan duvara uzanan şark köşelerine rastlanır.İnsanlar buralarda oturur, yerde yemek yer ve sohbetler ederlerdi.Günümüzde ise daha çok kafeteryalarda, dernek, toplantı ve eğlence mekanlarında, bazı köylerimizde, otellerde veya fazla olan bir odası şark köşesine çevrilen evlerde görmekteyiz. Çok sık karşılaşmasakta popülerliğini kaybetmeden günümüze kadar gelen dekorasyon örneklerinden biri olmuştur, şark köşeleri.

Şark Köşesi Nasıl Olmalı?

Anadolu kültürünün en güzel örneklerinden biri olan Şark köşesi; yerden yüksekliği yöreden yöreye değişen, genellikle minder, şilte ve yastıktan oluşan, duvardan duvara L veya U şeklinde döşenen oturma grubudur. Şark Köşesi Tasarımları genellikle dikdörtgen şeklinde uzunca ve yaklaşık 10-15cm kalınlığında sert minderler kullanılır. Minderler birbirinden farklı, otantik desenlere sahip olabilirler. Bu minderler yaygın olarak odanın üç köşesini kaplayacak şekilde köşeden köşeye dizilir, üzerinde bağdaş kurulup oturulur.Yerden yüksekliği yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Direk zemine konulan sert minderlerden oluşturulmuş şark köşeleri olduğu gibi, alt tarafı ahşaptan yapılıp yerden yüksekte duran modellerine de rastlamak mümkün. Adından da anlaşıldığı gibi mekanın köşelerini kapatacak ve herkesin birbirini göreceği bir şekilde dizilirler

Sıradanlaşan ev dekorasyonlarından sıkıldıysanız evinizin müsait bir köşesini; bir odanızı, terasınızı veya çatı arasını şark köşesine çevirebilirsiniz. Böylece arkadaşlarınızla geleneklerimizi yaşatarak keyifli sohbetler yapabilir;  misafirlerinizi tarihi dokuya sahip bu şık köşelerde ağırlayabilir; günün yorgunluğunu aile bireylerinizle atarken Anadolu Kültürünün sıcaklığını hissedebilirsiniz.

Evimizde Neden Şark Köşesi Olmalı?

Şark köşelerindeki genel amaç insanların birbirlerini rahat görebilmesi ve rahatça oturmalarını sağlamaktır.Bu yüzden L ve U biçiminde köşeden köşeye olacak şekilde dizayn edilirler.Böylece herkes birbirinin yüzünü kolaylıkla görebilir ve iletişimi yüz yüze kurabilirler.Uzun vakitler geçirilen bu köşelerde yaslanıp rahat edilebilmesi içinde minder ve yastıklar aynı şekilde duvara da yaslanır.

Geleneksel bir görünüme sahip şark köşesi oluşturmak istiyorsanız Doğu Motiflerine sahip otantik desenli minderler kullanmalısınız.Eğer daha modern tarzda bir şark köşesi oluşturmak istiyorsanız zevkinize göre renkli ve farklı desenlerde kullanabilirsiniz. İsterseniz tek renk isterseniz birkaç renk ve ya desenden kombinler oluşturarak isteğinize göre minderler tasarlayabilirsiniz.

Ayrıca şark köşenizi geçmişe ait aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.Eski zamanlarda kullanılan ibrik, yayık, orak, kilim, güğüm, çömlek, tırpan, bakır ve gümüş siniler, rahleler, gaz lambası gibi aksesuarlar bu iş için ideal olacaktır.

