Ev Dekorasyonu ve Yeni Modeller http://www.dekorasyonvemodellerim.com Ev Dekorasyonu, Mobilya, Koltuk Takımları, Yatak Odası Takımı, Oturma Odası Takımları, Perde Modelleri, Halı Modelleri, Ofis Dekorasyonu, Ev Tekstili Mon, 21 Aug 2017 05:49:44 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 Geleneksel İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geleneksel-iskandinav-tarzi-ev-dekorasyonu/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geleneksel-iskandinav-tarzi-ev-dekorasyonu/#respond Mon, 21 Aug 2017 05:39:17 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16487 İskandinav Tarzı

Bu stilinin  genel özelliklerine geçmeden önce,  İskandinav ülkelerinden bahsetmek gerekir.Barışın ve huzurun sembolü sayılan bu ülkeler; Finlandiya, Danimarka, Norveç, İzlanda ve İsveç gibi ülkelerdir.Kuzey Avrupa’da yer alan bu ülkelere ait ev tasarımlarında, iklim ve coğrafi özellikler etkili olmuştur.Uzun, soğuk ve karanlık geçen kış günlerinde bulundukları ortamlarda  aydınlık ve ferahlık isteyen bu ülke insanları kendilerine ait ama tüm Dünyada ilgi görecek minimalist ve modern tarzda bir ev dekorasyonunun oluşmasını sağlamışlardır.

İskandinav stili denince akla ilk gelenler; aydınlık ve ferah ortamlar, sadelik, beyaz renk ve ahşap mobilyalardır.Sadece bir kaç saatlik gün ışığının olduğu uzun ve sert geçen kışlar, İskandinav halkının eve kapanarak yaşamasını mecbur kılıyordu.Bu yüzden evlerin mümkün olduğunca havadar, rahat ve aydınlık olması gerekiyordu.Işıktan mümkün olduğunca yaralanılmalıydı.Bu yüzden ışığı en çok yansıtan renk olan beyaz rengi evlerinde bolca kullandılar. Çoğu zamanlarını kapalı mekanlarda geçiren bu insanlar aydınlık bir ortam kadar fazlalıktan uzak sade, yormayan bir ortamı da tercih ettiler.Böylece geleneksel İskandinav stilini de oluşturmuş oldular.

İskandinav Tarzı İçin Seçilmesi Uygun Renkler

Sadelik, sıcaklık ve işlevsellik bu stilin ana unsurlarıdır.Bu tarzı oluşturmanız için gerektiği kadar  ve  az eşya kullanmalısınız.Lüzumsuz, fazlalık araç gereçler bu dekorasyonda yer almamalıdır.İskandinav tarzında mobilyalar pratik  fonksiyonel ve zarif hatlara sahip olmalıdır.İnsanları yormayacak, lüzumsuz yer işgal etmeyecek mekanın rahatlığını bozmayacak eşyalar kullanılmalı.Kısacası bu stilin mobilyaları, sadelik, basitlik, estetik ekonomi, ergonomi ve fonksiyonellik gibi özelliklerin bir araya getirilmesiyle dekore edilmiş şık bir görüntüye sahiptir.Eşya konusunda cimri olmanıza rağmen aksesuar kullanımında çok aşırıya kaçmadan  cömert davranabilirsiniz. Gözü yormayan, sade tasarıma sahip aksesuarlar kullanılmalıdır. Aksesuar seçiminde canlı parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Renkli yastıklar, renkli halılar, doğal ev bitkileri, duvar resimleri kullanılabilir.Genel olarak derli toplu bir görünüme sahip tasarımlar yapmalısınız.

Ferah ve aydınlık ortamlar oluşturabilmek için ışıktan olabildiğince yararlanmak gerekir. Bu yüzden İskandinav stili evlere baktığımızda büyük pencereler, saydam perdeler, yüksek tavan, beyaz renk ağırlıklı duvarlar ön plana çıkar.Duvarlarda; beyaz renk boya, pastel tonlarda duvar kağıtları ve düz renk fayanslar kullanılabilir.Ayrıca aydınlatma için modern tavan lambaları, abajurlar ve mumlar tercih edilebilir..

Bu tarzda; el yapımı, ahşap ve doğal malzemeler tasarımın birer parçasıdır.Oturma gruplarında pamuk, yün ve keten sıkça kullanılır. Koltuk ve kanepelerde açık düz renkler hakimken, minder ve yastıklar daha renkli, ekose, çizgili, kareli, çiçek desenli vs. gibi olabilir.Mobilyalar için kullanılan malzemelerin ilk sırasında ahşap yer alır.Meşe, tik ağacı ve kayın kullanımı, ince zarif tasarım anlayışı, gözü yormayan çizgiler İskandinav tasarımı mobilyaların başlıca unsurlarıdır. Özellikle de zeminde ahşap kaplamaya bolca rastlarsınız.

Tavan ve yan duvarlarda en çok kullanılan renk beyazdır.Böylece bulunduğunuz mekanı olduğundan daha ferah ve aydınlık hissedebilirsiniz.Beyaz duvarlara yine açık renk mobilyalar ve daha canlı pastel renklere sahip halı ve kilimler eşlik eder.Ahşap zeminlerde daha çok post, tüylü halı ve hafif kilimler tercih edilir. Genelde beyaz ve açık renk hakimken detaylarda siyah, gri ve kahve tonlarını görürüz. Böylece beyazın verdiği soğukluk kırılarak ortama sıcak bir hava kazandırılmış olur.

