Karo Halı ve Karo Halı Modelleri

Karo Halı ve Karo Halı Modelleri

Karo Halı

Teknolojinin gelişmesi sayesinde artık yapı ürünleri ve ev ürünleri de farklı özelliklerle gelişmeler göstermeye devam etmektedir. Özellikle uygulanabilirlik ve çevre dostu ürünler artık mekanlarımızı süslemeye ve daha kullanışlı hale getirmeye devam etmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com sitesi olarak bu yazımızda sizlere karo halılar hakkında detay bilgiler paylaşacağınız. Özellikle karo halı alırken nelere dikkat etmeli ve uygulama safhasında nelere önem verilmesi gerektiği konusunda bilgiler paylaşacağınız. Yazımızın sonunda da başarılı uygulama örnekleri ve en çok tercih edilen karo halı modellerini sizlerle paylaştık.

Yazımızın sonundaki ziyaretçilerimizin yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Karo Halı Nedir?

Karo halılar normal duvardan duvara halı modellerine göre daha dayanıklı ürünler olmaktadır. Özellikle özel taban sistemi sayesinde halıların hem temizlik konusunda hem de kendini uzun yıllar koruması konusunda daha avantajlı ürünler arasında olmaktadır. Özellikle parça şeklinde oluşmasından dolayı herhangi bir olumsuz durumda komple halıyı sökmek ya da temizlemek yerine sadece lekeli yada hasarlı bölgelerin değiştirilmesine imkan tanımaktadır.

Karo Halı Avantajları

Düz duvardan duvara serme halılara nazaran karo halının birçok avantajı bulunmaktadır.

 • Taban yapısı olmasından dolayı diğer halılara nazaran bacaklara binen yükleri %15-20 oranında azalttığı için daha sağlıklı halı olarak görülmektedir. (Doğru ürün seçiminde geçerli olmaktadır)
 • Farklı model alternatifinin çok olmasından dolayı mekanların tasarımında çok yardımcı olmasnın yanında uygulama kolaylığı olarakda avantajları bulunmaktadır.
 • Temizlik olarak normal halılar ile aynı nitelikte temizlenmektedir. Fakat parça yapısı sayesinde temizliği imkansız olan bölgeleri yenisi ile değiştirme imkanı bulunmasından dolayı komple zemini sökerek işlem yapmanıza gerek kalmamaktadır.
 • Zaiyat olarak doğru hesaplama yapıldığında diğer halılara göre çok daha zaiyat oluşturmaktadır.
 • Fiyat ve performans olarak değerlendirildiğinde karo halılar diğer halılara göre pahalı görülmektedir. Fakat fiyat değerlendirmesi yaparken kesinlikle karo halıların doku özelliği ile normal duvardan duvara halılarında aynı doku özelliğinde olanlar ile kıyaslama yapılması gerekmektedir. Bu kıyaslama yapıldığında aslında fiyat farkının olmadığı görülecektir.

Karo Halı Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karo halılar uygulama olarak çok basit olmasına rağmen bazı ufak noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların başında uygulama yapılacak mekanın ortam sıcaklığının kesinlikle +15- + 30 derece arasında olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda ortam sıcaklığı değişmesine bağlı olarak halılar çekme durumu oluşabilmektedir. (Altındaki yapıştırıcıdan dolayı).

Uygulama yapılacak zeminin kesinlikle düz, temiz ve kuru olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kot farkları bulunan yüzeyler bulunuyo ise uygulama öncesi Self-leveling tesviye uygulaması ile kot farklılıkları giderilebilmektedir. Çukur ve girinti – çıkıntıların da doldurulmasına özen gösterilmelidir. Uygulama yapılacak zeminde eğer sökülmüş bir halı tutkalı bulunuyor ise bunların da temizlenmesi gerekmektedir.

Halıların döşenecek ortamın sıcaklığına uyum sağlanması için halıların 24 saat önceden uygulama yapılacak mekana getirilmesi ve paketlerin açılarak karo halıların ortam sıcaklığına uyum sağlanması beklenmesi gerekmektedir. Uygulama için yapıştırıcı seçimi kesinlikle karo halı için seçilen markanın tavsiye ettiği yapıştırıcı kullanılmasına dikkat edilmeli ve yapıştırıcı zemine sürüldükten sonra 15-20 dakika beklendikten sonra karo halıların sıkı bir şekilde döşenmesi gerekmektedir.

Döşeme yapıldıktan sonra 24 saat üzerinde herhangi bir trafik oluşturulmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Karo halılar 3 farklı yöntemde döşenebilmektedir. Bunlar en çok tercih edilen yöntemlerdir. Farklı yöntemler ile de döşenebilmektedir.

Karo Halı Modelleri

 

Karo Halı Modelleri

Karo Halı Modelleri

Karo Halı Modelleri

Karo Halı Uygulamaları

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Zeynep GÜNEY says:

  Ben de uzun zamandır normal duvardan duvara DİNARSU marka halı kullandım. Fakat lekelerini çıkarmak ve tek düze görünümünden sıkıldığım için karo halıya geçiş yaptım. . Özellikler renk seçeneklerinin yanında farklı türde uygulaması sayesinde muhteşem oldu ..Gelen misafirlerimden hep olumlu izlenimler ve görüşler alıyorum.

 2. Nazlı Yılmaz says:

  Çocukların odasını karo halı yapmak istiyorum ama bu halıların dayanıklılık nasıl acaba bilgisi olan varmı. Bizim çocuklar biraz fazla hareketli olduğu içi halıların fazla ömrü olmuyor:) bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

 3. Emre Durmaz Hayal says:

  Karo halı hakkında burada yazılanları okuduktan sonra yaptırmaya karar verdim. Umarım bahsettiğiniz gibi memnun kalırım. Burada bilen kişilere sormak istiyorum. Halıyı sermeden önce zemin dözeltme işlemi yapılacak dediler. Bu işlem etrafı çok pisletiyor mu acaba?

