Sofra Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Sofra Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Keyifli Yemek Davetleri İçin Sofra Dekorasyonu

Birbirinden lezzetli yapılan yemekler kadar bu yemeklerin nasıl sunulduğu da önemlidir.Ağırladığımız misafirlerimize verdiğimiz değeri göstermenin bir yolu da sofranın dekore edilmesidir.Evde yemekli misafirimiz varsa ne pişireceğim konusundan sonra zorlanılan bir diğer konuda masanın düzeninin nasıl olacağı ile ilgilidir.Masa örtüsü hangi renk olmalı, çatal, bıçak, kaşık nereye nasıl konulmalı, masada aksesuarda olmalımı, masa yerleşimi ve sofra düzeni nasıl olmalı …vs.

Yemek masası hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktalar var.İlk olarak masa örtüsü seçimi ile başlayabiliriz.Masa örtüsü; üzerine konulacak yemek takımı ve peçetelerle uyumlu olmalıdır.Gelecek misafirlerimiz yakın arkadaşlarımızsa bu konu çok önemli olmayabilir ama misafirler ilk defa gelecekse, resmi bir sofra olacaksa veya özel bir gün için masa hazırlanıyorsa bu konu daha da önem kazanmaktadır. Masaya konulacak takımın rengi, kullanılacak mendil, peçete veya aksesuarlar masa örtüsü ile uyum içinde olmalıdır.Tercihinize göre keten veya dantelli masa örtüleri sofranızı daha şık göstermenize yardımcı olur.Masa örtüsünün kullanılan yemek masası ile orantılı olmasına da dikkat etmeliyiz.Masadan fazlaca sarkıp ayaklara dolanacak kadar uzun bir örtü hoş olmayacağı gibi çok kısa duran bir örtüde iyi görünmeyecektir.Genelde örtünün, masadan 30 cm aşağıya sarkması yeterli ve ideal olanıdır. Zevkinize göre bu konuda zıtlıklardan da yaralanabilir, kullanılan her şeyi zıt renklerden oluşturabilirsiniz.Ama tavsiyemiz, eğer resmi bir yemek olacaksa zıtlıklardan uzak durup, birbiriyle ahenk içinde olan bir masa hazırlamanızdır.

Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Diğer bir konu ise tabak, çatal. bıçak, kaşık ve bardağın sofraya hangi düzenle yerleştirileceği konusudur.Genel olarak yemek takımları tabak etrafında tabağın sağ, sol ve üst kısmında belirli bir sıra ve düzene göre konulur.Yemeğin hazırlanış amacına göre servis düzeninin daha açıklayıcı olması için resimli örneklerle aşağıda açıklayacağız.

Alakart Yemek Servisi Nasıl Yapılır

Tabldot Yemek Düzeni Nasıl Yapılır

Öğle Yemeği Servis Düzeni Nasıl Yapılır

Kahvaltı Servis Düzeni Nasıl Yapılır

Brunch Servis Düzeni Nasıl Yapılır

Basit Yemek Düzeni Nasıl Yapılır

Eğer tatlı olacaksa, tabakların sofrada fazla yer kaplamaması için ana yemekler yendikten sonra tekrar servis açabiliriz.Peçeteler resmi yemeklerde tabağın içine, diğerlerinde ise çatalların soluna, dikkatlice katlanarak konulur.Şık bir sofra dizaynı için masamız ile uyumlu çiçekler de kullanmak mümkün.Masa örtüsü ile uyumlu renklerde, mümkünse canlı bir zambak veya lale ile güzel bir görünüm elde edilebilir. Yine yemek davetlerimiz de sofra dekorasyonu için aksesuarlardan yararlanılabilir.Seçeceğiniz objelerle, sofranızı farklı ve etkileyici bir hale getirebilirsiniz.Bunu yaparken abartıya kaçmamakta fayda var.Masayı gereksiz yere işgal edip fazla yer kaplayan, kullanım alanını daraltan, görüşü engelleyen süslemelerin olmamasına dikkat etmeliyiz.

Lezzetli yemekler yapmak ne kadar hüner isteyen bir iş olsa da yapılan bu yemeği doğru bir şekilde sunmak ta bir o kadar önemli ve etkileyicidir.Ama unutmayalım ki; önemli olan soframızın ve yemeklerin nasıl hazırlandığından çok sevdiklerimizle mutlu paylaşılan vakitler geçirebilmekte.

Sevdiklerinizle birlikte keyif alacağınız şık sofralar hazırlamanız dileğiyle.

Sofra Düzeni Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hatice KORKMAZ says:

  Yemek masasını süslemeyi bende severim. Şık bir vazoda güzel kokan canlı çiçekler, renkli peçeteler, masa örtüsü seçimi gibi ayrıntılara önem veririm. Ama anlamadığım takıldığım bir konu var; bu tabağın etrafındaki bardak, çatal, kaşık, bıçak neden belli bir düzende olmak zorunda.Tek dikkat edip yapmadığım şey bu.Nasıl güzel görünüyorsa gözüme o sırayla koyuyorum çatal kaşığı.Çokta sorun olmuyor hani.

