Kitap Okuma Köşesi Tasarımları

Kitap Okuma Köşesi Tasarımları

Kitap Okuma Köşesi Oluşturma

İnsanın, hayatında vazgeçemediği önemli bir yere sahip olmalıdır kitaplar. Kelime dağarcımızı zenginleştiren, ufkumuzu ve hayal gücümüzü genişleten, zihnimizi çalıştıran, huzur veren bilgi depolarıdırlar. Bizi acımasızca eleştirmeyen, yarı yolda bırakmayan, bakış açımızı değiştiren birer dostturlar.Birer ihtiyaçtırlar aslında kitaplar.

Evet, kitap okumanın faydalarını, bize kazandıracaklarını, gereksinimlerini saymakla bitiremeyiz ama kısaca değindik.  Kış aylarına göz kırptığımız, sonbaharı solukladığımız şu günlerde kitap okuma vakitlerimizin de artacağı beklentisi ve ümidiyle bu yazımızda evde kitap okuma köşeleri oluşturma fikirlerinden söz edeceğiz.

Aşağıdaki sizler için hazırladığımız videoda kitap okuma köşesi tasarım örneklerini izleyebilirsiniz.

Sıkı bir kitap kurduysanız veya iyi bir kitap okuyucusu olmak için adım atmak üzereyseniz evinizin bir köşesinde size özel dekoratif kitap okuma köşeleri oluşturabilirsiniz.Bu iş için öncelikle kendinize bir alan/lar belirlemelisiniz.Bu alan yatak odasında, mutfakta, çalışma odasında veya salonunuzda olabilir.Merdiven altlarını, varsa odanızın kullanmadığınız boş kısımlarını kitap okuma köşeleri olarak değerlendirilebilirsiniz.Verimli bir kitap okuma köşesi için en ideal alanlar bize huzur veren sessiz yerlerdir. Sonrasında rahat edebileceğiniz bir koltuk veya sandalye seçmelisiniz; bir berjer, sallanan sandalye, minder, köşe koltuk …vs tercih sizin. Burada önemli olan rahat edebileceğiniz, sağlığınızı koruyacak, ergonomik ve dekorasyonunuza uyacak bir oturma alanı oluşturmaktır. Koltuğumuzun yanına uygun bir sehpa da yerleştirmeliyiz. Yiyecek ve içeceklerimizi, kitabımızı, not defterimizi veya gözlüğümüzü koyabileceğimiz şık bir sehpa seçilebilir.

Kitap Okuma Köşesi Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oluşturduğumuz kitap okuma köşesi mümkünse cam kenarında olmalıdır.Gün içinde en iyi aydınlatma doğal güneş ışığıdır. Böyle bir imkanımız yoksa veya hava karardıktan sonra kitap okumak için mutlaka bir aydınlatmaya ihtiyaç duyacağız. Kitabımızın üzerine gölge düşürmeyecek konumda, dekorasyonumuzu tamamlayacak şık bir abajur, lambader, masa lambası veya aplik bu iş için uygun olabilir.

Okuma köşelerinde kitaplığınız elinizin altında olmalıdır.Oturduğunuz koltuğa yakın bir yere, sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz kitaplardan oluşan geniş bir arşive sahip kitaplığınızı yerleştirmekte fayda var.

Bu köşelerde dekorasyonunuzu tamamlamak için çeşitli aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Ama bunlar dikkat dağıtıcı olmamalıdır. Buradaki asıl işin huzurlu ve verimli bir şekilde kitap okumak olduğu unutulmamalıdır.Cep telefonu, bilgisayar, televizyon tablet gibi elektronik aletler, bizi rahatsız edip dikkatimizi dağıtmaması için mümkünse kapalı veya yanımızda olmamalıdırlar.

Kitap okumanın tadına ve verimliliğine varabileceğiniz, size huzur ve dinginlik veren, dekoratif kitap okuma alanlarını sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Kitap Okuma Köşesi Tasarım Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Fatma says:

  Okumanın hayatınızda önemli bir yeri varsa, kitap okumayı yalnızca plajda ya da boş vakitlerimizde gerçekleştirdiğiniz bir hobi olarak değil, yemek içmek gibi hayatınızdaki olmazsa olmaz eylemlerin arasında görüyorsanız, elinize aldığınız kitabı saatlerce bırakamıyorsanız, evinizde konforlu bir şekilde kitap okuyabileceğiniz bi alana ihtiyacınız var demektir.

