2018 Kapı Kolu Modelleri

Kapı Kolu Modelleri ve Örnek Uygulamalar

Kapılar, gireceğimiz mekân ile ilgili ilk izlenimlerinin oluşmasını sağlayan, bu yüzdende dekoratif olarak önem kazanan öğelerdir. Kapı kolları ise kapıyı açıp kapamaya yarayan aksesuarlardır. Ufak bir detay gibi görünseler de kapı kolları, mükemmellik detaylarda gizlidir düşüncesiyle de dekorasyonun tamamlayıcısı niteliğinde ayrıntılardır. Kapı kolları kapılara ahenk katan kapı süsleridir aslında. Bir bayan için kullandığı takı neyse kapı kolları da kapılar için öyledir. İster dış kapı olsun ister iç kapılarda kullanacağınız uygun kapı kolları sayesinde dekorasyonunuzu daha ilgi çekici, farklı, havalı hale getirmeniz mümkün. Bazen güzel bir kapınız olsa da eğer kapı kolunuz yeterince güzel değilse kapınız istediğiniz gibi şık görünmeyebilir.

Sizler için hazırladığımız videoyu izleyerek örnek tasarımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kapı Kolu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüzde birbirinden şık ve farklı tasarıma sahip, değişik malzemelerden üretilmiş birçok kapı kolu çeşidine rastlamak mümkün. Pirinçten, alüminyumdan, kristalden, ahşaptan imal edilmiş; seramik, krom veya taş kaplı; paslanmaz, ışıklı, akıllı sisteme sahip; eskitme, modern veya klasik tarzda pek çok kapı kolları mevcut. Tüm bu çeşitleri bulunan kapı kollarını sadece kapıları açıp kapamaya yarayan birer bağlantı elemanları olarak değil evimizin dekorasyon detayları olarak kullanabiliriz.

Dekorasyon için Doğru Kapı Kolu Tasarımı Seçmek

Evinizin dekorasyonu country veya vintage tarzında ise klasik kapı kollarını; dekorasyonunuz klasik tarzda ise gümüş, aynalı veya bronz kapı kollarını tercih edebilirsiniz. Modern bir dekorasyonunuz varsa mat tonlarda, rozetli, nikel kaplı seçeceğiniz kapı kolları daha uygun olabilir. Kapınızın rengi ve modeli, kullandığınız mobilyalarınız, halınız hatta duvarda asılı duran tablonuzun çerçevesi kapı kolu seçiminizde etkili olabilir. Bunlardan istediğiniz ile uyumlu olacak, birbirini tamamlayacak kapı kolları kullanılabilir. Tabi burada ilk dikkate almanız gereken kapınızın rengi ve modeli olmalıdır. Mesela ahşaptan yapılmış bir kapıda doğal görünümü yakalamak için eskitilmiş tarzda, demirden imal edilmiş dekoratif kapı kolu daha şık duracaktır. Osmanlı tarzında mobilyalardan oluşan bir solan kapısında ise barok işlemeli anahtarlı bir klasik görünümlü kapı kolu ile otantik, tarihi bir hava oluşturulabilir. Gelişen teknoloji, endüstriyel tasarım ile de birbirinden ilginç geometrik şekle sahip, ışıklı, mizah katan hatta akıllı sistemli kapı kollarını da seçerek modern ve havalı kapılar oluşturulabilir.

Kapı kolu seçimi görsellik kadar kalitede önemlidir. Uzun yıllar eskimeden kullanmak için kaliteli sağlam kapı kollarını tercih etmeliyiz. Paslanmaz olması, renginin solmaması, boyasının dökülmemesi, çabucak gevşememesi için bu konu önemli. Pirinç malzemeden üretilen kapı kolları zamak ve alüminyum malzemeden yapılanlara göre daha dayanıklıdır. Burada kapı kolunun kaplamasının da düzgün ve kaliteli yapılması gerekir. Pirinçten üretilen bir kapı kolunun kaplaması iyi değilse yine sıkıntı çıkaracaktır. Eğer kendi evinizde kullanacaksanız kaliteli bir kapı kolu tercih etmekte fayda var. Kiracı iseniz zamak kapı kolları daha uygun bütçeli olacaktır. Kalite olarak bir sıralama yapmak gerekirse sırasıyla pirinç, zamak ve alüminyum olarak sıralayabiliriz. Maliyet olarakta çoktan aza doğru aynı sıra geçerlidir. Piyasada en çok kullanılan ucuzluğu sebebiyle alüminyum kapı kollarıdır.

Kapı kolları kullanılacak odaya göre de değişiklik göstermektedir. Giriş kapıları için, kapı kilitli olmasa da dışarıdan açılmaması için tek taraflı olanları;  tuvalet ve banyolar için, içeriden kilitlemeli ama dışarıdan tornavida vb. ile müdahale edilebilenleri kullanılmalıdır. Çocuk odaları için ise renkli farklı şekillerde, çocuklara ilham verici plastik kapı kolları uygun olacaktır.

Her stilde zevkle kullanabileceğiniz, misafirlerinizi etkileyebileceğiniz birbirinden ilginç kapı kollarını sizler için derledik.

Kapı Kolu Tasarımları

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. İsmet BAHAR says:

    Kapı kolu seçimi görsellik kadar kalitede önemlidir. Uzun yıllar eskimeden kullanmak için kaliteli sağlam kapı kollarını tercih etmeliyiz. Paslanmaz olması, renginin solmaması, boyasının dökülmemesi, çabucak gevşememesi için bu konu önemli. Pirinç malzemeden üretilen kapı kolları zamak ve alüminyum malzemeden yapılanlara göre daha dayanıklıdır. Burada kapı kolunun kaplamasının da düzgün ve kaliteli yapılması gerekir.Bunları beğendim.Çok hoş duruyorlar.

  2. Cenk ÖZTÜRK says:

    Kapı kolu görsellik kadar kalitede önemlidir. Uzun yıllar eskimeden kullanmak için kaliteli sağlam kapı kollarını tercih etmeliyiz.. Paslanmaz olması, renginin solmaması, boyasının dökülmemesi, çabucak gevşememesi için bu konu önemli.Bunları beğendim.Çok hoş duruyorlar.

BİR YORUM YAZ