Sonuç olarak İskandinav tarzı ev dekorasyonunda huzuru ve sakinliği bulabileceğimiz ferah, şık ve minimalist çizgilere sahip dekorasyonlar yer almaktadır.

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geleneksel-iskandinav-tarzi-ev-dekorasyonu/feed/ 0
DIY Bahçe Dizaynı http://www.dekorasyonvemodellerim.com/diy-bahce-dizayni/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/diy-bahce-dizayni/#comments Tue, 15 Aug 2017 05:40:16 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16445 “Kendin Yap” ile Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Sizde bahçeli bir evde oturan şanslı insanlardansanız, hayalinizdeki bahçeyi kendiniz tasarlayıp yapabilirsiniz.Son zamanlarda çokça duyduğumuz DIY (Do İt Yourself) Türkçe ifadesiyle “Kendin Yap” ile evinizin bahçesini yenileyebilir daha canlı ve dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.Hem de bunu yaparken öyle büyük mevlalar harcamanıza da gerek yok. Bahçenizi bambaşka bir havaya sokmak düşündüğünüz gibi masraflı olmayabilir. Elinizde bulunan artık malzemelerden, kullanılmayan eşyalardan faydalanabilirsiniz.

Pet şişelerden yoğurt kaplarına konserve kutularına, eski ayakkabı ve terliklerden araba ve bisiklet lastiklerine, ahşap paletlerden plastik çatal kaşığa kadar birçok farklı malzeme veya eşya ile kendinize özgü harika dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.Hayal gücünüzü biraz zorlayın ve buna biraz emek, biraz zaman ve biraz elbecerisini de ilave edin yeter! Fazla paralar verip aldığımız ürünleri DIY ile kendi zevkimize göre daha ucuza elde etmiş oluruz. Peki sadece maddi kazanç mı sağlamış oluruz? Tabi ki hayır; tamamen kendi yaptığımız bize ait orijinal ürünlerle daha mutlu olabilir, üretkenlik ve yaratıcılığımızı arttırabiliriz.

Ev dekorasyonu kadar bahçe dekorasyonu da önemlidir.Misafirlerinizi ilk karşılayan yerler bahçenizdir. Eviniz ile uyumlu bir bahçe misafirlerinize sizin hakkınızda ilk izlenimleri verecektir.Kullanabileceğiniz basit malzemelerle yaratıcı fikirlerinizi birleştirerek modern ve şık bahçeler tasarlayabilirsiniz.Hem de size özgü, maliyeti az, bütçenize uygun, kullanışlı bahçe dekorasyonu yapmış olursunuz.

Sizi biraz meşgul edecek, yeni hobiler kazandırabilecek birbirinden ilginç harika DIY bahçe projelerinden birkaçını beğenilerinize sunuyoruz.Kendi bahçenize uygun olanları seçip uygulamaya başlayabilirsiniz.

DIY Çok Amaçlı Mutfak Rafı

DIY Dekoratif Çiçeklik Yapımı

DIY Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı

DIY Dekoratif Saksı Yapımı

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/diy-bahce-dizayni/feed/ 2
Evde Doğal Sinek Kovucu Hazırlama http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evde-dogal-sinek-kovucu-hazirlama/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evde-dogal-sinek-kovucu-hazirlama/#comments Mon, 14 Aug 2017 13:22:12 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16440 EVDE DOĞAL SİNEK KOVUCU HAZIRLAMA

Havaların iyice ısındığı şu günlerde sıcaklıklar kadar bizi rahatsız eden bir diğer unsurda hiç şüphesiz yaz döneminin en kötü taraflarından birisi olan sivrisineklerdir. Balkonda oturup serin bir yaz akşamı sefası yapmak istediğimizde, parkta dolaştığımızda veya gece uyumaya çalıştığımızda kulağımızın dibindeki vızıltılarının yanı sıra ısırıp kızarık bir iz bırakan sivrisinekler bizleri bezdirircesine rahatsız edebilirler.

Peki, böylesi yaz gecelerinde sivrisineklerden kurtulmanın bir yolu yok mu? Elimize geçirdiğimiz eşyalarla avcı misali onları kovalamamız ve ilaçla öldürmek tek çare mi? Sivrisineklerden bu yöntemlerin dışında doğal yollardan kurtulmanın çareleri var elbette.

Evde Doğal Sinek Kovucu Hazırlama yönteminden bahsetmeden önce sivrisinekler hakkında birkaç bilgiyi de paylaşmak gerekir. Sivrisinekler beslenmelerini çiçek özlerinden yaparlar. Fakat dişi sinekler yumurtlamak için protein ihtiyacını kandan karşılarlar.Bundan dolayı sadece dişi sivrisinekler insanları sokarlar.Araştırmacılar sineklerin 0 grubu kanı daha çok tercih ettiğini, koyu renk kıyafetlerin açık renklere göre daha çok dikkatlerini çektiğinin, bizleri salgıladığımız hormonlar ve karbonmonoksitten, vücut ısımızdan bulduklarını söylüyorlar.

Satın aldığımız sinek ilaçlarının büyük bir kısmi zehirli kimyasallar içerir.Bu yüzden sağlımızı riske atmadan basit ve doğal birkaç yağ ile evimizde etkili bir sinek kovucuyu kendimiz hazırlayabiliriz.

DOĞAL SİNEK KOVUCU İÇİN MALZEMELER:

Yarım bardak su, sprey püskürtmeli şişe, limon yağı, lavanta esansı.

DOĞAL SİNEK KOVUCU YAPILIŞI:

Gerekli malzemelerden limon yağını ve lavanta esansını aktarlardan kolayca ve ucuza bulabilirsiniz.Sprey başlıkla şişe ise hemen hemen tüm tahtakale tarzı yerlerde mevcut.

