Geleneksel İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

Geleneksel İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

İskandinav Tarzı

Bu stilinin  genel özelliklerine geçmeden önce,  İskandinav ülkelerinden bahsetmek gerekir.Barışın ve huzurun sembolü sayılan bu ülkeler; Finlandiya, Danimarka, Norveç, İzlanda ve İsveç gibi ülkelerdir.Kuzey Avrupa’da yer alan bu ülkelere ait ev tasarımlarında, iklim ve coğrafi özellikler etkili olmuştur.Uzun, soğuk ve karanlık geçen kış günlerinde bulundukları ortamlarda  aydınlık ve ferahlık isteyen bu ülke insanları kendilerine ait ama tüm Dünyada ilgi görecek minimalist ve modern tarzda bir ev dekorasyonunun oluşmasını sağlamışlardır.

İskandinav stili denince akla ilk gelenler; aydınlık ve ferah ortamlar, sadelik, beyaz renk ve ahşap mobilyalardır.Sadece bir kaç saatlik gün ışığının olduğu uzun ve sert geçen kışlar, İskandinav halkının eve kapanarak yaşamasını mecbur kılıyordu.Bu yüzden evlerin mümkün olduğunca havadar, rahat ve aydınlık olması gerekiyordu.Işıktan mümkün olduğunca yaralanılmalıydı.Bu yüzden ışığı en çok yansıtan renk olan beyaz rengi evlerinde bolca kullandılar. Çoğu zamanlarını kapalı mekanlarda geçiren bu insanlar aydınlık bir ortam kadar fazlalıktan uzak sade, yormayan bir ortamı da tercih ettiler.Böylece geleneksel İskandinav stilini de oluşturmuş oldular.

İskandinav Tarzı İçin Seçilmesi Uygun Renkler

Sadelik, sıcaklık ve işlevsellik bu stilin ana unsurlarıdır.Bu tarzı oluşturmanız için gerektiği kadar  ve  az eşya kullanmalısınız.Lüzumsuz, fazlalık araç gereçler bu dekorasyonda yer almamalıdır.İskandinav tarzında mobilyalar pratik  fonksiyonel ve zarif hatlara sahip olmalıdır.İnsanları yormayacak, lüzumsuz yer işgal etmeyecek mekanın rahatlığını bozmayacak eşyalar kullanılmalı.Kısacası bu stilin mobilyaları, sadelik, basitlik, estetik ekonomi, ergonomi ve fonksiyonellik gibi özelliklerin bir araya getirilmesiyle dekore edilmiş şık bir görüntüye sahiptir.Eşya konusunda cimri olmanıza rağmen aksesuar kullanımında çok aşırıya kaçmadan  cömert davranabilirsiniz. Gözü yormayan, sade tasarıma sahip aksesuarlar kullanılmalıdır. Aksesuar seçiminde canlı parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Renkli yastıklar, renkli halılar, doğal ev bitkileri, duvar resimleri kullanılabilir.Genel olarak derli toplu bir görünüme sahip tasarımlar yapmalısınız.

Ferah ve aydınlık ortamlar oluşturabilmek için ışıktan olabildiğince yararlanmak gerekir. Bu yüzden İskandinav stili evlere baktığımızda büyük pencereler, saydam perdeler, yüksek tavan, beyaz renk ağırlıklı duvarlar ön plana çıkar.Duvarlarda; beyaz renk boya, pastel tonlarda duvar kağıtları ve düz renk fayanslar kullanılabilir.Ayrıca aydınlatma için modern tavan lambaları, abajurlar ve mumlar tercih edilebilir..

Bu tarzda; el yapımı, ahşap ve doğal malzemeler tasarımın birer parçasıdır.Oturma gruplarında pamuk, yün ve keten sıkça kullanılır. Koltuk ve kanepelerde açık düz renkler hakimken, minder ve yastıklar daha renkli, ekose, çizgili, kareli, çiçek desenli vs. gibi olabilir.Mobilyalar için kullanılan malzemelerin ilk sırasında ahşap yer alır.Meşe, tik ağacı ve kayın kullanımı, ince zarif tasarım anlayışı, gözü yormayan çizgiler İskandinav tasarımı mobilyaların başlıca unsurlarıdır. Özellikle de zeminde ahşap kaplamaya bolca rastlarsınız.

Tavan ve yan duvarlarda en çok kullanılan renk beyazdır.Böylece bulunduğunuz mekanı olduğundan daha ferah ve aydınlık hissedebilirsiniz.Beyaz duvarlara yine açık renk mobilyalar ve daha canlı pastel renklere sahip halı ve kilimler eşlik eder.Ahşap zeminlerde daha çok post, tüylü halı ve hafif kilimler tercih edilir. Genelde beyaz ve açık renk hakimken detaylarda siyah, gri ve kahve tonlarını görürüz. Böylece beyazın verdiği soğukluk kırılarak ortama sıcak bir hava kazandırılmış olur.