  1. Dekorasyon says:

   karo halı döşeme öncesi zemin düzeltme yapılması için self leveling denilen çimento esaslı bir yapı kimyasalı kullanılıyor. Sıvı bir malzeme olduğu için eğer uygulama yapacak usta özen göstermezse duvarlara sıçrıyor ve boyada leke yapabiliyor. Fakat aşağıdaki yorumlara bakarsanız Merve hanım uygulama öncesinden duvarlara koruma yaptığını söylemiş. Bunu kesinlikle yapmanız gerekiyor.
   Umarız istediğiniz gibi bir uygulama olur.

  2. Kenan yılmaz says:

   Site adminin de dediği gibi sıvı bir işlem olduğu için ve rulo ile düzeltme yaptıkları için duvarlara biraz sıçrama oluyor. Ama bu işlemin temiz olması tamamen karo halı uygulaması yapacak ustaın ilgisi ile alaklı. Ülkemizde ustalar burnundan kıl aldırmadığı ve özenmedikleri için ne yazık ki yaptıracağınıza pişman ediyorlar adamı. Ama kesinlikle tavsiye ediyorum karo halıyı

 4. Recep Ayazoğlu says:

  Karo Halı candır diyebilirim. Özellikle temizlik konusunda bütün halı tiplerini cebinden çıkarttır diyebilirim. Karo halı fiyatları olarak bakıldığında ise duvardan duvara halılara göre bence ilk başta maliyetli görülse de uzun döneme bakılınca çok mantıklı oluyor. Kesinlikle yaptırmaya çok düşünmüş biri olarak tavsiye ediyorum

 5. Merve Harun Baygın says:

  Karo halı alma konusunda biraz tedirgindim açıkcası fakat internette yaptığım araştırma ve en son bu konuyu gördüğümde bu hafta sonu salon ve koridoru komple karo halı yaptırdım. Tahmin ettiğim gibi uzun sürmedi ve benim şansıma zeminim çok düz olduğu için self leveling uygulaması 1 günde bitti diyebilirim. perşem günü zemin düzeltme işi bitti, cuma günü kurumasını bekledik cumartesi günü geldiler uyguladılar.
  Ama kesinlikle uygulama yapılacak yerde duvarları en az yerden 50 cm koruyacak şekilde gazete yada naylonla kaplayınız. Çünkü self leveling duvarlara sıçrıyor. Geometrik döşeme yaptırdım ve mükemmel oldu. Resim paylaşma imkanı olsaydı kendi salonumun resimlerini paylaşırdım 🙂

  1. Dekorasyon says:

   Merhaba Merve Hanım.
   Yazımızı beğendiğine çok sevindik. Resim paylaşma konusunda sitemizde bir düzenleme hazırlıyoruz. Çünkü bizlere bu konuda çok talep geldi. Yakında hazır olacaktır.

   Self leveling yapmadan önce duvarlara koruma konusunu hatırlattığınız için teşekkürler. Biz yazmayı unutmuşuz. Teşekkür ederiz

 6. Hatice Gümüşdoğrayan says:

  Bu yazıda keşke marka önerisi de yapmış olsaydanız. Ben kendim karo halı uygulaması yaptırdım. İlk başta ucuz karo halı nereden bulurum diye aradım ama bu işte ucuza kaçmak doğru olmuyor onu gördüm. Marka olarak gerflor, tarkett ve anıl zeminin ürünlerini kesinlikle tavsiye ediyorum. Aslında yazıda da belirtildiği gibi ürün ne kadar kaliteli olursa olsun doğru uygulama yapılmadığı zaman hangi zemin kaplamasını kullanırsanız kullanın istediğiniz performansı alamazsınız.

  1. Dekorasyon says:

   Aslında marka önerisi yapmamızın sebebi bazı durumlarda yorum altına yorum yapılıyor ve markalar ciddi anlamda eleştiri aldığı zaman bu durum bize olumsuz yansıyor. Markalar genelde şikayet etmeye kadar götürüyor işi. Ama sizin belirtmiş olduğunuz markaları kesinlikle tavsiye ediyoruz. Özellikle Anıl zemin’in Forbo markası çok kaliteli üründür.

 7. Aslıhan Yıldız says:

  Ofisimde kullanmak için bir çok alternatif ürünlere baktım ama en kullanışlısı ve en dekoratif olarak karo halıyı seçtim. hem şıklığı ile ofisimi renk kattım hemde temizlik olarak gayet rahat. Bir çok alternatif seçeneği olmasından dolayı herkesin düşünmesi gerektiğini söyleyebilirim.

 8. Gamze Güzel Soydan says:

  Evimde uzun zamandır normal duvardan duvara halı kullandım. Fakat lekelerini çıkarmak ve tek düze görünümünden sıkıldığım için karo halıya geçiş yaptım. Süper oldu diyebilirim. Özellikler renk seçeneklerinin yanında farklı türde uygulaması sayesinde muhteşem oldu diyebilirim.

 9. Leyla Sancar says:

  Karo halı uygulamasını özellikle geometrik döşemeye imkan vermesi için seçtim ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Zemin kaplama konusunda da biraz takıntılı bir insan olduğum için çok araştırmıştım karo halı konusu ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Hem temizliği çok kolay hem de bakımı masrafsız

  1. Dekorasyon says:

   Geometri döşeme konusunda dediğiniz gibi karo halı çok avantajlı oluyor. Paylaştığımız örneklerden de görüldüğü gibi çok güzel karo halı tasarımları bulunuyor. Doğru renk ve döşeme yöntemi ile özgün mekanlar oluşturabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