Vazo Çiçekleri

Vazo Çiçekleri

2017 Vazo Çiçekleri ve Kullanımları

Bir önceki yazımızda dekoratif amaçlı kullanılan, ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından biri olan vazo modellerinden bahsetmiştik.Çiçeksiz ve çiçekli kullanıma sahip olan dekoratif vazolarımız için bu yazımızda sizlere çiçekli vazolar için farklı tasarım önerilerinde bulunacağız.

Yazımızın sonunda dekorasyon yaparken vazo seçimi hakkında hazırladığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Dekorasyonunuzu tamamlamak için güzel bir vazo kadar içine koyacağınız çiçek ve ne şekilde  yerleştirdiğinizde önemlidir.Seramik, plastik, metal gibi içini göstermeyen vazolarda çiçek saplarının nasıl olduğunun bir önemi yoktur.Cam gibi içini gösteren vazolarda ise  çiçek saplarına dikkat edilmesi gerekir.Çiçek saplarının aynı boyda ve hizada olması , bitkinin taç kısmına uzak olmayan bir yerden güzel süslü bir ip ile bağlanması, sapların verev açarak (yana doğru eğimli kesme) vazoya koyulması önemli ayrıntılardır.Vazo seçimi yaparken eğer çiçek ile birlikte kullanacaksanız, fazla dikkat çekici, çok fazla desenli modelleri tercih etmemelisiniz. Bu tarz vazolar çiçeği arka plana atacaktır.İlla da böyle bir vazo kullanacaksanız düz beyaz renkli çiçekler kullanabilirsiniz.Hangi çiçeği hangi vazoya koyacağınız konusunda kesin bir kural yoktur.Ancak genel olarak beğenilen, daha şık duran, çiçek ve vazo kombinasyonlarını sizlerle paylaşacağız.

Vazo Seçimi Yaparken;

Dar Ağızlı Vazolarda; tek bir çiçek kullanmak daha uygundur.Eğer uzun ve dar bir vazonuz varsa çiçek sapları da uzun bırakılmalıdır.Bu tarz vazolarda iki veya üçlü sayıda çiçek kullanımı da hoş olmaktadır. Vazonuz kısa ve dar ise kısa saplı çiçekleri tercih etmelisiniz.Uzun vazolarda çiçeğin boyu vazonun boyunun bir buçuk katı; kısa vazolarda ise çiçeğin boyu vazonun genişliğinin bir buçuk katı olabilir.Dar ağızlı vazolarda çiçekler daha derli toplu görünürler.Aşırıya kaçmadan dal parçaları ve yapraklarla süsleyebilirisiniz.

Geniş Ağızlı Dar boyunlu Vazolarda; Orta kalınlıkta sapa sahip, küçük çanaklı çiçeklerden frezya, gül sümbül,  leylak bu tür için uygundur.Demet halinde sapından bağlanıp uçları verevine kesilerek vazonuza yerleştirebilirsiniz.

Uzun dar Silindir Vazolarda; Uzun boylu olacak şekilde lale, glayöl, ayçiçeği, hezaran çiçeği gibi bitkiler kullanılabilir.

Kısa Tombul Tarzda Vazolarda;  Kısa ince saplı, küçük çanaklı çiçekler kullanılabilir.İnce saplı papatyalar, sapları kısa kesilmiş gül ve karanfiller yuvarlak tarzda buket yapılarak yerleştirilebilir.Uzun yapraklar kullanılarak süsleme yapılabilir.

Desensiz Şekilsiz Vazolar; Vazonun ön plana çıkması için az sayıda çiçek vazoya yerleştirilmelidir.Yeşil renkte yapraklar, çiçek dalları eklenebilir.

Hasır Örgü İpiyle Kaplı Vazolar;  Zevkinize göre hemen hemen her türlü çiçeği kullanabilirisiniz.Papatya, nergis, sümbül, gül bunlardan birkaçına örnek.