 1. Şişemizi açıp yarım bardak içme suyunu içine boşaltıyoruz,
 2. Yarım bardak suya 30-40 damla limon yağını, 20-30 damla lavanta esansını ekliyoruz.
 3. Şişeyi iyice sallıyoruz.

Doğal sinek kovucu artık hazır.Evinize veya vücudunuza sıkarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.Sağlıklı doğal günler dileriz.

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evde-dogal-sinek-kovucu-hazirlama/feed/ 8
2017 Dreams Wallpaper Duvar Kağıtları http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-dreams-wallpaper-duvar-kagitlari/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-dreams-wallpaper-duvar-kagitlari/#comments Tue, 01 Aug 2017 06:56:28 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16410 Duvarlarda Pozitif Hareketler

Son dönemlerde duvar kağıtlarında kullanılan baskı teknolojilerinin gelişmesi ve kullanılan ham maddelerin daha kaliteli ve kullanışlı hale gelmesinden dolayı birçok evde artık duvar kağıdı kullanımı görülmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda duvar kağıdı sektöründe hem ürün çeşitliliği hem de bünyesinde bulunan kaliteli markaları ile dikkat çeken Dreams WallpaperBFabrics markası ve ürünleri hakkında sizlere bilgi vereceğiniz.

1995’ten bu yana duvar kağıdı ve kumaş sektöründe dünyanın duayen markalarına ev sahipliği yapan Dreams WallpaperBFabrics’in yeni ve en çok ilgi gören markaları arasında Harlequin olmaktadır. 2017 Dreams Wallpaper Duvar Kağıtları sınıfında değerlendirildiğinde ise model olarak ilgi gören ürünlerin arasında 1920’lerin botanik lüks detaylarından ilham alan Palmetto seri ilgi görmektedir.

Dreams WallpaperBFabrics ürünleri sınırsız desen çeşidinin yanı sıra antibakteriyel tekstil tabanlı, akustik boyanabilir, yüzde yüz el yapımı gibi  çeşitli özelliklere sahip olarak sunuluyor. Duvar kağıdı, duvar kaplaması ve döşemelik kumaş alternatifleri içeren kapsamlı koleksiyonlar her tarza ve her ihtiyaca cevap veriyor.

Dreams WallpaperBFabrics Bünyesindeki Başlıca Markalar

 • Acker
 • Frometal
 • Casedeco
 • Esedra
 • Lusso
 • NLXL
 • Roberto Calalli

gibi dünyaca ünlü markaları Türkiye pazarında satışa sunmaktadır.

Duvar Kağıdı İçin Gelişen Vizyon

Firma son olarak İngilizlerin en önemli ve duayen markaları arasında olan Harlequin’i Türkiye pazarında bünyesi katmıştır. Yeni dokular ve vizyoner tekniklerle üretilen tasarımlarıyla Harlequin duvarlarınızı birer sanat eserine dönüştürüyor. Klasik çizgilerin çağdaş dokunuşlarla sentezlendiği eklektik tatlara sahip duvar kağıdı ve tekstillerle mekanda uyum ve ahengi yakalayabilir, renklerin büyülü evreniyle pozitif titreşimler oluşturabilirsiniz.

HARLEQUIN Duvar Kağıtları


Dreams Wallpaper Seçme Duvar Kağıtları

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-dreams-wallpaper-duvar-kagitlari/feed/ 8
2017 Taç Perde Kumaş Modelleri http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-tac-perde-kumas-modelleri/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-tac-perde-kumas-modelleri/#comments Mon, 31 Jul 2017 05:39:29 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16392  

Taç Markasının 2017 Modelleri

Zorlu Tekstil grubunun amiral gemisi Taç’ın başarısının en büyük sırlarından biri ar-ge, tasarım ve inovasyona yaptığı yatırımlar gelmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com bu yazımızda Türkiye’de geçmiş dönemlerden beri en çok tercih edilen markalar arasında yer alan Taç markasının özellikle 2017 trendleri ve 2018 yılında bu alanda moda akımında neler olacağı yönünde bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Tekstil Alanında Türkiye’nin Markası

Perdeden nevresime, yatak örtüsünden havluya, battaniyeden lisanslı ürünlere uzanan geniş ürün gamıyla tüketicilere ulaşan markanın yeni koleksiyonlarını belirleme görevi Zorlu Tekstil Ürün Geliştirme Grup Müdür Çiğden Çolak liderliğinde yapılmaktadır.

Taç Markasının Uluslararası Trensetterlar ile İşbirliği

Nelly Rondi ajansı, Taç markasının en önemli iş ortakları arasında yer alıyor. Her yıl, farklı konularda 19 trend kitabı yayınlayan Nellt Rodi’nin dünya genelinde 1200 müşterisi bulunuyor ve her yıl 100 farklı proje için danışmanlık vermektedir.

