İlginç Mutfak Tasarımları

İlginç Mutfak Tasarımları

Birbirinden İlginç Mutfak Tasarımları

Evlerimizin en çok vakit geçirdiğimiz alanları arasında bulunan Mutfaklar genelde tasarım olarak ergonomik ve kaliteli malzeme seçimi konusunda seçimler yapıyoruz. Fakat bu yazımızda ergonomik kullanımın yanında birazda fonksiyonluğu göz ardı ederek sizler için sıra dışı mutfakları araştırmak istedik.

Konu mutfak olduğunda standart ya da modern çizgilerde mutfak tasarımlarını her yerde bulabilirsiniz ama emin olun bu paylaştığımız örnekler ufkunuzu genişleteceğinin garantisini verebiliriz

Kitaplarım Her şeyim diyenler için

Mutfaklarda Kitap kullanımı özellikle kitap okumayı seven kullanıcılar için çok iyi vakit geçirme alanları olmaktadır. Özellikle yemek kitaplarını kullanarak yeni yemekler keşfetmeyi sevenler için mutfaklarda kitaplara yer vermek çok etkili bir dekorasyon unsuru olmaktadır.

Kitap okumayı çok sevenler için her zaman ellerinin altında kitaplarının bulunduğu ya da yemek tariflerini kitaplardan bakarak yapan kullanıcılar için dizayn edilmiş kitaplık bölümünden oluşan bir mutfak tasarımı. Tasarım olarak hem renk hem dizilim olarak güzel görünüyor olsa da belki kitaplık bölümünü direk davlumbaz üstüne yapmak yerine başka bir bölüme konumlandırma yapılabilirdi. Çünkü yemeklerden çıkacak buharların davlumbaz olmasına rağmen kitaplara zamanla zarar verebilme ihtimali bulunmaktadır.

Futuristik Çizgiler İsteyenlerin Mutfağı

Futuristik Mutfak Tasarımı Son 6-7 yıldır Futuristik tasarımın her alanda ön planı çıkması mutfak tasarımlarında da kendini göstermektedir. Alışa gelmişin dışında mutfak tasarımı düşünenler için kesinlikle Futuristik çizgileri tavsiye ediyoruz.

Geleneksek kare ve dikdörtgen form mutfaklardan sıkılmış ve çok farklı çizgilerde tasarımlar arayanların ilgisini çekecek dairesel formlarda mutfak tasarımı. Görünüm olarak çekici olsa da kullanım anında sıkıntı olabileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Çünkü kapakların yerleşimi ve dairesel formlarından dolayı dolapların iç bölümlerini kullanılmak çok efektif olmayacak gibi görülmektedir.

Doğal Tropik Mutfak İsteyenler

Tropikal Mutfak Tasarımı

Son dönemlerde moda olmaya devam eden tropikal yaşam örnekleri için geliştirilmiş ve bambu ağaçlarından yapılmış tropikal mutfak tasarımı. Tamamen doğal malzemelerden imal edilmiş olmasından dolayı çok fazla kullanım alanı beklememek gerekiyor.

Gösterişli Modern Mutfaklar

Gösterişli Modern Mutfak

Biraz gösteriş isteyen biraz da modern çizgiler ile lüks izlenimi vermek isteyenler için dizayn edilmiş modern mutfak tasarımı. Genel olarak bakıldığında sadece mutfak dolapları olarak düşünülmemiş mekan ile tam bir tasarım olarak düşünülmüş bir tasarım olduğundan maliyet olarak yüksek olan mutfak tasarımları arasında yer almaktadır.

Taş Kullanmaktan Vazgeçemeyenler İçin

Taşlı Mutfak Tasarımı

Dekorasyonda taş kullanımı en çok tercih edilen unsurlar arasında olmaktadır. Fakat mutfaklarda taş kullanımı çok yaygın olmadığı için bu tür örnekler çok azdır. Örnekte de görüldüğü gibi taş kullanımı için büyük mekanların olması gerekmektedir. Taş dokusun getirmiş olduğu ağırlık biraz fazla gelebilmektedir.

Parıltıyı Sevenler İçin Mutfak Tasarımları

Pırıltılı taşları sevenler için dizayn edilmiş gösterişli mutfak tasarımı. Özellikle son dönemlerde kıyafetlerde de moda olan parıltılı taş kullanımı mutfaklar içinde son dönemlerde tercih edilmektedir. Beyaz ve parıltı ikilisi olduğu zaman temizlik konusunun unutulmaması gerekmektedir.

Lüks ve Klasik Tasarımın Doruğuna Çıkmak İsteyenler İçin

Lüks ve Klasik Mutfak

Klasik, Avangart tarzın doruklarına çıkmak isteyenler için tasarlanmış gösterişli mutfak tasarımı. Mutfağın kendini göstermesi için en az 60-70m² bie alana ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Bu tür mutfaklar çalışma esnasında yorucu olduğununda unutulmaması gerekmektedir.

Mutfak Tasarımında Yeşil Kullanımı

Son dönemlerde Mint yeşili olarak bilinen genelde vintage tasarımlar için seçilen yeşil kullanımı mutfaklarda da kendini göstermektedir. Mutfaklar sık kullanılan alanlar olmasından dolayı baskın renk kullanımı daha keyifli vakit geçirmeye imkan tanımaktadır. Dekorasyonvemodellerim.com olarak mutfaklarda yeşil kullanımı hakkında sizlere faydalı olacağına inandığımız bilgileri aşağıdaki makalemizde paylaştık.

Yeşil Mutfak Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Serap KARA says:

    Buradaki çoğu mutfağa sahip olamayacak olsam da bakması da güzel. Hepsi birbirinden ilginç, yaratıcı, güzel mutfaklar. Özellikle de parıltılı taşlardan yapılmış olan mutfak tasarımı çok hoş duruyor. Kullanışlı olur mu bilmiyorum ama zevkli olurdu böyle bir mutfağa sahip olmak. Temizliği insanı çileden çıkarırdı herhalde. Gerçi böyle bir mutfağa sahip olsam hizmetçiler temizlerdi herhalde :)…

  2. Kemal EKSİK says:

    Klasik tarzda olan daha güzelmiş.Osmanlı mimarisi, klasik tarzları her zaman sevmişimdir.O yüzden tercihlerimde hep bu yönde olmuştur.Daha ağır, gösterişli duruyorlar.Diğerleri basit geliyor bana.

  3. Ferhat YILMAZ says:

    Sıradan klasik mutfaklardan sıkılanlar için bu tarz ilginç farklı tasarımlar her zaman imdada yetişir. Belki bu kadar sıradışı bir mutfak olmasa bile sıradanlıktan kurtulmak gerekir. Değişiklik her zaman iyidir. Ara sıra yapmak yenilenmek lazım.

BİR YORUM YAZ