  Evde kendinizi rahat hissettiğiniz bir alanda, bu kimi için oturma odasının bir köşesi kimisi içinse yatak odasında bir yer olabilir, konforlu bir koltuk, iyi bir aydınlatma, bir masa ya da sehpa gibi temel parçalar ve kütüphane, raflar, rahatlatıcı aksesuarlar ile saatlerinizi zevk içinde geçirebileceğiniz şık bir okuma köşesi yaratabilirsiniz.

  Kitap okuma köşesini oluşturacağımız alanda en çok ihtiyacımız olan şey sessizliktir. Bu nedenle bu alanı oluştururken dikkat edeceğiniz ilk şey, bu kritere uygun bir yer sağlamak. Birçok insan evinin kütüphanesini oturma odasına yerleştirir ve kitap, gazete okuma işini de bu mekanda rahatlıkla gerçekleştirebilir. Ancak aile ya da ev arkadaşları nedeniyle kalabalık bir ev ortamına sahipseniz, oturma odasında televizyon, müzik gibi gürültülü yayınlar varsa oturma odası iyi bir kitap okuma köşesi yaratmak için ideal olmayabilir. Kendinize ait bir çalışma odası veya kütüphane odası varsa, okuma köşenizi de bu mekanda ayarlayabilirsiniz. O da yoksa, yatak odaları da kitap okuma alanları yaratmak için iyi noktalardan biridir.

  İdeal bir kitap okuma köşesi bizi günün stresinden uzaklaştırıp kitaba huzur içinde yoğunlaşmamızı sağlayacak konforda olmalıdır. Bunun için de, dekorasyonda dikkat etmemiz gereken ufak detaylar var. Bu sayfamızda, ideal bir kitap okuma köşesi yaratmak için dekorasyonda nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceledik. Rahat bir koltuk gibi temel parçaları, renk ve doku kullanımı gibi detaylarla ilgili bilgileri ve türlü türlü kombinasyonları homify sayfalarında çalışmalarını sergileyen profesyonellerden örnekler aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

  Rahat bir koltuk
  Katie Malik Interiors: tarz Oturma Odası
  Katie Malik Interiors
  KATİE MALİK INTERİORS
  Konforlu bir kitap okuma köşesi için rahat bir koltuğa ya da sandalyeye sahip olmak önemlidir. Bu nedenle öncelikle ne tür bir oturağa sahip olmak istediğinize karar vermelisiniz. Belinizi ve boynunuz destekleyen ergonomik tasarımlı bir koltuk mu tercihiniz? Ya da ayaklarınızı uzatmanıza imkan sağlayacak bir kanepe mi? Ya da belki bir berjer ve puf ikilisi? Belki de okuma alanınızı oluşturmak için yere dağıtacağınız büyük minderler? Peki ya sallanır koltuk? Bu seçeneklerin her biri son derece cazibeli ancak seçiminizi yaparken önceliğiniz anlık konforun yanı sıra beden sağlığınızı korumanızı da sağlayacak bir oturak olmalı. Bazı kimseler kaliteli bir ofis sandalyesi ve çalışma masası ikilisini de tercih edebilir. Doğru oturak türüne karar verdikten sonra yapmanız gereken tek şey zevkinize ve evinizin kalan kısmının dekorasyonuna ve elbette bütçenize uygun olan modeli seçmekte.

  Sehpa
  Escapefromsofa – CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT: tarz Oturma Odası
  Escapefromsofa
  ESCAPEFROMSOFA
  Koltuk seçimini yaptığımıza göre ikinci sıraya yer alan mobilya parçamıza geçebiliriz. Koltuğunuzun yanına yerleştireceğiniz bir sehpa kitap okuma köşenize düzenli bir görünüm kazandıracak, bir şeyler yemek veya içmek istediğiniz zamanlarda size bu malzemeleri koyacağınız bir alan sağlamış da olacaktır. Sehpanızın üzerine varsa gözlüklerinizi, not almak alışkanlığınız varsa kalemlerinizi ve kullanıyorsanız not defterinizi, telefon ve/veya tabletiniz vs. yerleştirebilir, istediğiniz zaman okuma köşenizden ayrılmadan not tutma imkanı da kazanabilirsiniz. Ayrıca aydınlatma için abajur kullanmayı düşünüyorsanız, sehpa abajuru koltuğun yanına yerleştirmek için de gerekecektir. Tüm bu kullanım amaçlarını düşünüp ona göre ihtiyacınız olan boyutta ve elbette zevkinize ve evinizin dekoruna göre bir seçim yapabilirsiniz.