Nelly Rondi’nin trend tahmin uzmanı Vincent Gregoire, müşterilerinin yaratıcılığını arttırmak ve büyümelerini hızlandırmak için gözlemlerde ve öngörülerde bulunuyor. Ortaya koyduğu 360 derece küresel vizyonu ile müşterilerinin geleceğini tasarlamalarına yardımcı oluyor. Yeni tüketici davranışı, yeni stratejiler, yeni ürünler veya yeni dağıtım yöntemleri dahil olmak üzere birçok alanda hizmet veren Nelly Rondi, yayınlar ve danışmanlık hizmeti ile müşterilerinin trendleri önceden görmesini ve yenilikçi ürünler ürütmesini sağlıyor. Gregoire’nin 2017’ye dair öngörülerinin yer aldığı sunumda, bu yıla dair öne çıkan eylemlerin rahatlama ce dinlenme olduğunun altını çizmektedir. Bu sene izlerini dört bir yanda göreceğimiz dört temayı sizler için inceledik. Bu temalar;

 • Lovely Loft
 • Villa Vista
 • Beach Bungalow
 • Elegant Exile

Lovely Loft Trendi

Grafik desenleri içeren ve yalın tarzdan hoşlanan şehirli yaşama hitap eden bir stil Lovely Loft. Doğal malzemelerin kullanıldığı kartelada açık yeşil, sarı ve altın rengi baskın olarak hissediliyor. Pastel renkler bu temanın kahramanları. Pamuk ve yıkanmış ketenlerin yoğun kullanıldığı bu trendin temasında İskandinav etkileri de hissediliyor.

Villa Vista Trendi

Villa Vista stilinin natürel ve baharı anımsatan bir havası var. Gösterişli, zengin ancak klasik de bir yanı var. Toprak tonları ve portal rengi tonlarının sıcaklığını yansıtan bu stilin renk gamı olarak güçlü renkler seçilmiş. Uğur getiren figürlerin evde kullanımını bu stilde görüyoruz. Parlak yüzeyler, dikkat çekici tarzda objeler de bu stilin tamamlayıcıları arasında yer almaktadır.

Beach Bungalow Trendi

Bohem ve çingene bir ruhu temsil eden Beach Bungalow stili, plaj havasını yaşam alanlarına taşıyor. Etnik ve folklorik motifler ön planda, renk tonları ise daha sıcak renkler. Güneş yanığı tonları ilgi görüyor, altın sarısı da bu stilin olmazsa olmazlarından. El yapımı parçaların da yer aldığı Beach Bungalow stili, kilimlerle renkleniyor.

Elegant Exile Trendi

Moda stilistlerinin elinden çıkmış bir ev hayal edin, Elegant Exili stili tam da bunu yansıtıyor. Modern tasarımlar, şehirli ve günün eğilimlerine ayak uyduran bu tarzın çatısı altında baskılı ve hayvan motifleri tekstiller toplanıyor. Parlamak seramikler ve yeşilin hakimiyetindeki bitkilerle canlanan Eegant Exile 2017 taç nevresim modelleri arasında en çok rağbet gören modellere ilham kaynağı olmuştur.

Yardımcı Kaynak: Maison Française /264

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/2017-tac-perde-kumas-modelleri/feed/ 9
Evde Bitki Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evde-bitki-bakimi-icin-bilinmesi-gerekenler/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evde-bitki-bakimi-icin-bilinmesi-gerekenler/#comments Wed, 19 Jul 2017 06:47:06 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16382 Evlerimizde Doğru Bitki Bakımı

Konu dekorasyon ve ev düzenleme olduğu zaman her zaman bitki ve çiçekler listenin ilk başlında yer almaktadır. Fakat bu konuda ne yazık ki çok yanlış bilgi birikmesi olduğundan dolayı evlerimizde genelde yanlış bitki seçimi ve bitkilerin yanlış bakımı sonucu uzun süreli ve beklediğimiz görüntüyü oluşturacak bitkilere sahip olamıyoruz. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda Evde bitki bakımı için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık.  Evinizde çiçek bakımını sadece dekorasyon unsuru olarak da düşünmemeniz gerekmektedir. Bir canlının çiçekler açarak büyümesine şahit olacağınız için bu durum sizlerde pozitif bir enerji oluşmasına imkan sağlayacaktır.

Evde Çiçek Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Yazımızı 6 farklı başlık altında hazırladık. Bu şekilde evde bir bakımı için adım adım bir rehber olacaktır.

 • Bitkiler için doğru yer seçimi
 • Güneş ışığı
 • Ortam sıcaklığı
 • Sulama
 • Belli dönemlerde saksı değiştirmek
 • Budama işlemleri

Evdeki Bitkiler İçin Doğru Yer Seçimi

Ev Bitkilerini Konumlandırma

Çiçek bakımındaki en önemli konuların başında çiçeklerinizi koyacağınız yerin konumu olmaktadır. Çünkü her çiçeğin farklı özellikleri olduğu için bitkinin koyulacağı noktanın aldığı gün ışığından ve etrafında varsa diğer bitkilerin türlerine kadar etkisi olmaktadır. Bitkileri konumlandırma yapmadan önce bitkinin türüne göre nem, su, sıcaklık, gün ışığı ihtiyaçlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Fakat Türkiye’de satılan bitkilerin ortak olarak istedikleri özelliklerin başından gün ışığı alması ve klima, radyatör gibi ısı dengesini çok değiştiren cihazların yakınında olmaması gerekmektedir. Aynı şekilde eğer çok nem olan bir mekanda bulunuyor iseniz bazı çiçek türleri nem sevmediği için kısa süre içinde bozulmaktadır. Bitkilerin yerleştirilmesi en çok yapılan hataların başında çiçekleri pencerelerin tam dibine koymak olmaktadır. Fazla gün ışığı alsın diye pencerelerin yanına koyulan çiçekler çok kısa süre içinde bozulmaktadır. Çünkü pencerelerin camları mercek görevi yaptığı için gelen gün ışığını çok fazla şekilde çiçeğe iletmektedir. Bu durumda da çiçeklerin kuruması çok hızlı olmaktadır. Aynı şekilde kış aylarında da evlerimiz ne kadar izolasyonlu olsa da pencere kenarları odanın ortam sıcaklığından en az 3-4 derece farklı olacağından dolayı çiçeklerin şok geçirme duruma sebep olmaktadır.

