Sürgülü Dolap Modelleri

Sürgülü Dolap Modelleri

Ray Dolap Modelleri

Son dönemlerde özellikle büyük şehirlerde ev hayatının küçük alanlara sıkışmasından dolayı kullanıcılar mobilya seçiminde fazla alan kaplamayan ve kullanımı daha fonksiyonel olan mobilyalara öncelik vermektedir. Raylı dolaplar bu mobilya sınıflarına giren başlıca mobilya örnekleri arasında olmaktadır. Sürgülü dolap olarak da bilinen dolaplar evlerin her köşesinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Ray Dolap Avantajları

Sürgülü dolapların kullanımı normal kapalı dolaplara göre daha pratik olmaktadır. Çünkü kapakların açılması sırasında kaybedilen 40-45cm’lik alan sürgülü dolaplarda olmamaktadır. Genellikle giysi dolabı ve vestiyer dolapları olarak kullanılan ray dolaplar hazır ölçülerde satılabildği gibi istediğiniz ölçülerde de üretilmektedir. Klasik kapaklı dolaplara göre görünüm olarak da çok farklı alternatifler sunmasından dolayı bir puan önde bulunmaktadır.

Ray Dolap Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ray dolaplar klasik kapaklı dolaplara göre satın alım yapılırken daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle sürgü rayı ve ray tekeri konusuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
İki farklı model bulunmaktadır.
Birinci modelde sürgü ray tekeri sürgü rayının içine girerek çalışmaktadır. İkinci model ise Sürgü tekerinin içinde oluşturulan yuva sayesinde rayın çıkıntısı üzerine hareket etmektedir. Raylı dolap alımı yapılırken kesinlik ikinci model olarak belirttiğimiz sürgü rayının çıkıntılı olan modelinden alınmasını tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki resimde görülmektedir.


Bu modellerin en büyük avantajı kullanım süresi boyunca sürgü rayının içinin kir ve pislik dolmasına imkan tanımamasıdır. Çünkü rayın içinde boşlul olması durumunda zamanla tekerin hareket yolunda kirler birikeceği için zamanla kullanım sorunları çıkaracaktır.

Sürgülü Dolap alırken dikkat etmemiz gereken diğer önemli konu ise sürgü kapağının ağırlığıdır. Gereksiz ağır malzemelerden yapılmış sürgü kapakları özellikle 40-45cm’den büyük kapaklarda zamanla deformasyonlar olmaya başlamaktadır. Bu tür büyük kapağı olan ürünlerin mutlaka tek parça mdf den yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle Suntalam malzemesi yerine MDF Lam ya da Masif ahşap kullanılması gerekmektedir.

Raylı Dolap Örnekleri

Barn Dolaplar

Son dönemlerde özellikle çiftlik evi tarzın seçen ev sahipleri modern sürgülü kapaklar yerine eski kapı görünümünde sürgü kapaklı mobilyaları da tercih etmektedir. Daha klasik ve eski model olarak görünen bu mobilyalar alsında günümüzde modern eşyaları ile üretilmektedir. Barn Dolaplara örnek olması için başarılı bir resmi sizlerle paylaştık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