Mutfak Tezgahı Seçimi

Hangi Mutfak Tezgahını Seçmeliyiz.

Mutfağın estetik olarak nasıl algılandığını büyük ölçüde belirleyen tezgahlar, farklı malzeme seçenekleri ve neredeyse sınırsız renk opsiyonuyla karşımıza çıkıyor. Dekorasyonvemodellerim.com sitesi olarak bu yazımızda sizler için mutfaklarınızda tezgah seçimi yapmadan önce nelere dikkat etmeli ve malzemeler arasındaki farkları sizler için karşılaştırdık.

Yazımızın sonunda bulunan ziyaretçi yorumlarını okumanızı ve kendi görüşlerinizi bizlerle paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Mutfak Tezgah Malzemeleri

En çok kullanılan malzemeler arasında olan ve ülkemizde hem maliyet hem de üretim imkanı bulunan malzemeler arasında;

 • Granit
 • Mermer
 • Çimstone
 • Kuvars
 • Akrilik

Mutfak Tezgahlarında Granit Kullanımı

Granit, sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü bir doğal taştır. Yer içinde 400 derece civarında bir ısıya sahip olduğu için soğuması birkaç bin yol gibi çok uzun zamanı kapsar. Granitlerin renkleri genellikle açık olmakla birlikte, içindeki diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri, pembe ve turuncu olabilir. Bir tezgah malzemesi olarak oldukça dayanıklı bir malzeme olmakla beraber uygulama maliyetlerinin uygun olmasından dolayı en çok tercih edilen mutfak tezgahları arasında yer almaktadır.

Mutfak Tezgahların Kullanılan Granit Renkler

Granit Mutfak Tezgah Renkleri

Örnek Granit Mutfak Tezgah Resimleri

Mutfak Tezgahlarında Mermer Kullanımı

Mermer, metomorfizma olayı sonunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle meydana gelmiş bir bileşimdir. Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilir. Mermerin doğal oluşum süreci içinde kendine özgü oluşturduğu renk ve desenler mutfaklar için onu adeta kusursuz bir tezgah malzemesi haline getirmiştir. Mermerler mutfak tezgahları arasında granit gibi en çok tercih edilen ürünler arasında ilk sıralarda olmaktadır.

Mutfak Tezgahların Kullanılan Mermer Renkler

Mermer Mutfak Tezgah Renkleri

Örnek Mermer Mutfak Tezgah Resimleri

Mutfak Tezgahlarında Çimstone Kullanımı

Kuvars esaslı kompoze taştır. Yapay bir biçimde üretilmiştir. Kuvars esaslı olduğu için tıpkı onun gibi oldukça dayanıklı bir malzemedir. Sertlik ya da sağlamlık derecesi elmasa benzer. Bir tezgah malzemesi olarak çizilme ve aşınmalara karşı dayanıklıdır. Mutfak tezgahların çimstone kullanımı dayanım olarak en doğru seçim olmaktadır, Fakat uygulama maliyetlerinin diğer ürünlere göre yüksek olmasından dolayı genelde üst sınıf mutfaklarda tercih edilmektedir.

Mutfak Tezgahların Kullanılan Çimstone Renkleri

Çimstone Mutfak Tezgah Renkleri

Örnek Çimstone Mutfak Tezgah Resimleri

Mutfaklarda Kuvars Kullanımı

Kuvars yüzeyler doğanın en sert minerallerinden biri olan doğal kuvars granülleri ile polimerlerden elde edilir. Tezgah malzemesi olarak kullanılan mermer ve granit göre çok daha sağlamdır. Esnemek katsayısı granitten dört kat fazladır. Ayrıca, lekelenmeye ve çatlamaya karşı dirençlidir. Hijyen ve temizlik konusunda en kullanışlı malzeme olan kuvars tezgah çimstone gibi uygulama maliyetlerinin yüksek olmasından üst sınıf mutfaklarda tercih edilmektedir.

Mutfak Tezgahların Kullanılan Kuvars Renkleri

Kuvars Mutfak Tezgah Renkleri

Örnek Kuvars Mutfak Tezgah Resimleri

Mutfaklarda Akrilik Kullanımı

Piyasada Corian olarak bilinen tezgahlar aslında malzeme adı olarak akrilik malzemelerdir. Corian sadece bu alanda üretim yapan markanın ismidir. Gözeneksiz ve pürüzsüz bir yapıya sahip olan akrilik bir tezgah malzemesi olarak oldukça sık kullanılmaktadır. Kimyasal lekelere karşı dirençli olan akrilik yüzeyler kolayca temizlenebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bakımı da oldukça kolaydır. Çok fazla renk seçeneğinin oluşu günümüzde ona mutfaklarda en çok tercih edilen tezgah malzemeleri arasında yer almasına imkan sağlamıştır.

İpcucu-1

“ Doğal taş tezgahlarda lekelerin oluşmasını istemiyorsanız şarap, sirke, limon suyu gibi asidik düzeyi yüksek sıvılardan anında arındırmanız gerekiyor. Eğer dökülen sıvıların uzun süre tezgahta kalmasına izin verirseniz leke taşın kendi dokusuna nüfuz edip kalıcı izler bırakabilir. Yağlar taş yüzeylerde herhangi bir bozulma oluşturmaz.”

İpucu-2

“Doğal taş tezgahların materyal özelliği açısından aralarında büyük farklar bulunuyor. Granit oldukça iyi ve dayanıklı bir malzemedir. Mermer geçirgen ancak sandığınızdan daha sert bir taştır. Bu iki de mutfaklar için oldukça kullanışlı alternatiflerdir.

Örnek Akrilik Mutfak Tezgah Resimleri

Mutfak Tezgahların Kullanılan Akrilik Renkleri

Akrilik Mutfak Tezgah Renkleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hale says:

  Mutfak bayanların günlük hayatların en fazla zaman geçirdikleri yerdir.oyüzden bizim ivin mutfak çok önemlidir.benimde dolapların açık renk olduğu için tezgahimkizda açık renk granit seçtim mutfahım küçük olduğu için açık renklerle aydınlık ve ferah yaptım diye düşünüyorum

 2. Asli says:

  Cok guzel ornekler mevcut.. Tesekkurler..

 3. ayşe says:

  Mutfak özellikle biz kadınların oldukça zaman geçirdiği bir ter. Bu yüzden belki evin en önemli kısmı benim için mutfaktır. Hem kullanışlı hem de estetik olmasını seviyorum. Mutfağımın alanı gayet yeterli ve bunun için ortada bir ada kullanmayı seviyorum. Hem yemek yaparken hem de yerken çok kullanışlı oluyor. Tezgâhımı granit seçtim. Koyu renk granit ve açık renk dolaplarla mutfağım içinden çıkmak istemediğim bir yer oldu adeta. Hem hijyenik de oluyor granit tezgah. Sıcak malzemelerin kullanımı icin de hiç sıkıntı çıkartmıyor. Buradaki örnekler de diğer dekorasyon tercihlerim için çok yardımcı oldu, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