Güneş Işığı

Bitkilerde Gün Işığı

Her canlıda olduğu gibi bitkilerin en büyük ihtiyacı gün ışığı olmaktadır. Özellikle yapraklı çiçekler için karanlık odalar ve gün ışığı almayan odalara konumlandırma yapmanız durumunda gelişim süreci yavaşlayacağı için zamanla kuruma oluşacaktır. Eğer konumlandırmak istediğiniz yerde gün ışığı yetersiz geliyorsa Florasan olarak tabir edilen ışık kaynağı kullanabilirsiniz. Bitkiler için gün ışığına yakın kaynak olarak görülmektedir. Aynı şekilde eğer konumlandırmak istediğiniz yer karanlık düşüyorsa mutlaka duvarlarının açık renk olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Az olarak da gün ışığı girmesi durumunda açık renk duvar yansıtma yapabileceği için bitkiler daha fazla ışık almış olacaktır.

Ev Bitkileri İçin Ortam Sıcaklığı

Bitkilerde genelde farklı yapıları olduğu için gün ışığı konusunda olduğu gibi sıcaklık konusunda da bitkilerin istediği ortam sıcaklıkları farklı olmaktadır. Özellikle nem konusu bitkiler için çok önemli olduğundan alacağınız bitkinin bu yapısını öğrenmeniz gerekmektedir. Kapı kenarları ve pencere kenarlarına bitki yerleştirme uygun olmamaktadır. Bu tür alanlarda sıcaklık değişimleri çok hızlı olabilmektedir.

Ev Bitkilerinde Sulama Konusu

Evde Bitki bakımı konusunda yaptığımız yanlışlıkların başında da dengesiz sulama konusu olmaktadır. Her çiçeğin farklı yapısı olduğundan dolayı su ihtiyaçları da farklı olmaktadır. Ev bitkilerinin sürekli sulanması köklerinin zamanla küflenmesine neden olacağı için kesinlikle bitkinin ihtiyaç duyacağı su miktarını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer evinizde çok bitki bulunuyorsa ucuz fiyata satılan nem ölçer almanızı tavsiye ederiz. Toprağın genelde ne kuru ne ıslak tarzında nemli olması yeterli olmaktadır.

Bitkilerde Saksı Değişimi

Ev Bitkilerinde Saksı Değiştirme

Bitkilerin başlıca ihtiyaçları olan gün ışığı, nem, sıcaklık, sulama giderseniz bile bazı durumlarda çiçekler zamanla bozulabildiği görülmektedir. Bu etkenler kadar önemli olan etken saksı değişimi olmaktadır. Aslında saksı değiştirmenin iki sebebi vardır. Birincisi toprağın havalanmasını sağlamak diğer konu ise çiçekler zamanla büyüdüğü için kök bölgesinin ihtiyaç duyacağı toprağın daha fazla olmasıdır. Yeni saksı kullanırken kesinlikle saksıya bitkiyi yerleştirmeden önce kireçsiz su ile çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Ev Bitkilerinin Budanması

Ev bitkileri kısıtlı saksı gibi kapların içinde bulunmasından dolayı kök gücünü kaybetmemesi ve damar yapısının gelişmesi için düzenli bir şekilde budanması gerekmektedir. Budama konusu dikkatli yapılması gereken bir konu olduğunun unutulmaması gerekmektedir.


]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/evde-bitki-bakimi-icin-bilinmesi-gerekenler/feed/ 9
Ev Düzeni Sağlamak İçin Birbirinden İlginç Fikirler http://www.dekorasyonvemodellerim.com/ev-duzeni-saglamak-icin-birbirinden-ilginc-fikirler/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/ev-duzeni-saglamak-icin-birbirinden-ilginc-fikirler/#comments Tue, 11 Jul 2017 06:03:03 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16375 Hızlı ve Kullanışlı Ev Düzeni Sağlamak

Gündelik yaşantıların değişim gösterdiği günlerde genelde ev bireylerinin yoğun tempolarda çalışıyor olmasından dolayı ev düzeni konusu en çok konuşulan konular hatta sorunlar arasında yer almaktadır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda evlerinin daha hızlı ve fonksiyonel bir şekilde düzenlemenizi sağlayacak fikirleri sizlerle paylaştık. Yazımızın sonundaki ziyaretçi yorumlarını ve ilgili konuları incelemenizi tavsiye ederiz.

Mutfakları Düzenli Hale Getirmek

Mutfak Düzenleme Örnekleri

Mutfaklar en çok vakit geçirilen alanlar olmasının yanında genelde en göz önünde bulunan mekanlar olmasından dolayı bu mekanların düzenli görünmesi önemli bir konudur. Düzenli görünmesinin yanında kullanım içinde belli bir düzen içinde olması gerekmektedir. Pixers tasarım tarafından oluşturulan örnek projede göründüğü üzere son dönemlerde moda olan açık mutfak rafları daha düzenli ve hızlı kullanım imkanı sunmaktadır. Klasik kapaklı mutfak dolapları yerine açık raflar kullanarak daha avantajlı bir kullanım imkanı sağlayabilirsiniz.