 2. Ayse says:

  Kitap okumak benim için çok önemli.”Ağaç yaşken eğilir” Buna çok inanıyorum.Bebeğim doğduğundan beri ona kitap okuyorum. Artık o kadar alıştı ki herşeyi kitap sanıp arkasını çevirip bakıyor? Dokun-hisset kitaplara bebekler bayılıyorlar. Renkli,büyük yazılı,resimleri bol kitaplara da.Kitaplara bakarken, dokunurken bebeğime yaptığım okuma köşesinde (okuma çadırı da denilebilir) oturuyoruz. Odasında böyle bir alan oluşturmayı kitap okumasını daha da pekiştireceğine inandığım için yapmaya karar verdim. Öğrencilerime de sınıfta kitap okuma minderleri yerleştiriyordum.Minderde oturup kitap okuyorlardı,inanılmaz işe yarıyor?☺️

 3. Nur says:

  kitap kurtlarının bayılacağı bir tasarım yapmış kim yaptıysa Eline sağlık her insanın evinde olması gereken bir köşelerden bir tanesi Kitap köşesi Evet insan zaman zaman kendine vakit ayırıp kütüphanelere gidebiliyor kitap okumak için sessiz bir ortam arayabiliyor ama bence insanın en güzel kitap okuyucu yerlerden bir tanesi evinin evidir evinde böyle bir Kitap köşesi olduğunda hem ailedeki Herkes bu kitaplardan faydalanabilir hem çocukları kendini örnek alabilir hem de sakince huzur dolu bir ortamda kitap okuyabilir bir insan evinde ayırması gereken yerlerden bir tanesi Kitap köşesi Bence çoğu insan bunun gereksiz olduğunu düşünse de Bence her evde olması gereken bir köşe Evet herkesin zevki farklı olabilir her tasarıda herkesin zevkine göre olmayabilir ama sonuç itibariyle her zevke her modele uygun bir kitaplık mutlaka vardır burada birçok model olduğunu görüyorum yani Bence her insan burada beğendiği bir modem mutlaka vardır evinde de bence böyle bir köşeye yer ayırsa bir şey kaybetmiş olmaz Bence kendine ve ailesine çok şey kazandırmış olur

 4. Nur says:

  insanı kitap okumak kadar rahatlatan bir şey yoktur bence insanın öfke hakimiyetini kontrol alabilmesi çok daha güzel şeyleri öğrenebilmesi için en önemlisi ruhunu dinlendirmesi için bence kitap okumaya ihtiyacı vardır Her insanda kitap okuma alışkanlığı yoktur ama tanıdığım çoğu insanın evlerinde mutlaka bir kitap okuma köşesi bulunmakta Ve bu benim de çok hoşuma gitmektedir Çünkü kitap Ruhun gıdasıdır Her insanın evinin bir köşesinde mutlaka bir Kitaplığı zaman zaman bu kitaplıktan faydalanabileceği kendi insanın içgüdüsüne yansıtabileceği kitapları olmalıdır Evet herkes her tür kitabı okumaya bilir ama en azından gerçekten okuyabileceği okumaktan zevk aldığı yazarların kitaplarını evinde bulundurmaları gerekiyor Çünkü bizim Okuduğumuz kitaplar okuma okuduğumuz zamanlarda evimizde bulunan çocuklarımızla bizlere örnek alacak Ve bu durum karşısında onlar da birer kitap kurdu olarak yetişecek lerdir Çünkü bir insanın en büyük aynısı çocuklarının kendisinden öğrendikleri dir Eğer bir evde kitap okunuyorsa ve çocuklarda bunu görüyorsa Evet bazen sıkılıyor olabilirler ama gelecekte bunu örnek alabilecek birer insan olarak yetişecekler dir o yüzden burada bulunan kitaplıklar kitap köşeleri raflar gerçekten evinizin bir köşesinde bize rahatsızlık vermeyecek bir şekilde kullanabileceğimiz aksesuarlar ve ürünlerdir Bence herkes bunlardan bir tanesini tercih etmeli evinde Ufak da olsa bir köşe ayırmalı ve kitap okuma köşesi yapmalıdırlar

BİR YORUM YAZ