Kitap Okuma Köşesi Tasarımları

Kitap Okuma Köşesi Tasarımları

Kitap Okuma Köşesi Oluşturma

İnsanın, hayatında vazgeçemediği önemli bir yere sahip olmalıdır kitaplar. Kelime dağarcımızı zenginleştiren, ufkumuzu ve hayal gücümüzü genişleten, zihnimizi çalıştıran, huzur veren bilgi depolarıdırlar. Bizi acımasızca eleştirmeyen, yarı yolda bırakmayan, bakış açımızı değiştiren birer dostturlar.Birer ihtiyaçtırlar aslında kitaplar.

Evet, kitap okumanın faydalarını, bize kazandıracaklarını, gereksinimlerini saymakla bitiremeyiz ama kısaca değindik.  Kış aylarına göz kırptığımız, sonbaharı solukladığımız şu günlerde kitap okuma vakitlerimizin de artacağı beklentisi ve ümidiyle bu yazımızda evde kitap okuma köşeleri oluşturma fikirlerinden söz edeceğiz.

Aşağıdaki sizler için hazırladığımız videoda kitap okuma köşesi tasarım örneklerini izleyebilirsiniz.

Sıkı bir kitap kurduysanız veya iyi bir kitap okuyucusu olmak için adım atmak üzereyseniz evinizin bir köşesinde size özel dekoratif kitap okuma köşeleri oluşturabilirsiniz.Bu iş için öncelikle kendinize bir alan/lar belirlemelisiniz.Bu alan yatak odasında, mutfakta, çalışma odasında veya salonunuzda olabilir.Merdiven altlarını, varsa odanızın kullanmadığınız boş kısımlarını kitap okuma köşeleri olarak değerlendirilebilirsiniz.Verimli bir kitap okuma köşesi için en ideal alanlar bize huzur veren sessiz yerlerdir. Sonrasında rahat edebileceğiniz bir koltuk veya sandalye seçmelisiniz; bir berjer, sallanan sandalye, minder, köşe koltuk …vs tercih sizin. Burada önemli olan rahat edebileceğiniz, sağlığınızı koruyacak, ergonomik ve dekorasyonunuza uyacak bir oturma alanı oluşturmaktır. Koltuğumuzun yanına uygun bir sehpa da yerleştirmeliyiz. Yiyecek ve içeceklerimizi, kitabımızı, not defterimizi veya gözlüğümüzü koyabileceğimiz şık bir sehpa seçilebilir.

Kitap Okuma Köşesi Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oluşturduğumuz kitap okuma köşesi mümkünse cam kenarında olmalıdır.Gün içinde en iyi aydınlatma doğal güneş ışığıdır. Böyle bir imkanımız yoksa veya hava karardıktan sonra kitap okumak için mutlaka bir aydınlatmaya ihtiyaç duyacağız. Kitabımızın üzerine gölge düşürmeyecek konumda, dekorasyonumuzu tamamlayacak şık bir abajur, lambader, masa lambası veya aplik bu iş için uygun olabilir.

Okuma köşelerinde kitaplığınız elinizin altında olmalıdır.Oturduğunuz koltuğa yakın bir yere, sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz kitaplardan oluşan geniş bir arşive sahip kitaplığınızı yerleştirmekte fayda var.

Bu köşelerde dekorasyonunuzu tamamlamak için çeşitli aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Ama bunlar dikkat dağıtıcı olmamalıdır. Buradaki asıl işin huzurlu ve verimli bir şekilde kitap okumak olduğu unutulmamalıdır.Cep telefonu, bilgisayar, televizyon tablet gibi elektronik aletler, bizi rahatsız edip dikkatimizi dağıtmaması için mümkünse kapalı veya yanımızda olmamalıdırlar.

Kitap okumanın tadına ve verimliliğine varabileceğiniz, size huzur ve dinginlik veren, dekoratif kitap okuma alanlarını sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Kitap Okuma Köşesi Tasarım Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nur says:

    insanı kitap okumak kadar rahatlatan bir şey yoktur bence insanın öfke hakimiyetini kontrol alabilmesi çok daha güzel şeyleri öğrenebilmesi için en önemlisi ruhunu dinlendirmesi için bence kitap okumaya ihtiyacı vardır Her insanda kitap okuma alışkanlığı yoktur ama tanıdığım çoğu insanın evlerinde mutlaka bir kitap okuma köşesi bulunmakta Ve bu benim de çok hoşuma gitmektedir Çünkü kitap Ruhun gıdasıdır Her insanın evinin bir köşesinde mutlaka bir Kitaplığı zaman zaman bu kitaplıktan faydalanabileceği kendi insanın içgüdüsüne yansıtabileceği kitapları olmalıdır Evet herkes her tür kitabı okumaya bilir ama en azından gerçekten okuyabileceği okumaktan zevk aldığı yazarların kitaplarını evinde bulundurmaları gerekiyor Çünkü bizim Okuduğumuz kitaplar okuma okuduğumuz zamanlarda evimizde bulunan çocuklarımızla bizlere örnek alacak Ve bu durum karşısında onlar da birer kitap kurdu olarak yetişecek lerdir Çünkü bir insanın en büyük aynısı çocuklarının kendisinden öğrendikleri dir Eğer bir evde kitap okunuyorsa ve çocuklarda bunu görüyorsa Evet bazen sıkılıyor olabilirler ama gelecekte bunu örnek alabilecek birer insan olarak yetişecekler dir o yüzden burada bulunan kitaplıklar kitap köşeleri raflar gerçekten evinizin bir köşesinde bize rahatsızlık vermeyecek bir şekilde kullanabileceğimiz aksesuarlar ve ürünlerdir Bence herkes bunlardan bir tanesini tercih etmeli evinde Ufak da olsa bir köşe ayırmalı ve kitap okuma köşesi yapmalıdırlar

BİR YORUM YAZ