Geometrik Duvar Kağıtları ve Tasarımları

Geometrik Duvar Kağıtları ve Tasarımları

Geometrik Duvar Kağıtlar

Son dönemlerde dekorasyon modaları arasında geometrik çizgilerin çok sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Özellikle duvar kağıtlarındaki baskı teknolojisinin gelişmesi sayesinde çok farklı tasarımlarda kağıt üretimi yapılabildiği için dekorasyonlarda kullanılan trendlerde bu bağlamda hızlı bir şekilde değişmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda Geometrik duvar kağıtları ile yapılan duvar tasarımları ve boya ile yapılan geometrik şekiller hakkında başarılı örnekleri sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda örnekler resimleri inceleyebilir ve ziyaretçi yorumlarını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Duvarlarda Geometrik Çizgiler Kullanılması

Diğer tasarım trendlerine göre geometrik çizgiler kullanarak aslında başta modern ve minimal tasarımlar oluşturmanın yanında doğru renklerin seçimi ile otantik ve klasik tasarımlarda oluşturulabilmektedir. Geometrik çizgilerin kullanılması özellikle küçük mekanlarda çok etkili olmaktadır. Küçük mekanlarda dikine yatay çizgiler yerine tabandan tana doğru uzanan çizgiler mekanları büyük göstermek için etkili bir çözüm olmaktadır. Aynı şekilde üçgenler ile oluşturulan çizgilerde gözlerde yanılma yapabileceğinden dolayı mekanların boyut algısında ciddi değişiklikler yapabilmektedir.

Geometrik Duvar Kağıtları

Eğer geometrik duvar tasarımı oluşturmak istiyorsanız boya ile yapmak yerine hazır duvar kağıtları seçebilirsiniz. Uygulaması daha kolay olduğu için doğru bir seçim ile daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Eğer istediğiniz tasarıma uygun duvar kağıdı bulamıyorsanız yapmak istediğiniz tasarımı başarılı bir boya ustasının elinden çıkmasına özen gösteriniz. Çünkü şekillerin birleşim yerlerinde keskinlikleri doğru ve düzgün yapamadığınız zaman beklediğiniz görüntünün aksi bir görüntü alabilirsiniz.

Boyama İle Geometrik Duvarlar Oluşturma

Genelde bu tür tasarımlar lokal olarak bir duvara yapılmakta ya da bir mobilyanın vurgulanmasını istenildiğinde çok başarılı olabilmektedir. Eğer duvar kağıdı kullanmak yerine boyama ile duvar tasarımları oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Geometrik tasarımlar oluşturmada en önemli nokta yapmak istediğiniz tasarımı önceden karton ve kalın bantlar kullanarak duvara işlemeniz gerekmektedir. Çok farklı boyutlarda üçgenler oluşturacak iseniz kesinlikle bant sistemini kullanabilirsiniz. Bant seçimi yaparken en az 5-6 cm kalınlık olmasına özen gösteriniz. Bant seçimi yaparken kesinlikle hem kaliteli olmasına hem de yapışkanlık oranı düşük olan (mobilya bantları gibi) bantları seçmenizi tavsiye ederiz.
 • Dik köşeli küçük şekiller oluşturacak iseniz köşeleri kesinlikle bir şablon ile oluşturmanızı tavsiye ederiz. Özellikle küçük küçük şekiller olacak ise bu köşelerin düzenli bir şekilde oluştuğuna dikkat ediniz. Çünkü geometrik şekillerde köşe birleşimleri en çok göze çarpan noktalar olmaktadır.
 • Keskin ve pürüzsüz çizgiler oluşturmak istiyorsanız su terazisi ya da mastar (düz profiller) kullanmak doğru bir çözüm olacaktır. Su terazisi belki amatörce bir uygulama için temin edemeyebilirsiniz ama düzgün bir profil mutlaka bir yerlerde elinize denk gelecektir.
 • Oluşturmak istediğiniz geometrik şekilleri çıkardıktan sonra bantları zemine iyi yapıştığından emin olunuz. Aksi durumda bandın altına boya kaçabilir ve bütün emeğin boşa gitmesine sebep olabilir.
 • Boyama aşamasına geçtiğiniz fırçaya aldığınız boya miktarının az olmasına dikkat ediniz ve bantları sökmeden önce kesinlikle boyanın tam olarak kuruduğuna emin olunuz.

Geometrik Duvar Tasarım Örnekleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Esra says:

  Gerçekten çok hoş duruyorlar.bizde evimize yaptırmayı düşünüyoruz.silinebilir modelini almak taraftarıyız fakat yirtilmasindan korkuyoruz oyüzden tv ünitesinin arkasına yaotrmaknistiyoruz.

 2. Enver says:

  Şiddetle duvar kağıtlarını tavsiye ediyorum. Zevkinize göre alacağınız kaliteli bir duvar kağıdı uzun süre şık bir şekilde duvarlarınızı süsleyecektir. Pahalıymış gibi bir algısı olsa da dayanma süresine bakıldığında boyaya göre daha ekonomik oluyor. Yeter ki sağlam olanını ve bu işi iyi yapan bir firmayı bulun.

 3. Zahide says:

  Boya badana işlerinden sıkılanlarınız varsa güzel bir değişiklik için duvar kağıdını mutlaka öneririm. Benim tavsiyem kabartmalı, geometrik şekilli olanlardan yana. Çünkü diğerlerinin görüntüsü boyalı duvarı andırıyor gibi. Silinebilen kaliteli bir duvar kağıdı almanızı da öneririm. Biz evimizde aynı odada çift renk kullandık. Tv nin olduğu duvara gözü rahatsız etmeyecek düz renkte duvar kağıdı kullanıp diğer duvarlara geometrik desenli bir kağıt kullandık. Bizce çok hoş oldu.

 4. Aslıhan SOYER says:

  Bakınca güzel duruyorlar. Bizde evimize yaptırmayı düşünüyoruz ama kararsız kaldık. Silinebilen, boyanabilen veya kabartmalı birçok modeli var hoşumuza giden. Dayanıklı oluyor mu, yırtılma ihtimali nedir, gibi kafamıza takılan noktalar var. Kullananlar varsa tavsiyelere açığız.

BİR YORUM YAZ