 2. Merve Nur AŞUK says:

  Geçen yaz Ege de teyzemlere misafirliğe gitmiştik. Teyzemlerin maddi olarak durumu iyi. Bir akşam, teyzemlerin arkadaşı bizi yemeğe davet etti. Akşam yemeği için gittik. Güzel bir ev, büyük bir bahçesi vardı. Sofrada bahçede hazırlanmıştı. Harika bir sofraydı; ortada çiçek, masanın çeşitli yerlerinde mumlar aksesuarlar…Tabak çatal kaşık peçeteyi hiç söylemiyorum hepsi yerli yerinde ve çok şık. Görünce insanın büyülenmemesi imkansız. İnsan yemeği yemeye kıyamayacak hani o görsellik bozulmasın diye, o kadar güzel yani. Hayatımda gördüğüm en şık dekore edilmiş yemek sofrasıydı.

 3. Emine TEZCAN says:

  Yemek masası süslemenin çokta önemli olmadığını düşünürdüm. Yemeğimi yapar sıradan bir şekilde sunardım. Genelde de sevilir yemeklerim, bu yüzdende kimse sunumumla ilgili bir şey demezdi. Ama tatile gittiğimizde bizi ağırlayan eşimin arkadaşlarında bir sofra hazırlanmıştı ki, görür görmez hayran kalmamak mümkün değil. Sofranın süsüne püsüne bakmaktan yemeklerin tadını bile hatırlamıyorum. O günden sonra fikirlerim değişti işte. Şimdi güzel yemekler kadar güzel bir masada hazırlıyorum artık.

 4. Fatma ÖNEMLİ says:

  Atalarımız boşuna dememiş; “önce gözü doyacak insanın” diye. O yüzden yaptığımız o birbirinden lezzetlimi lezzetli yemekleri en ince ayrıntısına kadar düşünüp hazırladığımız süslediğimiz harika bir masada sunmak gerekir.İnsanın gözünü doyurdun mu gerisi kolay :).

 5. Ali UYANIK says:

  Sofra dekorasyonu eğer doğru yapılırsa çok şık bir görsel şölene dönüşebiliyor.Birbirinden güzel yemeklerin tadına bakıp gözümüze de hitap eden bir masa dekorasyonunun olması misafirlerimizin alacağı hazzı bir kaç kat daha artırıyor.Yalnız bu konuda kuralcıyım biraz.Masada ne nereye konulacak bu konuda genel kaide nedir önemserim. Dikkat etmek lazım.

 6. Ayfer KALELİ says:

  Birbirinden güzel masa dekorasyonu örneği paylaşmışsınız. Gerçekten beğendim ve uygulamak için bir kaç tanesini kaydettim.Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

 7. Derya OKTAY says:

  Yemek hazırlayıp tanıdıkları çağırmak güzel bir duygu. Ev kadını olarak farklı farklı yemekler yapmak, çeşitli tatlıları denemek ve bu yaptıklarımı arkadaşlarımla paylaşmayı seviyorum. Güzel samimi bir ortam oluyor ve ilişkileri de kuvvetlendiriyor. Haliyle tüm bunların sunumu da benim için önemli, Çayın yanında pasta börek te ikram etsem görselliğe çok önem veriyorum. Özellikle de masa süsleme konusunda biraz abartığımı söylüyorlar ama ne yapayım benim hoşuma gidiyor. Böyle daha mutlu oluyorum.

 8. Kadriye BÜYÜK says:

  İster resmi bir davet ister arkadaşlarla yiyeceğimiz yemekli bir davet olsun farketmez, masayı süslemek hoşuma gidiyor. Masa örtüsünün rengi şekli, tabak çatal kaşığın yeri, kullanılan aksesuarlar veya çiçekler …vs. bunlarla beraber şık bir masa hazırlamak benim en büyük zevklerimden. Ve beni hiç yormayan bir uğraş. Çünkü severek ve isteyerek yapıyorum. Benim için tek sorun yemek sonrası sofra temizliği. İşin o kısmı olmasa yemek hazırlamak, sofra süslemek hiç zor gelmiyor bana 🙂 .

 9. Hatice EKER says:

  Güzel bir yemek hazırlamak kadar yaptığınız o yemeği sunma biçimide önemli bir konu.Birbirinden lezzetli yemekleri dahada güzel kılan nasıl servis ettiğiniz ve masanın dekorasyonudur. Yemeği yiyecek olanları; daha yemeklerin tadına bakmadan gözlerine hitap eden iyi dekore edilmiş bir masayla büyüleyebilirsiniz. Sonrası yemeklerin lezzetine kalmış.

 10. Aliye TAŞKIRAN says:

  Eşim iş arkadaşlarını yemeğe çağırdığında ben de nasıl bir masa hazırlayacağım korkusuna kapılmıştım. Yemekli misafiri birçok defa ağırladık ama söz konusu biraz daha resmi bir yemek olunca işler bir nebze farklılaşıyor. Eve ilk defa gelecek olmaları da işi bir kat daha zorlaştırıyor haliyle .Masa örtüsü, peçeteler, çatal bıçak takımı vs. hepsini ayarlamak lazım. Bunlarda yetmiyor çiçek ve aksesuarda olmalı. Tabi birde yemek hazırlamak var. Bu tarz bir masa hazırlamada benim gibi deneyimsizseniz yardımınıza dekorasyon siteleri koşuyor. Sağolsunlar bu sitelerden bakarak hazırlamıştım sofrayı, çokta hoş geri dönüşler almıştım.

 11. AYŞE KALLİ says:

  Yemeğe misafir çağırdığımızda benimde zorlandığım konulardan biri bu.Önce ne yemek yapacağım telaşı alıyor insanı sonrada masayı nasıl dekore edeceğim endişesi. Yukarıdaki görsellerde birbirinden farklı fikir verici örnekler var.Gerçekten hoş duruyorlar.

BİR YORUM YAZ