Patcwork Yatak Başlığı Modelleri

Patcwork  ( kırkyama ) Yatak başlığı modelleri

Patcwork yani Türkçe ismiyle kırkyama; geçmişte maddi durumu iyi olmayan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için parça bezleri, kumaşları birleştirerek oluşturdukları bir uygulamaydı. Günümüzde ise renkli, desenli olan farklı kumaşların değişik şekillerde ve tasarımlarla bir araya getirilmesiyle oluşturulan sanatsal bir uygulamaya dönüştü.Bu stil; kumaşlarda, kağıtlarda kullanılarak duvar kağıtları, halılar, kıyafetler, yatak başlıkları gibi geniş bir alanda uygulanmaya başladı.Böylece birbirinden farklı, özgün, rengarenk motifler elde edilmiş oldu.

Patcwork yani kırkyama uygulamasını masa örtülerinde, perdelerde, yatak örtülerinde, duvar kağıdı desenlerinde, halı ve kilimlerde sıkça görmek mümkün.Bizler bu yazımızda sizlere Patcwork yani kırkyama ile yapılan yatak başlıklarından bahsetmeye çalışacağız.

Yatak başlıklarınızı istediğiniz zaman, “sıkıldım bundan, değiştireyim” diyemezsiniz.Belki de evde en zor değiştirilen eşyalardan biridir.Ama kırkyama ile birbirinden farklı renk ve desende yapacağınız başlıkları kullanmak ve değiştirmek daha kolay ve zahmetsiz bir hale gelebilir. Hem de bütçesi düşük, elemeği şık yatak başlıklarına sahip olursunuz.

Bu iş için evde artık kumaş parçalarına veya kullanmadığınız kıyafetlere, uygun ebatlarda kontrplağa, sünger veya elyafa(isteğe bağlı), tornavida ve silikona ihtiyacımız olacak. Çoğu evimizde olan kolay bulunabilecek malzemeler.

Patcwork İle Özgün Tasarımlar Oluşturma

Öncelikle zevkimize göre istediğimiz renk ve desendeki kumaşları istediğimiz şekilde kesiyoruz.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus parça kumaşları birleştirdiğimizde kontrplağın ebatlarına denk geliyor olmasıdır.Bu yüzden şekil olarak kare parça kumaşlar kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. Tabi şekil konusunda tercih size kalmış.Hazırladığımız kumaş parçalarını gönlümüze göre kontrplağa yapıştırıyoruz.Dilerseniz kontrplak ile kumaş parçaları arasına elyaf veya süngerde kullanabilirsiniz.Kontrplak yerine sert bir karton da kullanılabilir.Hepsi bu kadar, artık kendi zevkinize göre tasarladığınız yatak başlığınız hazır.Buna benzer farklı farklı kırkyama yatak başlıkları hazırlayabileceğiniz gibi, kullandığınız kırkyama yatak başlığını sağa veya sola 90, 180 derece çevirerekte farklı görünüme sahip yatak başlıkları elde edebilirsiniz.Hatta kontrplak kullanmadan yaptığınız kırkyama yatak başlığını asarak ta kullanabilirsiniz.Buda farklı, dikkat çekici bir kullanım ve görünümde olacaktır.

Örnek Patcwork yani kırkyama yatak başlılarını inceleyip kendinize özgü, farklı tasarımlarla harika yatak başlıklarınızı yapabilirsiniz.


2017 Patchwork Mutfak Fayansları

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Esra YILMAZ says:

    Bizim oralarda kirkyama derler buna.Pek çok ev kadını kullanır bunu.Eskiyen şeyler hemen atılmaz değerlendirilir bu şekilde. Ama yatak başlığı olarak yapıldığını ilk defa görüyorum. İlginç de bana.biraz daha araştıracağım, merak ettim.

  2. Aylin says:

    Bence de gayet başarılı olmuş gerçekten var mili bunların hazırlari

  3. Esra YILMAZ says:

    Farklı bir tarz olmuş bu yatak başlıkları. Daha önce hiç görmediğim bir tasarım. Sanırım evde kendi başımıza yaptığımız bir tarz. Bunun yapabilmek için biraz el becerisi gerekir, oda bende yok. Hazır satılıyor mu acaba?

BİR YORUM YAZ