Sonuç olarak İskandinav tarzı ev dekorasyonunda huzuru ve sakinliği bulabileceğimiz ferah, şık ve minimalist çizgilere sahip dekorasyonlar yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Gökhan ŞİMŞEK says:

  İskandinav Ülkelerinden İsveç i görme imkanım olmuştu. Hayran kaldığım yerlerdi. Girdiğim her ofis her ev çok güzel tasarlanmıştı. Sadelik, yalınlık ve doğallık. Bende modern, havalı, şık bir izlenim bıraktı bu tasarım şekli. Önceden televizyonlarda gördüğüm o lüks ofislerin havası vardı içeride. Aslında nesine bayıldın bu kadar diye sorarsanız, pekte anlatacak bir şey bulamayabilirim. Sanırım o sadelik beni bu kadar etkiledi. Adamlar süslemeyi sadelik ile yapmışlar. Mükemmeldi gerçekten.

 2. Faruk KORKMAZ says:

  İşim gereği çokça seyahat ediyorum. Genelde İskandinav ülkeleri ve insanları soğuk bilinir ama bence durum böyle değil. Gayet seviml,i sempatik, konuşkan insanlar. Bir yerin iklimi insanına da etki edermiş derler. Sanırım bundan dolayı oraların havasının soğukluğunun insanlarında da olduğu düşünülüyor. Aslında gidip tanışma şansınız olsa hiçte öyle olmadığını göreceksiniz.Mesela bizim ülkemizde de Erzurum taraflarının kışı serttir. İnsanı içinde aynı durumdan söz edilir. Bir çok Erzurumlu arkadaşım oldu, ilk başta soğuk gelebilirler ama gayet sıcak kanlı insanlardır.Bilemiyorum belkide benim tanıdıklarım öyle denk gelmiştir.Ev dekorasyonlarına da bayılıyorum. Kendi düşüncem bu konuda ilk sırada yer alıyorlar, çok seviyorum tarzlarını. Zaten yukarıdaki örnek resimlereden de anlaşılıyordur sanırım.

 3. Aliye TAŞKIRAN says:

  Beyaz her zaman güzel bir renktir. Temizliğin, şeffaflığın, masumiyetin, doğallığın rengidir. Gittikçe kirlenen, karmaşıklaşan, yapaylaşan yaşantılarımızda hiç olmazsa evimizde bunlardan uzaklaştığımız huzur bulduğumuz ortamlar tasarlamalıyız. Bembeyaz olacak, düz beyaz, araya başka renk koymayacaksın. Baktın mı huzuru hatırlatacak sana. Güzel olmaz mı böyle bir yaşam alanı. Fazla eşyada koymayacaksın. Zevkine göre sevdiğin ihtiyacın olan bir iki parça eşya yeter. Belki bir iki çerçeve resim veya tablo yeter.

 4. Cevahir GONCA says:

  Beyazın ağırlıkta kullanıldığı mekanlarda, sarı ve mavi tonları da kullanılarak ortam daha canlı bir hale getirilebilir. Beyaz, gri, siyah tonları güzel renklerdir. Ama hep bu tonları kullanmak yerine bunların yanına mavinin tonlarını, yeşilin tonlarını veya sarının tonlarını ekleyebilirsiniz. Farklı enerjik dikkat çekici şık ve modern bir ortam tasarlamış olursunuz.

 5. Melike SAYMAN says:

  Ferah, geniş ve aydınlık mekanları her zaman severim. Bulunduğunuz ortam ister eviniz ister işyeriniz olsun insanı boğmamalı; ferah huzurlu olmalı. Bu yüzden İskandinav Tarzı Dekorasyonu beğendim. Sadelik ve doğallık beni yansıtıyor diyebilirim. Ama bundan kastım hiçbir şeyin olmadığı bomboş mekanlar değil. Çok sade de ortamda soğuk bir hava oluşturuyor. Bunu kırmak için biraz aksesuar kullanılabilir. Yukarıdaki yazıda da bahsedildiği gibi sade dekore edilmiş bir ortama biraz daha sıcak bir hava katmak için ahşap kullanmak iyi olur. Hem sade hem doğallık, ikisi bir arada .Muhteşem bir uyum oluşturmuş olursunuz.

 6. Yavuz ŞEN says:

  Bir ara merak edip bende araştırmıştım bu stili. İskandinav Stilinde sadelik ön planda. Beni çok yansıtmıyor. Bu tarz odalar bana bomboş geliyor. Sanki konuşsam sesim yankılanacakmış gibi Gerçi görseldeki İskandinav Tarzı dekorasyonlara bakınca fikrim değişmedi değil. 🙂 Sadeliği, ahşap ve aksesuarla ile aşmışlar. Farklı ve güzel olmuş gibi. Ahşabı severim mesela. Bu tarzı kullanacak olsam ahşabın hatrına kullanırım.

 7. Bilal YILMAZ says:

  Bu tarz tam bana göreymiş .Bende sadeliğin verdiği şıklıktan yanayım. Çok fazla detay, ayrıntı insanı yoruyor bunaltıyor. Dekorasyonda gereğinden fazla eşya, tablo, aksesuar vs olduğu zaman karışıklık hissi veriyor bana . Buda beni rahtsız ediyor.En güzeli ihtiyaçlar doğrultusunda kullanışlı asgari düzeyde eşya kullanmak.Kısacası en güzeli sadeliğin şıklığı, bence.

BİR YORUM YAZ