Salon Tavan Aydınlatma Örnekleri

Salon Tavan Aydınlatma Örnekleri

Salon Tavan Aydınlatma Tasarımları

Evlerimizin en önemli mekanları arasında olan salonlar için dekorasyonun başlıca unsurları arasında aydınlatma sistemleri gelmektedir. Aydınlatma konusu hem görsellik hem de fonksiyonel bir kullanım sunmasından dolayı doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Özellikle gündelik kullanım çok sık yapılıyor ise bu kullanıma uygun modeller ve ışık şiddeti seçilmesine dikkat edilmelidir. Dekorasyonvemodellerim.com olarak bu yazımızda salon tavan aydınlatma örnekleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık. Sitemizin sonundaki ziyaretçi yorumlarını ve salon dekorasyonu hakkında paylaştığımız yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

Salon Tavan Aydınlatması Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir.

Son yıllarda Led teknolojisini gelişmesi ve çok farklı şekillerde kullanım imkanı sunmasından dolayı sadece salon olarak değil bütün ev aydınlatmasının Led olarak düşünülmesi gerektiğinin ilk önce altını çizmek isteriz. Led teknolojisi hem enerji tüketimi olarak hem de uzun süre kullanım ömrü sunmasından dolayı diğer aydınlatma modellerine göre avantajlı olmaktadır. Tabi burada kaliteli seçilmiş Led ürünler baz alınarak düşünülmesi gerekmektedir.

Salonlarda tavan aydınlatması planlarken kesinlikle duvarlarda herhangi bir aydınlatma bulunuyor ise onlarında düşünülmesi gerekmektedir. Aynı şekilde salonun herhangi bir tarafından lambader kullanımı bulunuyor ise onun da ışık şiddetinin düşünülmesi gerekmektedir.

Tavandan duvara aydınlatmalar: Genelde Tv ünitelerinin arkasından başlayarak alçıpano ile yapılan şişirmeleri kullanarak tavana kadar kadar uzanan dekorasyonlar çok sık kullanılmaktadır. Görünüm olarak çok şık bir görüntü oluşturmasının yanında Televizyonun direk arkasından bir aydınlatma olması izlerken rahatsız bir görüntü oluşturacağının da unutulmaması gerekmektedir. Bu tür aydınlatma yapmak isteyen ev sahiplerinin kesinlikle düşük ışık şiddeti seçmesi gerekmektedir. Bu tür dekorasyonlara ait resimleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Salon Tavan Aydınlatması İçin Gizli Işık Kullanımı

Alçıpan kullanılarak tavanlarda oluşturulan gizli ışık havuzları son dönemlerde artık çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bu tür aydınlatma tasarımları yapılırken en çok hata yapılan konu tavan yüksekliklerinin düşünülmemesidir. Çünkü tavan yüksekliği 230-240 cm olan salonlarda tav ortada havuz olacak şekilde yapılacak gizli ışık uygulamaları doğru bir seçim olmamaktadır. Çünkü gizi ışık havuzu oluşturmak için en az 10 -12 cm tavan yüksekliğinin düşürülmesi gerekmektedir. Tavan yüksekliği  müsait olamayan salonlarda sadece gizli ışık olsun diye bir uygulama yapıldığında ortamda basık bir his oluşacağından dolayı zamanla sizi rahatsız edecektir. Salonlarda gizli ışık havuz şeklinde uygulama yapmak isteniliyorsa tavan yüksekliğini en az 250 cm olması doğru olacaktır. Gizli ışık uygulaması yaptırırken kesinlikle seçeceğiniz led aydınlatma armatürlerin dayanıklı olmasına özen gösterilmesi gerekir. Çünkü sürekli müdahale edilmeyecek yerler olduğu için uzun süre kullanım verecek markaların ürünleri seçilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki resimlerden salon tavan aydınlatma için yapılan gizli ışık örneklerini inceleyebilirsiniz.

Tavanlarda kullanılacak LED aydınlatmaların trafolarını herhangi bir arıza durumunda kolay ulaşabileceğiniz bir bölgede olmasına dikkat ediniz.

Son Yılların Moda Avizeleri

Evlerinde modayı takip etmek isteyen kullanıcılar için hazırladığımız son dönem akımları takip eden avize konumuzu okuyarak faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde Retro tarzının çok tercih edilmesinden dolayı avize seçiminde de reto avizeler ilgi odağı olmaktadır. Bu yazımızda retro ve vintage tarzı avizeleri ele aldık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