2017 Koltuk Döşeme Kumaşları

2017 Koltuk Döşeme Kumaşları

Koltuk Döşeme Kumaş Seçimi

Evlerimizin temel mobilyaları arasında olan koltuk takımlarını seçerken model, rahatlık ve yerleşim gibi özelliklerinin yanından kumaş türünün de seçim kriterleri arasında olması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Bu yazımızda koltuk takımları için kumaş seçerken nelere dikkat edilmeli ve 2017 senesi için moda olan kumaş türleri hakkında sizlere faydalı olacağına inandığımız bilgileri paylaştık. Yazımızın sonundaki ziyaretçi yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Koltuk Kumaşı Seçim Kriterleri

Koltukların gösterişli olmasını sağlayan en önemli etkenin kumaşın dokusudur. Bu sebepten dolayı kumaş seçimininde dokulu olan kumaşların tercih edilmesi gerekmektedir.Aynı şekilde bu özelliği koltuklarınızı kaplatırken de kriter olarak düşünebilirsiniz. Koltuk kumaşı seçimi kriterlerinin maddeler hallinde sıralamak gerekirse başlıca kriterler;

 • Kumaşın Dokusu
 • Uzun Kullanım Dayanımı
 • Renk
 • Temizlenme Kolaylığı ve Leke Tutma Özelliği
 • Fiyat Performans Olarak Değerlendirme

Kumaş Seçiminde Dokunun Önemi

2017 Koltuk Döşeme Kumaşları dokusu denildiği zaman akla sadece görsel görüntü gelmemesi gerekmektedir. Normal ev kullanımı için en çok tercih edilen kumaşlar arasında Alkantra, Kaşmir, Emprime ve Suni deri gelmektedir. Suni deri genelde misafir odalarında daha çok tercih edilmektedir. Çünkü günlük kullanımda diğer kumaş türlerinin verdiği konforu verememektedir. Alkantra kumaşlar ise genelde en sık gördüğünüz kumaş türü ve %60-65 oranında polyester iplikten oluşmaktadır. Sağlam yapısı ile gündelik kullanıma en uygun kumaş türüdür. Kaşmir kumaş ise hem sağlıklı kullanım hem de dayanım olarak tercih edilmektedir ve maliyet olarak diğer kumaş türlerinden bir tık pahalı olduğu için genelde ikinci planda kalmaktadır. Kaşmir kumaşlar genel yapısı ile keçi ve tiftik yününden elde edildiğinden sağlıklı kumaş türlerinin başında gelmektedir.

Kumaş Doku Örnekleri

Koltuk Kumaşı İçin Renk ve Model Kartelası

Koltuk Kumaşı Kartelası

Kumaş Seçiminde Dayanım Kriterleri

Koltuk takımlarının ev ortamında sürekli kullanımı ve birde çocukların afacanlıkları düşünüldüğünde kesinlikle seçim yapılacak kumaşların uzun süre dayanım göstermesi gerekmektedir. Dayanım olarak polyester özelliğinden dolayı Alkantra kumaşlar daha dayanımlı bir kullanım sunmaktadır. Kullanım süresi olarak kumaşın türü kadar kumaş kaplama işçiliğinin de önemi ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir şekilde işçilik yapılmamış kumaşlarda da yapı farkı olmaksızın çok kısa sürede deforme oluşabilmektedir.

Koltuk Döşeme Kumaşı İçin Renk Seçimi

Renk seçimi tamamen evinizin dekorasyonu ve o dönemin trendleri ile alakalı olmanın yanında sadece günlük kullanımın yoğun olacağı mahaller için alacağınız kumaşların sadece açık renk olmamasına özen gösterebilirsiniz. Çünkü kumaşların dokulu yapılarından dolayı günlük yoğun kullanımda çok kolay bir şekilde kirleneceği için açık renklerle kombin ya da biraz daha orta ve pastel renklere yönelmeniz gerekmektedir. Komple beyaz renk bir oturma grubu aldığınızda kısa süre içinde temizliğinden sıkılacağı için pişman olacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Koltuk kumaşı için renk seçiminde desenlerinde önemi bulunmaktadır. Özellikle gösterişli desenler seçmek istiyorsanız kesinlikle o kumaşın hakkını verecek bir işçilik yaptırmanız gerekmektedir. Genelde bu tür gösterişli oryantel kumaşlarda işçilik hataları çok yapıldığı için beklenen görünüm alınamamaktadır.

Kumaş Seçiminde Temizlenme Kolaylığı

Gelişen teknolojiler sayesinde artık nano yapıda kumaşlar üretilebilmektedir. Bu tür kumaşlar yüzeylerinin kir tutmama özelliği olmasından dolayı hem çok kolay temizlenir hem de kirlenme süreleri daha uzun olduğu için fonksiyonel bir kullanım sunmaktadır. Fakat bu noktada bir konunun altını kesinlikle çizmemiz gerekmektedir. Nano teknoloji ile üretilen kumaşlar yeni bir tür olduğundan dolayı bazı zararlar bulunduğu tahmin edilmektedir.

Suni Deri Koltuk Kumaş Örnekleri

Suni Deri Koltuk Döşeme Kartelası

Suni Deri Koltuk Döşeme Kartelası


Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ayse says:

  Koltuklara bayıldım hepsi çok güzel koltukkarimi kapatmayı düşünüyordum ama bu koltukları gördükten sonra vazgeçtim çünkü hepsi çok güzel insan hangisin i alicagini şaşırıyor en kısa zamanda alicam insallh renk konusunda karara varınca hemen alicam

 2. Melda SUBAŞI says:

  Bizde atmaya kıyamadığımız koltuk takımını kumaşla kaplattık. Yüzü iyice eskimesine rağmen sağlam bir koltuk takımıydı.Eşiminde isteğiyle atmak yerine kaplattık. Çokta güzel oldular. Hatta eskisinden de iyi oldu diyebilirim. Size tavsiyem biraz kaliteli ve temizlemesi kolay bir kumaş seçin. Birde yaptırdığınız usta aman güvenilir iyi bir usta olsun. Gerisi sizin zevkinize göre şekilleniyor zaten.

BİR YORUM YAZ