Çok Fonksiyonlu Elbise Dolapları

Elbise Dolabı Örnekleri

Konu elbise dolapları olduğu zaman özellikle bayanların hiçbir dolaba sığmayan elbiseleri akla gelmektedir. Elbise dolapları için son dönemlerde çok sık tercih edilen bütün rafları ve depolama alanlarını içinde barındıran büyük yapıda dolaplar tercih edilmektedir. Bu tür dolaplar biraz fazla alan kapladığı için tercih etmeden önce alan hesaplarının çok iyi yapılması gerekmektedir. Mutfaklarda olduğu gibi elbise dolaplarında da kapaksız modeller tercih edilebilmektedir. Atelie 3 Arquitetura tarafından oluşturulan açık elbise dolabı örneğinde de görüldüğü gibi birçok fonksiyon tek bir dolap içinde toplanmıştır.


Çocuk Odaları İçin Fonksiyonel Tasarımları

Çocuk Odası Tasarımları

Çocuklu ailelerin odaları düzenleme konusunda yaşadığı kararsızlıklar genelde fonksiyonel olmayan modern modaların etkisinde kalan oda takımları tercihi ile sonuçlanmaktadır. Genelde çocuklar için ayrılan oda alanlarının küçük olmasından dolayı ranza modelleri tercih edilmektedir. Ranza modelleri hem çocukların ilgisini çeken modeller olmasından dolayı hem de fazla yer kaplamadığı için tercih edilmektedir. Fakat ranza modelleri seçerken Ammar Bako Design Studio tarafından tasarlanan örnekte olduğu gibi klasik ranza modellerin dışına çıkarak daha canlı ve hareketli modeller tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çocukların bu tür mobilyalarda daha çok vakit geçirdiği ve odalarını toplarken daha dikkatli oldukları bilinmektedir.


 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/ev-duzeni-saglamak-icin-birbirinden-ilginc-fikirler/feed/ 7
Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı http://www.dekorasyonvemodellerim.com/yatak-odalarinda-televizyon-kullanimi/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/yatak-odalarinda-televizyon-kullanimi/#comments Tue, 20 Jun 2017 07:16:24 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16345 Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı

Ülke olarak Televizyona düşkünlüğümü malum birçok ülkeye göre en yüksek seviyelerde olduğu bilinmektedir. Özellikle akşam vakitlerinde başlayan diziler yorgun halde olmamız rağmen onları izlemeden uyuyamadığımız için en güzel çare olarak yatak odalarında televizyon kullanımı ilk akla gelen konu olmaktadır. Dekroasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda yatak odasına televizyon koymak isteyenler kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık.

Dekorasyon konusunda en önemli unsurların arasında Televizyon geldiği için konumlandırma yaparken bazı kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu kriterler hem konforlu televizyon izlenimi sağlıyor hem de dekorasyonun doğru kurallar çerçevesinde yapılmasına imkan vermektedir.

Yatak odalarından kullanılacak televizyonlarının yerden yükseliği belirlemesi yaparken televizyonun orta aksının yerden 155 cm yüksekte olması doğru ölçüdür.

Televizyon Konumlandırması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Işık detayları
 • Arka paneller
 • Kullanılacak askı aparatları
 • Dolap İçinde Gizli Televizyon
 • Özel çerçeve alanı oluşturma
 • Montaj yapılacak duvar rengi

Işık detayları

Televizyon izlerken ekranın parlamaması ve gözlerinize direk vuracak bir ışığın olmaması için odanın ışık konumlandırmasını kesinlikle tavandan dik olacak şekilde yapmanız gerekmektedir. Televizyonun montaj yapılacak duvarda aplik gibi ışıkların çok yoğun kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü televizyon izlerken gözleriniz o ışığa takılacağı için o duvarlarda yoğun ışık kullanılmaması gerekmektedir. Aynı şekilde televizyonun olduğu duvarda direk gözünüze gelecek şekilde açılı konumlandırılmış tavan armatürleri de yoğun izlenim sonunda gözlerinizde yorgunluk oluşturacaktır. Özellikle yatak odasında bu tür yanlış konumlandırma yapılması televizyon izlerken size huzursuzluk verecektir.

Duvar Arka Panelleri ve Duvar Boya Rengi

Televizyonların kullanılması için son dönemlerde moda olan televizyon üniteleri yatak odalarında uygun kullanım sağlamadığı ve çok yer kapladığı için farklı bir dekorasyon yapmak ve sadece duvar boyası ile sonlandırma olmaması için sadece televizyonun arkasına gelecek duvar dekoratif paneller kullanmayı tercih edebilir. Bu tür panel kullanımı yaparken parlak yüzeyleri malzemelerin aksine mat yüzeyli malzemelerin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Parlak yüzeyli kaplamalar ışık yansımasını çok yapacağı için televizyona dik açılı gelecek bir bölümde konumlandırılmış aydınlatma armatürü uzun süre televizyon izleniminde gözlerde yorgunluk hissi oluşturacaktır.

Yatak odalarında genelde Nötr renkleri tercih etmek doğru bir karar olmaktadır. Özellikle yatak odasında televizyon kullanımı istenen duvarın nötr renk seçilmesi uzun süreli izlenimlerde gözün yorulmaması için etkili bir çözüm olmaktadır.

Dolap İçinde Gizli Televizyon

Yatak odalarında televizyon kullanmak için son dönemlerde moda olan yöntemler arasında giysi dolapları içinde gizli olacak şekilde konumlandırma da çok tercih edilmektedir. Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi bu tür kullanımlarda etkili çözümler arasında yer almaktadır.

