Raf Dekorasyon Fikirleri

Raf Dekorasyon Fikirleri

2017 Raf Dekorasyon Fikirleri

Konu dekorasyon olduğu zaman en çok kullanılan mobilya unsurları arasında raflar her zaman ilgi odağı olmaktadır. Özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda raf dekorasyon fikirleri her zaman beklentileri karşıladığı görülmektedir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda raf dekorasyon fikirleri hakkında ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda faydalı olacağına inandığımız güzel bir yazıyı sizler için hazırladık. Sitemizin sonundaki ziyaretçi yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Raf Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeli?

Raf gibi yük taşıyacak mobilyaları dekorasyonda kullanırken görselliğe önem verildiği kadar kesinlikle fiziksel dayanım ve yük çekme gücüne de önem verilmesi gerekmektedir. Özellikle 2kg üzerinde yük koyulacak (Çoklu kitaplar, içi su dolu çiçek kavanozları gibi) raf sistemlerinde taşıyıcı oranlarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Fiziksel olarak sağlamlığı oluşturulduktan sonra artık tamamen sizin zevkinize uygun olarak özel üretim yapılacak raf sistemleri gibi IKEA gibi modüler eşyalar satan mağazalardan da raf sistemleri alabilirsiniz. Aşağıdaki örnekler IKEA firmasının sunmuş olduğu raf sistemleridir.

Mutfaklarda Raf Dekorasyonu

Mutfaklarda raf kullanımları genelde dolap içinde olduğu için çok etkili bir dekorasyon mobilyası olarak görülmemekteydi, fakat 2015 yılından itibaren başlayan Country modası ile özellikle mutfaklarda açık raf kullanımı çok yaygınlaşmaya başladığı için dekorasyonda vazgeçilmez mobilyalar arasında yer almaya başladılar. Özellikle küçük boyutlu mutfaklarda açık raf kullanımı hem kullanılabilirlik hem de mutfağı büyük göstermek için etkili bir dekorasyon fikri olmaktadır. Aşağıda mutfaklarda raf dekorasyonu için başarılı sayılacak örnekleri inceleyebilirsiniz. Açık raf kullanımının en büyük dezavantajları arasında temizlik sorunu gelmektedir. Sürekli temizlik yapılmayan bir evde rafların üzerinde toz birikmesi çok sık olmaktadır. Mutfaklarda bu tür açık rafların üstlerine kavanozlar içinde renkli malzemeler koyarak dekor yapmak çok sevimli görüntüler oluşmasına imkan sağlamaktadır. Aşağıdaki resimlerde bu tür örnekleri görebilirsiniz.

Banyolarda Raf Dekorasyonu

Mutfaklarda olduğu gibi banyolarda raf dekorasyon fikirleri arasında yerini almaya başlayan açık raf kullanımı özellikle havlu ve kağıt gibi eşyaların konulmasında çok fonksiyonel bir kullanım sağlamaktadır. Mutfaklarda belirttiğimiz küçük alanları büyük gösterme etkisi aynı şekilde küçük banyolar içinde etkili olmaktadır. Banyolarda açık ya da kapalı raf kullanımı tercihi yaparken kesinlikle alacağınız rafların ıslak hacimlere uygun olacak modelde malzemeden yapılmış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü banyolarda nem ve buhar oluşumu çok yoğun olduğu için kalitesiz malzemeler yapılmış ürünler kısa sürede deforme olacaktır. MDF üzeri laminat kaplama ürünler hem dayanıklık hem de maliyet olarak uygun olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