Sevdiklerinizle beraber keyifli vakitler geçirebileceğiniz, kültürümüze ait en güzel şark köşelerini oluşturabilmeniz dileğiyle…

Şark Köşesi Örnekleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/sark-kosesi-fikirleri/feed/ 7
Patcwork Yatak Başlığı Modelleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/patcwork-yatak-basligi-modelleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/patcwork-yatak-basligi-modelleri/#comments Fri, 22 Sep 2017 05:52:31 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16790 Patcwork  ( kırkyama ) Yatak başlığı modelleri

Patcwork yani Türkçe ismiyle kırkyama; geçmişte maddi durumu iyi olmayan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için parça bezleri, kumaşları birleştirerek oluşturdukları bir uygulamaydı. Günümüzde ise renkli, desenli olan farklı kumaşların değişik şekillerde ve tasarımlarla bir araya getirilmesiyle oluşturulan sanatsal bir uygulamaya dönüştü.Bu stil; kumaşlarda, kağıtlarda kullanılarak duvar kağıtları, halılar, kıyafetler, yatak başlıkları gibi geniş bir alanda uygulanmaya başladı.Böylece birbirinden farklı, özgün, rengarenk motifler elde edilmiş oldu.

Patcwork yani kırkyama uygulamasını masa örtülerinde, perdelerde, yatak örtülerinde, duvar kağıdı desenlerinde, halı ve kilimlerde sıkça görmek mümkün.Bizler bu yazımızda sizlere Patcwork yani kırkyama ile yapılan yatak başlıklarından bahsetmeye çalışacağız.

Yatak başlıklarınızı istediğiniz zaman, “sıkıldım bundan, değiştireyim” diyemezsiniz.Belki de evde en zor değiştirilen eşyalardan biridir.Ama kırkyama ile birbirinden farklı renk ve desende yapacağınız başlıkları kullanmak ve değiştirmek daha kolay ve zahmetsiz bir hale gelebilir. Hem de bütçesi düşük, elemeği şık yatak başlıklarına sahip olursunuz.

Bu iş için evde artık kumaş parçalarına veya kullanmadığınız kıyafetlere, uygun ebatlarda kontrplağa, sünger veya elyafa(isteğe bağlı), tornavida ve silikona ihtiyacımız olacak. Çoğu evimizde olan kolay bulunabilecek malzemeler.

Patcwork İle Özgün Tasarımlar Oluşturma

Öncelikle zevkimize göre istediğimiz renk ve desendeki kumaşları istediğimiz şekilde kesiyoruz.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus parça kumaşları birleştirdiğimizde kontrplağın ebatlarına denk geliyor olmasıdır.Bu yüzden şekil olarak kare parça kumaşlar kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. Tabi şekil konusunda tercih size kalmış.Hazırladığımız kumaş parçalarını gönlümüze göre kontrplağa yapıştırıyoruz.Dilerseniz kontrplak ile kumaş parçaları arasına elyaf veya süngerde kullanabilirsiniz.Kontrplak yerine sert bir karton da kullanılabilir.Hepsi bu kadar, artık kendi zevkinize göre tasarladığınız yatak başlığınız hazır.Buna benzer farklı farklı kırkyama yatak başlıkları hazırlayabileceğiniz gibi, kullandığınız kırkyama yatak başlığını sağa veya sola 90, 180 derece çevirerekte farklı görünüme sahip yatak başlıkları elde edebilirsiniz.Hatta kontrplak kullanmadan yaptığınız kırkyama yatak başlığını asarak ta kullanabilirsiniz.Buda farklı, dikkat çekici bir kullanım ve görünümde olacaktır.

Örnek Patcwork yani kırkyama yatak başlılarını inceleyip kendinize özgü, farklı tasarımlarla harika yatak başlıklarınızı yapabilirsiniz.


2017 Patchwork Mutfak Fayansları

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/patcwork-yatak-basligi-modelleri/feed/ 2
Bebek Yatağı Fikirleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bebek-yatagi-fikirleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bebek-yatagi-fikirleri/#comments Mon, 18 Sep 2017 13:09:31 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16747 2017 Bebek Yatağı Fikirleri

Ev dekorasyonunda en çok zorlanılan, üzerinde birkaç defa düşünülen, defalarca araştırılan kısım sanırım bebek odası dekorasyonudur. Bebek odası dekorasyonunun en önemli parçalarından biride hiç şüphesiz bebek yataklarıdır.Bebeğiniz için seçeceğimiz yatak tıpkı onun gibi güzel olmalıdır.