Televizyon Askı Aparatları

Genelde sade bir tasarım yapmak isteyenler ve yatak odalarında fazla yer olmayan kişilerin en yoğun tercihi duvar askı aparatları olmaktadır. Televizyonlarınızı duvarlara asmadan önce kesinlikle duvarın sağlam olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde inşaat işlerindeki ince işçilik kalitesi genelde düşük olduğu için kullanılan ara duvarlar genelde cansız ve dayanımsız olmaktadır. Televizyonu duvara asarken kesinlikle askı aparatının önerdiği dübellerin kullanılması gerekmekte ve bu dübellerin doğru montaj yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Özellikle hareketli askı aparatı kullanmayı düşünüyorsanız sağlamlık konusuna ciddi şekilde özen göstermeniz gerekmektedir.

Yatak odalarında askı aparatı kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle ayarlı olmasını tercih etmelisiniz. Çünkü yatış konumunda izlemek istiyorsanız ekranı biraz daha öne doğru eğmeniz gerekmektedir

Özel Çerçeve Alan Oluşturmak

Dekorasyon ile televizyonu uyumlu bir şekilde dekore etmek için en çok başvurulan yöntemler genelde tv üniteleri kullanmak oluyor fakat arka panel konusunda da dediğimiz gibi çok fazla yer kapladığı için bu tür mobilyalar kullanılmak yerine televizyonun konumlanacağı duvarda alçıpano levhalar kullanarak niş tarzında derinliği 15-18 olan çerçeve alanlar oluşturabilirsiniz.

Yatak Odası Televizyon Kullanımı İçin Örnek Resimler

 

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/yatak-odalarinda-televizyon-kullanimi/feed/ 2
Daire Dekorasyonu Yapmak http://www.dekorasyonvemodellerim.com/daire-dekorasyonu-yapmak/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/daire-dekorasyonu-yapmak/#comments Mon, 12 Jun 2017 08:10:19 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16315 Daire Dekorasyonu Yapmak İçin Fikirler

Bu yazımız biraz hikaye tarzında bir evi nasıl dekor edeceğinizi ve ona nasıl duygu yükleyeceğiniz hakkında bilgiler içermektedir. Bir evi yuva yapan nedir derseniz sahiplerinin hikayesini anlatabilmesidir deriz. Bir evi tasarlamak ve bu duyguları yansıtmak için 8 adımdan oluşan bir listeyi dekorasyonvemodellerim.com olarak sizler için hazırladık.

1-) Planlama

Yeni bir eve taşınırken dekorasyonla ilgili fikirleriniz olgunlaşır olgunlaşmaz birlikte çalışacağınız insanları da belirlemeniz gerekmektedir. Taşınmak pek de kolay bir iş değildir, hele de çocuk sahibi iseniz daha zor bir süreç olacaktır. O yüzden karar verme aşamasında mümkün olduğunca sabırlı olup harekete geçme aşamasında hızlı davranmalısınız.

2-) Mix&Match Ustası Olmalısınız

Bir odayı dekor ederken ona kişilik kazandırmak için desenler, formlar, renkler ve dokular arasındaki uyumu keşfedin. Eğer sofistike bir ev görünümü peşindeyseniz pelüş ve koyun postu gibi sıcak tekstilleri nötr renklerle bir arada kullanın. Yatak odanızda tekstiller kadar farklı desenleri, renkleri ve yüzeyleri de bir arada kullanabilirsiniz. Bu tür çalışmalar odalara çok katmanlı bir görünüm katmaktadır.

3-) Hikaye Katmaya Hazırlık

Daire dekorasyonu yapmak için hikaye katmak önemli bir nokta olarak belirtmiştik. Sizin için anlamı olan eşyaları dekoratif objeler olarak kullanın. Bu durum ziyaretinize gelen misafirlerin hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlayacaktır. Ana renkleri nötr olan evlerde renk katmanı konusunu aksesuarlar ile başarılı bir şekilde çözebilirsiniz. Sehpa kitapları, yeşil yapraklı bitkiler, koltuk şalları ve yastıklar birbiriyle uyum içinde nötr bir fon üzerinde renk oyunları oynayacaktır.

4-) Başlangıç Noktası Seçin

Duvarlarda kullanacağınız beyaz tonunu sıkıcı bir renk olmaktan ziyade üzerinde kendi sanat eserinizi oluşturacağınız boş bir kanvas olarak görebilirsiniz. Beyaz kullanılan odaların fazla aydınlık ya da soğuk olmasının önüne geçmek için farklı katmanlar ve dokular ekleyin.

5-) Dramatize Ederek Dekorasyonu Hareketlendirmek

Dekore ettiğiniz odanın estetiğini bir adım yukarıya taşıması için merkezi bir noktadan bir farklılık oluşturun. Örneğin yemek odasında bir duvarı füme rengine boyamak hem oraya bir anlam katacaktır hem de o duvarın bir odak noktası olmasını sağlayacaktır.

6-) Denge Kurun

Daire dekorasyonu yapmak için denge konusunu önemli unsurların başında gelmektedir. Tasarımda denge iç mekanlar için kilit noktalar olmaktadır. Bir odada denge simetrik bir yerleşim planı kadar asimetrik veya dairesel yerleşim planlarında da uygulanabilir. Örneğin dairesel formlu bir pencereniz var ve ona denge kurmak istiyorsanız yapacağınız en güzel hareket pencerenin altına dikdörtgen bir konsol yerleştirme olacaktır. Denge konusunda bu verdiğimiz örnek sadece mantığı anlamanız içindir.

7-) Daire Dekorasyonu İçin Işık Ayarı

Doğru aydınlatma bir odanın atmosferi üzerinde önemli rol oynar. Bir mekan ne kadar iyi dekore edilmiş olursa olsun kötü aydınlatma onun bütün cazibesini yerle bir edecektir.

