Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı

Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı

Yatak Odalarında Televizyon Kullanımı

Ülke olarak Televizyona düşkünlüğümü malum birçok ülkeye göre en yüksek seviyelerde olduğu bilinmektedir. Özellikle akşam vakitlerinde başlayan diziler yorgun halde olmamız rağmen onları izlemeden uyuyamadığımız için en güzel çare olarak yatak odalarında televizyon kullanımı ilk akla gelen konu olmaktadır. Dekroasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda yatak odasına televizyon koymak isteyenler kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık.

Dekorasyon konusunda en önemli unsurların arasında Televizyon geldiği için konumlandırma yaparken bazı kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu kriterler hem konforlu televizyon izlenimi sağlıyor hem de dekorasyonun doğru kurallar çerçevesinde yapılmasına imkan vermektedir.

Yatak odalarından kullanılacak televizyonlarının yerden yükseliği belirlemesi yaparken televizyonun orta aksının yerden 155 cm yüksekte olması doğru ölçüdür.

Televizyon Konumlandırması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Işık detayları
 • Arka paneller
 • Kullanılacak askı aparatları
 • Dolap İçinde Gizli Televizyon
 • Özel çerçeve alanı oluşturma
 • Montaj yapılacak duvar rengi

Işık detayları

Televizyon izlerken ekranın parlamaması ve gözlerinize direk vuracak bir ışığın olmaması için odanın ışık konumlandırmasını kesinlikle tavandan dik olacak şekilde yapmanız gerekmektedir. Televizyonun montaj yapılacak duvarda aplik gibi ışıkların çok yoğun kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü televizyon izlerken gözleriniz o ışığa takılacağı için o duvarlarda yoğun ışık kullanılmaması gerekmektedir. Aynı şekilde televizyonun olduğu duvarda direk gözünüze gelecek şekilde açılı konumlandırılmış tavan armatürleri de yoğun izlenim sonunda gözlerinizde yorgunluk oluşturacaktır. Özellikle yatak odasında bu tür yanlış konumlandırma yapılması televizyon izlerken size huzursuzluk verecektir.

Duvar Arka Panelleri ve Duvar Boya Rengi

Televizyonların kullanılması için son dönemlerde moda olan televizyon üniteleri yatak odalarında uygun kullanım sağlamadığı ve çok yer kapladığı için farklı bir dekorasyon yapmak ve sadece duvar boyası ile sonlandırma olmaması için sadece televizyonun arkasına gelecek duvar dekoratif paneller kullanmayı tercih edebilir. Bu tür panel kullanımı yaparken parlak yüzeyleri malzemelerin aksine mat yüzeyli malzemelerin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Parlak yüzeyli kaplamalar ışık yansımasını çok yapacağı için televizyona dik açılı gelecek bir bölümde konumlandırılmış aydınlatma armatürü uzun süre televizyon izleniminde gözlerde yorgunluk hissi oluşturacaktır.

Yatak odalarında genelde Nötr renkleri tercih etmek doğru bir karar olmaktadır. Özellikle yatak odasında televizyon kullanımı istenen duvarın nötr renk seçilmesi uzun süreli izlenimlerde gözün yorulmaması için etkili bir çözüm olmaktadır.

Dolap İçinde Gizli Televizyon

Yatak odalarında televizyon kullanmak için son dönemlerde moda olan yöntemler arasında giysi dolapları içinde gizli olacak şekilde konumlandırma da çok tercih edilmektedir. Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi bu tür kullanımlarda etkili çözümler arasında yer almaktadır.

Televizyon Askı Aparatları

Genelde sade bir tasarım yapmak isteyenler ve yatak odalarında fazla yer olmayan kişilerin en yoğun tercihi duvar askı aparatları olmaktadır. Televizyonlarınızı duvarlara asmadan önce kesinlikle duvarın sağlam olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde inşaat işlerindeki ince işçilik kalitesi genelde düşük olduğu için kullanılan ara duvarlar genelde cansız ve dayanımsız olmaktadır. Televizyonu duvara asarken kesinlikle askı aparatının önerdiği dübellerin kullanılması gerekmekte ve bu dübellerin doğru montaj yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Özellikle hareketli askı aparatı kullanmayı düşünüyorsanız sağlamlık konusuna ciddi şekilde özen göstermeniz gerekmektedir.

Yatak odalarında askı aparatı kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle ayarlı olmasını tercih etmelisiniz. Çünkü yatış konumunda izlemek istiyorsanız ekranı biraz daha öne doğru eğmeniz gerekmektedir

Özel Çerçeve Alan Oluşturmak

Dekorasyon ile televizyonu uyumlu bir şekilde dekore etmek için en çok başvurulan yöntemler genelde tv üniteleri kullanmak oluyor fakat arka panel konusunda da dediğimiz gibi çok fazla yer kapladığı için bu tür mobilyalar kullanılmak yerine televizyonun konumlanacağı duvarda alçıpano levhalar kullanarak niş tarzında derinliği 15-18 olan çerçeve alanlar oluşturabilirsiniz.

Yatak Odası Televizyon Kullanımı İçin Örnek Resimler

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Nazan SIRALAR says:

  İnternet’te dekorasyon sitelerini dolaşırken sitenizi buldum ve bu başlık ilgili çekti. Ben yatak odasında televizyon bulundurmanın pek hoş olmayacağı kanaatindeyim. Zaten evde olduğumuz zamanın bir çoğunu televizyon karşısında geçiriyoruz. Birde yatakta televizyon izlemeye çalışsak hem sağlık açısından zararlı olabilir hemde diğer aile fertleriyle daha az vakit geçirmiş oluruz. Yoğun bir günün ardından sessiz bir oda daha iyi olmaz mı. Daha çok rahat eder ve daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Birde sabaha kadar açık kalan televizyonlar var. Uyuya kaldığınızda açık kalan televizyon hem uykunuzu defalarca bölecek hemde elektrik faturanızı arttıracaktır. Bir kaç tavsiyede bulunmak istedim, teşekkür ederim.

 2. Mehmet SARAÇ says:

  Bende yatak odasında tv kullananlardanım. İş dışı zamanlarda tv seyretmeyi seviyorum. Öyle bağımlı değilim ama mutlaka açık bir televizyon olsun istiyorum oda da. Yatakta film izlemek güzel oluyor. Tabi dezavantajları da var. Uykumdan çalıyor bi kere tam uyumak için yatağa giriyorum bir beş dakika tv’yi açayım diyorum oluyor yarım saat. Sonra uyku muyku kalmıyor.

BİR YORUM YAZ