Daha önce böyle bir tecrübeye sahip değilseniz, ilk defa anne veya baba olacağınızı öğrendiğinizde artık ilgi alanlarınız değişir, dikkatinizi farklı konular çekmeye başlar.Bu konulardan biride doğal olarak bebeğimize alacağınız yatağıdır. Ahşap mı olsun plastik mi, sallansın mı, büyüyünce de kullanabilir mi, bütçemize uyar mı, sağlam mıdır, sağlıklımıdır …vs gibi bin bir türlü soru gelir aklımıza.Başlarız araştırmaya; internet, dükkanlar, mağazalar, deneyimlilere sormalar… Haksızda sayılmayız aslında; ilk tecrübe, ilk heyecan, hassas bir konu.

Bebek yatağında en önemli konu rahat ve sağlam olmasıdır.Cinsiyete göre rengini seçebilirsiniz.Tüllü mü olacak, salıncaklımı olacak, oyuncağı da olacak mı, büyüklüğü, bebek eşyalarını koyabileceğiniz bölümleri olacak mı size kalmış.Ama bu özelliklerin olması da işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Sallanan tarzda bebek yataklarında kalite ve sağlamlık çok önemli bir konudur.Sallanmayı sağlayan, zincirlerde, halatlarda veya mekanizmada denge önemlidir.Devrilme ve yıkılmaya karşı mutlaka önlemlerin alınmış olması gerekir.Buda biraz maliyeti yüksekte olsa kaliteli bir bebek yatağı ile sağlanabilir.

Bebek yatağında bebeğinize ait her türlü eşyalarınızı koyabileceğiniz bölümlerin, çekmecelerin olması sizi dağınıklıktan kurtarır. Ayrıca aradığınız, ihtiyaç duyduğunuz eşyalara hemen ulaşabilirsiniz.

Bebek Yatağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeğinizin kilosunun artacağını da düşünerek ilerleyen zamanlarda da güvenle kullanılabilmesi için bebeğinizin ileriki dönemlerdeki kilosunu da hesap edip onu güvenle taşıyabilecek bir yatak seçimi yapılmalıdır.

İleriki yılları düşünerek dikkat etmemiz gereken bir diğer ayrıntı ise bebeğimizin daha da hareketlenecek olmasıdır.Bu yüzden uygun koruma duvarına sahip yatakları tercih etmek, sizi ikinci bir masraftan kurtaracaktır.Bu koruma duvarının gerektiğinde inip kalkması bebeğinizi yatağa koyup almada zorlanmamanızı sağlar.

Bir diğer önerimiz ise bebek yatağının ahşaptan üretilmiş olmasıdır.Ne kadar doğal malzeme kullanılırsa o kadar sağlıklı olacaktır.Zararlı kimyasallar içeren, ucuz malzemelerden üretilmiş sağlıksız bebek yataklardan uzak durmak gerekir.

Bebek yataklarınızı daha sevimli, cicili bicili göstermek için süsleyebilirsiniz.Bunun için renkli ponponları veya bebeğinizin cinsiyetine uygun renklerdeki kumaş şeritlerini yatağın parmaklarına takabilirsiniz.Süsleme işi için hazır aksesuarlardan ve oyuncaklardan da yaralanmak mümkün.

Bebeğinizin ileriki yıllardaki ihtiyaçlarını dikkate alarak seçeceğiniz yatak ile çocukluk dönemine kadar rahatlıkla kullanabileceği güzel bir bebek yatağına sahip olabilirsiniz.

