Bez Alışveriş Çantaları

Bez Alışveriş Çantaları

Alışveriş İçin Bez Çantalar

Bir çok ülkede alışveriş yaparken kullanılan bez/kumaş çantalar artık ülkemizde de kullanılmaya başladı. Plastik poşetlerin yerini alan bu uygulama çevre bilincini arttırmak doğayı kirletmemek adına güzel bir gelişme oldu.

Videomuzda örnek olması için bir kaç farklı modelde bez çanta yapımını gösterdik.

Yaklaşık 100 yıl kadar önce Amerika’da bulunan ve oradan da tüm Dünyaya ya yayılan plastik poşet kullanımı doğa ya zararlı etkilerinden dolayı bir çok gelişmiş ülkelerde yıllardır yasak olduğu için kullanılmıyordu.Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararın boyutları düşünüldüğünde yasaklı olmasının nedeni anlaşılıyor.

Bez Çanta Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Plastiklerin doğada çözülmesi ortalama 500 yıl sürüyor, yenilebilir olmayan hammaddelerden üretiliyorlar, geri kazanımları da oldukça verimsiz.Toprak ve suda çözündüklerinde zehirli madde oluşmasına sebep oluyorlar.Böylece topraklarımız kadar sudaki hayatı da olumsuz etkiliyorlar.Ayrıca ülkemizde kişi başına düşen ortalama plastik poşet kullanımı 500 adetmiş.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda plastiğin zararlı etkisini önlemek adına bez çantaların kullanılmasının ne kadar önemli olduğu sanırım anlaşılmıştır.

Bez çantalar sadece alışverişlerde değil son zamanlarda özellikle gençler arasında günlük hayatta kullanılan çantalarında yerini almaya başladı. Birçok genç farklı, ilginç ve daha spor göründüğüne inandığından bez çantaları tercih etmeye başladı.

Hal böyle olunca bizlerde bez çanta modellerini sizler için derledik. Bez çantaları satın alabileceğiniz gibi evde kendinizde yapabilirsiniz. Eğer biraz el beceriniz ve ilginiz varsa birkaç parça kumaş, makas, kumaş kalemi, boya, ip ve iğne bu iş için yeterli olacaktır. Birbirinden farklı şekil, renk ve desene sahip bez çantalar dikebilir, zevkinize göre de boyayıp süsleyebilirsiniz. Kendiniz kullanabileceğiniz gibi sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Görsellerimizde ise farklı renk ve desenlere sahip bez çanta modellerini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Bez Çanta Resimleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hediye AKGÜN says:

    Son zamanların gündem konusu; poşetler 🙂 . Ne kadar tartışsakta alışacağız sanırım. Ayrıca paylaşımlarınızdaki bez torba desenleri bir harika.İnsanın alıp kullanası geliyor…

  2. Nur says:

    Günümüzde de moda olan çevreye dost bez torbalar .sağlık açısından çok güzel bir buluş herkes artık bez torba taşımalı çantasında birer tane bez torba bulundurmalı bnce

  3. Fatma says:

    Son zamanların favorisi bez çantalar çevre sağlığı için gayet güzel bir çalışma buradakilerin hepside çok güzel tasarlanmış bayıldım doğrusu fikirleri tasarlanislari çok çok güzel olmuş yapanların ellerine sağlık

BİR YORUM YAZ