Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Çocuklarımızın uzun süre vakit geçirdiği; oyun oynadıkları, ders çalıştıkları, uyuyup dinlendikleri, arkadaşlarıyla eğlenceli vakitler geçirdiği onlara ait özel mekanlardır, çocuk odaları.Böyle özel mekanların dekorasyonu da aynı ölçüde önem kazanır. Çocuk odaları dekorasyonundaki unsurlardan biride duvar tasarımıdır.

Çocuk odası duvar dekorasyonunda ilk önce dikkat edeceğimiz konulardan biri renk seçimidir.Çocuğunuzun cinsiyetine ve yaşına uygun renkler seçilmelidir.Ayrıca seçim yapılırken onlarında beğendiği renkler tercih edilmelidir.Bu konuda çocuklarınızın fikrini de almayı unutmamalı, beraber karar vermeliyiz.

Çocuk odası duvar dekorasyonu için hazırladığımız videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisinin olduğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.Örneğin; kırmızı ve sarı : uyarıcı, harekete geçiren, dikkat toplamaya yardımcı, ilham verici, eğlenceli renklerdir.Ders çalışma ve kitap okuma alanları için kullanılabilir.Mavi : huzur verici, sakinleştiren bir renktir.Hareketli bir çocuğunuz varsa odasının rengini mavi seçebilirsiniz.Bu özelliğinden dolayı hastanelerde de bu rengin kullanıldığını fark etmişsinizdir.Ayrıca mavi kirleri belli etmeyen bir renktir.Yeşil: yatıştırıcı, iyimser, güven duygusunu ortaya çıkaran bir renktir.Mor : güç, otorite ve sorumluluk duygularını harekete geçirir; pembe : sakinlik ve sevinç hissi oluşmasını sağlar; turuncu enerjik ve canlı hissettirir.

Boya konusunda dikkatli olmamız gereken bir hususta, olabildiğince kimyasalları az olan türleri tercih etmektir.Yağlı boyalar yerine su bazlı olanları veya doğal bileşenlerden oluşan daha sağlıklı boya türleri kullanılmalıdır.Koku yapmayan, küf önleyici etkisi olan, anti bakteriyel özelliğe sahip, duvarın nefes almasını engellemeyen boyalar tercih edilmelidir.

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk odası duvarları için boya dışında diğer bir seçeneğimizde duvar kağıtlarıdır.Birbirinden renkli ve farklı bir çok desene sahip şık duvar kağıtlarını kullanmakta mümkün.Çizgili duvar kağıtları dikkati dağıttığından çocuk odalarında kullanıma pek uygun değildir.Bunun yerine daha düz ve canlı renk ve desende duvar kağıtları seçmek daha doğru bir karar olacaktır.

Çocuk odası duvarı rengi seçilirken çocuğunuzun cinsiyeti, yaşı, kişiliği, hobileri, zevkleri ve renklerin insan psikolojisine etkileri düşünüldüğünde doğru bir seçim yapmış olursunuz.Biraz karmaşık ve uğraştırıcı gibi görünse de aslında konu çocuğunuz olduğundan bu iş zevkli bir uğraşa dönüşecektir.

Çocuk odası duvar dekorasyonu tasarlarken onların hayal dünyasını zenginleştirmek için farklı temalarda alanlar oluşturabilirsiniz.Futbol, denizcilik, uzay, orman …vs gibi çocuğunuzun ilgisini çeken bir veya birkaç konuyu duvarlarda işleyebilirsiniz.Bunun için farklı aksesuarlar ve sticker lar kullanılabilir.Böylece yeteneklerini de ortaya çıkartabilirsiniz.

Sizlere ilham vermesi için farklı tasarımlara sahip çocuk odası duvar dekorasyonu örneklerini beğeninize sunuyoruz.İyi seyirler…

Çocuk Odası Duvar Tasarım Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Esra YILMAZ says:

    Çocuk odası rengi ve modeli seçilirken çocuğunun cinsiyeti,yaşı, zevkklinik düşünerek yaparsanız doğru bir seçim yapmış olursunuz.bu durum.durum.cocugu uzda hoşuna gitmiş olacaktır. İster boyalarla ister duvar kağıtlarına olsun bu işi yapmak biraz gibi gözükse aslında çok eğlencelidir.çünkü çoğunu düşünerek ona yaptığımız için egeknceli ve keyifli gekecektir

  2. Mehtap BULUT says:

    Küçükken hep hayalimdi bana ait bir odamın olması. Kendime ait bir yatağımın olması, sadece benim kullandığım bir dolap bana özel bir oda. Maalesef olmadı ama şimdi çocuklarım için güzel bir oda yapmaya çalışıyoruz. Artık iki çocuğumda büyüdü okul çağına geldiler. Aralarında 2 yaş fark var. Odalarının değişme zamanı geldi. Boya yerine bu tarz duvar kağıtlarını düşünüyoruz.O yüzdende internetten biraz araştırma yapıyoruz.Çocuklarımızla beraber seçip beğeneceğiz inşallah.Paylaşımlarınız için sağ olun.

BİR YORUM YAZ