Bebek Yatağı Örnekleri

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bebek-yatagi-fikirleri/feed/ 6
Bahçe ve Teraslar İçin Salıncak Modelleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bahce-ve-teraslar-icin-salincak-modelleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bahce-ve-teraslar-icin-salincak-modelleri/#comments Fri, 15 Sep 2017 08:07:46 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16698 BAHÇE ve TERAS SALINCAKLARI

Hangi yaşta olursak olalım, salıncak keyfinin yaşı yoktur. Büyükleri küçüklüklerine döndüren, çocukların vazgeçilmez oyuncaklarından, en basit haliyle iki ip bir parça tahtadan oluşan eğlenceli düzenekler, salıncaklar…

Gittikçe betonlaşan, yeşilin birbirinden güzel tonlarına hasret kaldığımız şehirlerde eğer bahçe veya terasa sahipseniz şanslı insanlardan birisiniz demektir. Geniş bir terasa veya güzel bir bahçeye sahip olmanın en iyi tarafı da açık havada keyifli zamanlar geçirmektir.Bunun içinde en uygunu, en eğlenceli hali hiç şüphesiz salıncaklardır. Günümüzde birbirinden güzel modelleriyle, ister ahşaptan, ister metalden veya plastikten yapılmış olsun hiç fark etmez, bahçe ve balkon mobilyaları arasındaki yerini almış durumdadır salıncaklar.

Çocukların oynamaya bayıldığı, en çok sevdikleri oyuncakların başında gelen salıncaklar; büyüklerinde kahvesini içip kitaplarını okuyabildikleri, biraz şekerleme yapıp uyuyabildikleri, günün yorgunluğunu atıp rahatlayabilecekleri, açık havanın ve güneşin tadını çıkarabilecekleri kısacası ister küçük ister büyük olsun insanların mutlu olma sebeplerinden biridir.

Ayrıca bahçe ve balkon dekorasyonunuzu tamamlayan öğelerden biridir de. Farklı tasarımlı bir salıncak ile dekorasyonunuzu daha şık daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Değişen dekorasyon anlayışı ve teknolojiyle, tasarımcıların da elinin değmesiyle birbirinden şık, kullanışlı, konforlu, dekoratif salıncaklar karşımıza çıkmaya başladı. Bunlardan bir kaçını sizler için derleyip beğenilerinize sunuyoruz.

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bahce-ve-teraslar-icin-salincak-modelleri/feed/ 7
Pencere Önü Çiçek Dekorasyonları http://www.dekorasyonvemodellerim.com/pencere-onu-cicek-dekorasyonlari/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/pencere-onu-cicek-dekorasyonlari/#comments Mon, 11 Sep 2017 05:52:28 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16656 Pencerelerin Önlerine Çiçek Fikirleri

Şarkılara konu olmuş, ev hanımlarının vazgeçilmezlerinden biri olan, balkonlarımızı ve sokaklarımızı renklendiren pencere önü çiçekleri…

Binalarımızın dış cephe dekorasyonuna farklı, değişik bir hava katmak için, renk renk, çeşit çeşit modellerde pencere önü çiçekleri yetiştirebiliriz. Pencerelerimizi etkili bir mimari tasarımla daha dekoratif hale getirebilir, birde bu tasarıma penceremizin önünde yetiştireceğimiz çiçeklerle farklı bir boyut kazandırarak katkıda bulunabiliriz.

Yetiştireceğimiz çiçeklerle sadece dış cephede değil iç mekanda da pencerelerimizi dekoratif birer köşe haline getirmek mümkün. Gerek kokularıyla bizi büyüleyen, gerek rengarenk çiçekleriyle, yeşil yapraklarıyla veya dallarıyla bize görsel ziyafet sunan pencere önü çiçekleri ile dekorasyonumuzu tamamlayabilir; tasarımımızı dikkat çekici, şirin, etkili hale getirebiliriz. Bunun için öncelikle zevkinize göre uygun bir çiçek seçmelisiniz.Sonrasında ise beğendiğiniz çiçeğin uzun süre solmadan yeşil kalması için nasıl yetiştireceğiz konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.Güneşi, suyu sever mi, soğuğa dayanıklımıdır, aydınlık bir ortama ihtiyaç duyar mı gibi soruların cevabını bilmeniz gerekiyor.

