Tavan Dekorasyonu Fikirleri

Tavan Dekorasyonu Fikirleri

Tavan Dekorasyon Fikirleri

Evlerimizin dekorasyonunda bütünleyici ve tamamlayıcı bir etki oluşturmada tavan tasarımlarının önemi büyüktür. Son zamanlarda evlerde, işyerlerinde, kafelerde, ofislerde hatta hastanelerde birbirinden farklı tavan dekorasyonlarına daha sık rastlamaktayız.

Tavan dekorasyonu eskilere kadar uzanan bir dekorasyon çeşididir. Fakat günümüzde kullanılan tavan dekorasyonları daha modern çizgilere sahiptirler. Tamamen farklı modeller olduğu gibi eskiden kullanılan modellerde yenilikçi anlayışla tekrar yorumlanıp tasarlanarak daha modern ve ışıltılı hale gelmişlerdir.

İster fantastik, modern çizgilere sahip tavan dekorasyonuna, ister sizi saraylarda hissettirecek klasik tarz avizeli tavan dekorasyonuna,  isterseniz de gökyüzünü, yıldızları izleyebileceğiniz bir tavan dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Tercih sizin.

Tavan dekorasyonunuzu evinizin dilediğiniz yerinde; mutfakta, salonda, yatak odanızda, banyoda veya antre de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece evlerde de değil işyerinizde, ofisinizde, kafeteryalarda, hastanelerde, pastanelerde, kamu kuruluşlarında vs. gibi istediğiniz her yere uygun, kullanışlı şık tavan dekorasyonları mevcut.

Birbirinden şık tavan tasarımlarıyla dekoratif bir görünüm elde etmenin yanında tavandaki istenmeyen boru ve kablolarınızı gizleyebilir, ısı ve ses yalıtımı da yapmış olursunuz.

Tavan dekorasyonu için; alçı, vektörel, metal akustik, taş yünü, karolam, alüminyum, petek ve lamel çeşitleri olan asma tavanlar ile gergi ve plaksi tavanları kullanmak mümkün. Tavan dekorasyonunda ahşap ve tuğla kullanabilir, rüstik tarzı tercih edebilir, perdeli bir model seçebilir, gri, siyah bordo gibi renklerin görselliğinden faydalanabilir, tavanda çatı pencerelerine yer verebilir, kartonpiyer uygulayabilir, büyülü aydınlatmalar kullanabiliriz. Kendinize özgü, kişisel zevklerinizi yansıtan renk ve desende tasarımlarda yaptırabilirsiniz.

Aşağıdaki Videodan Tavan Tasarımları hakkında fikir edinebilirsiniz.

 

Tavan dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

 • Darbelere dayanıklı olmalı,
 • Toz tutmayan, kolay temizlenebilir olmalı,
 • Nemden sudan etkilenmemeli,
 • Isı ve ses yalıtımı sağlayan modelleri kullanılmalı,
 • Alev almayan, yangına dayanıklı olmalı,
 • Ortamın tasarımına uygun renk ve modeller seçilmeli,
 • Sağlam ve güvenilir olmalı. Düşmeye karşı vidalama yöntemi kullanılmalı,
 • Boya ve bakım gerektirmeyen modeller tercih edilmeli,
 • Gerektiğinde altta kalan tavana kolay ulaşılabilme imkânı olmalı,
 • İhtiyaç ve isteğiniz doğrultuda akustik özellikte olan, ışıklı modeller tercih edilmeli.

Sizler için birbirinden şık, şaşırtıcı, yenilikçi, kullanışlı birçok modelde tavan dekorasyonu örneklerini ilham vermesi için beğenilerinize sunuyoruz.

Örnek Tavan Dekorasyonları

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Uğur Akgül says:

  Banyo için damlalardan oluşan tavan dekorasyonu çok hoş durmuş.Bende buna benzer, görüntüsü net ve kaliteli bir görsel bulabilirsem evimin banyosunda yaptırmayı düşünüyorum.İnşallah bulabilirim.

 2. Fadime ŞENLİK says:

  Dekorasyonda her zaman tercihim doğallıktan yana olmuştur.Ahşap ve taş bu yüzden vazgeçilmezlerim arasındadır. Süslü püslü şeyler pek güzel gelmez bana.Görsellerdeki tavanı ahşap olan dekorasyonu oldukça beğendim.Sıradan sade gibi ama çok doğal ve güzel.Bilmem bana katılırmısınız ama dekorasyon da mutlaka ahşap ve taş kullanılmalı.Gittikçe betonlaşan hayatımızda böyle olması sizcede iyi olmaz mı?

 3. Ferhat YILMAZ says:

  Ev dekorasyonunda çok fazla ayrıntıyı sevmem.Az ve öz olsun, sadeliğin verdiği bir görsellik güzellik olsun isterim.O yüzden de bu tarz tavan dekorasyonlarını pek sevmiyorum.Ama örneklerdeki görünce fikirlerim değişmeye başlamadı değil :). Özellikle yan duvardan tavana doğru uzanan bir bütünlük arz eden tasarımlar çok hoşuma gitti.

 4. Hediye AKGÜN says:

  Tavan dekorasyonunda üstü kumaş veya perde gibi duran modelleri özellikle beğendim.Osmanlı tarzı dekorasyonu hep sevmişimdir. İhtişamlı ve asil bir görüntü.Bu tarza uygun tavan dekorasyonuna en yakın da sanırım bu modellerden olabilir.Daha önce hiç rastlamamışım. Paylaşım için sağolun,.

BİR YORUM YAZ