Ahşap Saksı Tasarımları

Ahşap Saksı Tasarımları

Ahşap Saksı Model ve Tasarmları

Saksılar; ister bahçede kullanın isterseniz balkon veya evinizin içinde, konuldukları ortamı güzelleştiren bitkilerin, görselliğini arttıran ürünlerdir. Metal, plastik, cam, porselen, ahşap …vs gibi birçok farklı malzemeden elde edilmiş saksıları bulabilmeniz mümkün. Kullanacağınız bitkinin çeşidine ve konulacakları ortama ve en önemlisi zevkinize uygun bir saksı modellini beğenip karar verebilirsiniz. Bizler bu yazımızda, doğal olması ve bu özelliği ile daha estetik göründüğünü düşündüğümüzden, dekoratif ahşap saksılar  hakkında bahsetmeye çalışacağız.

Ahşap saksıların en önemli özelliği doğal olmalarıdır. Farklı ve etkileyici birçok dekorasyona baktığımızda doğadan ilham alındığını görmek mümkün. Bu yüzden birçok dekorasyonda doğanın eşsiz güzelliğinin izlerini buluyoruz. Belki de içinde yaşadığımız bu hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin bir tanesi de budur!

Ahşap saksı tasarımları için hazırladığımız sunum videomuzu aşağıdan izlemenizi tavsiye ederiz.

Yaşadığımız ortama farklı bir hava katmak, ortamı canlandırmak için dekoratif ahşap saksılar içinde çeşitli çiçek ve bitkilerle süslemeler yapabiliriz. Ahşap saksılar; bulunması ve yenilenmesi kolay, çevreye uyumlu ve zararı olmayan, geri dönüşüm özelliğine sahip estetik doğal ürünlerdir. Bu yüzdende sıklıkla tercih edilmektedirler.

Ahşap Saksı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Eğer ahşap saksıları kendimiz yapacaksak bir iki noktaya dikkat etmeliyiz. Öncelikle kullanım amacınız, kullanacağınız ortam ve isteklerinize göre ahşap saksınızın ebatlarını belirlemelisiniz. Toprağı direk ahşap saksıya koyacaksanız, ahşap saksınızın iç kısmını kese ile kaplamalı veya iç tarafına membran sürmelisiniz. Bu işlem ahşap saksınızın sudan daha az etkilenmesini sağlayacak, ömrünü uzatacak ve böceklenmesinin önüne geçecektir.Eğer ahşap saksının içinde ayrıca plastik saksı kullanacaksanız bu işlemlere gerek kalmayacaktır.Bunların hiçbirini yapmadan ahşap saksınızı direk toprak doldurup kullanmak istiyorsanız; kullandığınız toprağa kükürt ve odun kömürü tozu eklemenizi öneririz.Böylece çürümeye, böceklenmeye ve bazı hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.Saksı için kullanacağınız ağaç ürününün fırınlanmış olması da  nemi azatlığından çatlamasını engelleyecektir.

Ahşap saksılarınızı tek parça ağaçtan oyarak yapabileceğiniz gibi ahşap parçaları bir araya getirerekte yapabilirsiniz. Eğer parçaları bir araya getirerek yapacaksanız çivi, vida gibi metal ürünler kullanmayın. Bunların yerine ağaçtan yapılmış çivileri veya ahşap tutkallarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ahşap saksınızın dış kısmında, zevkinize göre, vernik, cila veya ahşap boyası kullanabilirsiniz.

Eğer ahşap saksınızı kendiniz yapmayacaksanız saydığımız özelliklere de dikkat ederek, hazır olanlarını birçok mağazadan satın alabilir veya bir marangoza yaptırabilirsiniz.

Doğanın el değmemiş, huzur veren, sakinleştiren, dinginleştiren, tazelik ve canlılık katan izlerini taşıyan dekoratif ahşap saksı modellerinin sizler için derledik.

Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Ahşap saksıların kullanımına uygulan olacak ahşap dekorasyon fikirleri için neler yapılması gerektiğini anlattığımız faydalı bilgileri aşağıdaki konumuzdan inceleyebilirsiniz. Dekorasyonda gerçek ahşap kullanımı ve bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar olduğundan dolayı bilgi edinmeden bu tür dekorasyonları yapmamanızı tavsiye ederiz.

Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Ahşap Saksı Örnek Resimleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Fatma says:

  Ahşap saksılar dış mekanın dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlarından bir tanesidir. Özel tasarlanmış veranda köşelerinde, kamelya içlerinde, ahşap kış bahçelerinizde kullanabileceğiniz elegant ahşap tasarım saksılar İdea’dan. Çok farklı modelleriyle size uygun bir skala yakalamaya çalışan firma bahçelerinize estetik kazandıracak iddialı işler yapmakta. GNC Ahşap distribütörlüğünde ilk defa Türkiye pazarına girecek olan İdea firması diğer ahşap tasarımlarıyla ve ayrıca Türkiye’de özel müşteriler için yeni tasarımlar üzerinde çalışmaktadır.