Sokakları şenlendiren, göz  zevkimizi okşayan pencere önü çiçeklerimiz nelermiş bir göz atalım;

Pencere Önü Çiçekler

Çiçeklerin özelliklerini anlatmaya çalıştığımız tablomuz. Bu tablo ile pencere önüne çiçek seçimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Çünkü bilinen en büyük yanlışlar arasında her çiçeğin açık ortamda yetişiyor algısının olmasıdır. Bundan dolayı bir çok kullanıcı pencerelerinin önünde çiçek bakmaya başladığı zaman istediği sonuçları alamamaktadır.

Pencere Önü Çiçek Dekorasyon Örnekleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/pencere-onu-cicek-dekorasyonlari/feed/ 9
Vazo Çiçekleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/vazo-cicekleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/vazo-cicekleri/#comments Wed, 06 Sep 2017 06:00:26 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16620 2017 Vazo Çiçekleri ve Kullanımları

Bir önceki yazımızda dekoratif amaçlı kullanılan, ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından biri olan vazo modellerinden bahsetmiştik.Çiçeksiz ve çiçekli kullanıma sahip olan dekoratif vazolarımız için bu yazımızda sizlere çiçekli vazolar için farklı tasarım önerilerinde bulunacağız.

Yazımızın sonunda dekorasyon yaparken vazo seçimi hakkında hazırladığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Dekorasyonunuzu tamamlamak için güzel bir vazo kadar içine koyacağınız çiçek ve ne şekilde  yerleştirdiğinizde önemlidir.Seramik, plastik, metal gibi içini göstermeyen vazolarda çiçek saplarının nasıl olduğunun bir önemi yoktur.Cam gibi içini gösteren vazolarda ise  çiçek saplarına dikkat edilmesi gerekir.Çiçek saplarının aynı boyda ve hizada olması , bitkinin taç kısmına uzak olmayan bir yerden güzel süslü bir ip ile bağlanması, sapların verev açarak (yana doğru eğimli kesme) vazoya koyulması önemli ayrıntılardır.Vazo seçimi yaparken eğer çiçek ile birlikte kullanacaksanız, fazla dikkat çekici, çok fazla desenli modelleri tercih etmemelisiniz. Bu tarz vazolar çiçeği arka plana atacaktır.İlla da böyle bir vazo kullanacaksanız düz beyaz renkli çiçekler kullanabilirsiniz.Hangi çiçeği hangi vazoya koyacağınız konusunda kesin bir kural yoktur.Ancak genel olarak beğenilen, daha şık duran, çiçek ve vazo kombinasyonlarını sizlerle paylaşacağız.

Vazo Seçimi Yaparken;

Dar Ağızlı Vazolarda; tek bir çiçek kullanmak daha uygundur.Eğer uzun ve dar bir vazonuz varsa çiçek sapları da uzun bırakılmalıdır.Bu tarz vazolarda iki veya üçlü sayıda çiçek kullanımı da hoş olmaktadır. Vazonuz kısa ve dar ise kısa saplı çiçekleri tercih etmelisiniz.Uzun vazolarda çiçeğin boyu vazonun boyunun bir buçuk katı; kısa vazolarda ise çiçeğin boyu vazonun genişliğinin bir buçuk katı olabilir.Dar ağızlı vazolarda çiçekler daha derli toplu görünürler.Aşırıya kaçmadan dal parçaları ve yapraklarla süsleyebilirisiniz.

Geniş Ağızlı Dar boyunlu Vazolarda; Orta kalınlıkta sapa sahip, küçük çanaklı çiçeklerden frezya, gül sümbül,  leylak bu tür için uygundur.Demet halinde sapından bağlanıp uçları verevine kesilerek vazonuza yerleştirebilirsiniz.

Uzun dar Silindir Vazolarda; Uzun boylu olacak şekilde lale, glayöl, ayçiçeği, hezaran çiçeği gibi bitkiler kullanılabilir.

