Boho-Modern Stil

Boho-Modern Stil

Dekorasyonda Boho-Modern Stil

Eklektik kelimesi son yıllarda dekorasyonda sıkça karşımıza çıkmış olmalı. Yunanca “eklektos” yani seçilmiş kelimesinden gelen eklektik “her sistemin sunduğunun en iyisini almak” olarak özetlenebilir. Eklektik deyip geçtiğimiz stiller mutlaka iki ya da daha fazla stilin karmasından oluştuğu için olayın derinine inerek her yaptığımız incelemelere bir yenisini daha eklemek istedik. Bohem detaylarla hareketlenen, 50’li yıllar modernizmini fon olarak seçen eklektik bir stilin anatomisi ile karşınızdayız.

Fas zengin etkin kimliğiyle sınırsız bir ilham kaynağı. Daha yatay düzlemde yaşama geçtiğimizden beri aydınlık renklerle bu anlayışı harmanladığımızda ortaya daha rahatlamış bir stil çıkacak. Boho modern işte tam bu potpuriyi yansıtıyor. “Mimar Barbara Bestor”

Boho Modernin Geçmişi

Boho modern stilin oluşturucusu Barbara Bestor, Harvard Üniversitesi Tasarım Okulundan mezun olmuş bir mimar. Okulun ardından Los Angeles’a dönüğ Echo Park’taki bakımsız depoları yeniden yapılandırmaya başlıyor. 1920’lerde mimar Rudolph Schindler’in oluşturduğu işlerden esinlenen Bestor, 2006’da yazdığı “Buhemlan Modern: Living in Silver Lake” kitabında bu stilin kodlarını açıklıyor. Aydınlık tekstiller, geçmişi anımsatan mobilyalar, vintage parçalar, egzotik motifler, eklektik bir bakış açısı ve natürel tonlar bu stilin olmazsa olmazlarının başında geliyor. Tüm ögeleri sentezleyerek boho modern bir mekan oluşturabilirsiniz.

Sadece 50’li yıllar mobilyalarıyla şekillenmiş bir mekan günümüz koşullarında sınırlandırılmışlık hissi verebilir. Eklektik dekorasyonun ana kuralı olan karma stiller formülüne başvurarak, bohem ve rustik dokunuşlarıy yüzyıl ortası modern stiline ekleyerek özgür bir kurgu oluşturabilirsiniz.

Boho Modern Mobilya Örnekleri

Mid-century Modern’in Zamansızlığı

1998’de The New York Times’da yayınlanan bir makalede mid-century modern (yüzyıl ortası modern) stilinin çağı yeni tasarım trendi olduğu yazıyordu. O gün bugündür bu stilin modası hiç geçmedi. Belirli bir forma sahip düz çizgilerle tasarlanan mobilyaların yıldızının parlamasıyla Arne Jacobsen, Eero Saarinen, Charles and Ray Eames ve Florance Knoll’un tasarımları da zamansız modeller arasına girdi.

Dekoratif yönelimler yollar boyu etkisini sürdürebilir ancak sadelik geleneksel bir kavram ve herkes tarafından anlaşılabilir ve yorumlanabilir bir terim. Fonda yalın mobilya, sakin renk paketleri ve abartısız iç mimari detaylar var ise bohem tekstil ve aksesuarlarla boho-modern bir atmosfer oluşturabilirsiniz. “İç Mimar Miles Redd”

Dekorasyon dünyasının yeni odak noktası eski kilimler, otantik sofra aksesuarları ve püsküllü tekstiller geçmiş ve şimdiyi aynı potada buluşturuyor. Kültürel temaları işaret eden bu tarz objeler, 50’li yıllar tasarımlarıyla bir araya gelerek şaşırtıcı bir ahenk sergiliyor.

Boho Modern Dekorasyon Örnekleri


2017 Otantik Ev Dekorasyon Fikirleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Kazım SARIKLI says:

  Ben hangi tarzda stilde evimi dizayn edeyim diye pek düşünmüyorum açıkcası. Kafama göre takılıyorum.Bazen boho-modern oluyor bazen vintage bazen osmanlı tarzı. Canım sıkıldıkça değiştiriyorum dekorasyonu.Tek bir kalıba sıkışıp kalmamak lazım.

 2. Asuman says:

  Çok seyahat eden biri olarak ilk defa yurt dışında görmüştüm bohem tarzını. Biraz araştırdım bizim memlekted e gelmiş bu tarz. Tabi büyükşehirler de görebilirsiniz ancak. Rustik ve vintage tarzına yakın sayılabilecek ilginç bir tasarıma sahip. Elitlerin moda da kullandığı bir tarz ken şimdilerde mobilya dekorasyonunda da kullanılmaya başladığını artık görebiliyoruz. 2 yıl önce gezilerimizden getirdiğimiz yöresel aksesuarları da kullanarak tasarladığımız boho tarzı oturma odası ve yatak odamız var. Rahatlatıcı bir ortam için deneyebilirsiniz.

 3. Serap NUR says:

  Biraz vintage tarzını andırıyor. .Aksesuarlar. Renkler, motifler, zıtlıklar bir uyum ve ahenk içinde ve oldukça iddialı modern bir tarz. ben seviyorum bu tarzları. Sıradışı alışılmısın dışında şık ortamlar tasarlamak için çok güzel.

 4. Kemal KARA says:

  Bu tarzı, Boho tarzını modada duymuştum ama mobilya dekorasyonunda kullanıldığını ilk burada öğreniyorum. Bohem de deniyor sanırım; salaş dağınık anlamlarında diye biliyorum. Parçalı, renkli, enerjik, sıra dışı kıyafet tasarımları ile dikkatimi çekmişti boho tarzı. Evdede renkli enerjik bir ortam oluşturmak için güzel olurdu sanırım. Resimlerden de anladığım kadarıyla uyum içerisinde renklerden motiflerden oluşan ahenkli modern bir tarz. Fena durmuyor.

BİR YORUM YAZ