 2. Nur says:

  ünümüzde etnik, rustik ve nostalji tercihlerin modası ile ahşap ürünleri evlere daha çok girmektedir. Her türlü şekilde dekorasyonlarınızda tercih ettiğiniz doğal ürünleri aksesuarlarınızda da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Odanızın köşelerinde koca bir ahşap saksı, duvarınızı süsleyen bir el emeği ahşap tablo, konsol veya vitrinlerinizi dolduran ahşap biblolar sizler için güzel örnekler olabilir

 3. Fatma says:

  Mobilyalarınızda Doğallığı Seçin
  Ev dekorasyonunda bir eşya ne kadar işlenmemiş olursa sağlık ve insan psikolojisi açısından bir o kadar faydalıdır. Doğadan esinlenen ve temasını doğadan alan ahşap ürünlerini direk olarak sehpalarınızda, masalarınızda veya vitrinleriniz gibi birçok eşyada tercih edebilirsiniz. Genellikle işçiliği az olan bu ürünleri renkli aksesuarlarla birlikte evinizde kullandığınızda dekorasyonda çok farklı ve huzurlu bir hava yakalayabilirsiniz. Gün içindeki aşırı stresi ve yorgunluğu size unutturacak olan ahşap ürünleri dekorasyonlarda bolca tercih etmelisiniz

 4. Ayse says:

  Eğer ahşap saksıları kendimiz yapacaksak bir iki noktaya dikkat etmeliyiz. Öncelikle kullanım amacınız, kullanacağınız ortam ve isteklerinize göre ahşap saksınızın ebatlarını belirlemelisiniz. Toprağı direk ahşap saksıya koyacaksanız, ahşap saksınızın iç kısmını kese ile kaplamalı veya iç tarafına membran sürmelisiniz. Bu işlem ahşap saksınızın sudan daha az etkilenmesini sağlayacak, ömrünü uzatacak ve böceklenmesinin önüne geçecektir.Eğer ahşap saksının içinde ayrıca plastik saksı kullanacaksanız bu işlemlere gerek kalmayacaktır.Bunların hiçbirini yapmadan ahşap saksınızı direk toprak doldurup kullanmak istiyorsanız; kullandığınız toprağa kükürt ve odun kömürü tozu eklemenizi öneririz.Böylece çürümeye, böceklenmeye ve bazı hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.Saksı için kullanacağınız ağaç ürününün fırınlanmış olması da nemi azatlığından çatlamasını engelleyecektir.

 5. Fatma says:

  Saksılar; ister bahçede kullanın isterseniz balkon veya evinizin içinde, konuldukları ortamı güzelleştiren bitkilerin, görselliğini arttıran ürünlerdir. Metal, plastik, cam, porselen, ahşap …vs gibi birçok farklı malzemeden elde edilmiş saksıları bulabilmeniz mümkün. Kullanacağınız bitkinin çeşidine ve konulacakları ortama ve en önemlisi zevkinize uygun bir saksı modellini beğenip karar verebilirsiniz. Bizler bu yazımızda, doğal olması ve bu özelliği ile daha estetik göründüğünü düşündüğümüzden, dekoratif ahşap saksılar hakkında bahsetmeye çalışacağız.

  Ahşap saksıların en önemli özelliği doğal olmalarıdır. Farklı ve etkileyici birçok dekorasyona baktığımızda doğadan ilham alındığını görmek mümkün. Bu yüzden birçok dekorasyonda doğanın eşsiz güzelliğinin izlerini buluyoruz. Belki de içinde yaşadığımız bu hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin bir tanesi de budur!

 6. Fatma says:

  bir şey hastası olarak evimin her yerinde her köşesinde mutlaka bir çiçek vardır belki her çiçekten yoktur ama Her modelden mutlaka var çiçekleri çok seviyorum Hele de a çiçek açtıkları zaman evimin her tarafı çiçek bahçesi oluyor apartmanlarda yaşayan biri olarak bahçeye Hasret kalıyorum Bu yüzden evimin her yerinde çiçek olması Beni rahatlatıyor onlarla konuşuyorum onlarla Derdimi anlatıyorum Evet belki cevap vermiyorlar Ama gerçekten çiçek beslemek insana huzur veriyor Burada yapılan ahşap modeller Gerçekten çok güzel hepsini çok beğendim kim tasarladı ise gerçekten çok güzel olmuş Evet geri dönüşüm gibi olmuş ağaçlardan yapılmış insana Orman havası katmış bence çok güzel buradakilerden bir tanesini mutlaka tercih edip sipariş vermek istiyorum En kısa zamanda evimde Onlardan birine Yar Vermeliyim bence

 7. Ayse says:

  evde çiçek beslemek çok güzel insana huzur veriyor ve Burada bulunan ahşap saksılar da bence insana evinde duayı hatırlatıyor bahçedeymiş hissini verebilir Bence mantıklı düşünülmüş Çünkü apartmanlarda yaşayan insanların çoğu bahçeye hasret kalıyor ve Bahçeden uzakta olan bir insanın böyle ahşaptan yapılmış saksılarla bana atmış olduğu bir balkonda tam bir bahçede oturuyormuş hissi verilebilir Gerçekten iyi düşünülmüş ahşapta dikilen bir çiçek insana Toprak daymış toprağa bakıyormuş hissi verebilir ilk bakışta insanın içine huzur verir

BİR YORUM YAZ