Kısa Tombul Tarzda Vazolarda;  Kısa ince saplı, küçük çanaklı çiçekler kullanılabilir.İnce saplı papatyalar, sapları kısa kesilmiş gül ve karanfiller yuvarlak tarzda buket yapılarak yerleştirilebilir.Uzun yapraklar kullanılarak süsleme yapılabilir.

Desensiz Şekilsiz Vazolar; Vazonun ön plana çıkması için az sayıda çiçek vazoya yerleştirilmelidir.Yeşil renkte yapraklar, çiçek dalları eklenebilir.

Hasır Örgü İpiyle Kaplı Vazolar;  Zevkinize göre hemen hemen her türlü çiçeği kullanabilirisiniz.Papatya, nergis, sümbül, gül bunlardan birkaçına örnek.

Vazoda kullandığınız çiçeklerin bakımına da dikkat etmek gerekir.Çiçekleri ilk aldığınız zaman saplarını, kurumasını engellemek ve daha uzun su almasını sağlamak için yatay olarak kesin(ortalama 45 derece açı ile) Alt kısımlarda bulunan gereksiz yaprakları ve sapları da mutlaka temizleyin.Bunlar çürüme ve kokuya sebep olurlar.Çiçeklerin suyunu da belli aralıklarla değiştirin ki çabucak solmasınlar.


Dekoratif Vazo Modelleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/vazo-cicekleri/feed/ 6
Dekoratif Vazo Modelleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/dekoratif-vazo-modelleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/dekoratif-vazo-modelleri/#comments Tue, 05 Sep 2017 07:25:08 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16585 2017 Dekoratif Vazo Modelleri

Ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından biride vazo kullanımıdır.Porselen, cam, toprak gibi farklı farklı madenlerden yapılmış vazolar sadece çiçek konulan kaplar olmaktan öte, artık günümüzde dekorasyonun önemli, tamamlayıcı unsurlarından biri haline gelebiliyorlar.Genelde evlerde salon dekorasyonlarında kullanılan vazolar, bir odanın köşesinde zeminde, keyifli bir yemek daveti için hazırlanan sofranın ortasında, sehpa, konsol veya bir masanın üzerinde  dekoratif amaçlı olarak karşımıza çıkabiliyorlar.

Dekorasyonda başarılı bir etki sağlamak için vazoların nerede ve nasıl kullanıldığı önemli.Vazonun rengi, şekli, çok büyük veya küçük olması, çiçekli mi çiçeksiz mi kullanılacağı gibi konulara dikkat etmek gerekir.Küçük bir masanın üzerinde duran büyük ebatlı bir vazo uygun olmazken aynı vazoyu çiçekle birlikte geniş bir salon veya büyük bir ofisin bir köşesinde kullanmak gayet etkili bir dokunuş olmuş olur.

Dekoratif Vazoların Etkisi

Eğer geniş bir salona veya ofise sahip iseniz büyük boylarda vazo kullanmak daha etkili olacaktır.Tek ve koyu renklerden oluşan vazoyla şık bir tasarım oluşturabilirken; tercihinize göre renkli vazo seçimi ile de farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz.Birde içine pastel renklere sahip bir bitki yerleştirirseniz vazonuz daha da çekici hale gelecektir.Çiçekli vazolar için yemek masaları veya orta sehpalarda kullanıma uygundur.Porselenden yapılmış vazolar için yapay ve büyük yapraklara sahip bitkileri; cam vazolarınız için ise orkide, sümbül, gül gibi canlı çiçekleri tercih edebilirsiniz.Bu tarz vazoları altına sereceğiniz masa örtüsü ile birlikte konsollarda da kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz; vazonun altında örtü kullanacaksanız, kullandığınız çiçeğin fazla dikkat çekmeyen, kısa boylu olmasıdır.Böylece örtü detayını da biraz daha ön plana çıkarmış olursunuz.