Vazoda kullandığınız çiçeklerin bakımına da dikkat etmek gerekir.Çiçekleri ilk aldığınız zaman saplarını, kurumasını engellemek ve daha uzun su almasını sağlamak için yatay olarak kesin(ortalama 45 derece açı ile) Alt kısımlarda bulunan gereksiz yaprakları ve sapları da mutlaka temizleyin.Bunlar çürüme ve kokuya sebep olurlar.Çiçeklerin suyunu da belli aralıklarla değiştirin ki çabucak solmasınlar.


Dekoratif Vazo Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ayse says:

  Evde çiçek çok seviyorum özellikle canlı olanları bakımı zor olsa da açtıklarında ki o güzelliklere bakmaya doyum olmuyor birde çiçek yerini sevgimi cosmaya doymuyor bebek gibi seviceksin arada bı ikide tatlı söz söyledi mi bak sen onlardan coşkuya?

 2. Nafiz ŞENOL says:

  Çiçekler hayatımın vazgeçilmezlerinden biridir. Aldığım veya hediye edilen tek bir gül bile beni mutlu etmeye yeter. Çiçekleri alırım evimin en güzel köşesinde şık bir vazoda sergilerim.Bu çiçekler odamın havasını değiştirir. Her mevsime özel birbirinden güzel, rengarenk mis kokulu bir sürü çiçek var. Tek sorun çiçekleri çabuk soldurmamakta. Bunun bazı kuralları var tabi. basit yapaılabilecek kurallar, uyguladığınızda çiçeklerinizin ömrünü uzatan basit kurallar. Mutlaka evde çiçek bakın, ister saksıda ister vazoda ama olsun bir iki tane mutlaka.

 3. İrem BASMACI says:

  Sevdiğiniz birinden gelen çiçekleri masanın üzerinde vazoda görmek gibisi yok. Çiçek hediye etmeyi de, bana hediye edilmesini de çok seviyorum. Tabi bu çiçekleri uzun süre solmadan canlı tutmak ta gerekir. Renkleriyle kokularıyla birçok anlam yüklü çiçekleri şık bir vazoyla buluşturmak gerekir. Evde birçok çiçek bakan biri olarak vazo modellerine bakıyordum. Görseldeki örnekler için teşekkürler.

 4. İrem BASMACI says:

  Vazo çiçekleri denince aklıma sevgiliye alınan çiçekler geliyor. Duygularınızı anlatmanın en güzel yollarından biride hediye olarak alınan rengarenk çiçeklerdir. Önce sevinir sonra da güzel vazoya yerleştirirsiniz. Baktıkça tekrar tekrar mutlu olursunuz. 🙂 🙂 🙂 Sevdiklerinizden, birbirinden güzel çeşit çeşit çiçekler alırsın inşallah…

 5. jale BATUR says:

  Vazo ya canlı bir çiçek koyacaksanız uzun süre solmadan, etkisini kaybetmeden korumak istiyorsanız, bir iki tavsiyede de ben bulunayım. Vazonun içindeki suya şeker koymanın dışında aspirin atarak ta bakteri oluşumunu önleyebilirsiniz. Aspirini ezmeyi unutmayın. Bunun için demir para, sirke veya karbonat ta kullanabilirsiniz. Demir para metal iyonları sayesinde bakterileri azaltır, sirke bakteri oluşumunu engeller. Böylece vazo çiçeklerinizin tazeliği uzun müddet devam eder.

 6. Emime Yavuz KAYMAZ says:

  Vazoya çiçek koymayı seviyorum. Ama solmadan uzun süre saklamak çok ta kolay olmuyor. Bazı noktalara dikkat etmek lazım. Mesela, çiçek sapları 2-3 günde bir kesilmeli, kesilmeli ki sapın uç kısmındaki yosunlar birikmesin. Rüzgar alan, direk güneş ışığı gören yerlere konulmamalı çiçekli vazolar. Vazonun dörtte üçü su ile doldurulmalı ve 1-2 günde bir suyu değiştirilmeli. Birde suyuna şeker katarak solmadan daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz vazo çiçeklerini.

BİR YORUM YAZ