😎 Dekorasyonda Detayları İhtiyaçlara Göre Belirlemek

Yerleşim planınızı evin orijinal mimarisi üzerinden yapmakta her zaman fayda vardır. (Tabi burada bahsettiğimiz orijinal mimari konusu tamamen doğru bir şekilde yapılmış proje çözümlemesidir. Ne yazık ki ülkemizde herkes kendini mimar sandığı için yanlış çözümlenmiş mimari planlara çok sık denk gelinmektedir). Yine de odaların var olan şekilleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bazı duvarları yıkmaktan çekinmeyiniz (Kesinlikle duvarların yıkımını statik hesaplar yapıldıktan yapınız)

Örnek Daire Dekorasyonları

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/daire-dekorasyonu-yapmak/feed/ 2
Geometrik Duvar Kağıtları ve Tasarımları http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geometrik-duvar-kagitlari-ve-tasarimlari/ http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geometrik-duvar-kagitlari-ve-tasarimlari/#comments Thu, 08 Jun 2017 06:36:21 +0000 http://www.dekorasyonvemodellerim.com/?p=16284 Geometrik Duvar Kağıtlar

Son dönemlerde dekorasyon modaları arasında geometrik çizgilerin çok sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Özellikle duvar kağıtlarındaki baskı teknolojisinin gelişmesi sayesinde çok farklı tasarımlarda kağıt üretimi yapılabildiği için dekorasyonlarda kullanılan trendlerde bu bağlamda hızlı bir şekilde değişmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda Geometrik duvar kağıtları ile yapılan duvar tasarımları ve boya ile yapılan geometrik şekiller hakkında başarılı örnekleri sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda örnekler resimleri inceleyebilir ve ziyaretçi yorumlarını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Duvarlarda Geometrik Çizgiler Kullanılması

Diğer tasarım trendlerine göre geometrik çizgiler kullanarak aslında başta modern ve minimal tasarımlar oluşturmanın yanında doğru renklerin seçimi ile otantik ve klasik tasarımlarda oluşturulabilmektedir. Geometrik çizgilerin kullanılması özellikle küçük mekanlarda çok etkili olmaktadır. Küçük mekanlarda dikine yatay çizgiler yerine tabandan tana doğru uzanan çizgiler mekanları büyük göstermek için etkili bir çözüm olmaktadır. Aynı şekilde üçgenler ile oluşturulan çizgilerde gözlerde yanılma yapabileceğinden dolayı mekanların boyut algısında ciddi değişiklikler yapabilmektedir.

Geometrik Duvar Kağıtları

Eğer geometrik duvar tasarımı oluşturmak istiyorsanız boya ile yapmak yerine hazır duvar kağıtları seçebilirsiniz. Uygulaması daha kolay olduğu için doğru bir seçim ile daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Eğer istediğiniz tasarıma uygun duvar kağıdı bulamıyorsanız yapmak istediğiniz tasarımı başarılı bir boya ustasının elinden çıkmasına özen gösteriniz. Çünkü şekillerin birleşim yerlerinde keskinlikleri doğru ve düzgün yapamadığınız zaman beklediğiniz görüntünün aksi bir görüntü alabilirsiniz.

Boyama İle Geometrik Duvarlar Oluşturma

Genelde bu tür tasarımlar lokal olarak bir duvara yapılmakta ya da bir mobilyanın vurgulanmasını istenildiğinde çok başarılı olabilmektedir. Eğer duvar kağıdı kullanmak yerine boyama ile duvar tasarımları oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Geometrik tasarımlar oluşturmada en önemli nokta yapmak istediğiniz tasarımı önceden karton ve kalın bantlar kullanarak duvara işlemeniz gerekmektedir. Çok farklı boyutlarda üçgenler oluşturacak iseniz kesinlikle bant sistemini kullanabilirsiniz. Bant seçimi yaparken en az 5-6 cm kalınlık olmasına özen gösteriniz. Bant seçimi yaparken kesinlikle hem kaliteli olmasına hem de yapışkanlık oranı düşük olan (mobilya bantları gibi) bantları seçmenizi tavsiye ederiz.
 • Dik köşeli küçük şekiller oluşturacak iseniz köşeleri kesinlikle bir şablon ile oluşturmanızı tavsiye ederiz. Özellikle küçük küçük şekiller olacak ise bu köşelerin düzenli bir şekilde oluştuğuna dikkat ediniz. Çünkü geometrik şekillerde köşe birleşimleri en çok göze çarpan noktalar olmaktadır.
 • Keskin ve pürüzsüz çizgiler oluşturmak istiyorsanız su terazisi ya da mastar (düz profiller) kullanmak doğru bir çözüm olacaktır. Su terazisi belki amatörce bir uygulama için temin edemeyebilirsiniz ama düzgün bir profil mutlaka bir yerlerde elinize denk gelecektir.
 • Oluşturmak istediğiniz geometrik şekilleri çıkardıktan sonra bantları zemine iyi yapıştığından emin olunuz. Aksi durumda bandın altına boya kaçabilir ve bütün emeğin boşa gitmesine sebep olabilir.
 • Boyama aşamasına geçtiğiniz fırçaya aldığınız boya miktarının az olmasına dikkat ediniz ve bantları sökmeden önce kesinlikle boyanın tam olarak kuruduğuna emin olunuz.

Geometrik Duvar Tasarım Örnekleri

 

]]>
http://www.dekorasyonvemodellerim.com/geometrik-duvar-kagitlari-ve-tasarimlari/feed/ 4