Mutfakları Kullanışlı Yapmak İçin Öneriler

Mutfakları Kullanışlı Yapmak İçin Öneriler

Kullanışlı Mutfak Önerileri

Mutfağınız ihtiyaçlarınıza yanıt vermiyorsa, fonksiyonel ve kullanışlı bir mutfak hayal ediyorsanız mutfağınızı yeniden tasarlamanız gerekir. Mutfağınızı bazı küçük değişikliklerle daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda sizlere ufak ipuçları verdik. Peki daha işlevsel bir mutfak için neler yapmalısınız?

Yazımızın sonundaki kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Mutfak ölçülerinizi belirleyin!
Öncelikle doğru ve uygun bir mutfak tasarımı için doğru mutfak ölçülerine sahip olmanız gerekir. Daha sonra mutfak stilinizi ve renginizi belirleyin. Eğer küçük bir mutfağınız varsa açık renkler tercih etmeye özen gösterin. Büyük mutfaklarda dileğiniz gibi renk seçimi yapabilirsiniz.


Ergonomi tasarım için çalışma üçgeni ilkesine uyun!
Bu üçgeni oluşturan başlıca mutfak araçları; buzdolabı, fırın ve eviye üniteleridir. Bu üç araç arasındaki mesafe, çalışma verimliliği açısından yakın olmalıdır.
Mutfak tasarımınızı iyi yapın!
Eviye pencereye yakın olmalıdır. Tezgah ise boyunuza uygun yükseklikte olmalıdır.
Tezgah üstünü ve seramikleri yenileyin!
En çok aşınan yüzey tezgahlar olduğundan ahşap bir malzeme tercih edebilirsiniz. Mutfak seramiklerini de yenilediğiniz zaman bambaşka bir mutfağa sahip olursunuz.
Küçük mutfakları geniş göstermek
Çelik ya da beyaz gibi ışığı yansıtan malzemeler, mutfağınızı olduğundan daha geniş gösterecektir.
Açık raflar ve dekoratif malzemeler ile mutfağınızı renklendirin!
Açık raflarda bulunan renkli kavanozlar, mutfak aksesuarları veya renkli tabaklar mutfağınıza renk katacaktır, aynı zamanda raflar işlevsel alanlar oluşturacaktır.


Dolap yerine daha çok çekmece ile alandan tasarruf sağlayın!
Özellikle küçük mutfaklar için ideal olan çekmeceler, dolaplardan daha az yer kapladığından ve sağlam yapıldığından daha çok eşya alır.
Sürgülü mutfak dolapları ile rahatlık sağlayın!
Sürgülü mutfak dolapları hem şık görüntü sağlar hem de alandan tasarruf sağlanmış olur. Ayrıca rahat açılıp kapanması da konfor sağlar.


Tezgaha bağlı fonksiyonel bir masa ile alandan tasarruf sağlayın!
Mutfak masası ayrıca mutfakta çok yer kapladığından hem tezgah hem masa olarak kullanılabilecek işlevsel bir masa ile mutfağınız daha kullanışlı olabilir.
Duvarlarda ve mutfak seramiklerinde renk değişikliği yapın!
Ocak arkası, mutfak dolapları ve tezgah arasında kalan seramik bölüm ve duvarları metal, ahşap ya da taş döşeme ile değiştirip renklendirebilirsiniz.

Mutfaklarla İlgili Sitemizde Diğer Yazıları Okumanızı Tavsiye ederiz.

Mutfak Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

 

Mutfaklarda Renk Seçimi

Mutfak Tezgahı Seçimi

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ayşenur says:

    Mutfakları daha geniş ve kullanışlı yapmak için öncelikle dolap yaptırmalısmı tanımı bunun için de mutfak ölçülerini düzgün almalısınız benm tercihim gömme dolap tarzı yaa raf dha hoş ve daha az yer kaplıyor sizimde öyle yapmanızı tavsıye ederım

  2. Yelda Yağmur says:

    Mutfakları kullanışlı yapmak için bence en etkili çözümler sizinde paylaştığınız gibi sürgü çekmecelerdir. Açık raflar Türkiye’de fazla ilgi görmüyor. Ne kadar güzelde yapsanız açık raf kullanımı Türkiye’de dekorasyon alanında eksi bir puan veriyor. Ama Country ve Vintage bir mutfak düşünenlerin kesinlikle açık raf tasarımı seçmesini öneriyorum

BİR YORUM YAZ