Tek bir vazo yerine ikili ve üçlü vazo kullanımını da deneyebilirsiniz.Büyük vazolar kullanacaksanız aynı zamanda kullanacağınız mekanlardın da geniş olması lazım.Ama böyle geniş bir mekanınız yoksa ve birden fazla vazo kullanarak bir kombin oluşturmak istiyorsanız daha küçük ebatlarda vazolar kullanabilirisiniz.Duvarda asılı duran tablolarınızın altına tablolarla uyumlu renklere sahip  vazolar yerleştirerek farklı bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir vazo modeli de örgü ile kaplanmış olanları.Farklı tarzda iplerle kaplanarak süslenen renkli renkli vazolarda son zamanlarda çokça dikkat çekmeye başladı.Özellikle dışını beğenmediniz vazolarınızı, zevkinize göre seçeceğiniz uygun bir iple kaplayabilir böylece eskisinden daha şık bir vazo elde etmiş olurusunuz. Bunu cam bir vazonun içene canlı renklere sahip küçük çakıl taşlarını koyarakta elde edebilirsiniz.

Ev veya ofisinizde kullanabileceğiniz farklı vazo modellerini sizler için derleyip beğeninize sunuyoruz.

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/dekoratif-vazo-modelleri/feed/ 6
2017 Panjur Modelleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-panjur-modelleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-panjur-modelleri/#comments Wed, 30 Aug 2017 11:34:08 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16567 PANJUR MODELLERİ

Türk filmlerinde unutulmaz repliklere konu olan, romantik evlilik hayallerinin vazgeçilmezlerinden, bir dönemin zenginlik göstergelerinden bir olan panjurlar, özellikle de pembe panjurlar. Şimdilerde, yeni yapılarda eskilerde olduğu şekliyle çokça rastlamasakta günümüze kadar gelişerek gelen ve farklı tipteki modelleriyle hala kullanılan sistemlerden biridir.Eski panjurlar sağa ve sola dış tarafa doğru açılan iki kanattan oluşan düzeneklere sahiplerdi.

Şimdilerde teknolojiye ayak uydurarak klasik tipin yanında oldukça modern olanları da mevcut. 2017 panjur modelleri sayesinde isterseniz dışarıdan gelen ışığı azaltabilir veya tamamen kesebilir, güneşi ve rüzgarı önleyebilir, yalıtımı bir kat daha arttırabilirsiniz. Ayrıca eskilerde, pencereleri ısı ve suya karşı korumak içinde kullanılırdı. Artık günümüzde sürekli gelişen teknoloji ile bu sorunu panjurlara gerek kalmadan çözebiliyorsunuz. Belki de bu yüzden artık eskisi kadar kullanılmıyorlardır. Fakat, sadece dekoratif amaçlı bile kullanıldığında evinizi daha havalı gösterebilir, nostaljik bir hava katabilirsiniz.

Modern Panjur Modelleri

Günümüzde sadece sağa sola açılan iki kanatlı panjur sistemleri değil, yukarı ve aşağıya doğru hareket edebilen, manüel veya kumandalı kullanılabilen, motorlu motorsuz çeşitleri olan birçok farklı malzemeden üretilebilen panjurlar mevcut. İhtiyacınıza, imkanlarınıza, zevkinize göre seçim yapmak size kalmış.
Ülkemizde bu tipteki evlere İzmir-Alaçatı’da, İzmir-Foça’da, Manisa-Kula’da, Muğla-Bodrum’da, Antakya’da, Safranbolu’da, Ankara-Beypazarı’nda, Adana-Tepebağ’da, Balıkesir-Cunda Adasında rastlamak mümkün.Evleriyle ünlenmiş bu yerlerin mutlaka görülmesi, ziyaret edilmesi gerekir.
Evinizin içi kadar dışını da güzelleştirmek, farklı bir atmosfer oluşturmak için panjurları kullanabilirsiniz. İster klasik tarzda olsun, ister modern tarzda, birbirinden güzel, renkli renkli panjurlar kullanarak evinize daha estetik bir görünüm kazandırabilir, şirin, renkli, şık bir hale getirebilirsiniz. Böylece pencereleriniz ve dolaysıyla evinizin dış görünüşü daha da dikkat çekici bir görünüme kavuşabilir.

