Mutfak Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Mutfak Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayanlar evlerinin dizaynı konusunda en çok mutfaklarına dikkat ederler. Çünkü onlar için bu kısım günlerinin en büyük bölümlerini geçirdikleri alandır. Kendileri için en rahat ve zevk verici dekorasyonu yapmak isterler. Bende siz çalışkan bayanlara mutfağınızda en rahat çalışma ortamı oluşturabilmeniz için birkaç tavsiyede bulunmaya çalışacağım.

Duvarlar

Sürekli yemek hazırlanacağı ve su kullanımı olacağı için mutlaka suya dayanıklı duvar boyası kullanılmış olmalıdır.

Dolap ve tezgahlar:

Bayanların en çok yorulduğu yer olduğundan yorgunluğu giderici mutfak dolabı renk tonları kullanılmalıdır. Ben beyaz veya krem dolaplardan ya da açık renk tahta dolaplardan yanayım. Çünkü beyaz rengi ortamı hem dingin gösterir hem de asla kalabalık göstermez. Kalabalık olan mutfak tezgahları gözü aşırı derecede yorar. Çalışma isteğini yok eder. Tezgahlar maksimum derecede boşaltılmış olmalı ve mutlaka bütçeye göre en dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır. Çünkü uzun yıllar bu tezgah üzerinde çalışma yapılacaktır. Dolaplara ve tezgaha uygun renk tonlarında masa ve sandalyeler tercih edilmelidir. Siyah mutfaklar da tercih edilebilir. Tabi bu durum tamamen kişinin ruh haline bağlıdır. Siyah mutfak dekorasyonu da kırmızı detaylar kullanılarak zevkli bir mutfak oluşturulabilir.

Zemin

Fayans ya da parkeler tercih edilir. Fayanslar kolay temizlenir. Parkelerle ise uzun süreli şıklık sağlanabilir. Ancak burada önemli olan konu zeminin ses ve ısı yalıtımının iyi yaptırılmasıdır. Ara katlarda ses yalıtımı, en alt katta ise ısı yalıtımı çok önemlidir. Evde yaşayan yaşlılara ve çocuklara göre bu durum şekillenebilir.

Tasarım

Açık ya da kapalı mutfaklar kişilerin kendi seçimleridir. Açık mutfak eviniz küçük olsa bile kullanılabilir. Bu tasarımcıya bağlıdır. Açık mutfaklar evi daha ferah gösterir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken yemek kokularının evin içine yayılması riskidir.

Tarz

Country (kır tarzı), modern, elektrik ve İskandinav tarzı mutfaklar mevcuttur. Kişinin isteğine göre bu tarzlardan herhangi biri kullanılabilir.

Aşağıdaki paylaştığımız resimlerden mutfaklarda dikkat edilmesi gereken ölçüler önemli olanları bulunmaktadır. Mutfak yaptırmadan önce ve özellikle özel bir tasarım yaptırmadan önce kesinlikle bu ölçülere dikkat etmenizi öneriyoruz. Hazır mutfaklar eğer doğru bir yerden seçim yapılmış ise genellikle bu ölçüleri dikkate alırlar. Fakat siz yinede buradaki ölçülere göre kontrol etmenizi öneriyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Emine Yavuz says:

    Eğer tadilat yaptırmayı düşünüyorsanız ilk önce iyice düşünüp tasarlayın.Sonradan pişman oluyorsunuz yoksa.İlk olarak isteklerinizi çizdirir seniz, ustanızın da tavsiyeleri ve mutfağın uygunluğunun da elverdiği ölçüde değişiklikleri yapıp uygulamaya geçebilirsiniz. Hatta en ince ayrıntısına kadar planlayın derim.Biz öyle yapmadık ve bir sürü sorunla karşılaştık.Bulaşık makinesini görünmesin dedik önden kapaklı olsun ama ölçüler tutmadı, baştan düşünmeliydik. Buzdolabınıda değiştirelim dedik biraz büyüğünün aldık, dolabı koyacağımızı yeri keserek genişletti usta ama oda şık durmadı.Birde dolap kapakları üste doğru açılandan yaptırdık, farklı olsun bu sefer deddik. Onunda menteşeleri çabuk bozuldu. Off ya, siz siz olun her şeyi baştan iyice planlayın.Bir de çok ucuza kaçmayın maharetli bir usta bulmaya bakın.

  2. ayşe says:

    Mutfağımı yenilemeyi uzun süredir planlıyordum. Evde çokça zaman geçirmeyi sevdiğim bir bölüm mutfak. Hem yemek yaparken hem de keyif zamanlarımı mutfak ve balkonunda harcamayı seviyorum. Eski tarz evin yapılan döneminin özelliklerini yansıtıyordu ama şimdiki hali tamamen bir değişim oldu. Dolapları koyu mavi bir renkte yaptırdım ilk bakılınca mavi olduğu tam farkedilmiyor ama mutfağıma mukemmel bir hava kattı. Bu renk ve tarz zaten her evde olmayan bir tarz olduğu için dikkat çekiyor. Tezgahı gri tonlarında seçtim. L bir tezgah olduğundan genişliği hem kolaylık sağlıyor hem de estetik açıdan güzel bir tamamlayıcı oluyor. Tezgah arası fayansları ve yer döşemelerini de eski klasik tarz çok da karışık bir çizimi olmayan bir model. Mutfağa giren neredeyse herkes lüks bir mekan mutfağına girmiş gibi bakıyor ve güzel tepkiler veriyor. Bir duvarda şık ama tüm duvarı kaplamayan bir kağıt uygulaması yaptık ve masada orda olunca başka bir mekanda yemek yiyormusuz gibi oluyor. Mutfağını yenilemeyi düşüncelere tavsiyem öncelikle zevkinize göre renk ve modelleri belirleyin. Onlara göre alışverişi yaptığınızda çok kolay ve uygun fiyatları da bulabileceksiniz.

BİR YORUM YAZ