Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Salon Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Ev dekorasyonu konusu olduğu zaman ilk akla gelen mekanlar arasında salonlar her zaman listenin başında olmaktadır. En çok vakit geçirilen ve misafirlerin en çok gördüğü mekanlar salonlarımız olmasından dolayı bu mekanların dekorasyon konusu çok önemli bir unsur olmaktadır. Dekorasyonvemodellerim.com bizlere gelen soruların başında salon dekorasyonu nasıl olmalı konusu listenin başında olduğundan dolayı bu konuyu detaylı bir şekilde açıklama gereği duyduk. Bu konuyu mobilya seçimi ile irdelemek istiyoruz. Hem örnekler ile hem de teorik olarak sizlere anlatmaya çalıştık. Yazımızın sonunda ziyaretçi yorumlarını okumanızı ve salonlar hakkında diğer yazılarımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Salon Dekorasyonu Fikirleri

1990’lı yıllarda genelde evlerde bir oturma odası ve bir ilave salon bulunma modası bulunurdu. Genelde en gösterişli eşyalar salonlarda bulunur ama bu kadar özenilmiş mekanı sadece misafirler için kullanılırdı. Fakat özellikle 2000’li yıllardan sonra artık salon ve oturma odaları tek mekanlar üzerinde çözülmeye başlandığı için salon dekorasyonu yaparken aynı zamanda ev sahiplerinin günlük kullanımına uygunluk sağlayacak rahat ve ferah ortam olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Rahat ve ferah salon oluşturmanın yanında günlük kullanıma uygun olacak şekilde pratik kullanım imkanı sunması da gerekmektedir.

Salon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

Eğer salonlarınız hem misafirleriniz için hem de günlük kullanım yaptığınız bir mekan ise sadece gösterişli mobilya seçmek yerine rahat ve konforu olan mobilyalarda seçmeniz gerekmektedir. Uygun mobilya seçimi yaptıktan sonra aslında önemli konuların başında bu mobilyaların kargaşa görüntüsü oluşturmadan nasıl yerleştirilmesi gerektiği konusudur. Salon mobilyası yerleştirirken kesinlik büyük yapılı vitrin ve kütüphane gibi mobilyaları duvarlara yakın olacak şekilde yerleştirilmesi gerekmekte ve aynı şekilde eğer büyük bir kanepe seçimi yaptıysanız onuda duvara yakın olacak şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Mobilya seçimi ve yerleşimi yaparken ev sahibinin kişisel hayatı da tasarıma katılması gerekmektedir. Televizyonu koyduğunuz duvara gün ışığının direk gelmemesini sağlamaya çalışmanız gerekmektedir. Direk gün ışığı televizyonu geldiğinde ciddi oranda yansıma yapacağı için sürekli güneşlik kullanımı oluşacaktır. Salon mobilya yerleşimi yaparken gün ışığından aktif bir şekilde yararlanma konusu da önemli bir unsurdur. Örneğin gemicilik ile uğraşan bir kişinin mobilya seçimlerinde kesinlikle bu tema üzerinde yoğunlaşması şık ve özgün bir görünüm oluşturmaktadır. Aşağıda başarılı salon tasarımlarını görebilirsiniz.

Misafirler için servis yapıldığın çok işlevsel olan zigon gibi mobilyalarda genel de koltukların yanında durması yerine köşelerde kullanarak mobilyaların arasını daha ferah gösterebilirsiniz. Bu konu sürekli yanlış işlenmektedir. Çünkü birçok kişi zigon gibi sehpaları iki koltuk arasına ya da koltukların direk yanlarına koyarak kullanışlı yapmaya çalışmaktadır. Fakat dediğimiz gibi genelde bu tür kullanımlar mekanların daha kapanmasına neden olmaktadır.

Salon Mobilya Yerleşim Örneği

Salon Mobilyası Seçiminde Renk Seçimi

Eğer günlük kullanım yapılacak bir salon için mobilya seçimi yapıyorsanız tek beyaz renk gibi bir renk seçmek yerine açık tonlarında ama beyaz gibi sade olmayacak kombinlere yönelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sadece beyaz renk mobilya seçimi günlük kullanım sonucu çok kolay renk değişimi (Bu renk değişimini sadece kir olarak düşünmemeniz gerekmektedir. Belli bir süre sonra aktif kullanım sonucu beyaz renk çok kolay deforme olabilmektedir) çok sık olmaktadır. Özellikle temizlik konusunda beyaz renk kullanımı ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Salon mobilya renk seçimi yaparken eğer koyu tonlarına gitmeden açık renk düşünüyorsanız beyaz ile pastel renklerin karışımı olan mobilyalara yönelebilirsiniz. Bu tür kombinlerde pastel renklerin genelde oturma minderlerinde ve kolluk gibi kısımlarda kullanılmasına özen gösteriniz. Aşağıdaki resimlerden örnek salon mobilya yerleşimi ve seçimlerini görebilirsiniz.


Salon Dekorasyonu için aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri

Açık Mutfak ve Salon Dekorasyon Fikirleri

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nevhibe Yıldız says:

    Salonların sadece misafirler için kullanılan yerler olmasını anlayamıyorum.En güzel mobilyalar, perdeler, aksesuarlar buraya koyuluyor ama ev halkı kullanamıyor.Arada bir gelen misafirler kullanabiliyor sadece.Bence günlük kullanıma da uygun olmalı buralar.Ev halkınında kullanabileceği şekilde dizayn edilmeli.Madem ev bizim en iyisini en güzelini kullanmak bizimde hakkımız değimi ?. 🙂 Hele sitede gördüğüm bu mobilyalar dekorasyonlardan sonra zevkime göre dizayn edip ailece günlük olarakta kullanacağız, inşallah:)

BİR YORUM YAZ