Panjur Örnekleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-panjur-modelleri/feed/ 8
Bahçe ve Balkon Aydınlatma Fikirleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bahce-ve-balkon-aydinlatma-fikirleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bahce-ve-balkon-aydinlatma-fikirleri/#comments Thu, 24 Aug 2017 05:49:58 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16522 Bahçelerimizi ve Balkonlarımızı Aydınlatmak İçin Fikirler

Yaz akşamlarında sevdiklerinizle beraber balkonlarda sefa yapmak yada arkadaşlarınızla bahçenizde keyifli akşamlar geçirmek, eminim sizi de mutlu edip, huzurlu hissetmenizi sağlıyordur. Bu mekanları daha etkileyici bir hale getirmek, gündüz bahçe ve balkon keyfini gecede devam ettirebilmek için şık ve kullanışlı aydınlatmalardan faydalanabilir, çeşit çeşit aplikler, fenerler, led ışıklar, mumlar …vs kullanarak balkon ve bahçelerinizi süsleyebilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle bir balkon veya bahçeye sahip şanslı insanlardan biri olmanız gerekiyor 🙂 .

Bahçe Aydınlatma

Eğer evinizin bir bahçesi varsa buralar; yoğun ve stresli geçen günün ardından sizi dinlendiren,  sakinleştirebilen özel mekanlardır. Bahçenize uygun doğru aydınlatmalarla bahçenizin geceleri de etkileyici ve şık görünmesini, ağaç ve bitkilerinizi ışıklandırarak güzelliklerinin gecede fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Bahçenizi çevreleyen duvarlarınızda, led ve güneş enerjili ışıklar, spotlar veya aplikler kullanarak  duvarda farklı desenler oluşturarak görselliği arttırabilir, bahçenize sıcak bir hava katabilirsiniz. Bu aydınlatmaları varsa bahçenizdeki çardakta, havuzda da kullanmak oldukça etkili bir ambiyans oluşturmaktadır. Eğer bahçenizde bir çardak veya havuza sahip değilseniz sorun yok, bahçede kendiniz oluşturabileceğiniz küçük su birikintilerini çiçekler ve yapraklarla süsleyip minik mumlarla ışıklandırabilirsiniz. Bahçenizin girişini, merdivenlerinizi, bahçenizde bulunan yürüyüş yollarını aydınlatmak görsellik kazandırmanın yanında buraları daha kullanışlı hale getirecektir. Farklı renklerde ve biçimdeki fenerleri, askılı lambaları bahçenize serpiştirebilir, ağaç dallarına asabilirsiniz.

Balkon Aydınlatma

Doğru ve şık bir aydınlatma ile bahçenizde olduğu gibi balkonunuzda da etkileyici bir atmosfer oluşturmanız mümkün. Bunun için saksılarınızı ışıklandırabilir, askılı lambaları kullanabilirsiniz. Işıklı vazo ve aksesuarları, mumları, kandilleri balkonda da kullanmak balkonumuzu olduğundan daha keyifli bir hale getirecektir. Aydınlatma için güneş enerjisinden de yaralanabilir; toprağa saplanan bilen güneş enerjisi ile çalışan lambaları saksılarınızda deneyebilirsiniz.

Davetlerinizi daha şık hale getirebilecek, bahçe ve balkonlarınızda daha keyifli ve etkileyici ortamlar oluşturabileceğiniz birbirinden farklı aydınlatma fikirlerini beğeninize sunuyoruz.

2017 Dış Mekan Aydınlatma Fikirleri

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/bahce-ve-balkon-aydinlatma-fikirleri/feed/ 12